Skocz do zawartości

Zmiana chłodzenia w NV GTS 250 z oryginału na heatpipe od procka !


Recommended Posts

Witam wszystkich,

 

może to się Wam wyda niedorzeczne, ale denerwuje mnie wiatrak na karcie graficznej, już przy 40 stopniach go słychać, a co dopiero jak się karta rozbuja do 60-70 ...

 

Oczywiście mogę nabyć zamiennik pasywny Arctic Cooling jak ten http://www.arctic.ac/en/p/cooling/vga/430/accelero-s1-plus.html?c=2182, jednak wpadłem na pomysł wykorzystania chłodzenia od procesora, które mam i leży zbierając kurz.

 

Jest to dość spory Xigmatek http://www.xigmatek.com/product.php?productid=105

 

przystosowany do Socket 1155 i tu pojawia się moje pytanie, a właściwie dwa :

 

1. czy ktokolwiek próbował (zrobił) tak to ze sobą zgrać ?

 

2. na ile skomplikowany jest montaż ? czy dokonywaliście jakiś przeróbek, dodatkowych elementów montażowych itp ...

 

Obudowę mam dużą, pod kartą graficzną nie ma nic, więc powinno się to zmieścić ...

 

Ma taka operacja szanse powodzenia ? Wydajność wszak tego coolerka jest ogromna, wiatrak z łozyskiem ceramicznym, na dwóch kolejnych procesorach byłem z niego zadowolony, teraz mam Noctuę ND-14 a tamten leży ...

 

Pozdrawiam,

 

J.

Link to post
Share on other sites

Jest to do wykonania i nie będzie specjalnie skomplikowane jeśli wiesz co to wiertarka i brzeszczot, ewentualnie szlifierka kątowa.

Będziesz musiał sobie dorobić zapinkę, najlepiej z blachy aluminiowej (łatwo się obrabia).

Ewentualnie możesz spróbować nawiercić nowe otwory w coolerze.

Później dajesz takie śruby jak te,

http://mnp.net.pl/produkt_fota.aspx?foto=35

wkładasz je od spodu karty, a od góry przykręcasz motylkami pod które dajesz sprężyny (nie skręcaj ich zbyt mocno)

 

 

Do tego radiatory na sekcje zasilania i pamięci kleisz na klej lub gęstą pastę termoprzewodzącą

http://angela.pl/p6910,arctic-cooling-vr001-heatsink-1-pod-amd-nvidia.html

 

Zakładam, że o paście termoprzewodzącej pod cooler nie muszę Ci przypominać :)

Edytowane przez Cleaner_1980
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

1. Pasywnie tej karty graficznej raczej bym nie puszczał (a tym bardziej nie w słabo wentylowanej obudowie).

2. Bez sensu z tym coolerem CPU ponieważ rdzeń GTS 250 jest dość mały i w 100% będzie Ci działać jedynie jeden heat-pipe a to ma bardzo duże znaczenie (przerabiałem to przy okazji testów Xigmatek Bifrost). Pomijam już fakt, że pewnie Ci się w obudowie całość nie zmieści bo to jednak wymaga ponad 160 mm pod kartą graficzną...

Link to post
Share on other sites

1. Pasywnie tej karty graficznej raczej bym nie puszczał (a tym bardziej nie w słabo wentylowanej obudowie).

On chyba nie chce tego pasywnie puszczać, pisał tylko, że mógłby zastosować pasywny Arctic.

 

2. Bez sensu z tym coolerem CPU ponieważ rdzeń GTS 250 jest dość mały i w 100% będzie Ci działać jedynie jeden

Nie zniechęcaj go :)

Przecież praktycznie nie robi żadnych inwestycji poza radiatorami i własnym czasem, może będzie zadowolony, a temperatury karty i tak będą w normie.

