Skocz do zawartości

Recommended Posts

witam, ze względu na awarie obenego sprzetu - plyta główna - jestem zmuszony do wymiany. Niestety pod soket 775 nie ma już nic konkretnego, wiec trzeba pojść wyżej.

obecny zestaw:

intel quad core q9550 - do sprzedaż, nie podkręcany

asus P5P43TD PRO - coś padło

ram kingston 2x 4gb 1333MHz CL9 - zostaje

grafika geforce GTS 250 1gb 256bit - zostaje

dysk SAMSUNG HD103SJ 1TB - zostaje

zasilacz chieftec CFT-750-14CS - zostaje

obudowa SilentiumPC Gladius 800 - zostaje

 

komputer sluży głownie do grafiki - 3ds max, PS, AF i czasem do grania, ale nie doś wymagające gry - CS 1.6 i fifa 12. Mam duży problem z płytą, wymiana mnie troche zaskoczyła a nie wiem co teraz dobre, asus kosmiczne ceny, a asrock niby się polepszył. Chciałbym aby byla ona stosunkowo nie droga najlepiej ok 500zł (max800!) ale też przyszłościowa.

Procesor ktory chodzi mi po głowie to i7 2600K, chodz wyszły też nowe w podobnej cenie i 22nm - i7 3770K. Co się bardziej oplaca?

Plyta czy dobra - tu jest pytanie - asus P8Z77-V PRO? Czy wystarczy? Czy ma potenciał? podobno ram też jest jakoś powiązny z procesorem. Dojdzie jeszcze dobre chłodzenie, bo przy renderowaniu po kilka godzin i obciążeniu 100% procesora przyda sie coś zeby go nie usmażyć. Myślałem o Noctua NH-U12P SE2 - chyba że jest coś lepszego i tańszego?

Zmiana mnie zaskoczyła, wiadomo ze dużo nie chce wydać, pytanie czy opłaca sie wydawać dużo na plyte? SLI może sie przyda, kiedyś kupie 2 karty i bedzię hulać z pare lat:)

procesor w granicach ceny i7 2600K - 1200 zł

plyta gówna - jak najlepsza jak najtańsza mająca przyszłość (np. obsługę 22nm)

wentylator - dobry i nie drogi! na razie pewnie nie będe sie bawił w podkręcanie bo i nie umiem i pewnei i tak odczuję dużą zmianę od tego co mam teraz!

PS.: ile mogę dostać za q9550? 600/700zł? jeszcze na gwarancji (jeśli były 24mies to do 20.10.12, albo jeszcze rok)

Dzięki! piona!

Link to post
Share on other sites

Do zabawy z grafiką polecam :

- 2600K - ma niższe temp od nowych Ivy, przez co można dużo więcej na nim wyciągnąć po OC. Na fabrycznym mnożniku 2600K dostaje w du**ę w z Ivy, ale różnica jest minimalna. Za to temp. jest wyższa nawet o 10 stopni w stresie (na nie korzyść Ivy) dlatego zdecydowanie polecam 2600k. Po pierwsze wyższe OC = więcej mocy i szybsze rendery, po drugie przy renderach jak sam wspomniałeś komp nagina na 100% użyciu CPU, także tu niższe temp. są wręcz wskazane, a jak niższe temp to 2600K ;)

- mobasek : możesz olać Asusa, bo strasznie dał ciała z płytami pod 1155. Ceny do bani , no i bezawaryjność nie zachwyca tak jak kiedyś. Obecnie znacznie częściej jest polecane coś od Asrocka (legendarny już p67 pro3), lub MSi. Osobiście polecił bym Asrocka p67 pro3; asrock z77 pro4, ASRock Z68 EXTREME3 GEN3, MSI Z77A-G45; MSI Z77A-GD55; MSI Z77A-GD65, z naciskiem na tą pierwszą. Nie patrz na obsługę 22nm itd. i tak kolejna zmiana procka będzie pewnie związana ze zmianą płyty - tak to już działa. Generalnie raczej nie ma mowy o kupnie mobaska "przyszłościowego" - z tego co wiem na lga 1155 już nic lepszego od 2600K nie uświadczymy, także weź pod uwagę że kupujesz płytę na teraz pod tego jednego procka.

