Skocz do zawartości

Monitor i masa dylematów


Recommended Posts

Niedługo planuję wymienić swój poczciwy monitor: Samsung SyncMaster 753DFX 17" na coś większego... Kwota, jaką planuję przeznaczyć, to jakieś 500zł. I tu rodzą się dylematy:

 

Czy monitor LCD w tej cenie będzie nadawał się do oglądania filmów? Nie będzie smużył? Będzie wyświetlał czysty i ostry obraz?

 

Czy może lepiej w odpuścić sobie tani monitor LCD i kupić porządny CRT? (szkodliwość, ani zajmowana przezeń przestrzeń nie mają dla mnie znaczenia)

 

Lepiej kupić monitor o proporcjach 4:3, czy 16:9? Jakieś za/przeciw konkretnym proporcjom? Szerokie monitory wydawały mi się dobre raczej do biura...

 

Ilu calowy monitor byłby odpowiedni przy mojej konfiguracji sprzętowej? E8400 i 4870. (szczegóły w profilu)

 

No i finalnie: jaki monitor wy byście polecali? Może ostatnio ktoś z was kupić coś ciekawego w tej cenie?

Link to post
Share on other sites

1) Proporcje: wg mnie najlepsze rozwiązanie to 22" 16:10 1680x1050. Nie jest to taka panorama jak 16:9, lepiej się przegląda strony na przykład. Lepiej też wypadają materiały wideo w 4:3. Dodatkowo, masz dość dużą pikselę i lepiej mieć 22" 1680 niż 22" FullHD. Przynajmniej wg mnie. Rzeczy na 22" FullHD są małe trochę, a i w grach będzie gorzej. Ja w to "dość dobre" skalowanie nie wierzę, bo zwyczajnie takie nie jest. Albo natywna rozdzielczość albo nic. No i panorama to jedyny słuszny wybór, bo jest to proporcja naturalna dla oka, człowiek widzi panoramicznie, a nie kwadratowo :P

2) Obraz: jeżeli jesteś nastawiony na nie do LCD i nigdy Ci nie odpowiadały, to raczej będziesz wciąż na nie. Chociaż parametry nawet tych najtańszych są przyzwoite. Smużenia nie ma tak jak parę lat temu, praktycznie to wyeliminowali. A jak już widać to tylko przy czarnym tekście na białym tle. W filmach i grach będzie ok. Ostrość w LCD jest przecież dobra, to główna zaleta tej technologii. No chyba, że ktoś spierdzielił monitor ;)

3) Interfejs: Za 500zł to ciężko będzie dopaść DVI. Ale od razu mówię tym skierowanym na nie - to wcale nie jest zła rzecz. Przy dobrym monitorze, dobrej karcie graficznej i porządnym kablu - obraz jest praktycznie nie do odróżnienia. Przy rozdzielczości 1680 jest naprawdę w porządku. Ale prawdę mówiąc, różnica w cenach nie jest taka jak wtedy gdy ja kupowałem - za 600zł dostałbyś już monitor z DVI. Może i warto zwiększyć budżet?

4) Technologia: Myślę, że szkoda oczu, prądu i miejsca na CRT. Tak tak, mają swoje zalety, ale jeżeli nie jesteś maksymalistą, który twierdzi, że rozróżnia 20 milionów kolorów, to nie masz się czym przejmować :]

 

Podsumowując, ja polecałbym Ci monitor LCD 22" o rozdzielczości 1680x1050 (16:10) ze złączem DVI. Jeżeli chodzi o markę, to mi przewinęły się już 4 monitory LCD Samsunga i każdy był super. W żadnym nie umarła ani jedna pikselka, a każdy chodzi do dziś (najstarszy 4 lata).

 

* Może nie najnowszy, ale wersję 19" ma trzech moich znajomych i sa bardzo zadowoleni:

http://www.allegro.pl/item747760322_22_ ... zarny.html

* Tutaj tez dobra cena i też DVI:

http://www.ico.waw.pl/product.php?id=1654

Link to post
Share on other sites

1) Dlaczego te monitory mają wpisane proporcje 16:9, skoro w rzeczywistości są to monitory 16:10? W sumie to lepsza opcja, bo z tego, co widzę 1680:1050 to dość popularna rozdzielczość w grach, czy tak? Rozdzielczość tylko natywną będę starał się używać - skalowanie jest zwyczajnie do du*y w tych monitorach ;)

 

2) W sumie to mam styczność tylko z monitorami LCD niskiej klasy i starymi... Nie wiem nawet, czego się mogę spodziewać po LCD za 500zł, ale jeśli do filmów będą okay i nie będą smużyć, to myślę, że nie będę zawiedziony.

 

3) D-Sub nawet nie wchodzi w grę - musi być DVI. Mogę podnieść budżet do 600zł ostatecznie...

