Skocz do zawartości

Niestabilność komputera


Recommended Posts

Cześć.

 

Mam problem z komputerem. Zanim Wam go podam, napiszę specyfikację komputera.:

 

CPU: i5 2500K 4.5 GHz 0.95V do 1.28V @ Scythe Yasya

Płyta: Asus Maximus IV Extreme BiOS 2302

RAM: 4GB Ram Kingston HyperX 1333 MHz 27-9-9-9-9

GPU: GTX 580 MSi Lightning OC stock

Dysk: Hitachi HDP725050GLA360 ATA Device

Myślę, że reszty sprzętu nie muszę podawać.

 

 

Biosy miałem różne, zmieniałem je równolegle z pojawiającymi się biosami na stronie asus. Ustawienia, które zmieniłem ze standartowych (chodzi o taktowanie procesora, napięcia, digi+vrm itp.) były takie same jak i w starszych i tych nowszych wersjach biosu. Te ustawienia towarzyszyły mi przez dobre kilka miesięcy i było moim zdaniem stabilnie, wydajnie i chłodno nic nie zauważyłem, co mogło być oznaką niestabilności. Wszystko zaczęło się 3 dni temu kiedy wyłączyłem komputer, potem ponownie włączyłem i już lipa :/ komputer zatrzymał się na logu płyty głównej i nie wydał charakterystycznego dźwięku 'tik' oznaczającemu, że komputer się uruchomi. Nic innego mi nie pozostało jak zresetować bios bateryjką. Potem wgrałem nowy bios 2302 (tamten to 2104) ustawienia zmieniłem na takie same jakie były przedtem, Komputer działał normalnie przez te 3 dni. Gdy był włączony wczoraj, odszedłem od niego na 2-4 h, potem już nie chciał się uruchomić ekran, resetuję i to samo ;/. Znowu zresetowałem bateryjką bios, ustawiłem te same ustawienia tylko, ze teraz Internal PLL voltage dałem na auto i Extreme OV dałem na disabled oraz w cpu configuration dałem na disabled limited for windows xp.

 

W tym momencie testuję komputer OCCT na "typ: nieskończony" czyli do automatycznego zatrzymania się testu gdy pojawi się błąd. Na razie jest ok, leci już 1h, temp rdzeni 56-62C.

 

Nic z tego nie rozumiem, jak gram w gry, przeglądam strony, słucham muzyki, testuję go i nie pojawia się żaden błąd, blue screen to w czym jest problem ??

 

Dzięki.

Edytowane przez X-SkiLL
Link to post
Share on other sites

zapomniałeś o zasilaczu ; ) możliwe że coś jest z płytą , lub innym podzespołem , bo skoro płyta przy uruchamianiu się zatrzymuje to musi mieć jakiś powód , coś z biosem lub ustawieniami . może ktoś inny będzie miał jakieś konkretniejsze pomysły

Link to post
Share on other sites

Podkrecanie na starym biosie wcale nie musi byc takie samo jak na nowym , jak podkrecisz i ustawisz coś nie tak to pomimo że wszystkie testy beda ok , będzie problem z wystartowaniem kompa , za drugim startem (nie reset tylko power)powinien wyswietlic sie komunikat overclock failed ! mozna wejsc w bios zrobic save i komp przy restacie normalnie sie właczy. Lecz nie właczy sie gdy go wyłaczysz chociaż na chwile i znów właczysz.

Edytowane przez RuLeR
Link to post
Share on other sites

Zasilacz to Chieftec cft-600-14cs

 

Właśnie w tym rzecz, że gdy uruchamiam komputer to nie wyświetla się żadna wiadomość dot. niestabilności, złych ustawień itp. :)

 

 

Mam na płycie diode led, gdy ten problem występuje to występują jakieś znaki za pierwszym razem :

63-67 - CPU DXE initialization is started

za drugim

93 - PCI Bus Hot Plug Controller Initialization

 

 

Teraz gdy komputer chodzi to nic nie występuje, na diodzie są:

00

Edytowane przez X-SkiLL
Link to post
Share on other sites

Dla mnie to pamięci. Mój znajomy miał podobny problem na Rampage i problem leżał gdzieś w ustawieniach XMP pamięci. Może coś z napięciami na nich masz źle ustawione?

Link to post
Share on other sites
Gość effendi360

Asus Maximus IV Extreme

 

I wszystko jasne %-)

 

Teraz gdy komputer chodzi to nic nie występuje, na diodzie są: 00

 

To coś jest nie tak, zobacz w instrukcji co ten błąd oznacza. Jeżeli wszystko jest w normie to powinno być AA.

