Skocz do zawartości

Czy powinienem wymienić płytę glówną albo procesor?


Recommended Posts

Ostatnio w moim kompie wymieniłem grafikę z GTX 560 TI na GTX 590 (Gigabyte) i dołożyłem ramu do 16 GB (Kingston Hyper X KHX1600C9D3K2, 4 kości po 4 GB).

Podaje też pozostałą konfigurację:

- Procesor I7-2600 CPU 3,4 GHz

- Płyta główna MSI P67A-GD65

- Zasilacz Seasonic X-series 80 Plus Gold 660w

- Dyski: SSD Kingston Hyper X 120 GB oraz HDD WD Black 1 TB 64 MB (WD1002FAEX)

- Dźwiękówka: stara poczciwa Creative SB Audigy 2 ZS

- Napędy: Czytnik Blu Ray LG i nagrywarka DVD LG

- Monitor Samsung LED 24" do pracy i Plazma Panasonic Viera 42" do gier i filmów

- Głośniki Logitech Z-5500

- Klawiatura Roccat Isku i mysz Roccat Kone+ (dla graczy), oraz hub Roccat Apuri

- Zewnętrzny Dysk 3,5" WD 1,5 TB

- System operacyjny: Windows 7 Home Premium 64 bit

Kompa używam do netu, muzyki, filmów w jakości DVD bądź HD, oraz do gier (ostatnio gram głównie w FPS na najwyższych ustawieniach: Metro, Crysis 1 i 2 oraz w Wiedźmina 2). Nie bawię się w obróbkę grafiki czy Video.

 

Po przesiadce na dysk SSD znacznie skrócił się czas ładowania systemu, lecz bardzo długo trwa ładowanie biosu przed rozruchem Windy. Teraz po zmianie grafiki i rozszerzeniu ramu wydaje się, że ten proces trwa jeszcze dłużej, czasem też komp potrafi się zawiesić. Zastanawiam czy przypadkiem nie jest to wina innych słabszych komponentów, a konkretnie płyty głównej. Widziałem na benchmarku ranking płyt głównych oraz poradnik jak wybrać płytę główną i jest tam sporo dużo droższych płyt głównych. Tylko kompletnie się na tym nie znam, do tej pory myślałem, że płyta główna ma tylko pomieścić odpowiednie komponenty, ewentualnie pomagać przy podkręcaniu, a tu się okazuje, że są jeszcze drogie płyty dla entuzjastów. Zatem moje pierwsze pytanie brzmi: czy powinienem wymienić płytę główną na jakiś lepszy model, jeśli tak to jaki polecacie do mojej konfiguracji?

 

Druga sprawa to procesor. Mam coś takiego http://www.komputronik.pl/product/115393/Sprzet_komputerowy/Podzespoly/Intel_Core_i7_2600_3_40_GHz_BOX.html . Lecz jest sporo innych procesorów I7 dużo droższych (wiem, że te najdroższe są głównie do serwerów, ale zastanawiam się czy wymiana mojego procesora na przykładowo coś takiego http://www.komputronik.pl/product/109108/Sprzet_komputerowy/Podzespoly/Intel_Core_i7_970_3_2_GHz_12_MB_Cache_4_8_GT-s_BOX.html albo takiego http://www.komputronik.pl/product/140201/Sprzet_komputerowy/Podzespoly/Intel_Core_i7_3930K_3_20_GHz_BOX.html widocznie poprawi pracę kompa przy tym do czego go urzywam czy na moje potrzeby wystarczy to co mam.

 

Ostatnia sprawa: czy gdybym chciał w przyszłości dodać do mojego kompa drugą grafikę GTX 590 (bo pewnie sporo stanieją po wejściu GTX 690, a połązeniu dwóch takich grafik sprawi, że przez jeszccze dł€ższy czas wszystkie gry będą chodzić na maksa) to muszę mieć jakąś specjalistyczną płytę glówną dla entuzjastów??? I jak wielki zasilacz???

