Skocz do zawartości

Crossfire Asus Radeon 6850


Recommended Posts

Witam.

Do tej pory posiadałem następujący zestaw:

Procesor AMD Phenom II Quad Core Back Box 965

Płyta głowna: Asus M4A79XTD EVO

RAM : 8GB Patriot PGS 1600 MHz ( 2 x 4 GB)

Zasilacz : Modecom Carbon 620 W

Grafika: Asus Radeon 6850 DirectCu V1

 

Do tego zestawu dokupiłem również grafikę Asusa 6850 V2.

Bez drugiej karty wszystko było w porządku,niestety problem jest z trybem Crossfire.

Próbowałem różnych sterowników i ustawień i nie mogę zmusić tych kart do normalnej współpracy.

Podczas grania np. w Battlefield 3, Skyrim, Civilization 5 komputer potrafi się po prostu wyłączyć.Jedynym sposobem na jego właczenie jest odcięcie całkowite zasilania ( na pare sekund) i właczenie z powrotem. Nie jest to na pewno problem z temperaturą bo posiadam konkretniejszą obudowę Cooler Master 960 Advanced II i temperatury są w normie ( przy obciążeniu nie przekraczają 70 stopni). Zasilanie jest bez rewelacji bo 620 Modecoma ale nawet maksymalnym obciążeniu obu grafik cała stacja powinna pobierać nie więcej niż 380 W, co nawet w przypadku gdzie taki zasilacz ma marną sprawność powinno być aż naddto wystarczające.

Przyzam że nie wiem na prawdę co może być powodem całkowitego odcinania zasilania. Przeczesałem internet w poszukiwaniu jakiś podobnych problemów ale nic nie znalazłem. Ludzie faktycznie na forach mieli różnej maści problemy ale najpoważniejszymi związanymi z tymi kartami były "blue screeny".

Czy ma ktoś pomysł z forumowiczów co może być powodem mojego problemu?

 

Z rzeczy które zauważyłem:

1.Przełączenie na multipróbwkowanie z nadpróbkowania w AA daje dużo. Skyrim czy Battlelfield działają nawet kilkanaście minut , natomiast na SSAA potafi się wyłączyć po kilku sekundach.

2.Na karcie Asusa w wesji 2 temperatura nawet w IDLE jest około 10 stopni wyższa - ???

 

Czy karta Asusa w wersji 2 ( tam gdzie jest 2 x 6 pin) muszą być obie wtyczki podpięte? Czyżby karta brała dużo więcej prądu niż jej odpowiednik V1?

 

Czy obecny tu eskpert spotkał się z podobnymi problemami z Crossfire ?

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Na 99% zasilacz. Ma 2 słabe linie 12V i CF to dla niego zwyczajnie za dużo. Miałem wersję Carbon 530W i po podkręceniu grafy miał problem z zasilaniem sprzętu z sygnatury.

 

Czy karta Asusa w wersji 2 ( tam gdzie jest 2 x 6 pin) muszą być obie wtyczki podpięte?

 

Oczywiście, że wszystkie wtyczki zasilające karty graficzne muszą być podpięte.

Edytowane przez Nowaj
Link to post
Share on other sites

Witajcie.

Z góry dziękuję za odpowiedzi :). Mam mimo wszystko wątpliwości jeśli wierzyć temu co napisali panowie recenzenci :D z guru3d

http://www.guru3d.com/article/radeon-hd-6850-6870-crossfirex-review/4

393 W i to na podkręconym i7 965, więc coś tu nie gra :P.

Możesz też sprawdzić ile "buda" pobiera, popytaj kumpli czy nie mają "Licznik energii do gniazdka" - czyli coś takiego

Chciałem ale nikt nie ma :P. Kolega ma sprowadzić coś takiego http://torx.pl/p/16629/13929/zasilacz-professional-series-hx-850w-zasilacze-obudowy-zasilacze.html do firmy i sobie przetestuje :D
Link to post
Share on other sites

Tyle pobiera cały sprzęt a nie Radeon 6850 który ma TDP 127W.

 

Tak wiem to skrót myślowy. Podałem dane dla całej platformy razem z HD 6950 na pokładzie. Do tego należy oczywiście doliczyć TDP drugiego HD 6950, czyli 127 W jak podałeś, czyli w sumie mamy już 402 W. W teście niestety nie ma podanego modelu procesora na którym był wykonywany test, więc pobór prądu może być większy.

Edytowane przez blacklizard
Link to post
Share on other sites

Jak patrzyłem na kalkulatorze to ok 430W na zestaw. Nie musisz 650 kupować 600 spokojnie starczy. Ja na moim zestawie miałem właśnie 6850CF (zamiast tego GTXa) i przy widocznej 600 spokojnie starczało (plus proc wykręcony na 4GHz)

 

A jak patrzyłem ten Modecom ma na linii 12V 470W więc był na styk.

BTW nie lepiej sprzedać te 2 Radki i kupić coś jednego mocnego?

Edytowane przez dadulek
Link to post
Share on other sites

BTW nie lepiej sprzedać te 2 Radki i kupić coś jednego mocnego?

 

Już rok mam 6850 i karta jest na tyle dobra póki co że szkoda sprzedawać. Poza tym żeby dorównać mocą crossfire tych kart musiałbym kupić karte z około 2000 shader'ami - czyli około 1500 zł - a ten zestaw mam za 1300. Nie jest to duża różnica ale wydać za jednym zamachem 1500 zł to trochę sporo. :P

Link to post
Share on other sites

Gram. Testowałem z tym zasilaczem Corsair'a na takich ustawieniach:

W grze wszystko full. Wymuszenie w sterach:

AA : x24 ( edge-detect)

AF: x16

Rodzaj AA: Supersampling ( nadpróbkowanie).

Wszystko na pierwszy rzut oka chodzi płynnie, ale niestety przycięcia się zdarzają i to nawet nie mikro... niestety. Myśle że to wina sterów jak w każdej grze którą się odpala na CF. A propos, trochę offtop ale czy ktoś gra tutaj w Skyrima i działa mu CF tak jak powinien?

Link to post
Share on other sites

Te przycięcia w BF3 przy 6850 CF zdarzają się praktycznie na każdym PC z tą konfiguracją, dlatego dołożyłem do 6870 CF i wszystko chodzi prawie jak należy, bo proc lekko ogranicza mi karty. Dlatego w następnym tygodniu kupuje Fortisa i kręcę do 4 Ghz. CF prawdopodobnie nie działa jak należy w Skyrim, Docm77 (taki jeden gość na youtube) ma właśnie też problemy i przełączył Skyrim'a na jedną kartę. Myślę ze to problem na skale globalną. Co ciekawe ostatnio kupiłem Fallout New Vegas Ultimate Edition i tam wszystko działa jak należy (obie karty dobrze współpracują), mimo (jeśli się nie mylę) to ten sam silnik graficzny.

Link to post
Share on other sites

Potwierdzam zarówno w BF3 jak i w Skyrimie miałem przycięcia w CF. W innych grach tak samo. Jak potem szukałem 6850 CF tak ma że jakoś to tak nie bardzo chodzi. Jak CF to jak kolega @up napisał 6870 (chociaż wg mnie lepiej 1 karta). Właśnie dlatego wymieniłem na gtx 580

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...