Skocz do zawartości

Która karta graficzna?


Recommended Posts

Co za sens jest wydawać CAŁĄ swoją kasę, żeby mieć te 5% wydajności więcej? Tak szczerze mówiąc, to nawet Twój zakup nie jest do końca przemyślany, skoro wydajesz tyle kasy i chcesz mieć na tyle lat, skoro mógłbyś sobie to rozdzielić na dwie partie i kupić sobie w tym czasie dwa komputery, przy czym pierwszy będzie radził sobie równie dobrze co Twój obecny, a drugi zapewne byłby już trochę wydajniejszy, ale to moje zdanie i pewne i tak nikt tego nie poprze.

Ja się pod tym podpisuje. Można jeszcze rozważyć opcję z płytą główną obsługującą SLi / CF i w przyszłości dołożyć 2 kartę. Jak jednej zacznie brakować mocy, to do tego momentu na pewno jej cena spadnie i wtedy dokupić drugą i złączyć w SLi / CF. Inwestycja w procesory z "k" w tym przypadku także jest strzałem w 10 ze względu na bardzo duże możliwości OC. Jak zacznie ograniczać kartę to można go podkręcić i nadal cieszyć się z gry na maksymalnych detalach w wysokiej rozdzielczości.

Edytowane przez blacklizard
Link to post
Share on other sites

Olej GTX680 - kompletnie nieopłacalny zakup, tak jak napisali to poprzednicy.

 

1. Gigabyte GTX 670. Spokojnie wystarczy Ci na Twoją rozdzielczość 1680x1050. SLI jest nieopłacalne przy takiej rozdzielczości, bo nie odczujesz faktycznego przyrostu wydajności z faktu dołożenia drugiej karty. Dopiero przy rozdzielczościach pokroju 2560x1600 lub przy - tak jak pisałeś, zakupie 42" telewizora, wtedy odczujesz przyrost wydajności z faktu dołożenia drugiej karty do SLI. W 1680x1050 GTX670 spokojnie wystarczy jeszcze z zapasem...

 

2. Procek - i5-2500K/2550K choć osobiście polecam już i7 pokroju i7-2600K. Obecnie różnica między nimi jest w grach nieodczuwalna, ale w aplikacjach jest już zupełnie inaczej - 4C+HT robi różnicę, ale tylko w aplikacjach. Jeśli po głowie chodzą Ci tylko gry, to i5-2500K/2550K i OC - łatwe i bardzo wysokie.

 

3. Skoro OC, to chłodzenie wodne - dobre chłodzenie wodne i robisz na wspomnianym wcześniej procku genialne wyniki. Do tego GTX670 i możesz spać spokojnie przez kolejne kilka lat.

 

4. Obudowa - szczerze polecam CoolerMaster CM 690 II Advanced wersję z oknem - mam i szczerze sobie chwalę ! Ewentualnie Corsair Carbide 500R - poezja...

 

Jak Ci coś zostanie, to przestań lamentować, że nie wydałeś wszystkiego - kupisz sobie dobrą whiskey, siądziesz przed nowym kompem i będzie siorbał dobry trunek podziwiając swój najnowszy zakup.

Edytowane przez Ave20
Link to post
Share on other sites

ale to moje zdanie i pewne i tak nikt tego nie poprze

Tu akurat jak widać nie miałeś racji.

jeżeli chcesz wydać te 6100 zł to niesłuchaj ludzi bierz tego GTX680 starczy na dłużej

Na ile dłużej? Miesiąc?? Jesteś w stanie to doprecyzować?

Jeżeli autor zupełnie nie liczy się z kosztami to może zainteresuje się LGA2011? Dysk SSD podany na początku również nie jest najszczęśliwszym pomysłem...

Link to post
Share on other sites

Jeśli po głowie chodzą Ci tylko gry, to i5-2500K/2550K i OC - łatwe i bardzo wysokie.

2555k to kastrat 2500k pozbawiony GPU i do tego droższy, więc zupełnie nieopłacalny.

 

Skoro OC, to chłodzenie wodne - dobre chłodzenie wodne i robisz na wspomnianym wcześniej procku genialne wyniki. Do tego GTX670 i możesz spać spokojnie przez kolejne kilka lat.

Na powietrzu też bardzo dobrze się kręci i temperatury są OK. LC się przydaje dl;a maniaków ciszy lub jak łączysz karty w SLi / CF i powietrzne chłodzenie już nie wyrabia.

Edytowane przez blacklizard
Link to post
Share on other sites

* 2555k to kastrat 2500k pozbawiony GPU i do tego droższy, więc zupełnie nieopłacalny.

 

* 2550 :) I iGPU w tym procesorze będzie autorowi kompletnie niepotrzebne, przecież nie wykorzysta Intel HD Graphics 3000 do gier...- brak iGPU podczas mocnego OC to plus, a nie wada. Pozwala na lepsze odprowadzanie ciepła z procesora.

