Skocz do zawartości

fortis he1225 drugi wentyl


Recommended Posts

Witam. Do fortis'a he1225 chiał bym dodać 2 wenty, najlepiej ten sam co jest dołączony do chłodzenia, tylko nie moge znaleźć nazwy modelu tego wentyla. Na stronie silentiumpc znalazłem podobne 2 modle wentyli 120 Mistrial i Zephyr. mistral ma max 1500obr/min tak samo jak ten wentyl który jest dołączony do fortis’a tylko że ten dołączony do fortis'a ma 4pin a mistral 3pin i chyba nie ma pwm :| więc to chyba nie ten model, jeśli nie to jak sie nazywa wentyl który jest dołączony do fortis'a ?

Wentyle chciał bym podłączyć pod cpu_fan 4pin męskie taką przejściówką czy to dobre rozwiązanie ? tzn czy będzie poprawnie działać pwm na 2 wentyle ?

Czy ewentualnie da się podłączyć pod tą przejściówkę inny wentyl 120 z pwm np taki http://www.arest.pl/produkt/18752/XILENCE-COO-XPF120-R-PWM-120-mm-PWM-czerwony/wlasciwosci /'>taki i czy w takim wypadku będzie to działało właściwie tzn pwm będzie działać i zmieniać obydwu wentylom prędkość z zależność od… ?

Edytowane przez BinCore
Link to post
Share on other sites

już ci piszę Zephyr 120, akurat mam takiego. Jest w miarę cichy ale wydajność przeciętna. Nie masz już miejsca na płycie głównej ? dla 3-pinowego wentyla to bez przejściówki chyba nie nie obejdzie.

Edytowane przez adivxv5
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Na płycie mam jeszcze takie wtyczki, 4pin sys_fan2, 3pin pwr_fan, 3pin sys_fan1, z tego co wiem to pwm działa na 4pin? Które z tych 3 rozwiązanie zadziała?

1.) Pwr czy to nie jest czasami regulacja obrotów przez regulację napięcia? I gdy bym podłączył jakiś wentyl bez pwm pod ''3pin pwr_fan" np taki to płyta by regulowała jego obroty tak jak pwm ?

2.) Gdy bym pod "4pin sys_fan2" podłączył jakiś wentyl na 4pin z pwm np taki to płyta będzie zmieniać jego obroty, pwm będzie działać?

3.) Kupić taką wtyczkę podłączyć pod 4pin CPU_fan czyli tu gdzie teraz jest podłączony box, i do tej wtyczki podłączyć wentyl z Fortis i 2 wentyl z pwm który kupie, czy obydwa wentylatory pwm będzie regulować ?

W skórujcie chodzi mi o to że by mieć na radiatorze 2 wentylatory regulowane przez pwm.

Edytowane przez BinCore
Link to post
Share on other sites

sys pwr to są tylko i wyłącznie oznaczenia producenta na każde z złącz i jego właściwości określa producent :)

 

Jeśli podłączysz wentylator 3pinowy to nadal masz możliwości kontroli jego obrotów ale poprzez napięcia i da się to zrobić programowo (przynajmniej na mojej płycie głównej :) ).

1 pin +12V

2 pin masa

3 pin odczyt obrotów wentylatora

4 pin pwm

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Czyli z tego co rozumiem nie ma możliwości podłączenia 2 wentylatorów z radiatora pod 1 pwm np przejściówką? Nie da się również w żaden z tych sposobów co wymieniłem wcześniej podłączyć dwa wentyle z radiatora na pwm?

A więc zostaje mi np. SPC Sigma Evo + przejściówka na 7v ?

Chociaż zastanawia mine jak zostaje podłączone takie chłdozenie które ma 2 wentyle pwm..?

 

Oczywiście + za pomoc :)

Link to post
Share on other sites

Ta przejściówka to na te 4 piny podaje tylko napięcie oraz masę. Nie ma pinu 3 i 4 nigdzie podłączonego. Taką przejściówką podłączasz pod molexa.

Lepsze jest coś takiego http://www.cooling.pl/phobya-rozgaleziacz-y3pin-30cm,produkt,552715.html?from_category=68_71 i możesz podłączyć pod złącze na płycie oczywiście uważając na maksymalny dopuszczalny prąd na wejściu (producenci chyba tego nie podają). Jednak podłączając 2 wentylatory typu 0.15A powinno działać wszystko jak należy.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Trudno najwyżej podłączę SPC Sigma Evo + przejściówka na 7v a czy AAB SILENT JET 12 też będzie pasował ? "Przepływ powietrza to aż 104 m3/h" 8)

Nie chcąc zakładać 2 tematu mam jeszcze jedno pytanie z innej kategorii, w fortis'ie heatpipe'y stykają się bezpośrednio z procesorem a podstawka nie jest niklowana czy może z biegiem czasu ulec uszkodzeniu, zrobi się jak by chropowata skorodowana ? Jeśli tak czy można a jeżeli można to czym to sunąć ?

Edytowane przez BinCore
Link to post
Share on other sites

Podstawka może ulec uszkodzeniu jeśli będziesz używać jakichś agresywnych past (typu CoolLaboratory Liquid) lub jeśli będziesz zostawiać cooler CPU na działanie warunków atmosferycznych a to Ci raczej nie grozi ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Podstawka może ulec uszkodzeniu... lub jeśli będziesz zostawiać cooler CPU na działanie warunków atmosferycznych a to Ci raczej nie grozi

Z pewnością nie grozi :P

sys pwr to są tylko i wyłącznie oznaczenia producenta na każde z złącz i jego właściwości określa producent

W podręczniku użytkownika na str 17 mojej płytu znalazłem oznaczenia producenta tych złącz i tak

 

CPU_FAN: czyli to złącze gdzie teraz jest podłączony box

1 GND

2 +12V / Kontrola prędkości

3 Wykrywanie

4 Kontrola prędkości

 

Drugie złącze 4pin na płycie to SYS_FAN2:

1 GND

2 +12V / Kontrola prędkości

3 Wykrywanie

4 Zapasowy

 

Czyli jest możliwość podłączenia 2 wentylatorów na pwm. 1 wentyl ten co jest fabryczny w fortis'ie pod CPU_FAN czyli tu gdzie teraz jest podłączony box a 2 wentyl np taki pod 2 złącze 4pin SYS_FAN2 bo z tego co pisze w podręczniku użytkownika posiada ono pwm "2 +12V / Kontrola prędkości" ??? I w takim wypadku pwm powinno działać, dobrze rozumiem :co:

Link to post
Share on other sites

Na początku wybacz za pomylone piny coś mi się "porąbało" 1 i 2 . W każdym bądź widzę, że ktoś w gigabyte był bardzo kreatywny i dał ciekawe nazwy zarówno w polskiej wersji instrukcji jak i angielskiej (strona 23).

 

Najlepiej będzie jak po prostu podłączysz wentylator boxowy pod złącze sys_fan2 i zobaczysz czy możesz sterować wypełnieniem (nazwa zapasowy sugeruje, iż pin 4 jest raczej "out of servis").

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...