Skocz do zawartości

Podkręcanie Sandy Bridge


Recommended Posts

W związku z tym, że na forum ciągle padają pytania związane z podkręcaniem Sandy Bridge, a w szczególności i5 2500k, spróbuję wyjaśnić wszystko w przystępny sposób.

 

 

1. Od czego zacząć?

 

W podkręcaniu Sandy Bridge trzeba pamiętać o tym, że szynę (BLCK) można przestawić w bardzo małym zakresie, dlatego ważne jest aby zaopatrzyć się w odpowiedni procesor tzn. z odblokowanym mnożnikiem. Przykładami mogą tu być i5 2500k oraz i7 2600k. Reszta procesorów z rodziny SB, ma częściowo zablokowany mnożnik. Można je podkręcić o 500MHz. Drugą ważną rzeczą jest układ logiki - mostek północny. Tylko dwa umożliwiają podkręcanie P67 i Z68. Czym się różnią? Procesory SB są wyposażone w układ graficzny, do jego obsługi potrzeby jest Z68 lub H67. Podkręcanie natomiast umożliwiają tylko P67 i Z68. Jak można wywnioskować Z68 umożliwia zarówno podkręcanie jak i korzystanie z układu graficznego.

 

 

2. Zasilacz i chłodzenie

 

Do OC procesora będzie nam potrzebny odpowiedni zasilacz.

Oto tzw. czarna lista:

 

Akyga, Altis, Aspire, Aton, Bestec, Coba, Codegen, ColorSit, COMPAQ, Computer, Deer, Eurocase, Everpower, Feel, Fever, Four Star, Gembird, Gigabajt, Hawk, Hec, Impet, i-box, Incore, Levicom, Linkword, L&C, Logic, LOGISYS, Megabajt, Mercury, Metropilis, Mustang, Newton Power, Platin Power, Power Color, Powercomp, Power Man, Procomp, Octigen, QTECHNOLOGY, Q-tec, RAIDMAX, Rubikon, Ropla, Sansun, SilenX, Sun Pro, Suntek, Take Me, Task, TE, Tracer, Tronje, Ultra Media, V Power, Whitenergy, Win, Xilence, XION, X-Power, 2N i inne no-name

 

A oto polecane zasilacze:

 

Amacrox, Antec,be quiet, Chieftec, CoolerMaster, Corsair, Delta, Enermax, Enlight, Fortron, Modecom (MC, Volcano), OCZ, Pentagram, Seasonic, Silver Power, Tacens, Tagan, Topower, Yesico, Zalman

 

Dlaczego zasilacz jest taki ważny? Przede wszystkim dla bezpieczeństwa podzespołów. Kiepski zasilacz przeważnie nie umiera sam. Brak zabezpieczeń może spowodować uszkodzenia płyty głównej, procesora jak i innych podzespołów. Ma też wielkie znaczenie przy OC. Trzeba pamiętać, że podkręcanie często wiąże się z podnoszeniem napięcia. W przypadku gdy zasilacz nie trzyma napięć, może okazać się, że nasze OC będzie niestabilne nie ze względu na niemożność procesora czy płyty, a właśnie zasilacza.

 

Jeśli chodzi o chłodzenie. Tutaj sprawa jest prostsza. Mianowicie jeżeli nie planujesz jakiegoś ekstremalnego kręcenia, każdy cooler będzie dobry, aby tylko zmienić boxa. Rynek coolerów jest bardzo bogaty więc każdy na pewno znajdzie coś na swoją kieszeń.

 

Warto też pamiętać o obudowie, która zapewni odpowiedni przepływ powietrza. Przydatne jest zamontowanie przynajmniej dwóch wentylatorów, jednego wtłaczającego powietrze do obudowy zamontowanego z przodu, oraz jednego wypychającego gorące powietrze z obudowy zamontowanego na tylnej ściance.

 

 

3. Opis funkcji BIOS

 

Odpowiednie ustawienie funkcji BIOS jest niezbędne do stabilnego i chłodnego OC. Sama zmiana mnożnika nie jest dobrym rozwiązaniem, Pozostawienie regulacji napięć płycie głównej, może doprowadzić do za wysokich wartości. Polecam poświęcić parę chwil i ustawić wszystko ręcznie.

