Skocz do zawartości

Zintegrowana karta dźwiękowa a Razer Barracuda AC-1


Recommended Posts

Witam wszystkich użytkowników forum,

 

Planuję zakup nowego komputera i nurtuje mnie jedno pytanie. Posiadam kartę dźwiękową Razer Barracuda AC-1 i zastanawiam się, czy dobrym rozwiązaniem byłoby umieszczenie jej w nowym sprzęcie. Karta Razera jest już stosunkowo stara, i nie wiem czy jest sens montować ją w świeżym komputerze. Czy zintegrowana karta dźwiękowa na dzisiejszych płytach głównych jest wystarczająco dobra? Czy jeśli chcę mieć dobrej jakości dźwięk, (5.1 czy też 7.1) należy zakupić nową kartę dźwiękową? Nie do końca wiem jak to jest, ponieważ już dawno nie śledziłem nowinek, ale dziś chyba nie ma płyt głównych bez karty dźwiękowej, a jeśli tak, to ile taka byłaby tańsza?

 

Co o tym myślicie? Jak wypada moja karta na tle dzisiejszych kart muzycznych oraz tych zintegrowanych?

 

z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Powiem tak Razer Barracuda do cudów techniki nie należy moja rada taka sprawdź co lepiej będzie grało na twoim zestawie nagłaśniającym. Być może integra na mobo będzie lepiej grała od Razera albo i nie. Będzie to subiektywna ocena ale to ma się Tobie podobać a nie "znafcom" co Ci będą doradzać nie wiadomo co. Taka moja rada mam nadzieje że pomogłem.

Link to post
Share on other sites

Czy zintegrowana karta dźwiękowa na dzisiejszych płytach głównych jest wystarczająco dobra? Czy jeśli chcę mieć dobrej jakości dźwięk, (5.1 czy też 7.1) należy zakupić nową kartę dźwiękową?

To zależy czy jesteś audiofilem z hi-tech sprzętem audio czy "normalnym" użytkownikiem który z trudem odróżni MP3 128kbps od 192kbps ?

 

Używałem Xonara DX (którego tak BTW mam na sprzedaż) oraz zintegrowanych Realteków na dosyć tanich głośnikach 5.1 od Creativa podłączonych analogowo oraz zamiennie tylko do słuchania muzyki stary wzmacniacz Technicsa i duże kolumny 4 drożne Quadrala (2x80W RMS). Różnice według mnie są ale na tyle małe że znaczna większość ludzi skupi się co najwyżej na różnicy w ustawieniach equalizera i głośności. Po doszlifowaniu ustawień EQ i głośności poszczególnych kanałów różnica jest bardzo ciężka do wychwycenia. A jak by nie było Xonar to wyższa półka jakościowa od Razera.

Link to post
Share on other sites

sentiel28:

Tak też myślałem, że najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj metoda "prób i błędów" już po zakupie, a następnie podjęcie decyzji i pozostawieniu zintegrowanej, używaniu razera albo kupnie nowej. W aktualnym sprzęcie (dziadowski sprzęcie), miałem trochę trudności z wyłączeniem tej zintegrowanej, wyskakują mi jakieś błędy, komunikat o "znalezionym nowym sprzęcie", w nowych płytach głównych nie powinno być tego typu problemu? Chodzi mi o to czy to nie będzie się "gryzło" właśnie. No i pewnie trzeba poszukać płyty, w której jest sporo miejsca pomiędzy PCI-e x16 a zwykłym, bo planuje zakup dość grubego GTX'a 670, tak jak z resztą, z tego co widzę, i Ty :)

 

Co do samej jakości karty, mam do nich słuchawki Barracuda, w grach spisuje się to świetnie, mam satysfakcję, gdy jestem posądzany o map hack ;) Co do muzyki to raczej tutaj szału nie ma, duużo lepiej słucha się to na głośnikach.

 

Fenio:

Zdecydowanie odróżniam, szczególnie na dobrym sprzęcie w samochodzie. Całą muzykę mam we na 320kbps albo w formacie FLAC.

