Skocz do zawartości

Maszynka do 3D, upgread kilku etapowy.


Recommended Posts

Witam, chciałbym poprosić was o pomoc w doborze odpowiednich komponentów do nowego pieca. Rozstaje się z laptopem i planuję ostro ulepszyć stacjonarkę, praktycznie zostanie moniak tylko ;p To co mam aktualnie było ok, ale 6 lat temu.

 

Tak więc budżet jest niestety marny ok 1300pln na początek, tzn na proc, mobo, ram i zasilacz.

Później przyjdzie czas na wiecej ramu, budę i chłodzenie, na końcu karta graficzna.

Tak to sobie obmyśliłem. Komp jest mi potrzebny aby w końcu porządnie siąść do 3D - blender, solid works, 3ds max i te sprawy. Na tym co mam to istny pain in an ass.

 

Spłodziłem coś takiego: http://www.morele.ne...ry/info/FvBDpe/

Oczywiście mam milion wątpliwości. Pierwsza dotyczy proca, nie jestem pewien tego 6100, może jednak lepiej by było brać np 1045T jest tańszy a podkręcić też się powinien dać. Tylko jednak buldek ma sporo nowinek, gry mnie tak bardzo nie interesują w tym momencie - what say you?

Mobo - 970 to raczej zacny chipset tylko nie jestem pewien tego Gigabyte, może Asus M5A97 PRO byłby lepszy? Chodzi mi tu głównie o sekcję zasilania, Asus ma 6+2 digital a Gigabyte common 8+2 (chyba) - poradźcie.

Zasilacz 550W myślę ze styknie nawet do jakiegoś konkretnego OC plus karta z mid segmentu.

 

Obudowa jaką później złapie to pewnie Fractal core3000, lub bitfenix shinobi albo regnum L50 (jeżeli mnie pamięć nie myli).

 

Karta graficzna to głębsza sprawa, obecnie mam quadro fx 1500, teraz czekam na quadro na keplerku, zobaczymy jak ceny będą się prezentować.

 

Bardzo proszę pomóżcie, bo im więcej o tym myślę tym mniej pewności mam :) na początek jakoś te 1300 chciałbym rozsądnie zainwestować. Może się wstrzymać i zbierać? Aczkolwiek szybko kilku kafli na całość nie uciułam a tak to komp już mógłby pracować z moim quadro. Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Odpowiedź dość oszczędna, powiesz mi proszę czemu jednak phenom?? W wiekszości testów ten 6100 jest jednak nieco nad 1045T, wiem, że po OC sytuacja się może zmienić ale 6100 podkręca się dobrze a 1045T to jednak jest raczej słabsza sztuka Thubana, dobrze mówię?

Link to post
Share on other sites

Dazuo... który raz wypowiadasz się o czymś, o czym zbytnio nawet nie czytałeś, a tym bardziej nie miałeś styczności.

 

Odnosząc się do zestawu. Jeżeli ma służyć do grafiki 3D i renderingu to buldki są w tym całkiem przyjemne. Lepsze od phenomów.

Płytkę zmieniłbym na http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-970-extreme3-442114/ i spróbował przyoszczędzić do 8 rdzeniówki.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No to się porobiło... FX8150 bezapelacyjnie był by najlepszy, szczególnie, że potrafi mniej prądu ciągnąc niż nawet 6100 z uwagi na selekty ale może być ciężko bo prawie 8 stówek aktualnie trzeba za niego dać.

Nie miałbym do tego Asrocka żadnych uwag ale z racji na OC które mam nadzieję poczynić to czy taka marniutka sekcja da sobie radę. Wytrzymać to pewnie wytrzyma ale czy nie będzie to zbytnia katorga? Tam jest cyfrowa sekcja czy nie? Nie znam się na tym praktycznie w ogóle, jedynie mam pobieżne informacje z których wynika że cyfrowa dużo lepiej znosi większe obciążenia. Czy tam jest 2x PCie x16?? ten chipset obsługuje chyba x16 i x4 max.

