Skocz do zawartości

Zmiana z x3 450 na Intel Celeron Dual-Core G530- Czy jest sens?


Recommended Posts

Witam!

 

Chciałbym zmienić platformę na wydajniejszą. I nie wiem czy odczuję różnicę pomiędzy http://techplanet.pl/produkty/procesory/intel-celeron-dual-core-g530-lga1155-box,25766.html a moim AII x3 450. Czy będzie przyrost mocy?

 

Obecnie mam

Sprzęt nr.1(obecny) :

CPU:AMD athlon II x3 450@3,5GHz , 1,5MB , 95W , 45NM , RANA , AM3

COOLER:Coolermaster Hyper TX3

MOBO:MSI 870-c45

RAM:Corsair 4GB(2*2GB),dual channel,1333MHz,cl9

HDD:Samsung spinpoint f3 500gb , SATA II , 7200OBR/MIN

GPU:Radeon HIS HD5770 1GB,4800MHz @ 4900MHz ,850MHz @ 900MHz ,GDDR5 , PCIE , 128 BIT

PSU:OCZ Modxstrem pro 600W

CASE:Aerocool RS-9

OS:Windows 7 Home Premium OEM 64bit

Monitor:LG Flatron L1717S 17cali :(

Głośniki:Genius SW-HF 2.1 1200

Myszka:Logitech

 

Chciałbym wymienić na

http://techplanet.pl/produkty/procesory/intel-celeron-dual-core-g530-lga1155-box,25766.html

+ Jaką płytę np. http://techplanet.pl/produkty/plyty-glowne/asrock-h61m-s-intel-h61-lga1155-pciedzwvgaglansataddr3,20397.html

Obecnie nie mam tyle hajsu żeby kupić nowy sprzęt więc chcę sprzedać to co mam + dołożyć max 100zł. Nowego procka oczywiście mogę podkręcić myślałem że w granicach 3GHz. Co możecie mi zaproponować? Proszę o podpowiedzi gdyż nie ogarniam system za bardzo :DD.

Edytowane przez Dawid_M
Link to post
Share on other sites

Podstawowe pytanie: Do czego ma służyć komputer (Obróbka wideo/Konwertowanie muzyki/Gry/HTPC?)

ADR15 ma rację. Procesorów na LGA1155 nie idzię podkręcać w podstawowej wersji. Jedynie wersje "K" mają taką możliwość.

Według testów Celeron G530 stoi na poziomie C2D E8300/E8400 więc nie jest źle. Jeżeli któregoś dnia Twój HD5770 wysiądzie, zawsze zostaje zintegrowana grafika (Intel HD2000) w procesorze.

W grach które obsługują maksymalnie 2rdzenie, G530 powinien być lepszym wyborem.

Pobór prądu spadnie, temperatura się zmniejszy a rachunki za prąd schudną :)

 

Sądze że warto kupić ten zestaw. Przyszłościowa podstawka. Jeżeli nie śpieszy Ci się z kupnem nowego komputera radziłbym poczekać do premiery Ivy Bridge. Ceny Sandy Bridge powinny wtedy spadnąć.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Na początku kwietnia. Czytaj: http://www.benchmark...tnia-38166.html

 

Edit: Sims 3 to pójdą nawet na integrze Celerona (HD2000). Dowód:

Na tej integrze pograsz w parę nowszych tytułów. Warunek: 800x600 Low ;D

Jeżeli chodzi o G530 +HD5770. Myślę że spokojnie starczy do płynnej gry max detale 1280x1024 (Monitor 17 więc rozdzielczość ograniczona) w Crysis2/Sims3.

Edytowane przez bard0x
Link to post
Share on other sites

O ile % to ciężko stwierdzić. Trzeba także dodać że Twój Athlon jest podkręcony. Teoretycznie możesz spróbować odblokować 4rdzeń (Po opiniach innych możną sądzić ,że nawet jak nie odblokujesz 4rdzenia nic się nie stanie. Niestety ja nie wiem jak to wygląda w rzeczywistości). G530 jest na poziomie E8400 co w zupełności wystarczy do Crysis2/Sims3. Jeżeli nie potrzebujesz dużego wzrostu wydajności a Twój zestaw w zupełności starczy, nie rozumiem dlaczego chcesz go zmieniać?.