Na powietrzu też bardzo dobrze się kręci i temperatury są OK. LC się przydaje dl;a maniaków ciszy lub jak łączysz karty w SLi / CF i powietrzne chłodzenie już nie wyrabia.

 

Tak, wiem, że na powietrznym chłodzeniu procek też się bardzo dobrze kręci, ale konkretne WC zapewnia niższe temp. podczas OC od chłodzenie powietrznego. Zwracam uwagę na "konkretne", bo zwykłe WC jest przeważnie słabsze od porządnie zaprojektowanych chłodzeń powietrznych :) Edytowane przez Ave20
Link to post
Share on other sites

* 2550 :) I iGPU w tym procesorze będzie autorowi kompletnie niepotrzebne, przecież nie wykorzysta Intel HD Graphics 3000 do gier...- brak iGPU podczas mocnego OC to plus, a nie wada. Pozwala na lepsze odprowadzanie ciepła z procesora. Tak, wiem, że na powietrznym chłodzeniu procek też się bardzo dobrze kręci, ale konkretne WC zapewnia niższe temp. podczas OC od chłodzenie powietrznego. Zwracam uwagę na "konkretne", bo zwykłe WC jest przeważnie słabsze od porządnie zaprojektowanych chłodzeń powietrznych :)

Nie wiem czy się lepiej kręci niż 2500k. Jak masz link do testów to chętnie zobaczę.

 

Tak, wiem, że na powietrznym chłodzeniu procek też się bardzo dobrze kręci, ale konkretne WC zapewnia niższe temp. podczas OC od chłodzenie powietrznego. Zwracam uwagę na "konkretne", bo zwykłe WC jest przeważnie słabsze od porządnie zaprojektowanych chłodzeń powietrznych :)

Zgadzam się. Tylko na porządne WC trzeba wydać przynajmniej 1000 zł.

Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy się lepiej kręci niż 2500k. Jak masz link do testów to chętnie zobaczę.

 

Jasne, zaraz grzebnę w zapisanych linkach.

Zgadzam się. Tylko na porządne WC trzeba wydać przynajmniej 1000 zł.

 

No, podobno autor łka że nie ma gdzie pieniędzy włożyć... :->
Link to post
Share on other sites

i5-2550K nie ma iGPU - postaram się odkopać test, który czytałem już jakiś czas temu, w którym w konkluzjach dodano informację, że brak iGPU polepsza odprowadzanie ciepła procesora co szczególnie widać podczas solidnego OC. Gdy tylko uda mi się odkopać test, wrzucę go do wątku, bo nie był to sam test i5-2550K, a został on przetestowany przy okazji porównań do i5-3570K :)

Edytowane przez Ave20
Link to post
Share on other sites

W takim razie z czysto fizycznego punktu widzenia Ave20 jest w błędzie. Mniejsza powierzchnia rdzenia oznacza większe problemy z odbiorem ciepła. Najlepszym przykładem jest tu Ivy Bridge. Zaznaczam, że moje rozważania są w tym momencie czysto teoretyczne.

Edytowane przez maverick777
Link to post
Share on other sites

W takim razie z czysto fizycznego punktu widzenia Ave20 jest w błędzie. Mniejsza powierzchnia rdzenia oznacza większe problemy z odbiorem ciepła. Najlepszym przykładem jest tu Ivy Bridge. Zaznaczam, że są moje rozważania są w tym momencie czysto teoretyczne.

 

Nie chcę się wdawać w zbędne dyskusje, ale sprawdź jak zbudowany jest rdzeń SB. Jeśli sądzisz, że iGPU jest dosłownie "wbudowany" w rdzeń iCPU, to jesteś w błędzie - iGPU jest częścią procesora, ale nie jest integralną częścią rdzenia. W takim wypadku mówilibyśmy o 4 rdzeniach z iGPU :D Dlatego powierzchnia samych rdzeni procesora nie uległa zmianie... Edytowane przez Ave20
Link to post
Share on other sites

Masz popatrz sobię :)

Ja znalazłem kilka różnic

I5-2550k http://ark.intel.com...up-to-3_80-GHz)

i5-2500k http://ark.intel.com/products/52210

 

No więc gratuluję :) Znalazłeś różnice wynikające z braku iGPU :)

W sensie "rdzeń" chodziło mi o cały układ SB a nie o poszczególne rdzenie x86...

 

Rdzeń = cały układ SB ? No to teraz poczytaj co to jest rdzeń, a co to jest procesor / jednostka centralna :P Bez obrazy, ale kompletnie mylisz pojęcia :P

 

EDIT:

Ale dobra, bo robi się offtop i znów DomiHD2 wlepi mi ostrzeżenie a reszcie przybije piątaka :P

Edytowane przez Ave20
Link to post
Share on other sites

Ok. Dopuściłem się pewnego uproszczenia. Mogłem wyrazić się precyzyjniej.

