Skocz do zawartości

Problem z ASRock Ext3 Gen3


Recommended Posts

Witam, mam problem który może i specjalnie dziwny z natury nie jest, ale zupełnie nie mam pojęcia jak sobie z nim poradzić. Otóż dzisiaj nagle podczas pracy "komputer" po prostu się momentalnie wyłączył, bez jakiś ostrzeżeń, błędów, etc. Naciskam power - nic. Ze względu na to, że występowały mniejsze błędy, trzymam teraz maszynę bez obudowy, ale bezpiecznie na wierzchu, aby mieć szybki dostęp do DR Debuga, ale tutaj - nic, nawet nie zaświeci się. Wiatraki stoją. Myślę, że to coś z zasilaniem, ale USB prąd dostarczają. Myślę, że to coś z biosem, naciskam Clear CMOS, czekam chwilę... Przyciski Power i Reset zaświeciły się na chwilę i zgasły. Naciskam power, nic. Sprawdziłem bez pamięci, tak samo. W czym może tkwić problem, co jeszcze sprawdzić?

Ostatecznie odłączyłem chyba wszystko oprócz zasilacza, w tym cpu, wiatraki, gpu i tak dalej. Płyta wciąż milczy (ale prąd do myszki i klawy dostarczała)

Dodam jeszcze, że niedługo przed wystąpieniem problemu zainstalowałem ASrock eXtreme Tuning Utility, ale nie restartowałem kompa, aby wprowadzać zmiany w biosie do clockowania. Jedyne co tam efektywnie zrobiłem, to odpaliłem opcję Power Save czy jakoś tak (nie mogę sprawdzić, bo w instrukcji akurat tej opcji nie ma, a nie odpalę AXTU bez odpalania kompa...)

 

Pełna specyfikacja:

 

Intel i5 2500K @ 3.3GHz (stock)

2x4 GB Elixir DDR3 1600@1866MHz

ASRock Z68 Extreme3 Gen3

MSI GTX 570 Power Edition

Chłodzenie procka SILENTIUMPC Fortis HE1225

PSU: XFX Pro 750W

HDD Samsung 7200 rpm 1 TB

 

Pomysły?

Mam tylko nadzieję, że nie procek, bo to jedyna (istotna) rzecz z jaką na gwarę nie mogę po prostu "pójść"...

Link to post
Share on other sites

Mam dokładnie tą samą płytę. U mnie jeden z radiatorów na sekcji zasilania jest właściwie odklejony. Trzymają go na miejscy tylko te dwa piny. Może u Ciebie się ten radiator przesunął czy coś? Może spróbuj wyjąć baterię z płyty poczekać parę chwil i ją włożyć ponownie? Raczej procesora nie uszkodziłeś bo musiałbyś skorygować napięcie i to powyżej 1.57v.

Link to post
Share on other sites

Miałem taki problem kiedyś jak kumplowi robiłem PC.

Cała wina była ze strony HDD - odłaczyłem zasilanie od niego i wszystko pykało . Oczywiscie HDD do wyrzucenia.

Spóbuj tak.

Edytowane przez Walus
Link to post
Share on other sites

Odpowiem po kolei...

 

Chętnie sprawdził bym inny zasilacz, ale pod 200W tego nie podłączę, a innego w domu nie mam, po prostu poszedł bym ze wszystkim do serwisu sklepu, ale najpierw musiał bym to wszystko jakoś "zgrabnie" zapakować...

 

Sekcja zasilania - podejrzewam osobiście, choć jeśli to prawda to się sporo zawiodłem. Sprzęt ma mniej niż tydzień (może wadliwa sztuka), miałem z nim już dwa problemy, a jeszcze nie kręciłem (a płyta wzięta pod kręcenie i SLI, więc sekcję powinna mieć solidną)

 

Pamięci mają profile na 1600 i 1866, dodatkowo kręcone nie były

 

Radiatory tak jak opisałeś - jakby odklejone, trzymają się na pinach. Ale czuć dopiero po przyłożeniu siły i wyglądają jakby były na miejscu... Właśnie wyjąłem baterię, za jakiś czas włożę ją z powrotem...