 

Jak robisz sobie te OC to rób tak: wjeżdżasz w bios, i dajesz na wejściu LOAD EXTREME OC PROFILE. Dalej, zjeżdżasz na dół, tam jest opcja sekcji zasilania poniżej; jak dałeś te OC profile to tam, nie pamiętam jak to się dokładnie nazywa ale jest na 75% to daj to na 100%. Ustaw na sztywno MHz ramu a volty - dojedź do 1.65 i kliknij dwa razi "-" to Ci obniży trochę voltaż ale do takiego poziomu że jak już bios zresetujesz to będzie na równe 1.65 bo płyta sama lekko to podnosi. H wi dlaczego - ale to srasus - a ważne jest, żeby nie wyjeżdżać ponad te 1.65 i jeszcze coś - ja włączysz te OC profile to najprawdfopodobniej z automatu Ci powyłącza wszystko co jest na płycie(usb, lan itd), przynajmniej u mnie tak robi. Musisz to włączyć zanim zapiszesz i wyjdziesz. Zrób tak, i powiedz jakie efekty. PS po H wyciągasz bateryjkę ? Przecież masz z tyłu przycisk reset :P

 

Aha - napięcie procka trochę niske. Do 4.5 ustaw sobie 1.35v nawet do 1.4v możesz spokojnie dojechać bez katowania go.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Użytkownik X-SkiLL dnia 10 kwiecień 2012 - 16:51 napisał Asus Maximus IV Extreme I wszystko jasne

dlaczego? Chciałbym znać twoją opinie. Jak jest moja? Nie wiem, nie czuję różnicy pomiędzy tą płytą, a Asus P8P67 PRO. niby tyle opcji "extreme", może nie umiem z tego korzystać :)

 

 

 

To coś jest nie tak, zobacz w instrukcji co ten błąd oznacza. Jeżeli wszystko jest w normie to powinno być AA.

 

Właśnie chodziło mi o to AA, tylko że w instrukcji płyty pisze 00.

na wejściu LOAD EXTREME OC PROFILE.

Chodzi Ci o wczytanie już OC, bo jak pamiętam to jest 4.2 lub 4.6 GHz.

 

jak to się dokładnie nazywa ale jest na 75% to daj to na 100%.

to jest chyba digi+vrm

możesz napisać, jak masz ustawione? Jeżeli o to Ci chodzi to mam tam 50% i optimized

PS po H wyciągasz bateryjkę ?

Gdy komputer, jak na początku napisałem zatrzymał się logu ASUS to ani Bios_switch nie pomogło, dopiero gdy wyciągnąłem baterie, potem bios z 2302 na 1204 swskoczył, ponieważ nacisnąłem to bios_switch. Wszedłem w zakładkę 'tool' tam jest zakładka dot. 2 BiOSów wybieram cyfrę 1 bios 2304.

 

Jeżeli chodzi o napięcie cpu to jest ono na: offset - 0.065v czyli stan cpu min. 095v do 1,28-29v, cpu pll 1.75v (potem pisze, że jest 1.72v), vccio 0.95v, vcssa 0.95v

 

Wszedłem w aida64 to pisze, że cpu pll 1.475v

Edytowane przez X-SkiLL
Link to post
Share on other sites
Gość effendi360

Chodzi Ci o wczytanie już OC, bo jak pamiętam to jest 4.2 lub 4.6 GHz.

Nie, nie chodzi o wczytanie gotowego OC. To o czym piszesz to CPU level up. Masz tam przecież na wejściu taką opcję zaraz poniżej CPU level up. To nie podkręca proca tylko odpala wszystkie funkcje potrzebne do OC.

 

Właśnie chodziło mi o to AA, tylko że w instrukcji płyty pisze 00.

Nie czaje o co Ci chodzi...

 

to jest chyba digi+vrm możesz napisać, jak mam ustawione? Jeżeli o to Ci chodzi to mam tam 50% (4.2-4.8), otpimized

Ta to jest tam, dokladnie sie nazywa VCore Load-line Calibration.

Link to post
Share on other sites

Na plycie jest AA czyli jest ok.

 

aha to zaraz zobacze

 

ok już dałem na load extreme oc - 'yes' - akcept i rest kompa, tylko że się wystraszyłem potem, że nic mi nie widzi, nawet dysku musiałem po włączać, juz ok

 

Dałem procka na 4.5 GHz wszystkie inne napięcia na auto, CPU też. Teraz testuję procka OCCT 4.2.0 już 14h na duzym zestawie danych temp. średnie 56-61C.

Edytowane przez X-SkiLL
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...