 

@Ave20 - przykładowe użycie terminu "rdzeń" w kontekście dyskusji o powierzchni układu (rdzenia krzemowego):

"Rdzeń krzemowy procesorów Ivy Bridge składa się z 1,4 miliarda tranzystorów i ma powierzchnię 160 mm2..."

źródło: http://twojepc.pl/artykuly.php?id=test_recenzja_ivy_bridge_i7_3770_k_podkrecanie

Generalnie to Ty "nie załapałeś" o co tak naprawdę chodzi i od razu zarzucasz mi sianie teorii na temat rzekomej daleko posuniętej integracji CPU i GPU w SB, niczym jak w UPU. Proponuję następnym razem czytać ze zrozumieniem...

 

Podsumowując: i tak ostateczną odpowiedź na temat różnic podatności na podkręcanie mogą przynieść jedynie testy praktyczne.

Link to post
Share on other sites

@ maverick777:

Spokooojnie...Ja nie zamierzam się tu z Tobą kłócić...

Szczerze powiedziawszy wciąż nie mam zielonego pojęcia co uważasz za "rdzeń", skoro raz piszesz, że używasz tego terminu dla opisu "całego układu SB", a później poprawiasz się używając "rdzenia" z wbudowanym układem iGPU.

W tym drugim przypadku jesteś bliższy prawdy i dobrze że edytowałeś swój post ;)

 

Rdzeń - w przypadku SB, jako element procesora nie składa się z samego siebie (rdzenia) + iGPU, bo w takim wypadku ALBO jeden rdzeń posiadałby wbudowany iGPU, ALBO 4 rdzenie posiadałby wbudowane iGPU co jest kompletnie bezsensowne.

 

Wniosek: Procesor SB i5-2500K czy 2550K ale nie tylko - składa się z 4 rdzeni i z doklejonego układu graficznego ! Nie jest on więc fizycznym / integralnym elementem poszczególnych rdzeni ! Są 4 rdzenie + iGPU + kontroler pamięci itd. Usunięcie iGPU nie zmniejsza więc fizycznej wielkości rdzeni.

 

Teraz rozumiesz swój błąd ?

Edytowane przez Ave20
Link to post
Share on other sites

Nie posiadanie iGPU niesie za sobą większe konsekwencje niż możliwe lepsze OC. Oszczędność prądu podczas przebywania w systemie. Korzystanie z Lucid Virtu. Najważniejsza funkcja, czyli korzystanie ze zintegrowanej grafiki podczas awarii grafiki niezintegrowanej.

 

Czytałem też że są to po prostu układy z uszkodzonym GPU, więc nie wiadomo czy nie pozostaje ona na pokładzie tylko jest nieaktywna.

Edytowane przez blacklizard
Link to post
Share on other sites

Nie posiadanie iGPU niesie za sobą większe konsekwencje niż możliwe lepsze OC. Oszczędność prądu podczas przebywania w systemie. Korzystanie z Lucid Virtu. Najważniejsza funkcja, czyli korzystanie ze zintegrowanej grafiki podczas awarii grafiki niezintegrowanej.

 

Owszem, co do ostatniego punku zgadzam się w 100%, ale zakładanie że GTX670 autora padnie, to wróżenie z fusów. Jeśli nie padnie, iGPU będzie kompletnie niewykorzystywany...No ale zgodnie z zasadą: lepiej mieć, a nie mieć, przyznam Ci rację.

Czytałem też że są to po prostu układy z uszkodzonym GPU, więc nie wiadomo czy nie pozostaje ona na pokładzie tylko jest nieaktywna.

 

Na schemacie budowy SB z układu i5-2550K nie widać w ogóle układu grafiki...

 

Zresztą, rozmowa nie zmierza ku rozwiązaniu kwestii zakupu procka, więc jeśli uważacie, że i5-2500K jest lepszy, to niech autor bierze i5-2500K.

Link to post
Share on other sites

@Ave20 nadal nie czytasz ze zrozumieniem...

"Sandy Bridge to procesor, układ graficzny, kontroler RAM i PCI Express w jednym zintegrowanym układzie..."

źródło: http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Intel_Sandy_Bridge_-_premiera_procesorow-3532/strona/12657.html

Ja tą całość pozwoliłem sobie nazwać "rdzeniem" mając na myśli rdzeń krzemowy - czyli cały układ SB.

"Dlatego w nowej architekturze Sandy Bridge zdecydowano się na umieszczenie całej struktury GPU w obrębie jednego rdzenia krzemowego."

źródło: http://pclab.pl/art44338-14.html

Łapiesz??

Jeżeli byłaby wersja SB "pozbawiona fizycznie" GPU to z automatu powierzchnia takiego układu byłaby mniejsza niż analogicznej wersji, ale w GPU wyposażonej. Skutkowałoby to mniejszą powierzchnią oddawania ciepła, co jak przypuszczam mogłoby wpływać negatywnie na OC...

Edytowane przez maverick777
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...