Skocz do zawartości

WD Green 1TB WD10EADS - mikro-recenzja


Recommended Posts

Pożyczyłem od znajomego dysk Western Digital Green 1TB (WD10EADS), by przekopiować wszystkie dane przed postawieniem RAID. A skoro mam mieć go przez kilka dni, postanowiłem zrobić szybki test. Przyrównam go do odpowiednika ze stajni Samunga - F2EG.

 

1) Wydajność

http://img4.imageshack.us/img4/1978/27292533.jpg

 

http://img4.imageshack.us/img4/5225/71590390.jpg

 

Niestety kiepsko. Dysk oferuje wydajność niższą o ~15MB/s niż Samsung F2EG. Należy pamiętać, że konstrukcja WD kręci się z prędkością 7200 obrotów na minute, gdzie w Samsungu jest to tylko 5400.

 

2) Kultura pracy

Tutaj kolejne złe wieści. Temperatury ma wyższe od Samsunga o ok. 7 stopni. Dodać trzeba, że był wentylowany podczas testów, a Samsung nie (zatoka 5,25"), ale nie udało mi się zbliżyć do magicznych 25 stopni, które Samsung wciąż utrzymuje. Temperatury i tak nie są złe. Najgorszą stroną WD jest głośność. Podczas spoczynku słychać jego trzy talerze w moim zestawie, chociaż jest całkiem ok jak 7200. Podczas obciążenia to prawdziwa armata, skrobie i pierdzi gorzej niż mój stary WD2500. Podczas gdy Samsunga nie słychać w ogóle, pod obciążeniem słychać go z 15cm.

 

3) Podsumowanie

Za cenę oscylującą w okolicach 290zł naprawdę nie warto kupować tego dysku. Ktoś powie, że na magazyn danych - nie opłaca się, bo F2EG jest szybszy, cichszy i tańszy. Ktoś powie, że 7200, a nie 5400 - co z tego, skoro F2EG jest szybszy, cichszy i tańszy, a inne 7200 za podobną cenę są także cichsze i wydajniejsze. Znajomy zadzwonił do mnie przed kupnem, ja poleciłem mu Samsunga. Kupił WD, bo "tamtego nie mieli w sklepie". W takim przypadku (lub jeszcze gdy ktoś nam go sprezentuje) i gdy posiadamy głośnego kompa, mogę ten dysk polecić. W każdym innym - nie ;)

 

PS Porównywałem do F2EG w wersji 500GB i 1TB, ponieważ oba miałem okazję przetestować.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...