Skocz do zawartości

Nowy komputer do 3.000 zł z przeznaczeniem do gier.


Recommended Posts

Witam Wszystkich forumowiczów!

 

Od pewnego czasu zastanawiam się nad zmianą komputera.

Na chwilę obecną pracuję na takim zestawie:

 

Procesor: AMD Athlon 64 x2 Dual Core 6000+ 3.00Ghz - Windsor / 90nm / F3

Płyta Główna: Gigabyte M-57 SLI S-4 Rev. 2 ( nForce 570SLI )

Pamięć RAM: OCZ DDR2 PC800 4x1GB Platinium Rev.2 5-5-5-15

Karta Graficzna: ZOTAC 8800GT DDR3 512 RAM AMP.

Zasilacz: Tacens VALEO 480W

Chłodznie CPU: AC Freezer 64 PRO

 

Sprzęt służy mi głównie do grania w jeden konkretny tytuł - Arma2. Z powodu dość dużych wymagań ów tytułu postanowiłem dokonać zakupu trochę mocniejszej maszyny.

 

Mam mały dylemat co do wyboru procesora, waham się miedzy i5 a Phenom II x4 965.

Zastanawiałem się również nad e8400 i OC całości - za takim rozwiązaniem przemawia konfiguracja mojego kolegi który pracuje na e8400 i osiąga dużo lepsze rezultaty niż ja na swoim bądź co bądź również taktowanym na 3Ghz Athlonem. Dodam tylko, że różnica jest dość znaczna, myślę, że po OC będzie jeszcze większa.

 

Jednak jeśli do wyboru miałbym i5 i Phenoma II x4 965 pozostaje jedna sprawa którą chciałbym skonsultować z Wami. Mianowicie..

 

.. przy wymianie na i5 musiałbym również wymienić pamięć RAM na DDR3, szkoda trochę zważywszy na fakt, że pod Phenomem mógłbym pracować na obecnych pamięciach które przecież do najgorszych nie należą - przynajmniej tak mi się wydaje.

Chodzi oczywiście o zmniejszenie kosztów przy składaniu nowego zestawu.

 

Tutaj przedstawię dwie propozycję - będzie mi niezmiernie miło gdyby ktoś mi pomógł.

 

Zestaw z i5:

 

Intel Core i5-750 /2.66GHz, 8MB, LGA1156, BOX - 715zł

Gigabyte P55-UD3 /intel P55, Dual DDR3-2000, GLan - 425 zł

OCZ 4GB (2x2GB) 1333MHz CL7 Platinium - 399 zł

Sapphire Radeon HD5850 1024MB DDR5 /256bit/ - 1199 zł

 

W/w konfiguracja kosztowałaby mnie 2738zł

 

Dla odmiany zestaw z Phenomem:

 

AMD Phenom II X4 965 Quad-Core /3.4GHz, 2MB L2, 6MB L3, 140W, BOX, AM3 - 669 zł

Asus M4A79 Deluxe /AMD 790FX, DDR2 - 620 zł

Sapphire Radeon HD5850 1024MB DDR5 /256bit/ 2xDVI/HDMI/DP - 1199 zł

 

W tym zestawie wystąpił by mój Ram. Cena takiego zestawu to: 2488zł

 

Różnica w cenie nie jest oszałamiająca, jednak moim zdaniem zestaw drugi posiadałby lepszą płytę główną a zaoszczędzone pieniądze można by wydać na chłodzenie CPU.

 

Pytanie które nasuwa się po wymienieniu tych dwóch zestawów to, czy mój zasilacz uciągnie takie konfiguracje czy będzie musiał ustąpić miejsca lepszemu?

 

 

W głowie urodził mi się również trzeci alternatywny zestaw:

 

Intel Core2 Duo E8400 3,00GHz

Asus P5Q Turbo

Radeon 4850 Sapphire 1GB 2xDVI (PCI-E) bulk

 

Tutaj raczej wymiana zasilacza nie byłaby potrzebna, tak samo jak i pamięci ram.

 

Macie może jakieś uwagi/sugestie co do w/w zestawów?

Czy karta graficzna nie jest przesadzona, może jest coś o podobnych osiągach za nie tak kosmiczną cenę?

