Skocz do zawartości

Phenom II X4 965BE + AC Freezer Pro 7 ver.2


Recommended Posts

Witam,

 

Plyta MSI K9A2 CF-F (chipset 790X), 4x1GB DDR2 800 (dwie kosci OCZ i dwie Corsair), PSU to Cooler Master 600W (seria ProPower czy cos w tym stylu) i do tego stockowy R6870. Problemy zaczely sie po wymianie wysluzonego Athlona II X2 250 (45nm/TDP65W) na kupionego okazyjnie Phenoma II X4 965 (45nm/TDP125W - stepping C3). Po zamianie procow temperatura w IDLE utrzymuje sie w okolicy 45 - 47C natomiast podczas PSU torture test w OCCT potrafi skoczyc do 70C. Pasta to ArcticSilver 5, co prawda jeszcze nie wygrzana ale takie temperatury to jakies nieporozumienie!

 

Obudowa dosc przewiewna i dodatkowo chlodzona dwoma wolnoobrotowymi wentylatorami - 120mm przod i 80mm tyl.

 

Czy Freezer Pro 7 jest po prostu za slabym chlodzeniem dla tego proca? Jesli tak to ile osiaga na boxowym chlodzeniu?

 

Dzieki.

Link to post
Share on other sites

Juz dwa razy sprawdzalem :-/

 

Wciaz to samo - stres to 70C -_-

 

Mozliwe, ze pasta jakas przeterminowana? Smarowala sie ladnie...

 

Jeszcze pytanie: smarowac podstawke coolera czy CPU?

 

Ja nakladam po prostu cieniutka warstwe karta kredytowa bezposrednio na proca po czym przykrecam chlodzenie starajac sie, zeby rowno dociskac.

 

Slyszalem, ze mozna tez dac paste w 'kropli' na srodek proca i docisnac porzadnie coolerem. Ktora opcja lepiej sie sprawdzi?

Edytowane przez Vibe_UK
Link to post
Share on other sites

Nie sprawdzi się lepiej, jest metoda siarnka grochu i można tak zrobić ale nie będzie równomiernie rozprowadzona, będzie kółku w kwadracie i brzegi będą się bardziej grzały. http://pclab.pl/art44739-14.html - Tu masz test swojego coolera i jak się ma do innych w swojej klasie, w ogóle ten test i dantejski test to dobra opcja żeby wybrać dobre chłodzenie. Osobiście z tańszych polecam http://pclab.pl/art44739-49.html . Koszt około 120 zł. Najlepsza wydajność w kategorii do 150 zł.

Link to post
Share on other sites

W Stresie to on powinien mieć 50-55*C.

Nie oszukujmy się. Podane przez autora chłodzenie nie jest demonem wydajności. :D

Przykładowo u mnie, przy wentylu skręconym do 600 obr/min w stresie mam te 55 stopni.

 

Ale mimo wszystko temperatury za wysokie.

Jakim programem sprawdzane temperatury? I jak się to ma do ich odczytu w BIOSie?

Edytowane przez rap_r
Link to post
Share on other sites

Nie oszukujmy się. Podane przez autora chłodzenie nie jest demonem wydajności. :D Przykładowo u mnie, przy wentylu skręconym do 600 obr/min w stresie mam te 55 stopni. Ale mimo wszystko temperatury za wysokie. Jakim programem sprawdzane temperatury? I jak się to ma do ich odczytu w BIOSie?

Tak tylko ja na BOX miałem max 55C

Link to post
Share on other sites

Obudowa dosc przewiewna i dodatkowo chlodzona dwoma wolnoobrotowymi wentylatorami - 120mm przod i 80mm tyl.

Napisz proszę jaka dokładnie to obudowa i czy komputer znajduje się w jakiejś wnęce etc?

Sprawdzałeś temperatury z otwartym bokiem obudowy?

Mierzyłeś temperatury termometrem? (ile wynosi w budzie, za tylnym wentylatorem, z przodu, na górze)

Link to post
Share on other sites

Frezer 7 nie jest najwydajniejszym Coolerem. Sam taki posiadam i i pomimo że go sobie chwalę to nie jest on w stanie rozproszyć tyle ciepła ile produkują cztero-rdzeniowe procesory. Tzn nie utrzyma szybszych procesorów na poziomie 55*C. Mój C2D ma TDP na poziomie 65W. Po podkręceniu może 75W, a Freezer 7 trzyma go w temperaturze często i 60*C. Ten Phenom produkuje więcej ciepła i dlatego Freezer ma większe problemy.

Link to post
Share on other sites

Witam i dziekuje za odpowiedzi.

 

Po wygrzaniu pasty temperatura spadla o 2 -3 stopnie zarowno w spoczynku jak i w stresie. Widac AC Freezer 7 Pro jest za slabym chlodzeniem. Szczegolnie jest to widoczne po skokach temperatury - ta rownie szybko skacze do gory co spada po wylaczeniu obciazajacej CPU aplikacji. W ramach testu wylaczylem 2 rdzenie i ustawilem taktowanie 3GHz (15x200MHz) aby upodobnic phenoma do poprzedniego Athlona II X2 250. Temperatura pod obciazeniem zatrzymala sie na poziomie 44.5C wiec tylko 2C wiecej niz na Athlonie. Biorac pod uwage wieksza ilosc tranzystorow (cache L3) to wynik porownywalny.

 

Zamowilem dzisiaj Zalmana CNPS10X Quiet i modle sie, zeby zmiescil sie w mojej obudowie (obecny radiator wchodzi prawie na 'styk' z radiatorami pamieci).

 

Mam tez pytanie do bardziej doswiadczonych. Mam plyte z dwoma niebieskimi portami PCIE, czy moge wiec przeniesc karte graficzna do slotu bardziej oddalonego od CPU? Czy karta nadal bedzie pracowac w trybie x16? Czy oddalenie karty od proca ma jakies negatywne skutki jesli chodzi o wydajnosc?

 

Pamietam jeszcze, ze w czasach kart PCI zalecalo sie umieszczanie karty graficznej w slocie najblizej CPU.

Link to post
Share on other sites

Mam tez pytanie do bardziej doswiadczonych. Mam plyte z dwoma niebieskimi portami PCIE, czy moge wiec przeniesc karte graficzna do slotu bardziej oddalonego od CPU? Czy karta nadal bedzie pracowac w trybie x16? Czy oddalenie karty od proca ma jakies negatywne skutki jesli chodzi o wydajnosc?

zobacz co pisze producent płyty http://pl.msi.com/product/mb/K9A2-CF.html#/?div=Detail . Niby nie zaleca używania tego drugiego złącza ale możesz spróbować jak będzie chodziła karta.

 

Ps. Pci-e x8 jest wystarczające nawet dla hd7970.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...