Skocz do zawartości

Asus M5A99X EVO - problem ze zmianą mnożnika CPU


Recommended Posts

Witam

 

Wczoraj wymieniłem Asusa M5A78L-M LX V2 na nowego Asusa M5A99X Evo. Na początku obyło się bez problemów, wszystko w UEFI poustawiałem, system był stabilny to podkręciłem procesor mnożnikiem do 4,4Ghz. Zmieniłem CPU Load Line Calibration na High i wszystko było stabilne przy mnożniku 22. Dzisiaj tak z ciekawości chciałem spróbować trybu turbo, ustawiłem mnożnik 22,5 dla turbo i pojawił się problem. Komputer startuje ale po kilku sekundach wyłącza się. Reset biosu, wróciłem do tych samych ustawień, wyłączyłem turbo i... dalej to samo. Komp nie może wystartować. Znowu reset ustawień, ustawienia taktowania CPU na default... komp startuje. Zmieniam mnożnik... komp nie startuje.

 

Co ciekawe każda zmiana mnożnika powoduje problem z uruchomieniem kompa. Nawet jak zmienię mnożnik ze standardowego 18 ma 18,5 lub nawet na 17,5 czyli poniżej standardowego. Zawsze efekt jest ten sam. Wczoraj normalnie działał przy mnożniku 22, był stabilny, OCCT działało bez błędów, temperatury normalne. Dzisiaj nie ma możliwości zmiany mnożnika. Co to może być ? Spotkał się ktoś z podobną sytuacją ?

 

ps. Jest wgrany najnowszy bios.

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Po dłuższych testach wnioski są takie że problem nadal występuje i to obojętnie przy której wersji biosu. Jeśli z jakiegoś powodu system zaliczy zawieszkę np. przez zbyt mocne OC grafiki to normalne ponowne uruchomienie jest niemożliwe. Wyłącza się w kilka sekund przed piknięciem pc speakera. Użycie wyłącznika sieciowego na kilkanaście sekund powoduje uruchomienie kompa ale bios wraca do standardowego taktowania CPU i krzyczy aby ponownie przekonfigurować ustawienia po utracie stabilności z powodu OC. Jeśli nie zmienię nic i mnożnik pozostanie na ustawieniu innym niż (default) 18x lub auto to po wyjściu z biosu znowu komp się wyłącza samoczynnie. Ponowne wgranie biosu umożliwia normalną zmianę mnożnika, oczywiście do czasu aż bios nie uzna że OC jest za wysokie i nie zmniejszy taktowania do default nawet gdy utrata stabilności nie miała nic wspólnego z OC CPU. Wtedy problem wraca i znowu albo zostaje default albo komp się nie uruchomi. No i znowu trzeba wgrywać ponownie bios :/

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...