Skocz do zawartości

Defragmentacja


Recommended Posts

Witam miałem dziś bardzo z fragmentowany dysk więc zrobiłem defragmentacje partycji systemowej poziom fragmentacji był wysoki bo aż 49% po ukończeniu całego procesu jakieś 5 godzin później myślałem że plików pofragmentowanych będzie 0% lub znikoma ilość a ku mojemu zdziwieniu ilość tych plików to aż 26% co można z tym zrobić ;/

 

Wiem zaniedbałem bardzo kompa ale to lata niewiedzy i ciemnoty teraz staram się to nadrobić ;)

Link to post
Share on other sites

Wykonując rozruch z HDD system m.in blokuje swoje pliki na partycji systemowej, których defragmentator nie może przenieść do odpowiedniej alokacji dlatego ponownie wykonaj defragmentację używając np. Windows XP Live CD, lub Trinity Rescue Kit uruchamiając Mini Windows XP w którym oczywiście wykorzystasz systemowy defragmentator i dysk systemowy uporządkuje bez problemów.

Link to post
Share on other sites

A powiesz mi coś więcej o live CD o windowsie lub ubuntu jak takie coś uruchomić i czy da się z pendriva oraz czy da się jakoś przy tym uszkodzić system

Zadaje może łatwe pytania ale nie miałem pojęcia o komputerach dopiero niedawno zacząłem się troche interesować i chciałbym się trochę więcej nauczyć :)

Link to post
Share on other sites

Windows XP Live CD służy raczej głównie do zastosowań ratunkowych bądź diagnostyczno-konserwacyjnych w zależności jakie dodatkowe oprogramowanie zostało w nim zawarte. Jest to zwykle okrojona wersja systemu posiadająca tylko niezbędne rzeczy, która ładuje się do pamięci RAM i nie angażuje w rozruch dysku twardego. Dlatego mamy do niego pełen dostęp więc bez problemów można wykonać m.in. jego pełną defragmentację czy też sprawdzić jego kondycję wykonując test np. HDTune.

 

WinXP Live CD można znaleźć tutaj. I oczywiście można posłużyć się płytą CD (po prostu wypalić gotowy obraz iso) bądź Pendrvie'm (przy pomocy programu trzeciego sprawić by pendrive był bootowalny).

Natomiast uruchomienie takiego systemu w zależności czy z CD czy z USB polega na ustawieniu w biosie pierwszego urządzenia z którego powinien zostać wykonany rozruch systemu i to w zasadzie wszystko. System uruchomi się całkowicie normalnie, wyskoczy pulpit itd. a potem po prostu wykonasz defragmentację dysku C.

 

Korzystając z Live CD nie uszkodzisz systemu chyba, że sam umyślnie usuniesz jakieś pliki systemowe itd. ale tak to można korzystać z niego bez obaw :).

 

PS: I małe sprostowanie, pomylił mnie się Trinity Rescue Kit z Hiren's BootCD - to w nim zawarty jest Mini Windows XP, który działa właściwie na tej samej zasadzie z tą różnicą, że uaktywnia się go z uruchomionego menu Hirens BootCD.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...