Skocz do zawartości

Chwilowy zanik działania dysku


Recommended Posts

Witam. Mam pewien problem. Otóż dzisiaj gdy jak zwykle użytkowałem komputer coś się stało.

Tzn zacząłem ściągać pewną rzecz na dysk , wracam póżniej do pokoju, myśląc sobie,że dana rzecz się ściągnęła i widze ekran BIOSu nagle wgrany ( nie wiem czemu ! ). A więc z poziomu Biosa następnie daje restart kompa i okazuje się,że komp nie widzi dysku. Po czym zaraz automatycznie wchodzi do BIOSA. Więc myśle sobie, aha dysk padł pewnie. Ok wylączyłem komputer na 5 minut , następnie włączyłem kompa ponownie i nagle dysk czyta , wszystko ok i system wgrany. Więc tak nagle znowu zaczął działać. Może ktoś powiedzieć w czym problem, czemu się tak zrobiło? Będe wdzięczny za pomoc.

 

 

PC to:

Asus Sabertooth Z77

I7 3770k 3.5

BQ DP Power Pro 1000W

8gb ram DDR3 Ocz

Samsung 500 GB 7200

 

Windows 7 Ultimate x64

 

 

 

 

Poza tym jednorazowym wydarzeniem , komputer chodził \ chodzi stabilnie. Więc prosze o pomoc. Czy to czas zmienić na nowy dysk czy może coś innego ?

Edytowane przez sevku22
Link to post
Share on other sites

Asus ma oprogramowanie do automatycznej aktualizacji sterowników, biosu(asus update), może po prostu oprogramowanie zainstalowało nowy bios lub sterowniki i wyglądało to jak usterka techniczna. Zobacz czy masz włączone w autostacie to oprogramowanie. Ewentualnie sprawdź czy kable zasilające dysk nie obluzowały się.

Link to post
Share on other sites

Asus ma oprogramowanie do automatycznej aktualizacji sterowników, biosu(asus update), może po prostu oprogramowanie zainstalowało nowy bios lub sterowniki i wyglądało to jak usterka techniczna.

 

Doradzać na forum każdy może, jeden lepiej inny trochę gorzej...

 

Prawdę mówiąc to dawno większych dyrdymałów nie czytałem. Nie ma takiego programu który bez ingerencji użytkownika automatycznie aktualizował by bios a aktualizacja biosu nijak się ma do tego że bios nie widzi dysku. Sterowniki z systemu są tu bez znaczenia.

Link to post
Share on other sites

Fenio nie bądź taki do przodu. Jakbyś zapoznaj się z tym programem to byś bzdur nie gadał. Program sam ściąga i instaluje najnowsze sterowniki bez ingerencji użytkownika całkowicie automatycznie. Bios też potrafi zaktualizować choć nie wiem czy w tym wypadku nie wymaga od użytkownika restartu. To tylko program do automatycznego pobierania aktualizacji działa tak jak update w windows. Sterowniki i bios to już osobne oprogramowanie, które samo się zainstaluje jeśli ten program to wymusi. Możliwe, że akurat wtedy jak wystąpiła awaria u kolegi sevku22. Ten soft coś doinstalował np. nowe sterowniki do chipsetu. Jeśli nie ma tego softu zainstalowanego to nie ma o czym rozmawiać. Problem tkwi gdzieś indziej. Możliwe nawet że kolega sevku22 robi z igły widły. Może miał chwilowy zanik albo spadek napięcia, którego nawet nie zauważył i akurat w taki sposób się u Niego się objawił. Bo teraz pecet chodzi normalnie.

Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy to był bluescreen czy zwykły restart komputera. Nie było mnie wtedy przy tym. Dopiero jak wszedłem do pokoju, patrze Oo ekran Biosu. Co jest kur..? Myśle sobie ,czemu mi się komputer zrestartował sam i wszedł jeszcze do BIOSU? Więc następnie ja sam dałem samoczynnie restart komputera z poziomu BIOSA. Po czym jednak pc nie chce przejść bootowania, gdyż czekam chwile a tu nie wykrywa mi dysku i właśnie dlatego sam wchodzi do BIOSA. Więc od razu sobie myśle, no pięknie, dysk mi padł. Bo nawet restart kompa nic nie pomagał. Dopiero wyłączyłem komputer na pare minut , ponownie go włączyłem i normalnie dysk wykrył i znowu wszystko działa. Co to wg was mogło być? Dysku wina, czy coś z płytą główną?

Edytowane przez sevku22
Link to post
Share on other sites

Fenio nie bądź taki do przodu. Jakbyś zapoznaj się z tym programem to byś bzdur nie gadał. Program sam ściąga i instaluje najnowsze sterowniki bez ingerencji użytkownika całkowicie automatycznie. Bios też potrafi zaktualizować choć nie wiem czy w tym wypadku nie wymaga od użytkownika restartu.

A ty się zapoznałeś z tym programem ? :) NIE MA automatycznego aktualizowania biosu bez ingerencji użytkownika. Więc niema sensu wymyślać nieprawdopodobnych teorii. Skoro system sam się zrestartował i nie wykrywa HDD to nie ma sensu w ogóle rozmawiać o winie programów i systemu bo do ładowania systemu w ogóle nie dochodzi. Nawet jak by autoupdate wgrało mu nowe wersje softu i zrobiło automatycznego restarta to i tak nie ma to nic wspólnego z tym że kontroler przestał widzieć HDD. Nawet gdyby powstały błędy podczas instalacji to i tak HDD by działał.

Przyczyn problemu może być wiele, być może pada dysk, może mieć uszkodzony kabel, problem z kontrolerem SATA na płycie, problem z zasilaniem. Ale najbardziej prawdopodobna to padający dysk, miałem tak kiedyś z 2,5" Seagate Momentus 120GB. Takie znikanie dysku to był pierwszy objaw przed całkowitym padem który nastąpił kilka miesięcy później.

 

@sevku22

Pytasz drugi raz o to samo, nikt nic więcej konstruktywnego nie wymyśli (poza strzelaniem na ślepo) jeśli nie pokażesz co podaje SMART.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...