 

Oczywiście słusznie zauważyłeś, że może braknąć miejsca, a na pewno zajmie dostępne miejsce dla kart rozszerzeń, ale z tym się chyba liczy

Edytowane przez Cleaner_1980
Link to post
Share on other sites

Jest to do wykonania i nie będzie specjalnie skomplikowane jeśli wiesz co to wiertarka i brzeszczot, ewentualnie szlifierka kątowa. Będziesz musiał sobie dorobić zapinkę, najlepiej z blachy aluminiowej (łatwo się obrabia). Ewentualnie możesz spróbować nawiercić nowe otwory w coolerze. Później dajesz takie śruby jak te, http://mnp.net.pl/produkt_fota.aspx?foto=35 wkładasz je od spodu karty, a od góry przykręcasz motylkami pod które dajesz sprężyny (nie skręcaj ich zbyt mocno) Do tego radiatory na sekcje zasilania i pamięci kleisz na klej lub gęstą pastę termoprzewodzącą http://angela.pl/p6910,arctic-cooling-vr001-heatsink-1-pod-amd-nvidia.html Zakładam, że o paście termoprzewodzącej pod cooler nie muszę Ci przypominać :)

Witam,

 

dzięki za szybką i konkretną odpowiedź popartą jeszcze linkami do fotografii, pełen profesjonalizm :)

 

Muszę zajrzeć do ubudowy i to przymierzyć, mam tylko jedną kartę obsadzoną na płycie, więc nie powinno mi to kolidować z niczym, na samym dnie tylko zasilacz ...

 

Przyszły mi do głowy tylko dwa ewentualne problemy :

 

1. czy montaż dość ciężkiego wiatraka nie nadwyręży samej karty/slotu ?

 

2. cooler będzie zamontowany jakby "do góry nogami" czyli to, co jest w heatpipach spłynie na sam dół, czy to będzie działać ??

 

Gdyby procesor był od drugiej strony, to pracowałoby to w sposób zgodny z fizyką (wg mnie), ale tak ??

 

Dziękuję jednak za odzew i słowa otuchy, może sie do tego przymierzę.

 

Na koniec jednak jeszcze jedno pytanie : znacie rozstaw otworów na karcie ? Pod procesor o ile pamiętam jest 75 mm po przekątnej kwadratu.

 

Pozdrawiam,

 

S.

Link to post
Share on other sites

No nie ciepło tylko w tych rurkach jest przecież płyn parujący w niskiej temperaturze (o ile się orientuję) i przy montażu "do góry nogami" zamiast być przy procesorze, to spłynie w dół ...I co wtedy ?? Nigdy mi nie przyszło do głowy zrobić test przy normalnym położeniu, a potem odwrócić budę by taki układ wymusić sztucznie ...O takie coś mi chodziło.S.

Edytowane przez Sycamor
Link to post
Share on other sites

Kilka informacji dla autora

 

1)Jak stelaż chcesz roboć z ALU to CO NAJMNIEJ 3mm Grubości(2mm Się wygnie)

2)heatpipe jest Zamknięty próżniowo a pozatym działa w każdej płaszczyźnie(Bodajże norma IP99)

3)ja dałbym blaszkę Miedzianą pod stopkę coolera(będzie robiła za IHS)(PAMIĘTAJ O PAŚCIE PO OBU STRONACH BLASZKI)

Link to post
Share on other sites

a pozatym działa w każdej płaszczyźnie(Bodajże norma IP99)

Właśnie z tym to różnie bywa bo rzadko kto to sprawdza a kiedyś widziałem test wydajności różnych coolerów GPU w zależności od ułożenia w obudowie (w jakiejś standardowej oraz w jakimś Silverstone z obróconą płytą) i różnica sięgała bodajże 20 stopni ;)
Link to post
Share on other sites

2. cooler będzie zamontowany jakby "do góry nogami" czyli to, co jest w heatpipach spłynie na sam dół, czy to będzie działać ??

