Skocz do zawartości

proszę o fachowe porady, aparat do 1500,-


Recommended Posts

witam. zamierzam kupić aparat z budżetem do ok.1500. nastawiam się raczej na dobry kompakt niż najtańszą lustrzankę. aparat oprócz robienia zdjęć na urodzinach babci służyć ma do robienia w miarę porządnych zdjęć do wykorzystania w grafice i do obróbki w programach graficznych. sprawa kręcenia filmów to temat mocno drugorzędny. super gdyby miał możliwość zapisywania zdjęć w formacie RAW do późniejszej obróbki jak wspomniałem. nie jestem profesjonalnym fotografem, ale najlepiej jak będzie sporo ustawień manualnych. zależy mi generalnie na dobrej jakości zdjęć, jak największej ogniskowej dobrej stabilizacji obrazu i jakimś konkretnym zoomem. z góry serdecznie dziękuję za poświęcony czas ;-)

Link to post
Share on other sites

Jakby nie był potrzebny duży zoom to polecam:

- http://www.fotorimex.pl/product.php/5638,pl,ricoh_gx200.htm

- http://www.cyfrowe.pl/aparaty/nikon-coolpix-p7000.html

Oba robią RAWy, obu używałem i były całkiem przyjemne :)

Coś większego (nie wiem jak z RAW), szeroki kąt, lepiej się takim fotografuje, no i zoom miażdży :)

- http://www.fotorimex.pl/product.php/5886,pl,canon_powershot_sx30_is.htm

Edytowane przez Arved
Link to post
Share on other sites

Aparat dość dobry, dla mnie trochę za dużo pixeli jak na taką małą matrycę. Może mieć przez to słabe odwzorowanie detali. Fajnie że jest pierścień do zoomu, co na pewno ułatwi jego obsługę :) Ponoć sony ma dość wolne menu w tych aparatach, no ale to przecież nie wpływa na jakość zdjęć :) Ekwiwalent ogniskowej przyzwoity, myślę że gdyby był odrobinę tańszy mógłbym go polecić z czystym sumieniem, szczególnie że nie zajmujesz się tym profesjonalnie :) Pamiętaj tylko że nie ma on zapisu zdjęć w formacie RAW!

Link to post
Share on other sites

zdziwiłeś mnie sugestią, że z racji dużej ilości pixeli na tej matrycy może mieć słabe odwzorowanie detali... ?

myślałem, że im więcej tym lepiej :menda: ...

a z tym rawem jest rzeczywiście tak, że zdecydowanie ten format jest lepszy do obróbki w programach graficznych niż dobrej jakości jpg? jak zauważyłeś nie zajmuję się profesjonalnie fotografią od strony , ale grafiką i obróbką zdjęć jak najbardziej zawodowo ;)

Link to post
Share on other sites

Trochę nieprecyzyjnie się wypowiedziałem, miałem bardziej na myśli- duża liczba pixeli + mała matryca = duże szumy = (odszumianie jepg) = słabe odwzorowanie detali :) Też zajmuje się trochę obróbką i z doświadczenia o wiele łatwiej i wygodniej pracuje się na 'surowym zdjęciu', takim zapisanym w RAW.

Link to post
Share on other sites

Zajmuje się tym dość amatorsko, wiec mam tylko Canona 40d i parę szkiełek (28-75mm, 70-200mm i 50mm) :) Później zdjęcia wrzucam do PS albo Lightroom'a i zawsze przy obróbce RAW jest szersze pole popisu :) Tutaj masz artykuł o różnicach: http://www.fotal.pl/raw-czy-jpegco-lepsze/

Link to post
Share on other sites

Za Olympusami osobiście nie przepadam, ale muszę przyznać że ten model im się udał. Ma wiele zalet, w tym świetną optykę (jasna na całej ogniskowej, co przyda się w gorszych warunkach oświetleniowych, szkoda jedynie że tak mały zoom), genialną jak na tę klasę matrycę (więcej pixeli nie trzeba, ja ze swoich 10 mpix robiłem b. dobrej jakości odbitki o boku 60 cm). W porównaniu do wcześniej wymienionego Sony ma rewelacyjną reprodukcję szczegółów i działa szybciej (zarówno autofocus jak i menu). Kolejną jego mocnymi stronami jest dobry balans bieli (wierna kolorystyka zdjęć) i choćby takie pierdoły jak długi czas na baterii :) Do minusów aparatu można zaliczyć ograniczone możliwości filmowania (brak HD). Polecam przed zakupem obejrzenie takiego aparaciku, sprawdzenie jak się go trzyma, bo dla niektórych to też może stanowić pewien dyskomfort.

Link to post
Share on other sites

im więcej czytam o aparatach, tym bardziej jestem zdecydowany żeby jednak dołożyć jeśli trzeba kilka stówek...

wtedy w grę wchodzi zakup jednej z tańszych lustrzanek.

jeśli mogę cię prosić jeszcze o komentarz do tej konfrontacji:

canon eos 1100D vs nikon D3100

ewentualnie która z tanich lustrzanek jest jeszcze godna uwagi?

dzięki z góry za pomoc

Link to post
Share on other sites

Kurde i tu już ciężej będzie, bo wybór lustra to już inna bajka.. Taka decyzja powinna być uwarunkowana tym, do czego aparat będzie służył. Tu bardzo istotne jest wybór szkła, który ułatwi Ci późniejszą pracę. Z body które podałeś lepszy moim zdaniem na początek jest Canon. Użytkowanie jego to przyjemność (przejrzystość menu), a wizjer, autofocus i jakość zdjęć raw także przemawiają na korzyść 1100D. Dodatkowo za Canonem przemawia cena- zarówno samego body, jak i obiektywów. Nie chce Ci polecać lustrzanek, bo aby się w to wkręcić, trzeba trochę czasu i cierpliwości, no i jakby nie patrzeć pieniędzy. Musisz sam ocenić swoje potrzeby i wybrać co najbardziej Ci będzie odpowiadać. http://www.optyczne.pl/Testy_aparatów_Testy_obiektywów_Testy_lornetek_Inne_testy.html tu powinieneś znaleźć szczegółowe opisy i testy obu modeli :) Mam nadzieję że coś pomogłem, a nie tylko zagmatwałem ^^

 

EDIT: Polecam zajrzeć przed takim zakupem też na inne forum, bardziej specjalistyczne np. www.cyberfoto.pl

Edytowane przez Arved
Link to post
Share on other sites

wchodząc w świat lustrzanek/bezlusterkowców musisz podjąć decyzję którego systemu się trzymać, jak raz kupisz nikona, canona czy pentaksa to potem przejście do czegoś innego będzie ciężkie. Musisz rozważyć zalety i wady każdego systemu i dobrać odpowiedni do siebie.

 

myśle że ten pentax z tymi obiektywami będzie w sam raz :)

Link to post
Share on other sites

jakbyś jeszcze tylko podjął temat stabilizacji obrazu... :-)

jak w tych trzech aparatach, tudzież obiektywach się to przedstawia?

szczerze mówiąc też najbardziej przemawiają do mnie opinie innych na temat pentaxa i na niego chyba się zdecyduję

choć podobno ten nikon z obiektywem 18-105 VR też jest kuszącym wyjściem...

Link to post
Share on other sites
  • 11 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...