Skocz do zawartości

Technik Informatyk/Technik Teleinformatyk/Technik Mechatronik


Recommended Posts

Witam dzisiaj 14 maja a więc muszę pomyśleć nad wyborem szkoły interesuję mnie te kierunki które są w temacie prosił bym jeśli są takie osoby na forum aby mi powiedziały czym dany kierunek się wyróżnia , od razu dodam że lubię rzeczy związane z informatyką i ogólnie z komputerami i jak możecie mi przybliżyć coś o tych kierunkach więcej co wymagane w szczególności czyli np. wytrwałość,skupienie,precyzja itp. podajcie także wady tych zawodów jest to dla mnie ważne bo chcę wybrać zawód którym najlepiej będę się czuł i sprawi mi największą frajdę z jego wykonywania .

Link to post
Share on other sites

Osobiście uczęszczam do 3 klasy technikum informatycznego i jestem bardzo zadowolony ze swojego kierunku. W pierwszej może jeszcze nie odczujesz tak tych informatycznych (zawodowych) przedmiotów, ale już w trzeciej klasie jest ich aż 15 godzin tygodniowo. W całym okresie kształcenia są to:

- Technologia informacyjna (tylko pierwsza klasa, pierdoły takie jak w liceum typu word, zakładanie e-maila itp.)

- UTK (Urządzenia Techniki Komputerowej) - ogólnie hardware, opis podzespołów komputera, urządzeń peryferyjnych, zasada ich działania i trochę o układach scalonych (schematy).

- MiGK (Multimedia i Grafika Komputerowa) - pierwsze półrocze zagadnienia opisujące i charakteryzująca dźwięk, a drugie to grafika komputerowa. Na lekcjach jest trochę teorii, ale również jest praktyka, typu obróbka plików audio i wideo, zabawa z grafiką w programach typu photoshop/gimp. (ogólnie rzecz biorąc były to dla mnie bardzo przyjemne lekcje)

- SOiSK (Systemy Operacyjne i Sieci Komputerowe) - pierwsza klasa to dużo teorii (może to zależało od nauczyciela) o prawach autorskich i tym podobnych pierdołach, systemach plików itp. (szczerze mówiąc już nie pamiętam); druga klasa praktyka, czyli konfiguracja windowsa, głównie pod kątem tworzenia kont użytkownika z wszelakimi ograniczeniami, DOS i pliki wsadowe; trzecia klasa to praca z linuxem.

- OB (Oprogramowanie Biurowe) nie ma się co rozpisywać, praca z wszystkimi narzędziami Microsoft Office poczynając od Worda.

- Specjalizacja (u mnie są to Aplikacje Internetowe) - przedmiot który zaczyna się dopiero w 3 klasie (6h tygodniowo), specjalizacja jest chyba zależna od szkoły, u mnie tak jak wspomniałem wcześniej są to Aplikacje Internetowe, czyli tworzenie stron internetowych w HTML, JavaScript, jQuery, PHP, a co dalej to jeszcze nie wiem :)

- PSiO (Programowanie Strukturalne i Obiektowe) - u mnie to było programowanie w języku Pascal i C++, nie wiem co będzie w 4 klasie.

 

Moim zdaniem na pewno jest to ciekawy kierunek i dużo lepiej przygotuje Cię na studia o podobnym kierunku niż liceum, w którym się zanudzisz a komputera nie zobaczysz więcej jak 2 lekcje tygodniowo. Jeśli interesujesz się tą dziedziną to na pewno będziesz wiedział większość z tych rzeczy które są na lekcjach zawodowych, ale zawsze możesz się dowiedzieć czegoś nowego lub utrwalić posiadaną wiedzę. Ja nie żałuję tego wyboru, robię na lekcjach to co lubię, co mnie interesuje i sprawia mi to dużą frajdę :) Jeśli bym miał wybierać jeszcze raz wybrał bym to samo.

 

A jeśli chodzi o pozostałe dwa kierunki to są mi one obce. Ale na pewno nie będziesz miał tak dużo lekcji przed komputerem jak w klasie informatycznej i nie będzie przedmiotów związanych z systemami operacyjnymi, programowaniem i multimediami.

Link to post
Share on other sites

U mnie w miescie nie mialem niestety za duzego wyboru odnosnie technikow ( wszystkie z poziomem mniejszym niz 0 na kazdym z moich kierunkow), tak wiec bylem zmuszony udac sie do liceum na mat/inf/fiz. Teoria kolegi wyzej jak najbardziej potwierdzona - w pierwszej klasie 2 godziny inf tygodniowo, liznelismy cpp i w sumie nic poza tym.Obecnie koncze druga klase - 1 godzina tygodniowo , przez caly rok przerobilismy troche excela i baz danych, jednym slowem DNO. W gimnazjum tez interesowalem sie informatyka i komputerami bo mialem doswiadczenie z tego co bylo gimanzjum , czyli z niczego. Szkola srednia zupelnie zmienia twoje perspektywy i potrafi bardzo zniechecic do czegos lub pokazac Ci jakie to jest naprawde i zrozumiesz , że jednak tego nie chcesz. Ja zrozumialem ze informatyka to nie do konca to co myslalem, a kwestie komputerowe pozostaly mi jako hobby - bardzo lubie zajmowac sie sprzetem i majsterkowac przy nim , a programowanie mnie nie ruszylo ;d Obecnie kierunkuje sie na inzynierie materialowa ale to inna bajka ;d Wiec z mojej strony - jezeli masz godne polecenia technikum w swojej okolicy najpierw przemysl dobrze czy ci sie to nie znudzi/odmieni i jesli nie to probuj. I choc z tematu wynika ze w sumie zdecydowales sie na technikum to w razie czego ostrzegam Cie przed liceum wlasnym doswiadczeniem :D

 

Powodzenia w wyborze.

Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem liceum jest dla niezdecydowanych, dla tych którzy jeszcze nie wiążą przyszłości z konkretnym zawodem i chcą sobie ten okres zastanawiania przedłużyć o 3 lata ;) Nie wiem jak jest u ciebie z poziomem nauczania w technikum. U mnie jest całkiem wysoki i oferuje wiele dodatkowych kursów poszerzających trochę wiedzę i uprawnienia (m. in. CISCO). I oczywiście w technikum masz miesiąc praktyk, w Polsce rożnie z nimi bywa, najczęściej każą ci sklep pozamiatać, ale czasem nawet i głupią skrętkę możesz się nauczysz zaciskać. Ja miałem to szczęście, że byłem na praktykach w Anglii, a tam to jednak troszkę inaczej wyglądało :D 8h pracy za biurkiem z prywatnym kompem, między czasie zwiedziłem trochę Anglię i podciągnąłem swój Angielski :)

Edytowane przez Ardoos
Link to post
Share on other sites

U mnie w miescie nie mialem niestety za duzego wyboru odnosnie technikow ( wszystkie z poziomem mniejszym niz 0 na kazdym z moich kierunkow), tak wiec bylem zmuszony udac sie do liceum na mat/inf/fiz. Teoria kolegi wyzej jak najbardziej potwierdzona - w pierwszej klasie 2 godziny inf tygodniowo, liznelismy cpp i w sumie nic poza tym.Obecnie koncze druga klase - 1 godzina tygodniowo , przez caly rok przerobilismy troche excela i baz danych, jednym slowem DNO. W gimnazjum tez interesowalem sie informatyka i komputerami bo mialem doswiadczenie z tego co bylo gimanzjum , czyli z niczego. Szkola srednia zupelnie zmienia twoje perspektywy i potrafi bardzo zniechecic do czegos lub pokazac Ci jakie to jest naprawde i zrozumiesz , że jednak tego nie chcesz. Ja zrozumialem ze informatyka to nie do konca to co myslalem, a kwestie komputerowe pozostaly mi jako hobby - bardzo lubie zajmowac sie sprzetem i majsterkowac przy nim , a programowanie mnie nie ruszylo ;d Obecnie kierunkuje sie na inzynierie materialowa ale to inna bajka ;d Wiec z mojej strony - jezeli masz godne polecenia technikum w swojej okolicy najpierw przemysl dobrze czy ci sie to nie znudzi/odmieni i jesli nie to probuj. I choc z tematu wynika ze w sumie zdecydowales sie na technikum to w razie czego ostrzegam Cie przed liceum wlasnym doswiadczeniem :D Powodzenia w wyborze.

Jestem zdecydowany na technikum (informatyka jako 1 wybór ) ponieważ to co z komputerem robię sprawia mi dużo frajdy tu coś zrobić tam itp. tak samo z php uczę się go ale mam z tym niekiedy problemy bo nie jest to najłatwiejsze kiedy uczę się sam bez nauczyciela , i nie ma mi kto pomóc podpowiedzieć z drugiej strony rozszerzenia matematyk obleci uczę się na 4 ale rozszerzenie z angla to porażka bo przez 3 lata gimnazjum zamiast robić rzeczy praktyczne i językowe to musieliśmy się uczyć słówek (jeszcze klasa sportowa o profilu p.nożna ) w domu zawsze późno a na 3 lekcje w tygodniu 2 , to 1 to wypisywaliśmy słówka zawsze ponad 100 - 150 i się uczyliśmy na następną i była kartkówka potem trochę czasów i wyszło tak z anglem że materiał na 3 lata skończyliśmy w 1 semestrze 1 klasy a potem na lekcjach na każdej lekcji była gramatyka a co 2/3 lekcje sprawdziany to jedyne czego się nauczyłem przez 3 lata gimnazjum to 5000 tysięcy słówek z których może pamiętam 500 :-) , technik mechatronik tutaj się jeszcze nikt nie wypowiedział (a zależało by mi na tym ) z tego profilu ale zabiją mnie rozszerzenia Fiza i mata tak jak wcześniej mata obleci ale fiza to piekło mało co rozumiem z niektórych tematów czuję się jak na nauczaniu Chińskiego i jakichś innych niestworzonych rzeczy ale obliczenie i przekształcenia wzorów nie są dla mnie problemem inne profile jakie wybrałem po za tymi to technik elektryk,i w ogólniaku profil humanistyczny i sportowy o p.piłka nożna ale ogólniak to szkoła 3 wyboru a profile 4 i 5 wybór 4 sportowa 5 human

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...