Świetne pytanie. I żaden z Nas nie jest w stanie jednoznacznie odpowiedzieć, t.luk i tarrok111 podają ważne argumenty.

Grawitacja i fizyka to prawa, których nie oszukasz.

W układzie otwartym ciepło zawsze będzie miało tendencję do unoszenia się do góry (w kierunku Kosmosu, którego gęstość jest w uproszczeniu równa zero)

Z drugiej strony, to samo ciepło w układzie zamkniętym, będzie migrowało do ośrodków o niższej gęstości, czyli tych (przy niezmiennych innych czynnikach) o niższej temperaturze, niezależnie gdzie te ośrodki się znajdują.

 

Na wydajność o której mówi t.luk wpływ ma sama cyrkulacja powietrza wokół coolera (tutaj użebrowanie będzie poprzeczene względem ruchów konwekcyjnych), a nie przewodnictwo ciepła w samej rurce.

Inaczej mówiąc, cooler będzie spełniał swoją rolę, tyle że nie w taki sam sposób jak w przypadku montażu "do góry".

 

Mimo wszysto ja bym się tym nie przejmował. Moim zdaniem to będzie kilka procent może kilkanaście, w praktyce 3-7 stopni.

 

Nie to, żebym za cel przyjął sobie ignorowanie ostrzeżeń t.luk'a (pozdrowienia dla Ciebie :) )

- Zwyczajnie, wydaje mi się, że stałeś się ofiarą własnego profesjonalizmu i starasz się doradzić ludziom najlepsze rozwiązanie czasami zapominając o rozwiązaniach optymalnych.

 

1. czy montaż dość ciężkiego wiatraka nie nadwyręży samej karty/slotu ?

Może i obędzie się bez szwanku dla płyty, ale ja mam na takie wątpliwości zawsze jedną metodę: "Jeśli coś na oko wydaje Ci się za ciężkie, to pewnie właśnie tak jest" :) ale nie załamuj się, wystarczy gumka recepturka przymocowana do obudowy, albo nawet do coolera CPU, który jest solidnie osadzony w płycie głównej.

Ewentualnie możesz czymś podeprzeć (np, kawałkiem listewki) o zasilacz, który masz na dole, ..i problem z głowy

 

Ponieważ masz wątpliwości, robiąc mały oftopic, przedstawię Ci w skrócie doświadzenia z własnym chłodzeniem.

Cztery lata marzyłem o chłodzeniu wydajnym i bezgłośnym. Rozważałem rożne pasywne opcje, rozważałem również chłodzenie wodne i wszędzie pojawiało się pytanie: "czy to będzie wydajne?" Bo przecież nikt nie da Ci gwarancji, że pomysł, który zrodził się w twojej głowie wypali.

I wreszcie zdecydowałem się na pasywne chłodzenie wodne własnej kostrukcji.

(w tym topicu zamieściłem zdjęcie kompa)

http://forum.benchmark.pl/topic/52557-chlodzenie-wc-pytania-poczatkujacego/

Zaryzykowałem i nie żałuję. Temperatury są w normie (HD 6970, I5 3570K), a komputer nie wydaje żadnych dźwięków z wyjątkiem jednego wentylatora w zasilaczu (niestety zasilacz chłodzony cieczą, kosztuje około 300 Euro, więc się nie zdecydowałem :) )

Miałem dylemat, bo fabryczne rozwiązania kosztowaly tysiące EURO, i pomyślałem sobie, że taki producent z Niemiec czy USA sprzedający te elementy, też kiedyś próbował w domu, więc w czym ja mam być gorszy od nich i dlaczego mam im płacić jak "za zboże" tylko dlatego, że zrobili to przede mną.

Za chłodnicę posłużył mi aluminiowy grzejnik CO, a pompa normalnie służy do CWU. Z obudowy wyłączyłem wiatraki, a na GPU zamontowałem blok na sam rdzeń zamiast fullcover.