 

Oto lista funkcji wraz z wyjaśnieniami:

 

 

CPU Ratio - chyba nie trzeba wyjaśniać, po prostu mnożnik

 

Spread Spectrum - Funkcja odpowiedzialna za redukcję zakłóceń elektromagnetycznych - przy OC wyłączyć

 

VCCSA - nie ruszamy - wartość standardowa 0.925V

 

CPU PLL Voltage - Nie podnosimy tej wartości, jak już, można spróbować ją obniżyć - wartość standardowa 1.8V

 

Load Line Calibration (LLC) - nie ustawiamy na 100% zawsze wybieramy przed ostatnią wartość jeśli chodzi o wyjaśnienie działania odsyłam tutaj

 

VCCIO - Wcześniej było to VTT, na s.1155 nie zmienia się tej wartości, chociaż podniesienie jej, może pomóc ustabilizować pamięci - wartość standardowa 1.05V - maksymalną zalecam 1.1V

 

PCH voltage- napięcie zasilające mostek południowy - bez znaczenia dla OC - wartość standardowa 1.05V

 

DRAM voltage - napięcie pamięci. W specyfikacji intela zapisano wartość maksymalną 1.65V. Większa może uszkodzić procesor. My ustawiamy taką, jaka widnieje na pamięciach.

 

Internal PLL Overvoltage - przy OC należy tę funkcję włączyć.

 

Power limit - wszystkie funkcje związane z power limit ustawiamy ręcznie na 250

 

VCORE - napięcie rdzenia, maksymalna wartość podana przez intela to 1.52V

 

 

 

4.Podkręcanie

 

Samo podkręcanie polega głównie na zmianie mnożnika i napięcia, oraz sprawdzeniu stabilności. Zaczynamy od wyłączenia funkcji oszczędzania energii, czyli EIST,C1E,C3,C6 dajemy na disable. Następnie podnosimy mnożnik o 1. Ładujemy system i sprawdzamy stabilność np. OCCT. Monitorujemy temperatury za pomocą np. coretemp, realtemp itp., a aktualną wartość częstotliwości oraz napięcia sprawdzamy CPU-Z. Osobiście uważam, że napięcie na rdzeniu najlepiej jest sprawdzić miernikiem, przeważnie na każdej płycie są specjalne pola diagnostyczne do ręcznych pomiarów napięcia.

Jeżeli po 60 min. test przeszedł prawidłowo podnosimy CPU RATIO o 1 i powtarzamy procedurę sprawdzenia stabilności. Jeżeli komputer się nie uruchomi, lub podczas testowania pojawi się BSOD, podnosimy VCORE o najmniejszą wartość.

Gdy już uzyskamy stabilne taktowanie, możemy spróbować włączyć funkcje oszczędzania energii. Kolejnym krokiem powinno być przejście z trybu manual/fixed na offset. Funkcja offset będzie obniżać napięcie gdy procesor pracuje w IDLE i podnosić je pod obciążeniem. Offset staramy się ustawić tak, aby pod obciążeniem wartość napięcia odpowiadała tej, która mieliśmy w trybie manual/fixed.

 

 

To już chyba wszystko. Jak macie pytania piszcie, postaram się pomóc.

Życzę wysokiego taktowania.

 

 

 

Każde zmiany robisz na własną odpowiedzialność. Autor nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne uszkodzenia sprzętu.

Edytowane przez Zwolas
  • Popieram 6
Link to post
Share on other sites

A oto polecane zasilacze:

 

Amacrox, Antec,be quiet, Chieftec, CoolerMaster, Corsair, Delta, Enermax, Enlight, Fortron, Modecom (MC, Volcano), OCZ, Pentagram, Seasonic, Silver Power, Tacens, Tagan, Topower, Yesico, Zalman

Co tu robi Modecom i Tacens? (serii MC chyba już dawno nie ma a z kolei Radixy 450 nie mają wtyczek PCI-E więc ja ich w ogóle nie polecam). Poza tym gdzie jest Aerocool, Cougar, Fractal Design, Lepa, Silverstone, Thermaltake czy też XFX? ;)

 

P.S. Zapomniałeś wspomnieć, że przy mocnym OC procesora bardzo duże znaczenie ma pasta termoprzewodząca ;)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...