 

Za wszelką pomoc będę bardzo wdzięczny, chodzi przecież o ciężko zapracowane pieniążki które jak wiadomo na ulicy nie leżą - niestety :wariat:

 

Pozdrawiam,

 

West

Link to post
Share on other sites

Jak zawsze ceni się ciężko zapracowaną kasę. Z wszystkich "alternatyw" właściwie pierwsza ma jakieś "nogi". Pamiętaj, że z jakiej koncepcji wyjdziesz, do takiej będziesz musiał się potem stosować. Choć E8400 do dziś jest niezłym rozwiązaniem, to jednak nowością już nie będzie.

Proponowałbym i5 na platformie ASUS-a. Natomiast w grafice próbowałbym wyżej niż 4850. Wszak nie inwestujesz tylko na jutro. :wariat:

Pozdro.

Link to post
Share on other sites

Nie opłaca się. Weź Core i5. Wydajność bardzo zbliżona, a cena i pobór energii zdecydowanie niższy. Do tego masz pamięci dual channel (triple to pic na wodę), przez co kupując sensowny zestaw 2x2GB płacisz dużo mniej za RAM niż 3x2.

 

Na ceny pamięci nie narzekaj, bo swoje sprzedasz za baaardzo dobre pieniądze. DDR2 są teraz w cenie. Procesor też możesz sprzedać dość dobrze.

 

Co do zasilacza, ja myślę, że przy Core i5 i Radeonie 5xxx, spokojnie wytrzyma, ale jeżeli masz pieniądze, to możesz tutaj co nieco odświeżyć i kupić coś nowego i mocniejszego dla pewności.

Link to post
Share on other sites

A więc dobrze, zostaniemy przy i5 :wariat:

Tak trochę poczytałem, i przyszła mi do głowy droższa płyta, w sumie to już dla mnie taki TOP - Asus Maximus III Formula. Oczywiście jest droga, ale mając na uwadze późniejszy O/C chyba najlepsza.

 

Grafika prawdopodobnie też zostanie zmieniona, w większości benchmarków robionych w Armie wychodzi jedna zasada, im więcej pamięci na karcie graficznej tym lepsze wyniki, tutaj pojawiła mi się pewna myśl - Sapphire Radeon HD4890 Vapor-X 2048MB DDR5.

Czy nie przesadzam? Szczególnie jeśli chodzi o kartę graficzną?

Link to post
Share on other sites

1) Topowe płyty P55, jeżeli chodzi o OC, różnią się niuansami. Jeżeli chcesz bić rekordy jakieś OC, to wtedy jak najbardziej. Ale do normalnej pracy, 4.0GHz wyciągnie każda płyta na P55. Nawet Gigabyte mATX za 380zł. Moim zdaniem codziennie latanie na procku powyżej 4.0GHz to trochę przesada, poza tym na powietrzu byłoby to za dużo trochę. W skrócie: jeżeli nie planujesz OC powyżej 4.0GHz, to wystarczy zwykły Gigabyte UD3.

 

2) Zależy jaka cena. Ale mimo wszystko myślę, że pierwszy pomysł z 5850 był lepszy. Mniejszy pobór energii, wydajność lepsza. Chyba, że kierujesz się wyjątkowo jedną grą, to możesz pomyśleć nad takim zabiegiem. Sprawdź dla pewności kilka testów, jak się ma 4890 2GB do 5850 w tej grze.

Link to post
Share on other sites

W serwisie jest test kart na których najlepiej czuje się właśnie Arma, jest to karta 4890. Stąd mój pomysł, jeśli chodzi o płytę to może rzeczywiście trochę się rozpędziłem ale wiadomo jak to jest mając potencjał "pod maską" :wariat:

 

Co do testu do którego cały czas się odwołuję to:

 

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Optymalne_karty_graficzne_do_ArmA2-2276.html

 

Oczywiście 5850 jest konstrukcją nowszą i pewnie dlatego nie została ujęta w w/w teście? Chyba, że coś przeoczyłem z powodu grypy i obecnej późnej godziny? :sciana:

Link to post
Share on other sites

Test był robiony na długo przed premierą Radeonów HD5xxx z tego też powodu nie są w nim ujęte.

W ArmA2(sam potrafie grać 18godz. non-stop) Radeon 5850 powinien z łatwością poradzić sobie z 4890. Poniżej masz link do porównania. Punktem odniesienia dla Ciebie powinien być GeForce GTX285.