Link to post
Share on other sites

Wymiana płyty głównej mija się z sensem. Posiadasz aktualnie dobrą płytę główną, która wystarczy do wszystkiego. Ja u siebie także zaobserwowałem dłuższe włączanie się komputera przed załadowaniem windowsa, a czasami dopiero za 3 razem system wstaje mimo że jest 100% stabilny. Także wymiana procesora mija się z sensem jako że posiadasz jeden z najbardziej wydajnych CPU dostępnych na rynku. No chyba że pieniądze Ci z nieba spadają.

 

Dokładanie drugiej GTX 590 nie ma najmniejszego sensu, karta jest nie opłacalna, a po wyjściu serii GTX 6xx na rynku będa dostępne bardziej wydajne rozwiązania graficzne, być możę bardziej opłącalne niż GTX 590.

 

W skrócie - Twój PC wystarczy do grania w najnowsze gry przez długi czas i wg mnie wszelka inwestycja w niego będzie tylko stratą kasy.

 

PS. co do problemu z płytą polecam zaktualizowanie biosu do najnowszej wersji. Mi pomogło.

Edytowane przez nissky
Link to post
Share on other sites

Wymiana procesora nie ma sensu, ale szkoda że kupiłeś wersję bez dopisku "K". Procesor ma ogromny potencjał w OC a Ty na dzień dobry nie podkręcisz go nawet odrobinę.

 

Jeżeli chciałbyś zmienić procesor na któryś z wymienionych to musiałbyś zmienić także płytę główną bo oba wymagają innej podstawki. Teprocesory przeznaczone są raczej do pracy, do wymagających obliczeń. Jeżeli potrzebujesz procesora do gier to najlepszym wyborem Intela są obecnie Sandy Bridge. To że BIOS trochę dłużej startuje to nie problem. Przecież startuje on tylko raz na jakiś czas.

 

Wszystkie inne elementy Twojego komputera są dobrze dobrane. Także polecam zaktualizować BIOS płyty głównej na najnowszy, może to rozwiąże zacięcia się sytemu. Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

lecz bardzo długo trwa ładowanie biosu przed rozruchem Windy.

A sprawdzałeś w biosie czy nie masz włączone jakiegoś sprawdzania lanu albo jakiś innych pierdółek? (wybacz, że nie podam dokładnej zakładki gdzie są takie opcje - nie mam tej płyty - lecz podejrzewam, że podobnie jak u mnie gdzieś w sekcji boot)
Link to post
Share on other sites

ściągnij Live Update ze strony MSI, potem tam zaznaczasz MB Bios i pobierasz i instalujesz, możesz z poziomu windowsa, albo z Pendrive (Ja wolę tę opcję, dlatego tę metodę ci opiszę). No to tak, podłączasz pena na początku instalacji, później wybierasz po drodze opcję Pendrive. Jak już skończy przygotowywać pena to kompa ci się zresetuje i tutaj ważne, musisz mieć podłączony monitor najlepiej przez DVI (VGA też może być, ale na przykład w moim przypadku wszystko jest powiększone i nic nie widać :P, HDMI całkowicie odpada bo będziesz miał czarny ekran :D). na początku pyta czy napewno chcesz zrobić Flash Biosu to klikasz jakikolwiek przycisk na klawece,a potem tylko Y/N(Yes/No) czyli chyba wiadomo potwierdzasz czy jesteś juz gotowy, i tyle, czekasz chwilę jak się wszystko skończy i nic nie robisz, póki komputer się nie zresetuje. Jak już ci komp zaskoczy i zacznie się start-up odepnij pena, bo może ci chcieć znów flashować :P.

 

p.s. Dane z pendrive-a przepadną, a po całym procesie trzeba go znów sformatować, jeśli ma działać jako pamięć przenośna.

Edytowane przez C r 0 w
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...