 

Ten 226BW wydaje się być okay. Czekam na dalsze propozycje i sugestie :]

 

EDYCJA:

Zależy mi na popularnej rozdzielczości - jak zachce mi się zagrać w jakąś grę, to nie może być mowy o braku takiego ustawienia w niej :P Piwot, ani nachylenie nie mają dla mnie znaczenia. Ramka musi być czarna. Co do matrycy, to w tej kwocie nie mam nawet co wybierać :P

Link to post
Share on other sites

Po części zgadzam się z torture.

1. Do internetu fakt 16:10 jest lepsze - więcej tekstu można zmieścić na monitorze. Do internetu i (powoli też) do gier 16:9.

Jeżeli nie masz jakiejś poważnej wady wzroku to FHD w monitorach 21.5" będzie lepszym wyborem ze względu na dużo większą powierzchnię roboczą. Sama rozdzielczość FHD w grach nie będzie szczególną przeszkodą (no chyba, że chciałbyś grać w Crysisa czy Clear Sky na maxa). No i rozdzielczość FHD będzie lepszym rozwiązaniem do filmów (szczególnie tych HD) gdyż pozwoli wyświetlać obraz bez czarnych pasów na górze/dole monitora (a jeżeli film będzie miał proporcje typowo kinowe to pasy te będą mniejsze).

2. Zgadzam się w 100%. Do wad tanich LCD trzeba zaliczyć bardzo słabe kąty widzenia i do tego albo przywykniesz albo kupisz monitor na matrycy innej niż TN.

3. Ja osobiście różnicę miedzy D-SUB a DVI widzę i mówienie tu o dobrym kablu (przy tej kwocie) jest troszkę bez sensu - taniej wyjdzie dołożenie ~50zł do monitora z DVI.

4. Patrz pkt. 2.

 

 

Od siebie polecę Benq G2220HD - mam (ma go też kilku innych użytkowników) i na jakość obrazu nie narzekam (poza tymi kątami ale to już wada technologii wykonania), wady wzroku nie mam, siedzę od monitora jakieś 60-70cm i nic nie jest dla mnie za małe (ale to już indywidualna kwestia).

 

Co do Twojej "edyty" to panoramiczne rozdzielczości mogą nie być obsługiwane w starszych grach więc na to musisz się przygotować. W obecnych grach czy to 1680x1050 czy 1920x1080 są obsługiwane.

Link to post
Share on other sites

1) Czy zarówno 16:9 jak i 16:10 pozwolą mi na ustawienie natywnej rozdzielczości w grach? Zakładając, że kupię ten monitor 22 lub 21,5".

 

2) Słabe kąty widzenia to wada, z którą się liczę. Nie jest to dla mnie jakaś specjalna przeszkoda... Grunt, żeby obraz był czysty i ostry, gdy patrzę na monitor siedząc naprzeciw niego

 

3) Tylko DVi wchodzi w grę - oczywiście, że lepiej dołożyć nieco do monitora, niż kupować drogi kabel pod D-Sub.

Link to post
Share on other sites

1) 21,5 to wymysł fabryk, które doszły do wniosku, że zrobienie takich matryc z jednej wielkiej planszy daje zysk w postaci kilku sztuk gratis :P Dlatego teoretycznie jest tasza produkcja. Ja mówię ze swojego punktu widzenia, ostatnio cały dzień używałem dwóch monitorów - 22" 1680 i 21,5" 1920 i wygodniej mi było na 1680 :P Przy 24" 1920 byłoby ok, ale tak to trochę za małe to wszystko. Ale myślę, że różnica nie jest jakaś olbrzymia. Jeżeli będziesz maił dobra cenę za FH, to weź taki.

 

2) Kąty widzenia najgorsze są od dołu ;) Nie można sobie nic obejrzeć z podłogi :] Boczne to pół biedy.

 

3) Miałem na myśli ten kabel, który jest w zestawie :P Czasem dają takie sznureczki, czasem grubsze.

 

Trzeba też pamiętać, że te monitory to są właściwie identyczne. Matryce klepie Samsung na ogół i wszyscy kupują te same :P Trzeba popatrzeć na jakość obudowy i gwarancję. Trzy propozycje:

http://www.esc.pl/product_info.php?cPat ... s_id=15276

http://www.esc.pl/product_info.php?cPat ... s_id=18597

http://www.esc.pl/product_info.php?cPat ... s_id=13640

Link to post
Share on other sites

przypomne ze maly rozmiar piksela w monitorach 21.5 1920x1080 czy 23 2100x1150 daje wyrazniejsze skalowanie do nizszych rozdzielczosci na takim znacznie wyrazniej widac po przeskalowaniu do np 1280 x960 czy 1440x900 wiec gra w nie natywnej rozdzialce jest dobrze obslugiwana i bardzo czytelna - bardziej niz w monitorach 22" 1680x1050 po przeskalowaniu do tej samej

 

ja bym sie nie bal tych rozdzielczosci - zreszta po wielu przegladach w koncu ja zakupilem 23" 2100 x 1150

to taki sam obraz jak benq 21,5

- bardzo duza powierzchnia robocza , do gier latwe skalowanie (jesli by zaszla potrzeba)

