Skocz do zawartości

i7 2600k OC - 4,8GHz


Recommended Posts

Witam,

Ostatnio pisałem odnośnie temperatur i dzisiaj w sumie to samo, ale więcej informacji innych dupereli.


Wykręciłem i7 2600k na 4,8GHz samym mnożnikiem przy napięciu w stresie:

http://img404.imageshack.us/img404/6425/2012070720h11voltagecpu.png


Mam nadzieję że napięcie dobre, nie jest za wysokie :)

ustawiane na offset oraz cpu load line na level 3




Teraz tak, martwię się o temperatury czy aby nie są za wysokie jak na chłodzenie venomous x z pastą

mx-2 i enermax t.b. silence pwm (max 1500rpm - według specyfikacji)

Czy aby nie za grubo może pastę nałożyłem, a nakładałem sposobem "x"


Tyle wynoszą temperatury na poszczególnych rdzeniach w trakcie godzinnego testu w occt przy temperaturze otoczenia wynoszącej około 26-27 stopni.


http://img685.imageshack.us/img685/6753/2012070720h11temperatur.png

http://img198.imageshack.us/img198/6753/2012070720h11temperatur.png

http://img233.imageshack.us/img233/6753/2012070720h11temperatur.png

http://img37.imageshack.us/img37/6753/2012070720h11temperatur.png




Pytania brzmią:


1. Czy napięcie prawidłowe ?

2. Czy temperatury w normie ? Czy lepiej nałożyć pastę jeszcze raz i rozprowadzić a nie metodą "x"

3. Czy próbować jeszcze ruszać bus speed ?

4. Czy przy tych temperaturach nie uszkodzę procesora, albo nie skrócę jego żywotności dość szybko.

5. I wszelakie spostrzeżenia jakie wam wpadną

Edytowane przez Rexlu
Link to post
Share on other sites

1). wtedy jest prwidłowe kiedy masz upragniony zegar + najmniesze napięcie gwarantujące stabilną prace (syntetyki / praktyczne zadania)

2). są goście co kręcą na boxowym chłodzonku i też dobrze, sam musisz sobie odpowiedzieć na to pytanie (osobiście dopuszczam ~80*C do ciągłej pracy, sporo też zależy od rodzaju cepa)

3). dziwne pytanie, wszystko zależy czego oczekujesz od cepa ?!

4). uszkodzić dość trudno ze względu na wbudowane zabezpieczenia, długość "życia" jest ściśle powiązana z temperaturą pracy

 

<pozdro>

Link to post
Share on other sites

1. No to niżej z napięciem raczej nie zejdę już , czyli tak jak myślałem. Myślałem może że taka felerna sztuka i napięcie może trzeba takei wysokie.

2. No ja na rdzeniu sobie zawsze dopuszczałem tą granice 73 stopni, dlatego się martwię, może pastę mam za grubo :(

4. Hmm no ale boxy też takie tempy 72 stopni osiągają, myślałem że prędzej to jest powiązana z napięciem.

Link to post
Share on other sites

Wymiana pasty to tylko kilka minut więc warto sprawdzić inną ewentualnie sposób nakładania. Zupełnie inna sprawa że mamy teraz straszne upały i tempy sa nieco zafałszowane.

 

<pozdro>

Link to post
Share on other sites

no niby tak chyba sięza to zabiorę ;), bo zdaję mi się że za grubo z tym "x" pojechałem ;/ .

Wezmę teraz normalnie jakimś kawałem plastiku i rozprowadzę ją cieniutkooo po całości.

 

Teraz pytanie czym zmyć tą starą ? alkoholem 40vol ? ; p

Link to post
Share on other sites

właśnie potrzebowałbym czegoś co mam w domu ; )

 

Bezyna ekstrakcyjna, alkohol, aceton ale to czysty pewnie wieć musiałbym się do sklepu wybrać bo najtańszy zmywacz do paznokci ^^

Link to post
Share on other sites

dobra kupiłem jakiś w tesco za 97 groszy %-)

 

Dobra wymieniłem pastę cieniuuutko rozprowadziłem pastę ziarnka ryżu na całym cpu.

 

I temperatury wyglądają na identyczne -.- a wcześniej w sumie było więcej pasty, nei ogarniam

 

Jeżeli chcecie, mogę zdjęcia zamieścić.

 

tak się prezentuje po ponownym nałożeniu pasty.

 

http://img16.imageshack.us/img16/73/oc48ghz.png

Edytowane przez Rexlu
Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem zupełnie bez potrzeby się wnerwiasz, jest gorąco i wszyscy mamy z tym problemy. W posiadanych maszynach korzystam z dynamicnego OC, jak zimno to ognia a jak gorąc to skrecam zegary do znośnych temperatur. Większość ustawień mam w "bańce" a czego nie pamiętam w kapowniku.