Jak odebrałem kurierem grzejnik, to wszyscy z uśmieszkiem kiwali głową i mówili, że jestem "szalony".

Teraz, kumple do mnie przychodzą i mówią, żebym im złożył takie samo chłodzenie, bo zabija ich buczenie komputera.

Dla odmiany, o tym że mój PeCet pracuje, informuje ich tylko niebieska dioda na obudowie i obraz na ekranie.

Nie dowiedziałbym się jednak tego wszystkiego gdybym nie spróbował.

 

Podsumowując:

Chcesz założyć ciche chłodzenie?

Ile warta jest dla Ciebie odpowiedź na pytania:

1) Czy to działa

2) Czy warto jest mieć ciszę

3) Czy lubię mieć satysfakcję z wykonanych projektów

Otóż koszt odpowiedzi na te pytania to 20-30 złotych i 1-2 wieczory :)

 

Na koniec:

GTS 250 nie jest "demonem", emitującym niewiarygodne ilości energii cieplnej, a karty grafiki mogą pracować bez szkód z temperaturami na rdzeniu 85-90 C, ja sprawdziłbym również opcję pasywną z tym chłodzeniem, mimo, że najprawdpodobniej nie podoła bez wchodzenia w skrajne temperatury, to warto przetestować :D

Karta kosztuje około 200 zł, dla jednych to dużo, dla innych mało, ale z pewnością jak będziesz miał kartę za 1000 zł, to będzie Ci o wielej trudniej podjąć decyzję o grzebaniu w niej.

 

Wszystkiego dobrego ;)

 

Na koniec jednak jeszcze jedno pytanie : znacie rozstaw otworów na karcie ? Pod procesor o ile pamiętam jest 75 mm po przekątnej kwadratu.

Jeśli mówimy o LGA1155/1156 to długość 75 mm jest wymiarem boku kwadratu mierzonego od środka otworów, przekątna będzie około 106 mm.

Co do rozstawu otworów na karcie graficznej trudno stwierdzić jednoznacznie.

Dla serii 2xx rozstaw otworów mierzonych po boku kwadratu wynosi 61 mm, ale może się to diametralnie różnić w zależności od producenta karty. Mocowanie może być równie dobrze w kształcie prostokąta o zupełnie innych wymiarach.

 

Najlepiej wymontować kartę i zmierzyć od spodu bez demontowania chłodzenia.

Edytowane przez Cleaner_1980
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@kubapomocny15

Grzejnik ma 5 żeberek po 300 ml pojemności każdy, plus to co w reszcie układu.

W praktyce kupiłem 1L Borygo Eko, rozrobiłem z wodą demineralizowaną w stosunku 1:4,5 i mi połowa została pomimo, że sporo rozlałem :)

Zdjęcia może zrobię w przyszłym tygodni, myślałem, żeby zrobić opis ze zdjęciami w osobnym temacie, ale jakoś brakuję mi weny :)

Jeśli interesuje Cię więcej informacji, to załóż oddzielny wątek i podaj link, chętnie pomogę.

 

Dla zainteresowanych podaję linki do artykułów, które zainspirowały mnie do założenia mojego chłodzenia

http://mnp.net.pl/Default.aspx?art=33

http://mod-planet.com/index.php?module=subjects&func=printpage&pageid=106&scope=all

http://mod-planet.com/index.php?module=subjects&func=printpage&pageid=1391&scope=page

http://forum.purepc.pl/topic/244678-pasywne-lc-by-kyusse-rev-09/

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

W typowej obudowie komputerowej nie bardzo rozumiem jakiekolwiek rozważanie w kwestii góra-dół jeśli chodzi o heat-pipey w coolerach GPU. W testach realnych widać który cooler GPU działa a który nie. Dopiero w przypadku obudów z odwróconym montażem płyt głównych (vide Silverstone) jest "zagwozdka" ;)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...