- chłodziwo : do średniego OC na poziomie 4,4GHz - 4,7GHz potrzebujesz czegoś wydajnego, ale nie koniecznie drogiego np. SP Fortis, Mugen rev2. Ciut lepszy jest Macho rev2, ale cena w górę idzie. Później masz już top coolery czyli TH SilverArrow / Noctua D14. Jest jeszcze kilka innych, ale dostępnością w PL jest kiepsko więc nie zawracam Tobie nimi głowy. Jak dla mnie do OC rzędu 4,5GHz wybrał bym naszego rodzimego Fortisa. Do tego koniecznie jakaś przyzwoita pasta.

Edytowane przez stelek
Link to post
Share on other sites

czytalem, czytałem że 2600K wygrywa w temp. Ale tak jak myślałem bylby to dobry wybor - tylko mało przyszłościowy? Marzy się kiedyś 6 rdzeni 12 wątków, nie ma - nie zrobią pod 1155? Może od razu rozglądać sie po sokecie 1366? tylko jaki procek wtedy?

Co do plyty to zawsze mialem asusa i nigdy nie było problemu (obecny z własnej głupoty-burza i jakieś przepięcie).

Czy coś takiego dobre, czy to tylko jakiś bajer - Asus SABERTOOTH P67 REV 3.0?? Widzialem w necie ze stacjami roboczymi do maxa z 2600k. Jakoś nie jestem przekonany co do asrocka i msi... ale może wlaśnie przyszedł czas na zmiane.

Plyta też powinna mieć "przyszłościową" pamięć np. 2000MHz i wyższe. Tylko przy okazji ktoś mi wytlumaczy ocb z OC przy pamięci?

Odnośnie chłodzenia to na obecnym q9550 bez oc przy renderowaniu nawet po 10h 100% użycia nie przekroczyło 60C a mam Arctic Cooling Freezer 7 Pro. Z podkręcanie tego 2600K to ja tego robić nie będe, może jest ktoś na forum z warszawy kto się zna i chce zarobić - ale to poźniej:) Wiatrak zależy od tego ile na płyte wydam, ale pewnie kupie coś noctua.

Dzięki!

 

podpowie mi ktoś co będzie lepsze? Wiem ze jest jeszcze asrock, ale osobiście jakoś mu nie ufam...

Asusa miałem i zawsze było dobrze i podobno teraz ma jakis program do prostego podkrecania w windowsie (podniesc mnożnik). Na razie tego nie bede robił, ale dobrze mieć na przyszłość. Tylko ceny czasem kosmiczne i opinie różne...

MSI wypada bardzo dobrze w testach, moze i jest to lepszy wybór?

procek i72600k

 

http://pl.msi.com/product/mb/Z77A-GD65.html

http://pl.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_1155/P8Z77V_PRO/

Link to post
Share on other sites

W takim zastosowaniu tradycyjnie polecam wybór platformy S2011. Wychodzi troche drożej ale w zamian dostajesz 4 kanały DDR3, które niesamowicie się przydają przy większych projektach, a do tego masz bardzo szerokie możliwości upgrade do 6, 8 rdzeni, a w przyszłości nawet 10. S1155 to ślepa uliczka i nic poza budżetowym quadem z HT się nie pojawi. Nawet najtańszy i7 3820 robi miazge z wszystkiego na S1155. Do składania projektów mam i7 3820 @ 4,85GHz z 32GB RAM i stabilność jest 100% tygodniami, a przy długotrwałym obciążeniu dobija max. do 55°Ć.

Pamięci polacam takie: G.Skill RipJaws X Series DDR3-2133 CL9. Za 1000zł można dostać 32GB 4x8GB więc bardzo atrakcyjna oferta.

