Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam muszę kupić nowy dysk albo HDD model Seagate ST1000DM003 lub ST500DM002 lub np. OCZ Agility3 60GB lub coś podobnego w cenie max 300 zł. Jak wiemy dyski hdd ma większą pojemność ale jest wolniejszy. Jak kupie na początek dysk SSD to będzie on przez jakiś czas jako jedyny magazyn danych na wszystko. Komputer u mnie czasami chodzi przez 24/7 bo np. coś w nocy ściągam a w dzień sobie gram słucham muzyki latam po internecie, oglądam filmy itp. a śą dni kiedy przez np. 2 dni komputer chodzi z 2 godziny. I teraz moje pytanie jak długo dysk ssd wytrzyma z taką pracą ile maja max cyki zapisu i odczytu. Bo w internecie piszą ogólnikowo a nić konkretnego. Więc jak szybko się taki dysk zajedzie. I jak wygląda jeden cykl zapisu/odczytu/ Np. zapełniony do pełna czy w inny sposób - tutaj proszę o wytłumaczenie bo kompletnie w dyskach ssd jestem zielony. I proszę o waszą opinie czy lepiej teraz kupić dysk SSD i starczy mi on na min.3-4 lata czy lepiej od razu kupić HDD?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Aha aha czyli jak bym sobie kupił dysk ssd 60 GB rożny model od OCZ lub jakiegoś samsunga i pracowałbym na nim normalnie jak na hdd to ta liczba cykli odczyt/zapis nie skończy mi się po 4-5 latach przy normalnym użytkowaniu dysku ?

Ciężko tak naprawdę powiedzieć kiedy dysk ssd ci padnie(moze byc za miesiac a moze za 10lat), ale po takim czasie powinien chodzić dobrze. SSD to nowosc na rynku i to jest duza nie wiadoma jak z ta zywtonoscia jest.Ale jakby ktos mial tak patrzec kiedy padnie a kiedy nie to by nikt nie kupowal.Nic sie nie martw.;) Edytowane przez 06radcho
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

No tak tylko problem jest w tym, że teraz jadę na maxtorze z 2002 roku z pojemnością 20 GB win 7 lekko muli i długo na tym nie pojadę. Wpadł mi w oko dysk Samsunga MZ-7PC064D szybki i za te 300 zł go sobie nabędę. Tylko boje się, że go szybko zajadę bo będzie to pewnie może i nawet 2 lata jedyny dysk w komputerze i nie wiem czy wytrzyma.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Komórki dysku SSD zużywają się tylko podczas zapisu. Odczyt tutaj nie ma znaczenia, więc czas jaki będzie chodził dysk w komputerze nie ma znaczenia. Jeśli nie będzie to wadliwy model prędzej go wyrzucisz, bo będą o wiele lepsze na rynku.

Jeśli chodzi o zużycie, podczas zapisu to im kości pamięci produkowane w mniejszym procesie technologicznym tym mniej cykli zapisu wytrzyma. Mimo wszystko tych cykli jest na tyle dużo, że wydawałoby się, że taki dysk nie jesteśmy wstanie zajechać.

 

Ja mam niestety pewne obawy do tego czasu, ponieważ posiadam dysk Crucial Real C300 64GB. Używany tylko jako system, żadne gry nie są na nim instalowane, programy bardzo sporadyczne, bardzo małej pojemności. Wszystkie ustawienia jakie dla dysku SSD się wykonuje są ustawione, nawet pamięć wirtualna jest wyłączona (przy 4GB ram jej nie potrzebuje). SMART tego dysku pokazuje mi dwa parametry:

- Wear Leveling Count

- Percentage Of The Rated Lifetime Used

Oba systematycznie spadają i w tym momencie wynoszą 75%. Dysk używam trochę ponad rok. Jeśli te parametry pokazują zużycie dysku to dysk wytrzyma 5 lat. W przypadku nowych dysków wyprodukowanym w mniejszym procesie technologicznym taki dysk wytrzyma jeszcze mniej. Oczywiście sugeruje się w tym momencie tylko i wyłącznie stanem tych dwóch parametrów w SMART.

 

Może się mylę i te parametry oznaczają coś innego? Chętnie wysłucham opinii kogoś zorientowanego.

Link to post
Share on other sites

No to ja zrobie chyba jednak tak, że najpierw kupie sobie hdd min 500 GB max 1 TB za max 300 zł i zbieram szybciutko na samsung 830 64 GB a może uda się kupić Samsung 830 128 GB może spadnie dolar i ceny tego modelu :)

 

PS. Oki teraz mam małe pytanko teoretycznie w ten tydzień kupie Seagate Barracuda ST1000DM003 i według tych testów http://dyski.cdrinfo.pl/benchmark/Seagate-ST1000DM003/929.html dysk ma szybki zapis i chciałbym zrobić tak sam system będzie na ssd i wszystko lub większość co zapisuję system lub użytkownik zapisywało się na hdd a cały odczyt teoretycznie leciał z ssd. Czy może ktoś podać jakieś linki jak to całość ustwić żeby to wszystko zapi...alało jak dzikie ?

Edytowane przez OczyKobry
Link to post
Share on other sites

Mam kolejne pytanko czy ja też teoretycznie wyciągnę taki transfer jak ten użytkownik ? http://dyski.cdrinfo.pl/benchmark/Samsung-MZ-7PC064D/904.html

Prawdopodobnie nie wyciągniesz z uwagi na to że prawdopodobnie twoja płyta nie ma SATA III a tylko SATA II na kontrolerze. Dodatkowo dochodzi czynnik jakim jest szybkość samego procesora i cała masa innych rzeczy.
Link to post
Share on other sites

Prawdopodobnie nie wyciągniesz z uwagi na to że prawdopodobnie twoja płyta nie ma SATA III a tylko SATA II na kontrolerze. Dodatkowo dochodzi czynnik jakim jest szybkość samego procesora i cała masa innych rzeczy.