 

Wina raczej nie leży w HDD, bo w tej chwili do płyty włożone są tylko procek i pamięci, bez niczego więcej i i tak nic nie pyka...

 

PS. Zauważyłem, że zaraz po włączeniu zasilacza, gdy pierwszy raz nacisnę power wentylatory odpalają się na sec po czym stają. (nawet nie zdążą się rozpędzić). Później każde następne Power nic nie daje, ale przycisk ClearCMOS daje dokładnie takie same rezultaty (wentyle na 1 sec i cisza). To akurat może być kwestia tylko i wyłącznie "powrotu" zasilania na płytę (myszka też dostaje wtedy jakby "impuls", bo podczas trzymania przycisku nie ma prądu), ale może pomoże zlokalizować źródło problemu...

Link to post
Share on other sites

Mi to wygląda na sekcję zasilania,bo jeśli radiatory się źle trzymały to mogły nie odprowadzać ciepła i się przepaliło.

Mówiłeś że nagle ci się wyłączył.Podczas grania czy czegoś innego?No bo jakiś czas przed usterką używałeś ASrock eXtreme Tuning Utility,to coś mogło tego nie wytrzymać.Zdarzają się wadliwe produkty nawet najlepszym producentom.

 

Jak masz ten zasilacz 200W to spróbuj podłączyć do niego tylko płytę główną z jednym modułem pamięci oraz procesorem,do tego jeszcze najlepiej PC Speaker,bez podłączania dysku,grafy,wiatraków itp.żeby był jak najmniejszy pobór prądu.Ale raczej to nie jest wina zasilacza bo XFX to porządna marka.Podłącz tak jak pisałem i nasłuchuj czy speaker piszczy i napisz jak piszczał.

Link to post
Share on other sites

U mnie tez tak było ze wentylatory na 0.5 sek sie rusza i zaraz stają.

Przyczyną był ten HDD.,

Mozliwe ze u CB mogla spalic sie sekcja. Albo jakies spiecie w podzespole.

 

Na 100% jest to coś powiązane z prądem.

Gdzies jest spięcie.

Edytowane przez Walus
Link to post
Share on other sites

No ale nawet jakby HDD był zepsuty to komputer włączył by się i zatrzymało by się na procedurze POST albo wyświetliłby że nie może znaleźć dysku.A jemu z tego co widać nawet się uruchomić nie chce

Edytowane przez Factory
Link to post
Share on other sites

Własnie mowie że niechce mu sie uruchomić bo jest spięcie np.w HDD . U mnie tak było , identycznie z tymi wentylatorami z 0.5sek dzialaly i zaraz sie wylaczaly, a pozniej nawet nie ruszyło nic..

 

Mowie poprostu gdzies jest spięcie nie koniecznie w HDD.

 

( nastepnym razem czytaj ze zrozumieniem )

Link to post
Share on other sites

Odebrałem z serwisu płytę i zasilacz i okazało się, że myliliście się wszyscy, bowiem winna była zasiłka :o. Wrócę do domu, podłączę i zobaczę czy na nowej wszystko będzie działać, ale facet mówił, że płyta podłączona do innego działała bez problemu, za to zasiłka nie działała na żadnej konfiguracji.

Link to post
Share on other sites

Gdzies jest spięcie.

Mówiłem , ze nie koniecznie jest to HDD...

Ja bym sprawdził inny zasilacz, jeżeli problem wystąpi nadal, to z płytą na gwarancje. Przy wadliwym procku, płyta by dawała znaki.

Tu kolega wspomiał o zasilaczu :)
Link to post
Share on other sites

Jak masz ten zasilacz 200W to spróbuj podłączyć do niego tylko płytę główną z jednym modułem pamięci oraz procesorem,do tego jeszcze najlepiej PC Speaker,bez podłączania dysku,grafy,wiatraków itp.żeby był jak najmniejszy pobór prądu.Ale raczej to nie jest wina zasilacza bo XFX to porządna marka.Podłącz tak jak pisałem i nasłuchuj czy speaker piszczy i napisz jak piszczał.

Mi tu chodziło o zasilacz;d

 

Ale grunt że sprawa rozwiązana i znaleziono winowajce

Edytowane przez Factory
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...