Link to post
Share on other sites

Więc jeśli jakość ma dla Ciebie aż takie znaczenie to myślę że powinieneś jednak kupić jakąś współczesną porządną kartę dźwiękową. Nie jest to duży wydatek a starcza na wiele lat. Co do miejsca to zawsze można kupić dźwiękówkę na PCI Express, nie wiem jaki jest układ PCI-E na twojej płycie ale być może jest korzystniej rozlokowany niż stare PCI.

 

Co do "gryzienia" się karty z integrą to nie ma żadnego problemu. Wyłączasz integre w biosie i tyle.

Edytowane przez Fenio
Link to post
Share on other sites

No właśnie i tu rodzi się kolejne pytanie, czy moja karta "jak na dzisiejsze czasy" jest coś warta? Czy nie jest "przestarzała"? Została wydana bodaj w 2007 roku, a to już dobre 5 lat. Czy w dziedzinie dźwięku nastąpił jakiś znaczący postęp, tak jak to się dzieje z innymi komponentami komputerowymi?

 

Testów kart jest wiele, czytałem je swojego czasu, ale chciałbym zapytać co Wy byście polecili, tak, żeby jakość dźwięku była wysoka (muzyka, filmy), a wydajność w grach (dźwięk przestrzenny) przynajmniej zadowalająca?

 

Co do "mojej płyty głównej", nie ma to najmniejszego znaczenia, ponieważ cały komp idzie do wymiany. Na żadną konkretną płytę główną jeszcze się nie zdecydowałem. Słabo u mnie z wiedzą na temat, muszę się doszkolić. :)

Link to post
Share on other sites

Od paru lat jestem użytkownikiem tej karty i nikt mi nie powie, że zintegrowana pierdziawka za parę dolców typu Realtek będzie grała lepiej niż ta karta, bo to jest zwyczajnie niemożliwe. Oczywistym jest, że znajdziesz lepsze konstrukcje, bo karta już swoje ma jednak moim zdaniem nie potrzebujesz nowej. Niestety przekonałem się, że wsparcie ze strony Razera kuleje, bo najnowszy sterownik na Win7 nie działa poprawnie (może tylko u mnie ale jednak), ale jakbyś miał z tym problem to pisz na PW i coś się pomyśli. Ogólnie wg mnie szkoda na to kasy w tym momencie, bo do filmów, muzyki oraz gier będzie w pełni wystarczająca mimo wieku. Używałem jej na Win7 oraz XP i mam takie subiektywne odczucie, że na XP grała lepiej no ale to już niestety urok nowszego systemu. Ważne jest też jakie masz głośniki/słuchawki. Ja używam wzmacniacza Philipsa + 5 głośników (wszystko na analogach) i jestem zadowolony z jakości dźwięku :)

Edytowane przez MatiQ
Link to post
Share on other sites

Wniosek z tego, że najlepiej będzie podjąć decyzję dopiero po zakupie nowego komputera, przetestowanie karty zintegrowanej a następnie Razera. No ja na swoim dziadku dalej mam XP i też coś ostatnio szwankuje software. Oczywiście w nowym będzie już siódemka. Jakby te ewentualne problemy wyraźnie doskwierały rozmyśli się kupno nowej.Chyba, że jest to spowodowane nie tylko zestarzeniem się karty, ale możliwym jakimś wyeksploatowaniem uszkodzeniem. U mnie software kiedyś działał poprawnie, a przestał, mimo nie zmieniania systemu.

 

EDIT:Słuchawki to raczej do grania jedynie, a tako muzyczka czy film to 2.1 Creative, jestem z nich niezwykle zadowolony, jakość super i są chyba nieśmiertelne :) Planuję jednak zakup czegoś bardziej wyszukanego, 5.1 czy coś. Pewnie Creative, bardzo chwalę sobie ich produkt.

Edytowane przez OneManShow_w0w
Link to post
Share on other sites

Ja bym Ci radził kupić jakiś wzmacniacz i do tego głośniki, sam Ci nie doradzę co warto, a co nie ale to na prawdę będzie lepiej grało. Wiem, że tu na forum są ludzie, którzy siedzą w temacie i na pewno by Ci coś doradzili. Sprawdź czy nie ma już takich tematów. Oczywiście mówię o sprzęcie używanym.