Sata III mam więc myślę, że takie transfery wyciągnę.
Link to post
Share on other sites

Ja mam niestety pewne obawy do tego czasu, ponieważ posiadam dysk Crucial Real C300 64GB. Używany tylko jako system, żadne gry nie są na nim instalowane, programy bardzo sporadyczne, bardzo małej pojemności. Wszystkie ustawienia jakie dla dysku SSD się wykonuje są ustawione, nawet pamięć wirtualna jest wyłączona (przy 4GB ram jej nie potrzebuje). SMART tego dysku pokazuje mi dwa parametry: - Wear Leveling Count - Percentage Of The Rated Lifetime Used Oba systematycznie spadają i w tym momencie wynoszą 75%. Dysk używam trochę ponad rok. Jeśli te parametry pokazują zużycie dysku to dysk wytrzyma 5 lat. W przypadku nowych dysków wyprodukowanym w mniejszym procesie technologicznym taki dysk wytrzyma jeszcze mniej. Oczywiście sugeruje się w tym momencie tylko i wyłącznie stanem tych dwóch parametrów w SMART. Może się mylę i te parametry oznaczają coś innego? Chętnie wysłucham opinii kogoś zorientowanego.

Prosiłbym o screena smarta tego ssd. Nawet 20% rocznie to dużo (a co dopiero 25% jak u Ciebie) bo w tym przypadku przy 5000 p/e komórek zapisujesz 3 dziennie tzn 3x~60gb=~180GB.

Edytowane przez Kaiser
Link to post
Share on other sites

Kiedyś to było fajnie 40MB hdd i nikt nie myślał czy ma być na magazyn czy nie , czy się popsuje czy nie ;) Nic się nie psuło , a teraz strach ,że ssd zachwilę padnie , hdd jak nie na magazyn to to samo ;) masakra ... może trzeba na blu-ray rewrite śmigać :D

Link to post
Share on other sites

kiedyś jak firma zrobiła samochód to jeździł 20 lat, wystarczyło lać paliwo i zmieniać olej od czasu do czasu, a teraz?

to nie sztuka zrobić za******y sprzęt, tylko jakiś skurwysyn kiedyś obliczył, że bardziej się opłaca sprzedawać taki, co to się rozleci zaraz po okresie gwarancyjnym.. znak czasów

Link to post
Share on other sites

http://www.facebook.com/notes/pc-projekt/ograniczona-liczba-cykli-zapisu-problem/232136263556285 <-- wyjaśnione co i jak ;) czyżby ten lament był powodowany PL paniką iż ssd popsuje się za chwilę ? ;) Wg tego wzoru to mój ssd padnie za jakieś 100 lat może :P

Niech mnie ktoś oświeci bo po tym artykule całkiem zgłupiałem, ale czy IOPS czyli operacje wejścia/wyjścia (wydajność ssd) to nie to samo co cykle zapisu ssd ( żywotność komórek)? %-)

Link to post
Share on other sites

Panowie ponawiam pytanko czy możecie mi podesłać linki do pełnego ustawienia systemu postawionego na ssd, żeby prawie wszystko lub wszystko zapisywał na hdd.

 

PS. Jak wiemy komórki dysku ssd zużywają się podczas zapisu a czy podczas kasowania też? Np. za pełnie cały dysk muzyką to mam już jeden zapis i na następny dzień tą całą muzykę skasuje i tylko skasuje to to też się liczy jako zużywanie komórek dysku ssd ?

Edytowane przez OczyKobry
Link to post
Share on other sites

Prosiłbym o screena smarta tego ssd. Nawet 20% rocznie to dużo (a co dopiero 25% jak u Ciebie) bo w tym przypadku przy 5000 p/e komórek zapisujesz 3 dziennie tzn 3x~60gb=~180GB.

Screen SMART-a tego dysku: http://imageshack.us/photo/my-images/51/smarty.png/

 

Na dysku tylko programy, które są zainstalowane w systemie mogą coś zapisywać na SSD, ale wszystko, bo nic nie kazałem zapisywać na HDD. Wyłączyłem jedynie pamięć wirtualną, hibernacje, przywracanie systemu, defragmentacje, indeksowanie, wstępne ładowanie do pamięci.

W Twoich obliczeniach trzeba uwzględnić to, że dysk jest cały czas zapełniony ok. 30-35GB, dlatego tylko 25-30 GB zostaje na pracę systemu TRIM. Przydałoby się zapisać system na tych bardziej zużytych komórkach, ale jak sformatuje dysk i od nowa będę instalował system to i tak w pierwszej kolejności zostaną użyte te najmniej zużyte komórki pamięci (czyli te same). Trzeba byłoby coś zapisać na tym dysku z 40GB, potem system zainstalować i usunąć te pierwsze 40GB.

Co mówicie zadziała to tak jak myślę?

 

PS. Teraz na laptopie mam Samsunga SSD 830 128GB więc za jakiś czas będę miał jakieś porównanie.

Edytowane przez AndreoKomp
Link to post
Share on other sites

Podejrzewam, że było i większość osób wie ale wpiszcie w google frazę:

SSD Write Endurance 25nm Vs 34nm

 

Ciekawe rzeczy u nich wychodzą, dlatego szukam kogoś innego do porównania informacji, bo sam kupuje SSD ale się waham czy przy moim użytkowaniu nie zabiłbym go w rok.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...