Skocz do zawartości

Pomoc dla przyszłego studenta


Recommended Posts

Zapewne jest wielu studentów informatyki na forum, więc do nich kieruje kilka pytań.

Zamierzam iść na studia inżynierskie informatyczne i największy problem mam z wyborem specjalizacji dla siebie. Ciekawi mnie hardware, systemy, multimedia, dźwięk ale nie grafika ponieważ totalnie nie mam zdolność do takich rzeczy, nie rysować nie umiem nawet w zrobić w głowie projektu na jakiekolwiek logo itp wiec to raczej nie dla mnie.

 

Zastanawiam się nad specjalizacjami takimi jak:

 

Grafika komputerowa i multimedia i tu pytanie do tych, którzy coś wiedzą, jak to jest z tą grafiką, dużo jej jest? czy osoba o takich niezdolnościach jak ja da tam rade?

 

Administracja systemów i sieci komputerowych tutaj pytanie czy ten kierunek jest opłacalny na przyszłość, i czy warto wchodzić w coś takiego?

 

Sieci i systemy rozproszone - co to są te systemy rozproszone? Bo def, z Wikipedii jakoś do mnie nie przemawia.

 

Systemy informatyczne w technice i środowisku- czytając opis na stronie ukw w Bydgoszczy wtf? Wiecie może coś wiecej na temat tego kierunku? Bo opisy są tak ogólne że nic i tak nie wiadomo.

 

Jeżeli ktoś zna chociaż częściowe odpowiedzi na moje pytania to będę wdzięczny za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Studia na kierunku informatyka to w 95% programowanie, jezeli nie chcesz programowac to w calym toku studiow znajdziesz moze 3-4 przydatne faktycznie przedmioty.

 

Poradzisz sobie spokojnie na multimediach, ciekawe specki to tak jak napisales Administracja oraz Programowanie.

 

Systemy rozproszone to inaczej chmurki.

Link to post
Share on other sites
Gość DANNY__79

Poradzisz sobie spokojnie na multimediach ...

Wiesz, w co chłopaka pakujesz? Wiesz jak wygląda choćby zwykły filtr górnoprzepustowy od strony matematycznej i kodowania.

Chyba, że dana uczelnia przez multimedia rozumie tylko obsługę aplikacji np do składu -- tyle, że wtedy to już nie jest informatyka :P

Link to post
Share on other sites

Zależnie od uczelni,np na polibudzie Lubelskiej na stopniu inżyniera jest sporo matmy i fizyki/elektroniki (wynika to z połączenie wydziałów informatyki i elektrotechniki). Dopiero drugi stopień i specjalizacje mają ciekawsze zajęcia.

Jeśli chodzi o grafikę to z tego co wiem też trochę matmy tam jest - to nie ASP gdzie ktoś będzie mówił Ci, że coś jest ładne/brzydkie. Tutaj trzeba poznać biegle obsługę narzędzia jakim jest pewien program oraz zasady działania pewnych rzeczy.

 

Jeśli interesuje Cię dany kierunek/specjalizacja warto poszperać na stronie danej uczelni i sprawdzić siatki przedmiotów - wtedy będziesz miał mniej więcej rozpoznanie czego będziesz się uczyć na danej specjalizacji.

Edytowane przez BigFatL
Link to post
Share on other sites

Wiesz jak wygląda choćby zwykły filtr górnoprzepustowy od strony matematycznej i kodowania.

To to my mielismy w standardzie, bez specki nawet :D

U nas na multimediach robi sie jakies pierdoly jak obrobka grafiki, dzwieku, materialu video etc.

Link to post
Share on other sites

co poradzisz, fakt faktem, ze jezeli nie chcesz programowac to nie jest kierunek dla Ciebie, 99% przedmiotow polega na programowaniu.

 

Nawet przedmiot Fizyka na zaliczenie wymagal projektu programistycznego.

 

Ja ktory nie mam zadnego zainteresowania programowaniem tylko sie frustruje tym idiotycznym programem nauczania.

Link to post
Share on other sites

Jak Cię ciekawią systemy to raczej systemy rozproszone. To po prostu dobra droga do inżyniera Cisco itp. Takich ludzi zatrudniają głównie duże firmy, zamykają ich w kanciapach z tonami sprzętu, tysiącami użytkowników do obsłużenia przez web helpdesk itp. dają im 2500 na rękę i zero perspektyw na prawdziwy rozwój. Pracowałem w ABB, to tam mieliśmy takich trzech. Siedzą i konfigurują systemy dla pracowników, zarządzają magazynem sprzętu itp. Ale programowania na informatyce nigdy nie unikniesz, więc wydaje mi się, że studia wybierasz bardzo nieświadomie, chcesz iść na inż, bo to opłacalne i tyle.