R5850 uzyskuje w tym teście minimalnie niższą średnią ilość klatek, ale zwróć uwagę na co innego. Obie karty były testowane w różnych ustawieniach(Ati w zdecydowanie wyższych). Oprócz ustawień nie można pominąć minimalnej ilości klatek(R 14 vs NV 5).

 

http://www.hardocp.com/article/2009/09/ ... d_review/3

Link to post
Share on other sites

To już niestety trochę podbija cenę, choć jak wiadomo fajnie by było posiadać taki układ w komputerze - ale życie niestety weryfikuje pewne plany, na dzień dzisiejszy będę musiał poprzestać na karcie pokroju Sapphire Radeon HD4890 Vapor-X 1024MB.

Generalnie w Armie nie doszukuje się pięknej grafiki, głównie chciałbym żeby gra nabrała płynności. Stąd mocny procesor, grafika nie musi być już "z wczoraj". :wariat:

Link to post
Share on other sites

W poniedziałek zamawiam następujący konfig:

 

Procesor:

 

Intel Core i5-750 2.66GHz, 8MB

 

Wentylator:

 

Scythe Ninja II rev.B

 

Płyta Główna:

 

Gigabyte P55-UD3

 

Pamięć RAM:

OCZ 4 GB (2x2GB) 1333MHz CL7 Platinium

 

Dysk Twardy:

 

Samsung 1TB 7200rpm 32MB cache SATA-II F3

 

Karta Graficzna:

 

Sapphire Radeon HD4890 Vapor-X 1024MB DDR5

 

Obudowa:

 

Cooler Master Elite 335

 

Zasilacz:

 

Tacens VALEO II 600W

 

 

Macie jeszcze jakieś uwagi co do w/w części?

 

 

Pozdrawiam,

 

West

Link to post
Share on other sites

Nie ma sensu dokładać do droższej płyty. Myślę że nie można nic zarzucić Gigabyte'owi. Naprawdę nie mogę znaleźć konkretnego atutu który usprawiedliwiałby cenę wyższą o 100zł w przypadku MSI.

Link to post
Share on other sites

Fakt, że wygląda bajerancko, ale przecież nie o to chodzi :(

Jeśli chodzi o O/C może i faktycznie być lepsza ale nie to jest moim priorytetem.

Na obecnej Gigabajtowej płycie stawiałem swoje pierwsze kroki z O/C i wspominam to mile, dużo błędów mi wybaczyła - ze swojej strony nie mogę nic złego o tej firmie powiedzieć.

Link to post
Share on other sites

no to bierz tego ud3, może nie padnie :(

ważne żeby te 4ghz na procku stabilnie osiągnąc, jak inni mówia że na każdej p55 sie da to w sumie bez znaczenia (ale i tak ja bym kupił MSI które ma fajną/prostą opcję OC). Mam tego 4890 vapor - xa, to nie referent, nie ma mozliwosci softwarowej zmiany napięcia więc nie zrobisz na nim 1000+MHz na rdzeniu (max 960) ale ogólnie jest OK.

Pamięci w swoim zestawie nie wymieniłeś.

 

Mam coś takiego co planowałeś złozyć (e8400@4ghz i 4890) ale będe zmieniał (lubię zmiany), oczywiście na i5.

Link to post
Share on other sites

Nie zapominaj o podsystemie HDD, który tak często jest pomijany przy konfiguracji PC. Zawsze lepszym rozwiązaniem będzie kupno dwu dysków 500GB, niż jednego 1TB. W konfiguracji RAID 0 będą niezaprzeczalnie wydajniejsze. W razie jakichkolwiek sensacji masz 2 dyski w normalnym układzie. Koszt praktycznie taki sam.

Co do grafy... Poszedłbym raczej w 5770, niż 4890.

Pozdro.

Link to post
Share on other sites

ale ja mu nie chcę nic wcisnąć, zastanawiał się nad takim zestawem to mu złożyłem propozycję, nie zechce to nie kupi, spokojnie. Jak składa kompa pod jedną grę to bez sensu wydawać prawie 3000zł. Nie rozumiem co jest nieopłacalnego w e8400 za 400zł? Bo mozna kupic w tej cenie 4rdzenie od AMD? I co z tego. W grze po OC i tak da im radę. Może dołożyć 300zł i mieć i5, pytanie jak bardzo tego chce.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...