Skocz do zawartości

Problem z AHCI na AMD i Windows 7 x64


Recommended Posts

Witam

 

Miałem dyski ustawione na AHCI, w systemie działał sterownik msahci który został zaktualizowany na sterownik AHCI od AMD. Wszystko pięknie działało ale zachciało mi się wgrać najnowszy AMD Chipset Driver. Po instalacji system uruchamia się w nieskończoność, dioda HDD świeci na stałe z lekkim mignięciem co kilka minut. Czekałem godzinę i nic więc uznaje że coś tu jest nie tak. W trybie IDE działa.

 

Odinstalować sterowników AHCI od AMD nie da się w normalny sposób czyli przez instalator. No więc ręcznie wywaliłem katalogi amd_sata.inf_amd64_neutral_xxxxx w lokacji \windows\system32\driverstore\Filerepository

Z rejestru skasowałem amd_sata and amd_xata w HKLM -> SYSTEM -> Currentcontrolset -> services

Miałem wcześniej włączony sterownik msahci ale dla pewności uruchomiłem fixa od MS z http://support.microsoft.com/kb/922976/pl po którym msahci powinien włączyć się przy braku innych sterowników dla AHCI. Ale się nie włączył, BSOD i błąd 0x0000007B.

 

Zainstalowałem starszą wersję sterownika AHCI od AMD (11.12) to znowu nie ma BSOD ale system ładuje się w nieskończoność świecąc diodą HDD. Próbowałem również AMD Chipset Driver w wersji 12.1 ale jest to samo. Co ciekawe instalator w ogóle nie pokazuje opcji instalacji sterownika AHCI.

 

No to ręcznie wchodzę do katalogu z setupem amd_sata dla AHCI ale ten znowu wywala komunikat że musi być instalowany razem z Install Menager, (który jest już zainstalowany) daje Yes, instaluje się ponownie i instalacja się kończy. Ponowna próba odpalenia amd_sata i znowu ten sam komunikat że musi być Install Menager, No zamyka instalację, Yes zamyka instalację amd_sata i włącza instalacje Menagera AMD który jest już w systemie.

 

Co z tym robić bo mi już się pomysły skończyły ?

Link to post
Share on other sites

Jak pisałem wcześniej "W trybie IDE działa" więc po wyłączeniu AHCI wszystko działa normalnie.

Spróbowałem odinstalować całość oprogramowania od AMD. Posprzątałem kilka wpisów w rejestrze odnoszących się do sterownika, wyczyściłem rejestr ze śmieci programem PC Tools. I nic, po ponownym uruchomieniu w trybie AHCI nadal jest BSOD więc albo system nie ma żadnego sterownika AHCI albo używa tego wadliwego od AMD. Sterownik MSAHCI nie chce się uaktywnić.

 

Soft od AMD nawet nie próbuje instalować (ani informować że jest już zainstalowany) sterownika AMD AHCI, po prostu znikną z pola wyboru w Catalystach. W necie można znaleźć informacje że problem dotyczy wadliwego sterownika AMD pod mostek południowy z serii 7xx (u mnie jest 710), ludzie pisali że większości pomaga zmiana wartości AmdSataPMDisabled w rejestrze ale w moim przypadku nie robi to żadnej różnicy.

 

UPDATE:

Problem rozwiązany.

Ustawiłem w biosie 4 porty SATA na AHCI i 2 na IDE. Dysk systemowy przepiąłem pod IDE, uruchomił się windows i wykrył urządzenie AHCI z nie działającym sterownikiem AMD (wykrzyknik w menadżerze urządzeń), aktualizuj sterownik, wyszukaj automatycznie i został wykryty Standardowy kontroler SATA AHCI 1.0 który zainstalował się poprawnie. Restart, włączenie AHCI dla wszystkich portów, przepięcie HDD (możliwość startu systemu tylko 4 pierwszych portów SATA w trybie AHCI) i działa. Wczoraj siedziałem przy tym do 3:20 :roll:

Edytowane przez Fenio
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...