Skocz do zawartości

Profesionalny laptop do 15k zł - thinkpad w520 z 2960XM?


Recommended Posts

Złożyło się tak, że znowu potrzebuje mobilności ale od lat nie interesował mnie ten temat więc chciałbym zasięgnąć opini tutejszych forumowiczów. W każdym razie potrzebuje nowego laptopa do pracy w 3ds max 2010 + CAD, który będzie w stanie unieść projekty, które są skrajnie cieżkie wg. standardów przemysłowych. Często są to projekty całych dzielnic.

 

Podstawowe wymagania to:

-najmocniejszy model procesora jaki jest na rynku(2960XM lub 3920XM),

-wyższy model Quadro - geforce, radeon całkowicie odpada,

-max. 15",

-matryca min. 1920x1080,

-32GB RAM,

-klawiatura bez żadnego uginania się i wibracji,

 

Dodatkowo najlepiej żeby w nim był jeszcze:

-trackpoint,

-możliwość podkręcania procesora przez ITU albo throttlestop.

 

Pamięć masowa nie gra żadnej roli, bo SSD najlepiej wybrać we własnym zakresie.

 

Wcześniej korzystałem z najwyższych modeli thinkpadów i zawsze byłem z nich zadowolony ale niestety najnowszy thinkpad W530 został wyposażony w ten tandetny typ klawiatury wyspowej, którą znam z thinkpada x120 i skutecznie mnie odstrasza przed zakupem. Ivy też nie miało dobrego wejścia na rynek więc moim faworytem jest thinkpad W520 z 2960XM. Niestety nie wiem jak jest z opcją OC na tej platfomie i może po prostu lepiej zainteresować się ofertą dell'a lub HP?

Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem powinieneś sprawdzić serię HP Elite Book itp. znajomy testował i był bardzo zadowolony jako minus znalazł tylko wagę, poza tym polecał mi i sam postanowił kupić (sam robi animację i grafikę 2d/3d dla telewizji Polsat, TVN.

Co do OC to odradzam z powodu dość słabego chłodzenia chłodzenie w Elite Book można uznać za dobre przy temp powietrza 38C 62C procesora i 56C karty pod obciążeniem.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Właśnie HP to niestety cieżki klocek i gotuje jajka. Lepiej zainteresować się elitebookiem, czy probookiem?

 

Sprawdziłem Elitebook'a 8570p oraz jakieś tam W i niestety marnie wypada. Waga >3kg, same biedne procki do wyboru, max. 8GB RAM, mobilny radeon. Szczerze mówiąc to absolutnie nic nie pasuje w tym komputerze. Quadro jest jedynie w gotowych konfiguracjach i w najlepszym wypadku jest to jedynie 1000K, które należy do dolnego segmentu. Sensowne konfiguracje mają jedynie kloce 17,3" ale to już nie jest mobilne i ma zasilacz jak karton mleka.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

W sumie już mam rozpracowany ten dylemat.

 

Elitebook odpada za słabe podzespoły i słabe chłodzenie w modelach 15". Dell precission jest jeszcze cięższy niż HP, co daje ok. 1kg + w stosunku do thinkpada. W520 również odpada, bo nawet najwyższa opcja z 2960XM jest pozbawiona jakichkolwiek możliwości przetaktowania. Tym samym całkowicie odpada platforma sandy bridge + fermi, bo jedynie alienware ma zmodowane biosy do OC.

 

Wybór padł na najnowszego thinkpada W530 z i7 3820QM, Kepler Quadro K2000m i 32GB RAM.

 

Sam procek 3820QM jest bardzo ciekawy, bo kosztuje ok. 2,5k zł, a wydajnościowo przebija 2960XM. Turbo 4c - 3,5GHz i 1c - 3,7GHz będzie ok. na początek.

Niestety intel nie śpieszy się z premierą 3840QM, 3860QM i 3960XM więc 3820QM to idealny wybór na procesor tymczasowy. 3920XM jest dostępny w opcji dla thinkpada ale kosztuje 6k zł, a docelowo i tak wymienie go na 3960XM jak intel ogarnie się z premierą.

 

Thinkpad W530 nie tylko wydaje się optymalnym wyborem ale wychodzi nawet taniej od konkurencji. Z 15k zł zostaje nawet jeszcze na stacje dokująćą i SSD 240GB. Nawet nie trzeba już zmagać się z kiepską dostępnością w Europie, bo można zamówić bezpośrednio z francuskiego lenovo oszczędzając troche na VAT niższym o 4%. Jutro sobie go zamówie więc jeśli ktoś stoi przed podobnym dylemetem to, mogę podzielić się spostrzeżeniami.

 

@matt105, z tego co się dowiedzialem na forach, HP to straszna porażka jednak i nikomu tego nie można polecać. Głównie za kanty z BIOSem i blokowanie rozmaitych funkcji sprzętowych w aktualizacjach. Np. blokowanie turbo w CPU i SATA3 w kontrolerze.

Edytowane przez saddam
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Z uwagi na duży budżet oraz tego, że najlepiej wiesz co jest Tobie potrzebne odwiedziłbym stronę:

http://www.originpc.com/

Budują laptopy na zamówienie do zastosowań profesjonalnych. Za model z Nvidia Quadro 5010M + i7 3920 XM (quad, jeżeli chcesz więcej rdzeni to w jednym modelu można hexacore wsadzić) + 32GB RAM jest około 4500-5500 dolarów.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za info! Sprawdzę sobie ich ofertę ale ten temat jest już nieaktualny.

Pare dni temu dostałem już nowego thinkpada W530, a lenovo tez umożliwia tworzenie własnych konfiguracji. Tyle są one składane na zamowienie bezpośrednio w fabryce i trzeba poczekać trochę dłużej.

 

W każdym razie z high-endowym thinkpadem bardzo trudno konkurować. 2,6kg, tytanowo-magnezowa rama, kompozytowa obudowa z włókna węgłowego, dobre chłodzenie, które można samemu programowac, QuadroFX + certyfikat ISV, matryca AdobeRGB 95% z kalibratorem, wzorcowa klawiatura, sterowniki i trackpoint, nic się nie błyszczy, świeci i rozprasza. Z każdej strony widać, że to czysto profesionalny sprzęt. Zdecydowanie wart swojej ceny.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...