 

Dobre amatorskie OC to początek roku kiedy są mrozy, w lato pewnych kwesti się nie przeskoczy.

 

<pozdro>

Link to post
Share on other sites
Gość effendi360

Patrząc na te wykresy, stwierdzam jako posiadacz tego procka, że spokojnie możesz tak go zostawić bez obawy o nic. Sam siedzę od stycznia na 1.4v i żadnych objawów niestabilności nie odnotowałem a przynajmniej raz na miesiąc mielę go po 10 godzin linxem na próbę.

 

Tempy jak najbardziej OK.

 

Przy normalnym użytkowaniu nie powinien przekroczyć 60 stopni.

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

WItam.

Mam płytę AsRock Z77 Extreme4-M i i7 2600k.

Prubuję podkręcić procka do 4.3-4.5 GHz i w sumie jest ok ale nie mogę poradzić sobie z jednym problemem.

Otóż, pod obciążeniem (Prime, Cinebench, OCCT) zegar szybko spada do stockowych 3.4GHz kiedy temperatura osiąga ok. 60C. Po chwili kiedy temperatura opada procek znowu wskakuje na 4.5 by znowu spaść do 3.4. Nie wiem o co kaman.

Kombinowałem z wyłączaniem C-states, CPU throttling, Speedstep i inymi ustawieniami w BIOSie.

Niby to normalne, że procesor robi downclock po przekroczeniu określonej temperatury ale przecież widziałem masę benchmarków OC gdzie te procki są testowane przez parę godzin na temperaturach powyżej 70C.

 

Jarl Rexlu - śmigasz na 4.8 na tej samej płycie (prawie, bo moja to mATX). Mógłbyś opisać swoje ustawienia w BIOSie ?

 

Pomóżcie, bo poziom mojej frustracji osiągnął już chyba szczyt.

Edytowane przez 2600kOC
Link to post
Share on other sites

wszystko co zmieniałem to jest tak:

 

cpu ratio - all core 48

spread spectrum - Disabled

internal ppl overvoltage - Enabled

power saving mode mam na enabled

cpu voltage offset mode

+0,050V

cpu load-line calibration level 3

 

 

I to mi wystarczyło na oc do 4,8 ;p

teraz kombinuje czy by na 4,9 ghz nie poszedł przy tych tempach.

 

btw. aktualizacja biosu jest do wersji 2.0

Edytowane przez Rexlu
Link to post
Share on other sites

Dzięki, spróbuję z takimi ustawieniami, chociaż u mnie LLC nie ustawia się poziomami (level) tylko procentowo. Mam opcje 0%, 50%, 100%, Auto i nie wiem jak to się przekłada na poziomy w twoim BIOSie.

Moja wersja to P1.30 (najnowsza, z lipca 2012) więc mamy inne BIOSy.

 

Zauważyłem dzisiaj że radiatory obu modułów napięcia ((?) tych przy gnieździe procesora) są bardzo gorące, prawie parzą. Zacząłem je chłodzić ręczną suszarką z zimnym nawiewem i taktowanie przestało spadać. Może to jest przyczyna, ale jeżeli tak to czy można jakoś tym sterować z BIOSu ?

Nie zauważyłem też jakiegoś spadku temperatur w HWMonitor przy dodatkowym chłodzeniu. Mam tam temperatury: SYSTIN, CPUTIN, AUXTIN, TMPIN3 ale nie wiem która z nich czyta z sensora tych gorących radiatorów. Za słabo się na tym znam, trochę po omacku to próbuję rozwikłać.

 

U ciebie przy dłuższym obciążeniu nie spada do 3.4 ? Cały czas trzyma 4.8 ?

 

----------------------------------------------------

 

Niestety na twoich ustawieniach też jest lipa.

Kombinowałem też z Long/short duration power limits, ustawiłem wysoko, na 280 - bez efektu.

 

WTF !?

Edytowane przez 2600kOC
Link to post
Share on other sites

to nie wiem, nie u mnie nie spada, jednak nie chcąc mieć temperatur 80+ na rdzeniu kręcenie powyżej 4,8+ mija się z celem, jednak pamiętki z 1600mhz i 1,5V na 1866mhz i 1,65V wykręciłem i radiatory nie są nawet gorące jak to w tych starych metalowych geil miałem ;p

 

Hmmm możliwe że obniża bo jest za wysokie temperatury staraj się by te na płycie nie przekroczyły raczej około 65 stopni.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...