Na Twoim miejscu najpierw bym spróbował odlobkować 4rdzeń. Jeżeli to się nie uda poczekałbym do premiery Ivy Bridge, na spadek cen Sandy Bridge i wtedy zmienił platformę.

Link to post
Share on other sites

W grach które obsługują maksymalnie 2rdzenie, G530 powinien być lepszym wyborem. Pobór prądu spadnie, temperatura się zmniejszy a rachunki za prąd schudną :) Sądze że warto kupić ten zestaw

Tylko że w grze która obsługuje więcej rdzeni Athlon zostawi go w tyle, w dodatku podkręcony. Rachunki za prąd zmniejszą się o ile? 50 groszy? ;)
Link to post
Share on other sites

Niektórzy po prostu nie potrafią zachować komentarzy dla siebie ,prawda? Tak ciężko czytać ze zrozumieniem? "W grach które obsługują maksymalnie 2rdzenie, G530 powinien być lepszym wyborem". Przecież to logiczne że przy aplikacjach 4rdzeniowych przegrywa ? Chyba jednak nie. Szkoda mojego czasu na tłumaczenie Tobie (johny). Pamiętaj jednak że nawet jak wymienisz AII X3 na PhX6 to i tak nie dorówna I7...

Edytowane przez bard0x
Link to post
Share on other sites

Z tego co napisałeś wynika iż ten G530 ma taką super architekturę że będzie wzrost w wydajności w porównaniu z Athlonem, tylko jest różnica między nimi na fabrycznych taktach 800MHz której architekturą nie nadrobisz, i nawet w grach które korzystają z jedynie dwóch rdzeni nie będzie przyrostu wydajności.

 

I biorąc pod uwagę możliwość przetaktowania G530 o kilka MHz, a Athlona teoretycznie o 4-ty rdzeń czy okolice 4GHz, wymiana nawet nieodpłatna nie ma sensu.

Link to post
Share on other sites

Tu Cię mam. Jak widzę nie wiesz że Celerona G530 nie da się podkręcić. Inna architektura ,zgoda. Wydajność: Czyżbyś należał do grupy która patrzy tylko na GHZ? Tu Cię zjadę. Kiedyś posiadałem Celerona 430 1.6GHZ który w grach był lepszy niż Pentium 4 630 3.0HT. Prawda jest taka że osoby które posiadają komputery do FullHD mało się znają na starszym sprzęcie.

Może trochę i przesadziłem z G530 ale jego wydajność (Jak na celerona) jest bardzo duża: http://www.g530.yoyo.pl/

 

@Johny jak chcesz jeszcze na jakiś temat porozmawiać (pisz na PW). Nie będziemy tutaj chłopakowi spamować swoimi sprawami.

Dawid_M: Poczytaj test z tej strony co podałem i podejmij decyzję.

Edytowane przez bard0x
Link to post
Share on other sites

Myślę że nie spamujemy, a właśnie dajemy mu pełen obraz sytuacji a w końcu to od niego zależy czy zdecyduje się na zamianę.

 

To ja cię mam - widzę że nie wiesz że BCLK w zablokowanych Sandy Bridge wciąż daje się podkręcać dlatego napisałem o kilka MHz, bo te 100-200MHz da się wyciągnąć :]

 

Twierdzisz że od zawsze miałem 'komputer do FullHD'? :) Dam bardzo prosty a pamiętny przykład Athlonów XP, taktowanie 2GHz a wyprzedzał Pentiuma o 1GHz 'szybszego'. No ale wtedy Intel dał ciała z NetBurst.

A twój przykład - porównujesz celerona w architekturze Core Duo z Pentiumem z legendarnym rdzeniem Cedar Mill, NetBurstem(i temu zawdzięczamy legendarność 8GHz+) wykonanym w 90nm procesie ;)

Link to post
Share on other sites

Nie chcę się wtrącać, ale przyznaję rację JoHnNy08PL.

OC tego procka nie jest całkowicie zablokowane, te kilka-naście-dziesiąt MHz da się wycisnąć, ale nie więcej.

Perspektywa Athlona z 4 rdzeniami podkręconymi do granicy 4GHz jest jednak bardziej korzystna.

Zaś przedstawiony test jest nieco nieobiektywny i zawiera wiele błędnych, mylnych, sprzecznych i bezsensownych stwierdzeń. Również procedura testowa nie najlepsza.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...