Skocz do zawartości

Chłodzenie asortymentu obudowy


Recommended Posts

Posiadam takiego sprzęciora:

Procek: i5 2500k box

Grafa: Gigabyte 560 TI OC

I obudowa: Cooler Master Elite 430

I jeszcze zasilacz XFX 650W wentylatorem skierowanym w dół.

Taktowania fabryczne.

 

 

I mam problemik z temperaturami. Chce się go pozbyć najmniejszym nakładem finansowym rzecz jasna.

 

Najpierw przetestowałem jak się grzeje i tutaj aż się złapałem za głowę bo temp procka sięgała 75 a grafiki niewiele mniej. Zatem otworzyłem obudowę i był to strzał w dziesiątkę bo temperatura procka teraz to max 60 stopni ale grafiki niestety teraz ma temperaturę w przedziale 60-70 stopni a przecież chciałem ją jeszcze kręcić.

Co radzicie by poprawić wydajność chłodzenia grafiki nie zwiększając przy tym temperatury na procku. Może odwrócić zasilacz?

W najgorszym wariancie to chyba dokupienia 2 wentylatorów do obudowy i wymiana chłodzenia na procku ale to koszt w granicach 250zł ;/

Edytowane przez kropka89
Link to post
Share on other sites

Własnie kable muszę chyba jakoś druga stroną obudowy przerzucić bo sporo miejsca zajmują ;/

Mogę sporo przeznaczyć ale nie chce :) Powiedzmy, że 250zł :) Myślałem o Thermaltake Contac 29, wentylatorku z boku jako nawiew i 2 wentylatorkach z tyłu i góry jako odpływ ciepłego powietrza. Ale jak już powiedziałem chce zbić temperaturę najniższym nakładem funduszy.

Link to post
Share on other sites

CM 430 nie ma niestety miejsca, aby puścić kable za tacką - musisz sam w jakiś sposób wykombinować, aby usunąć jak najwięcej kabli z miejsc, przez które płynie powietrze. Najlepiej, jeżeli użyjesz do tego celu opasek zaciskowych, które możesz dostać w każdym sklepie elektronicznym po około 3-5zł za 100 szt.

Do tego powinieneś na górę obudowy założyć wentylator, który będzie WYCIĄGAŁ! gorące powietrze.

Link to post
Share on other sites
Gość t.luk

Po testach sądzę, że z Thermaltake Contac 29 tez będę zadowolony :)

Będziesz bardziej zadowolony bo Xigmatek Dark Knight Night Hawk to nic innego jak tylko czarna Gaia z jeszcze głośniejszym wentylatorem ;)

 

A te boczne coolery to one wdmuchują powietrze czy wydmuchują?

Chodzi o te w obudowie? Jeśli tak, to one mają za zadanie wdmuchiwać :)
Link to post
Share on other sites

A czyli Thermaltake Contac 29 będzie lepszy? bo nie załapałem podmiotu :P

 

nie... chodziło mi o cooler na CPU...

A te na obudowie to zalezy jak sie przykreci raczej jak sie domyslam

W opinii dnia polecili Revoltec RL039 AirGuard wart 15zł to myśłałem żeby zapełnić 3-4 wloty powietrza w obudowie. Z boku jako nadmuch i wyloty z tylu i na topie (1-2).

Link to post
Share on other sites

No niestety za tacką przydałoby się to miejsce.. Mam tą samą obudowę i wszystkie kable pochowałem z prawej strony dysków patrząc od frontu. Obsadzone mam wszystkie wentylatory za wyjątkiem tego w panelu bocznym, bo hałasuje. Dzięki temu moja grzałka ma całkiem przyzwoite temperatury w okolicach ~65 stopni :)

Link to post
Share on other sites

Z punktu widzenia chłodzenia może i spełni swoją rolę ale na pewno bez redukcji obrotów będzie hałasował, bo już próbowałem ;) ruch powietrza w ostateczności i tak będzie zależał od sum nawiewanego i wywiewanego powietrza. Generalnie musisz pamiętać, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest, gdy na froncie, boku (ewentualnie spodzie) masz nawiew powietrza, a z tylu i u góry wywiew powietrza, dzięki temu ruch wymuszony jest zgodny z naturalnym ruchem konwekcyjnym powietrza ciepłego. Jeśli chodzi o zasilacz to u mnie wentylator jest skierowany do wewnątrz obudowy, żeby nie zasysał kurzu z podłogi. Powietrze swobodnie zasysane jest bokiem oraz spodem, przód przez wentylator. Dodatkowo wyłam wszystkie zaślepki zatok 5,25", co też poprawi wymianę powietrza.

Link to post
Share on other sites

Nie chodziło o to czy robiłeś modyfikację chłodzenia na grafice, tylko jaki masz dokładnie ten model od Gigabyte. Grafika z referencyjnym chłodzenie to taka, która została wyprodukowana przez nVidię i producent dał tylko swoją nalepkę, a konstrukcja autorska ma własne chłodzenie, a bardzo często też włąsną płytkę drukowaną. Najlepiej jakbyś podał kod producenta z pudełka. Poza tym nie wszystkie karty z danej serii grzeją się tak samo.

Edytowane przez MatiQ
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...