 

W testach lepiej niż fx6100 jednak Thubany wypadają, aczkolwiek kręcone, nie wiadomo na ile pójdzie taki 1045T, na 3,9 nie liczę. 8150 by tu wymiatał ale nie jestem pewien czy się dochrapie. Zależy też za ile laptop mi się sprzeda, może ktoś szuka, zadbanej 18,4" z C2D i 9500MGS? :D

 

Ewentualnie może szastnąć się na 8150 i narazie darować sobie zasilacz, tylko czy Feel 350W sześcioletni da rade to pociągnąć plus quadro 1500 i nie usmaży mi tego? Ciężko by mi sie zasypiało. :(

Edytowane przez jawbone
Link to post
Share on other sites

Jak zwykle wszystko zależy od wielu czynników. Można jedynie powiedzieć, że ilość wątków generalnie ma znaczenie przy renderingu/modelingu, w grach natomiast ich znaczenie spada, ale są gry które reagują na ilość wątków, Crysis 2 był chyba na to czuły ale nie chce ściemniać, wiadomo że do gier 8 rdzeni nie trzeba mieć, stykną mocne dwa, ewentualnie cztery i to na długo.

 

FX8170 nie brzmi przystępnie cenowo :P ale może 8140 byłby w miarę w dobrej cenie. Tylko, że jak na razie to mnie nie stać. Czy mi na prawdę jest on potrzebny? Wiem, że to nie jest duża dopłata ale ostatnio mój budżet wygląda jak katedra w Tristram po uderzeniu pewnego ciała niebieskiego ;)

 

Jaka jest ostatnio tendencja cen Fxów, orientujecie się może? Proszę także aby ktoś obeznany odniósł się do mojego pytania o tą płytę Asrocka polecaną przez Sasiora.

Link to post
Share on other sites

Jak zwykle wszystko zależy od wielu czynników. Można jedynie powiedzieć, że ilość wątków generalnie ma znaczenie przy renderingu/modelingu,

Modelowanie leci jednowątkowo i tylko wydajność pojedynczego wątku ma tutaj znaczenie. Z tego powodu do stacji roboczych nie montuje się procków AMD. Najwyżej na nody do renderingu z wypieczonym GI albo stacje renderujące. Jak dajesz rady w 3ds to bez problemu zgarniesz 2000zł za tydzień pracy nawet jako asystent więc nie wiem po co uciekać się od jakiejś wybiedzonej platformy. Quadro 1500 jest nieźle stare ale na performance drivers daje rady więc polecam 3ds 2010. 2012 ma już nitrous viewport i nie widze większej róźnicy pomiędzy geforce, a quadro. Trzeba po prostu mocny GPU.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ehh... psujecie mój wspaniały plan koks pieca i ratowania AMD przy okazji :P Saddam co do mojego zaawansowania to 3ds max nie jest moja mocna stroną ale mam wielką chrapkę się podszkolić, ja jednak bardziej ogarniam SolidWorksa czy Edge'a. Składany kompa ma głównie posłużyć mi do nauki. Zdaje sobie sprawę, że intel by mi pozamiatał, szczególnie 2600k ale taka kwota na razie nie wchodzi w grę. Grafikiem to ja jestem z pasji, czasem uda się coś konkretnego zrobić ale zadaje sobie sprawę, że dużo muszę jeszcze się nauczyć. Dlatego to będzie raczej stacja entry level, a tu FXy dobrze konkurują z 2500k. Pozatym zmiana platformy na intela to nie licząc ASRock P67 PRO3 (B3) dodatkowa kasa na mobo. I5 ponadto nie da jakiegoś przyrostu w renderowaniu, a wątpię żebym robił coś mega skomplikowanego żeby buldek chrupał przy modelowaniu. Tak więc zdaję sobie sprawę z całej sytuacji ale chce AMD :D może Vishera będą wykoksowane w kosmos... ;p

Link to post
Share on other sites

Nad i5 nawet nie ma co sie zastanawiac, bo to budzetowy kastrat, ktory jest po prostu slaby. Fx8 spokojnie konkuruje z i7 2600 bez oc. Fx8 jest przyzwoity w swoim segmencie tylko, ze sie grzeje mocno, a po oc jest juz spora przesada.

Link to post
Share on other sites

No tak tylko FX8150 (powiedzmy) + jakieś konkretne chłodzenie to nadal taniej niz 2600k, którego grzech było by nie kręcić. Gdzie te czasy kiedy 2600k był za 1050zl?

 

Ok ale wracając na ziemię, postaram się dorwać 8150, 8120 jednak zazwyczaj w testach jest najgorętszy i najwięcej prądu ciągnie więc postaram się go ominąć. Jednakże jeżeli mnie przyciśnie i nie dam rady sieknąć 8150 to brać 6100 czy 1045T?? Buldek mnie jednak bardziej ciągnie.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...