Skocz do zawartości

5850 crossfire - czy warto? A może jakieś alternatywy?


Recommended Posts

Witam,

 

Moja konfiguracja jest następująca:

 

CPU: E8400@3.6

GPU: Gigabyte 5850 wersja OC

MOBO: Gigabyte DQ6-X48

RAM: Kingston 8GB 800@~960

 

W sumie zastanawiam się, czy warto dokładać drugiego Radka za ok ~500zł. Na razie nie mam perspektyw na wymianę całego kompa, jak zrobiłem 2 lata temu, są niestety inne wydatki. Pomyślałem jednak, że można by spróbować dołożyc drugą grafikę i zyskać chociaż te 80% więcej pod kątem klatek.

 

Przed 5850 miałem 9800GX2, która jak na tamte czasy dawała radę, ale różnie bywało z tytułami pod kątem wsparcia dla 2 gpu. Postanowiłem, że 'nigdy' tego więcej nie zrobię, stąd kupno 5850 po premierze. Niestety, patrząc na rankingi, rozsądnym przejściem było by zainwestowanie w coś pokroju 7850/7950, ale teoretycznie zysk z 2x5850 za 500zł będzie albo taki sam, albo ciut lepszy/gorszy.

 

Btw. w gry zawsze gram w 1080p, inna opcja nie wchodzi w rachubę. Staram się z grami być również na bieżąco, więc lubię pograć w nowsze tytuły.

 

Może sprzedać 5850 i kupić coś innego na 1xgpu. Niestety zmiana branży 2 lata temu w pracy odsunęła mnie od sprzętu i jestem trochę w tyle.

 

Pomóżcie, proszę.

Link to post
Share on other sites

Cóż, dodanie drugiej karty zwiększy wydajność ale nie w takim stopniu jakbyś chciał. Procesor nawet i z zegarem 4.2GHz byłby zbyt słaby do CF z tych dosyć wydajnych kart. Sam przeprowadziłam takie testy i wiem że C2D E8xxx do kart ponad HD5850/5870 to zbyt mało. Jeżeli nie zamierzasz zmienić procesora na jakiegoś Quada to nie ma sensu inwestować w drugą 5850. Przy czym najlepiej wziąć Q9450 a nie słabiznę pokroju Q8xxx.

 

Najlepszym wyjściem byłoby sprzedanie obecnej platformy i dołożenie do tego pieniędzy z planowanego Radka. Jak kupisz nową platformę z np i5 to poczujesz różnicę w niektórych grach (np BF3). Drugiego Radeona kupisz za jakiś czas albo inaczej to rozegrasz.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Płytkę masz fajną, zmienić proca chociaż by na tego Q6600.

Q6600 tez będzie ograniczał dwie takie karty. Najlepsza opcja to i5 lub nawet i3 Sandy Bridge. W Twoim przypadku gdy juz pozostałes przy jednym 5850 to wypadałoby zmienić proca na quada - nawet Q8xxx.

http://allegro.pl/procesor-intel-core2quad-q8300-4-x-2-5ghz-45nm-i2289324179.html

http://allegro.pl/wyprzedaz-procesor-intel-quad-core-q6600-slacr-i2293471206.html

 

Cóż, dodanie drugiej karty zwiększy wydajność ale nie w takim stopniu jakbyś chciał. Procesor nawet i z zegarem 4.2GHz byłby zbyt słaby do CF z tych dosyć wydajnych kart. Sam przeprowadziłam takie testy i wiem że C2D E8xxx do kart ponad HD5850/5870 to zbyt mało. Jeżeli nie zamierzasz zmienić procesora na jakiegoś Quada to nie ma sensu inwestować w drugą 5850. Przy czym najlepiej wziąć Q9450 a nie słabiznę pokroju Q8xxx. Najlepszym wyjściem byłoby sprzedanie obecnej platformy i dołożenie do tego pieniędzy z planowanego Radka. Jak kupisz nową platformę z np i5 to poczujesz różnicę w niektórych grach (np BF3). Drugiego Radeona kupisz za jakiś czas albo inaczej to rozegrasz.

Q8xxx nie jest aż tak słaby. Testowałem kiedyś kilka Quadów naraz i wyniki wcale nie były takie złe na Q8xxx aniżeli się powszechnie wydaje. Oczywiście szału nie ma ale poziom Phenomów II X4 jest to jak najbardziej.

 

Zapraszam do przejrzenia.

http://forum.pclab.pl/topic/481114-Wielki-test-porównawczy-Intel-PDC-E2160-E5200-C2D-E4300-E6750-E7300-E8200/

Edytowane przez pcfoster
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...