Skocz do zawartości

Problem z uruchomieniem 2500k + extreme6


Recommended Posts

Tak więc dostałem nowe wentylatorki i zamówiłem pastę (mx-4), zmieniłem pastę w grafice, chipsecie, sekcji i oczywiscie pod procem, lecz mam problem z uruchamianiem. Płyta wyrzuca kod 0x3b jedynie na chwilke po czym się restartuje i tak w kółko aż bios załapie kilkukrotny błąd i wyświetla komunikat:

 

The system failed to boot several times before.

Press F2 to enter SETUP to reconfigure your system...

Or BIOS will load default and continue to boot after _ seconds.

 

Zastanawiam się co z tym fantem zrobić, co prawda zdziwiłem się gdyż komputer po złożeniu pracował normalnie tak z 30-1h, przy teście occt na godzinę warknęło coś w komputerze na 10-15 sekund, równostajny, ale i nie bardzo głośny warkot (coś jak wentylki na grafie przy 2,5k obrotów), no i po 15 sekundach to warczenie ustało. Od tej pory (lub może już przed tym - nie przyjrzałem sie) mam tę usterkę. Komputer startuje lecz po wyczyszczeniu CMOS'u i resetuje ustawienia i leci normalnie, przy zwykłym restarcie także. Ale po wyłączeniu komputera czy to z windy, czy z przycisku znów musze czyścić CMOS żeby go odpalić. Wedle ASRock'a ten kod oznacza:

"Post-Memory South Bridge initialization is started" po czym restart i tak wkółko aż to komunikatu wyżej.

Próbowałem zamieniać pamięci miejscami, włączać pojedyńczo, w innych slotach itd.

Sprawdzałem osadzenie procka w sockecie.

Wszystko poprawnie podłączone, obecnie tylko to co potrzebne - plyta, proc, cooler, grafa i zasilacz.

I dalej się krzaczy. Proszę o pomoc, z góry dziękuje. Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Czy próbowałeś przywracania ustawień BIOS? Przy uruchamianiu komputera wejdź do BIOS i szukaj czegoś w stylu Load System Defaults.Wybierz to i naciśnij F10 aby zapisać. Jeżeli to nie pomoże to ponownie wejdź do BIOS i szukaj opcji Load fail/safe/ defaults lub czegoś podobnego. Zapisz i daj znać jak poszło.

Jeszce zapytam, jaki masz zasilacz?

Link to post
Share on other sites

@Vercruysse

 

Sprawdzałem zarówno mostek jak i sekcję, normalne temperaturki (lekko odczuwalne ciepło).

 

@06radcho

 

Pisałem w pierwszym poście iż już czyściłem pamięć CMOS = ustawienie domyślnych wartości dla BIOSU. Zasilacz to Corsair TX750W.

 

@Topic

 

Zaczynam podejrzewać że to zasilacz jest winowajcą po tym krótkim warkocie o którym pisałem w 1 poscie.

Link to post
Share on other sites

Zaczynam podejrzewać że to zasilacz jest winowajcą po tym krótkim warkocie o którym pisałem w 1 poscie.

 

coś mogło pójść w zasilaczu rzeczywiście, np częstym zjawiskiem kiedyś było przeliczanie pamięci RAM, podczas których zasilacz padał albo po prostu piszczał jak oszalały...chociaż jaki masz sygnał dźwiękowy z bios? sprawdź też czy to na pewno terkoczę wiatrak, włóż patyczek w niego żeby nie obracał się jak nie chcesz go rozkręcać wtedy będzie pewność co tam w nim terkocze . jeżeli coś już nie piszczy to też może być opcja spalonego transformata w nim.

Link to post
Share on other sites

Powiem tak warkotał 15 sekund, i od tej pory nie warkocze, lecz co jakiś czas łapie problem z uruchomieniem.

 

Wygląda to dokładnie tak:

 

1. Wciskam przycisk Power.

2. Wiatraki uruchamiają się.

3. Wyskakują kody na plycie (brak dzwięków - speaker podłączony).

4. Wyskakuje na moment kod 3b i kody gasną.

5. Następuje restart i powtarza się krok 2-3-4.

6. Po kilku niepoprawnych uruchomieniach wyskakuje.

 

The system failed to boot several times before.

Press F2 to enter SETUP to reconfigure your system...

Or BIOS will load default and continue to boot after _ seconds.

 

Czasem chyci od razu ale naprawde od święta. Jest to jednak troche uciążliwe, jak narazie ponownego warkotu nie miałem.

A wcześniej było wszystko ok, startował od razu.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...