Skocz do zawartości

Regnum L50 - wentylatory


Recommended Posts

Witam, za kilka miesięcy chciałem zmodyfikować odrobinę chłodzenie obudowy poprzez przełożenie fabrycznej 120mm z góry na front oraz dokupienie 3x140mm (dwie na górę i jedna na dół). Niestety padł po ok. miesiącu kontroler obrotów (a jak czytałem o jego awaryjności to nie chciało mi się w to wierzyć :P ) więc w związku z tym, że i tak muszę się bawić kablami to pomyślałem, że zrobię odkładaną modyfikację już teraz. Czy podłączenie wentylatorów z frontu i góry obudowy do molexa przy pomocy takiej przejściówki a dolnego i tylnego do obudowy ( asrock p67 pro3(b3)) zda egzamin?

 

Pozostaje również kwestia wyboru tych trzech 140mm wentylatorów, chcę to zrobić tanio dlatego też zastanawiam się nad tymi trzema wentylatorami:

-Silentium PC Zephyr 140mm

-Silentium PC Mistral 140mm

-Fander Roxo Ultra Silent 140mm

 

Z jednej strony zależy mi na ciszy, jednak obawiam się, że Zephyry mogą być za słabe dlatego też skłaniałbym się ku Fanderom, jakieś rady?

Edytowane przez xMhLx
Link to post
Share on other sites

Mi kontroler padł po 6 miesiącach w Regnumie, więc kupiłem Lamptrona FC2.

https://www.cooling.pl/lamptron-fc2-fan-controller-black,produkt,552989.html?from_category=31_33

 

Na tym kabelku da rade podłączyć te wentyle, ale nie będziesz mógł kontrolować ich obrotów, będą chodzić na 12V.

Podłącza się go do zasilacza.

 

Wentyl polecam Enermax'a.

http://allegro.pl/wentylator-enermax-tb-silence-uctb14-ultra-cichy-i2571066554.html

Edytowane przez Xelixo
Link to post
Share on other sites

Czy to normalne ze jak podłączę ten tylny 140 do rozgałęziacza od kontrolera obrotów to on nawet nie odpala? Teraz go wpiąłem bezpośrednio w płytę główną. Dodam ze pozostałe dwa ten z przodu i na górze odpalają (podpięte pod ten rozgałęźnik) i kontrola obrotów na nich działa. Czy ten 140 z tyłu nalezy jednak podpiąć bezpośrednio w płytę?

Link to post
Share on other sites

Budżet nie jest z góry określony ale po prostu chcę to zrobić jak najniższym kosztem, fandery mógłbym kupić u siebie w mieście 3 za 84zł, do tego rozgałęziacz na allegro z przesyłką jest za 11pln więc przy ewentualnych zmianach chciałbym się w tej stówce zmieścić :)

Link to post
Share on other sites

Czy podłączenie wentylatorów z frontu i góry obudowy do molexa przy pomocy takiej przejściówki a dolnego i tylnego do obudowy ( asrock p67 pro3(b3)) zda egzamin?

Jak najbardziej tak :)

 

Zephyry mogą być za słabe dlatego też skłaniałbym się ku Fanderom

Przecież Fandery Roxo to "klony" Zephyrów ;) (pod względem wydajności czasem są nawet trochę słabsze)
Link to post
Share on other sites

O masz t.luk, tak myślałem, że są to 'klony', ale skoro obroty Fandera są, że tak powiem, pomiędzy Zephyrem a Mistralem to myślałem, że tak samo jest i z wydajnością/głośnością z racji podobieństw konstrukcji, to teraz pozostaje pytanie - Zephyr, czy Mistral? Czy szybszy Mistral będzie zauważalnie głośniejszy od wolniej kręcącego się Zephyra?

Edytowane przez xMhLx
Link to post
Share on other sites

no właśnie oglądając wykresy w tej recenzji na stronie o poziomie głośności na 12V różnica to 1dB, jednak jak to będzie w praktyce? A tak z ciekawości - jakie są zamontowane fabrycznie, Zephyry czy Mistrale? Ewentualnie czy na dół dać mocniejszy, a na górę jako, że będą dwa to dać te wolniejsze?

Link to post
Share on other sites

Zamontowałem, wszystko śmiga elegancko, szum powietrza jest słyszalny, ale mam wrażenie, że to bardziej z fabrycznie zamontowanych wentylatorów, które kręcą się mocniej i głośniej niż wcześniej gdy były podłączone do kontrolera obrotów (nawet gdy ten był ustawiony na full) ale nie jest to jakiś przeszkadzający szum tak więc jak za taka cenę nie można narzekać, w stresie temperatury spadły o ~10 stopni a dzięki temu chłodzenie grafy/procka znacznie ciszej chodzi ;)

 

ps. po co LC do gpu, skoro wentylatorki polskiego producenta schładzają gpu w idle aż za bardzo :P nie wiem co się speedfanowi stało, niedawno działał jak trzeba i pokazywał tę samą temperaturę co CCC (w którym cały czas dobrze wyświetla)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...