Edytowane przez MatiQ
Link to post
Share on other sites

Strasznie dużej mocy, do użytku domowego myślę, że mi nie potrzeba. Wystarczą jakieś dobre głośniki 5.1 czy 7.1. Tę kwestię najprawdopodobniej rozważę dopiero po zamówieniu komputera i zdecydowaniu gdzie i jak będzie stał, ponieważ się przeprowadzam.

 

Problemem pozostaje jedynie karta dźwiękowa. Myślę, że, jak zasugerował użytkownik senitel28, najlepszym wyjściem będzie po prostu przetestowanie obu wariantów a następnie decyzja o: użytkowaniu Razera, integry lub kupnie nówki.

 

W temacie rozwiałem swoje wątpliwości co do kompatybilności tej, już starszej, karty i tak dalej. Jeśli jest jeszcze jakaś ważna sprawa, którą pominąłem, to proszę w miarę możliwości, o zwrócenie mi uwagi. Nie wiem, coś mogłem pominąć. Kwestia zakłócenia chłodzenia, potrzebnej mocy, no nie wiem, cokolwiek. Wirtuozo sprzętu komputerowego nie jestem :)

Edytowane przez OneManShow_w0w
Link to post
Share on other sites

To zależy czy jesteś audiofilem z hi-tech sprzętem audio czy "normalnym" użytkownikiem który z trudem odróżni MP3 128kbps od 192kbps ?

bez przesady , każdy normalny użytkownik powinien odróżnić różnicę. Razer Barracuda AC-1 ma prawie takie same bebechy jak Xonar DX. Także jest to solidna dźwiękówka.

 

Niech tak kolega nie chwali tego creativa, bo znajdzie się lepszy sprzent :)

Edytowane przez adivxv5
Link to post
Share on other sites

MatiQ:

No jasne, o to też między innymi chodziło mi zakładając ten temat :) Dzięki.

 

adivxv5:

Nie powiedziałem, że Creative jest najlepszy i wszystko inne wymięka. Kupiłem dość tanio solidne głośniki i po prostu je sobie chwalę. To było tak, że kosztowały dość dużo, w MM obniżyli ich cenę chyba na połowę i do tego doszły zakupy "bez vat". Bez wątpienia znajdzie się coś lepszego, w końcu są to głośniki komputerowe a nie sprzęt profesjonalny :)

Link to post
Share on other sites

bez przesady , każdy normalny użytkownik powinien odróżnić różnicę.

To nie jest żadna przesada. Znaczna większość ludzi nie ma takiego słuchu (lub nie umie z niego korzystać) aby odróżniać jakość MP3 >128kbps 44Khz. Spora część nawet ma problemy z odróżnieniem mono od stereo :) Czy gra radio na FM, AM czy może muzyka leci z CD Audio... do puki nie trzeszczy ani nie ma wyraźnych zniekształceń to tak na oko z 90% ludzi nie zajmujących się branżą audio nie zauważy różnicy w subtelnych szczegółach. Nie wiem jakich masz znajomych, może sami audiofile :) To jest taka ogólna zasada która działa praktycznie w każdej dziedzinie - większość się nie zna, większość nie umie, większość nie umie docenić jakości. Tak jak większość kierowców nie odróżni jazdy autem z zawieszeniem niezależnym od takiego z belką skrętną czy przeciętny smakosz wina za 50 od wina za 150zł :) Producenci kart muzycznych doskonale o tym wiedzą przez co mamy triki ze zwiększeniem głośności podczas włączenia "3D" ( starsze karty Creative i ich CMSS) czy modyfikacje equalizerem które mają udawać coś wybitnie skomplikowanego (np. Xonary i ich tryb pracy "procesora" jako game,music,video,hifi) kiedy tak naprawdę różnica pomiędzy tymi ustawieniami jest banalna.

Edytowane przez Fenio
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...