A płyta to raczej MSI X79A-GD65 8D. Ma chłodną i bardzo solidną sekcje zasilania, a do tego jedne z najefektywniejszych systemów oszczędzania energii. Z OC też nie ma problemu.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

jest to ciekawa propozycja bo cenowo wychodzi podobnie i z upgrade mozna pozniej szaleć. I7 3820 ma 10mb cache co też sie przydaje... hmm a co z moją pamięcia, mam kingston 2x 4gb 1333MHz bedzie to współgrac dobrze z prockiem?

Cenowo troche mnie to zabije, niby procek w tej samej cenie co i72600k tylko te płyty różnie.

A jak wygląda sprawa zasilania i73820? niby 130W a 2600K ~95W. podobno tez ivy jak to kolega wyzej pisał duzo wieksze temp? wiec dojdzie noctua za 300 zl zeby to schłodzić = majątek na płyte, procka i wentyl :|

 

 

S1155 to ślepa uliczka i nic poza budżetowym quadem z HT się nie pojawi. Nawet najtańszy i7 3820 robi miazge z wszystkiego na S1155.

ok, ale czy różnice są tak wielkie? moze poczekać aż s2011 bedzie tańszy, chodz watpie zeby to szybko nastało;/
Link to post
Share on other sites

Również polecam s2011 jeżeli jakimś cudem zmieści się w budżecie.

Po za droższym mobo, musisz również dołożyć do ramów - zalecane są 2133MHz, które nie są zbyt tanie. 2011 jest o tyle lepsza że posiada 4 kanałowy kontrolerek ramów, do tego obsługuje pamięci 2133MHz w "standardzie". Po małym OC idzie dobić do ponad 2500MHz, czyli ponad 20GB/s, gdzie na 2600K masz takty 1333MHz (około 12GB/s). Reasumując kupując coś na s2011 (np.3820) zyskujesz :

- 4 kanałowy kontroler ramów

- obsługa ramów 2133MHz i wyżej z wyraźnym wzrostem wydajności

- więcej cache

- o klasę lepszy rdzeń

- możliwość wymiany CPU na 6/8/10 rdzeniowca

W zamian musisz dołożyć około 800zł > jakieś 500zł do płyty głównej i 300zł do ramów 2133MHz, ale jak kolega wyżej wspomniał warto to zrobić, ponieważ różnica jest dosyć sporo pomiędzy tymi dwoma platformami. Co do ceny tonie spadnie, bo to segment biznesowy - tutaj wszystko jest droższe i niestety nie tanieje zbytnio :(

Edytowane przez stelek
Link to post
Share on other sites

ok, ale patrząc np. tu http://pclab.pl/art48794.html to bez OC chodzą podobnie. Pokazali 3820 po OC ale nie porównali z 2600K po OC bo jest to test 3820. Jeśli pod S2011 musiałbym dokupić jeszcze ram i procek pobiera juz 130W, czyli nie wiem co z zasilaczem, robi się prawie cała nowa maszyna...

Na pewno s2011 jest bardziej przyszłościowe, ale nie na moją kieszeń. Myślałem ze moze pod s1155 da sie coś lepszego osiągnąć, ale 2600K wydaje się najlepsze. A z czasem podniosę do stabilnego np. 4,0GHz.

płyte wybrałem MSI Z77A-GD65, wydaje sie byc dobra i moze najwyzszy czas przeskoczyc z asusa.

dzięki za podpowiedzi:)

Link to post
Share on other sites

Testy popularnych serwisów są bardzo lakoniczne i w żaden sposób nie odzwierciedlają prawdziwej pracy. Na codzień mam i7 3820 @4,85GHz + 16 kalkulatorów i7 2600k @ 4,2GHz i to zupełnie inna klasa sprzętu jak zarzuce im takie same obliczenia. Jak przeglądam logi backburnera to różnice sięgają od 15% do 45% w skrajnych przypadkach.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...