 

najlepiej sie wybarac do jakiegos sklepu "nie dla idiotow" i samodzielnie przetestowac

na moim nie ma roznicy pomiedzy dvi a sub patrze patrze i nie ma nie wiem moze to roznice w kiepskich a dobrych ramdacach a moze mam dobry kabel niewiem ale roznicy niewidac

Link to post
Share on other sites

oo no to jest nas juz dwoch slepych;)

oczywiscie nie zawsze nie bedzie widac roznicy , na sygnale z integry dotyczy rowniez laptopow ze slabym ukladem ramdac roznica bedzie juz dosc wyrazna ale nie dotyczy dobrych kart graficznych i kabli o jakosci wyzszej niz najnizsza mozliwa czyli tych ze sklepu "wszystko po 5 zl"

Link to post
Share on other sites

oo no to jest nas juz dwoch slepych;)

oczywiscie nie zawsze nie bedzie widac roznicy , na sygnale z integry dotyczy rowniez laptopow ze slabym ukladem ramdac roznica bedzie juz dosc wyrazna ale nie dotyczy dobrych kart graficznych i kabli o jakosci wyzszej niz najnizsza mozliwa czyli tych ze sklepu "wszystko po 5 zl"

Wystarczy gruby, ekranowany kabel i gitara :P

 

BTW, ja też nie widziałem żadnej różnicy na tej Iiyamie ;)

Link to post
Share on other sites

Ale jest kalibracja ;) W moim Samsungu ustawiłem raz dobrze i ją zablokowałem. W CRT to dopiero były z tym jazdy, okrągłe pole widzenia :D To kolejny minus CRT, bo jak sobie przypomnę te nieudolne próby ustawienia monitora tak, by obraz był równy do ramki... aż mi się zachciewa wziąć tego starego kwadraciaka z garażu i zrzucić go z dachu :P

Link to post
Share on other sites

Nie stać mnie na tak ogromny monitor, żeby komfortowo pracować w rozdzielczości HD... Wolę nieco niższą rozdzielczość przy 22" matrycy. Zresztą do takich rozdzielczości w grach potrzeba by bardzo dobrej (i drogiej) karty graficznej. Skalowanie mnie odstrasza - niezależnie od rozmiaru plamki...

 

Jestem już niemal pewien, że wybiorę jakiś monitor Samsunga 22" 16:10 1680:1050. Mały czarny pasek przy oglądaniu filmów będzie atutem, bo nie cierpię czytać napisów ustawionych na obszarze samego filmu :P Złącze oczywiście DVI, nie myślę nawet o innym. Ramka koniecznie czarna. Bardzo przemówił do mnie argument torture: "anorama to jedyny słuszny wybór, bo jest to proporcja naturalna dla oka, człowiek widzi panoramicznie, a nie kwadratowo :)".

 

Oczywiście nie mam nic przeciwko dalszym sugestiom i propozycjom monitorów. BenQ jednak odpada już w przedbiegach - nie wybiorę żadnego monitora tej firmy ;) Nienawidzę wszystkiego, co ma w nazwie "Q" na końcu... Kojarzy mi się to z półgłówkami, którzy niegdyś lubili używać "Q" na końcu wyrazów w miejsce zwykłego "k"... No i ogólnie nie mam zaufania do tej marki - dawne czasy. Kiedyś te monitory kojarzyły się z niską ceną kosztem jakości.

 

EDYCJA:

Darodaredevil - zapraszam do zapoznania się z tym postem i edycji swojego poniżej :D

Link to post
Share on other sites

Kwota, którą jestem w stanie przeznaczyć do 600zł ;) Nie chcę wydawać tylu pieniędzy na matrycę IPS. Wolę przeczekać trochę na TN i później kupić coś, co pozwoli wyeliminować wszystkie słabe strony monitorów LCD.

Nie wiem czy dobrze cie zrozumiałem ale chcesz poczekać na monitor z podświetlaniem LED? tylko że patrząc po cenach telewizorów ich cena będzie bardzo wysoka.
Link to post
Share on other sites

E tam OLED, nigdy się nie doczekamy. A Qpersowi chodziło o to, że kupi sobie zwykłą "teenkę" i wymieni dopiero jak się zmieni technologia, kiedyś tam.

 

Ta propozycja lopeza jest w porządku. Tylko z tego co zauważyłem (sprowadzałem dwa Asusy), mają one dość kiepską obudowę. Ale w sumie to najniższa półka, poza tym nikt ni rzucać nie będzie ;) No i nie wiem czy w tym przypadku jest to samo, musiałbyś gdzieś na żywo pomacać.

Link to post
Share on other sites

Dokładnie - chcę teraz kupić TN'kę i przeczekać na zmiany technologiczne, które wyeliminują słabe strony LCD'ków. Mnie też się ta propozycja spodobała. Ten Samsung też ;) Jakieś dwa, może trzy tygodnie i jadę szukać któregoś z podanych w tym temacie monitorów.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...