Na multimediach to głównie asembler, C, C++, OGL/DirectX, AVR, PIC, ARM, sieci neuronowe, filtry, kodeki, rozpoznawanie obrazu, obróbka dźwięku i obrazu, elektronika analogowa i cyfrowa, ale też webmastering itd. U mnie w Poznaniu na automatyce była specjalizacja multimedia i ogólnie mogę powiedzieć z opinii kolegów, że specjalizacja bdb, ale srogi poziom trudności.

Z Twoich "zainteresowań", na dobrą sprawę nie można w obecnej chwili zaproponować nic. Musiałbyś chwycić symfonię c++ i sobie zobaczyć, czy jesteś w stanie to ogarniać i dopiero wtedy się za takie studia brać.

Swoją drogą automatyka fajna sprawa, choć zawód zmusza człowieka do życia w ciągłej podróży i nieobecności w domu. Połączenie informatyki, elektrotechniki i mechaniki zespojone teorią sterowania. Jak człowiek jest obrotny to może dostać po tym dużo ciekawszą pracę niż po informatyce, ale tak jak wspomniałem, dużo jest podróży i lepiej nie mieć dziewczyny :).

Edytowane przez Hans Olo
Link to post
Share on other sites

Dziękuje wszystkim za bardzo ciekawe odpowiedzi. Co do programowania, to problemem dla mnie nie jest poznanie jezyka, ale logiczne myślenie układanie algorytmów itp. Do tego dochodzi to że zraziłem się do programowania w technikum gdzie mój nauczyciel totalnie nie umie uczyć tłumaczyć, i przez 3 lata tłukliśmy Pascala z takimi rzeczami, które są niepotrzebne dziś kiedy inne klasy zrobiły to w rok albo 1,5... Wydaje mi się że jestem na tyle ambitny aby przysiąść do tego i sobie poradzić, tylko to może być dużym dla mnie kosztem.

 

@Hans Olo

 

Mógłbyś coś więcej napisać o tej automatyce? Zaciekawił mnie ten kierunek.

 

Moim największym zainteresowaniem jest muzyka, myślałem o kierunkach muzycznych coś typu realizacja dźwięku itp. ale biorąc pod uwagę ilość ofert pracy w tym kierunku w Polsce to chyba potraktuje to jako hobby i w przyszłości sobie własne studio nagrań otworze;p

 

Mówicie że bardziej specjalizacyjne przedmioty i studia to na 2 poziomie? Może iść po najmniejszej linii oporu skończyć najprostsze studia inżynierskie informatyczne i dopiero na 2 stopniu wybrać konkretną specjalizacje? Tylko że to trochę dla mnie mało ambitne;D

Link to post
Share on other sites

Wybieranie specjalizacji przed rozpoczęciem studiów inż. nie ma sensu, bo i tak na pierwszych 3 latach nie będziesz miał nic specjalistycznego, tylko rozszerzony kurs matematyki i fizyki + programowanie i języki.

Automatyki najlepiej nie przybliżać słowami. Pokażę Ci co ja robię obecnie.

Nie mój filmik, ale coś podobnego w tej samej fabryce na innym modelu (nadchodzące GT z serii 3). Pieniądze są dobre na tyle dobre, że można sobie pozwolić na szalone wydatki, o których normalnie możesz pomarzyć pracując jako inżynier stacjonarny (w biurze przy biurku), praca ciekawa i rozwijająca, można zapoznać wpływowych ludzi, jeśli ma się plany założyć własną firmę parę lat później, to bardzo przydatne.

Edytowane przez Hans Olo
Link to post
Share on other sites

@GreQonE

ciekawie wygląda oferta tej uczelni, aczkolwiek czesne powala. Smutne jest to że na państwowych szkołach są takie oklepane mało konkretne kierunki, jeżeli się chce coś konkretnego to w prywatnych można coś znaleźć a to niestety kosztuje...

 

Co sądzicie o tym kierunku i specjalizacji systemy informatyczne w technice i środowisku

http://www.1lo.lublin.pl/informator/dane/prez_pans/8_bydgoszcz/7informatyka.htm

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...