Skocz do zawartości

Problem z Radeonem 6870....zamraża, zacina gry


Recommended Posts

Witam mam problem z zakupioną grafiką. Nowy nabytek Shappire Radeon 6870 1Gb nie potrafi ukończyć test 3dmarka 2011 wywala się mnej więcej w połowie komunikatem "unkown error". Gorszym problemem jest zamrażanie się fify 2012 na okolo 3 sekundy co powoduje zerwanie połączenia online... czyli porażkę. Na moim poprzednim Radeonie 4850 nie było tego problemu, gra chulała równierz w (1920x1080 high) bez żadnego problemu. Podobnie jest w Crysis 2 Full Hd detale zaawansowane 60fps piekna grafa I po 5 minutach gra zamraża się na 5 sekund po czym gaśnie monitor zapala sie i gra chula dalej 60 fps, po 2 minutach problem sie powtarza I tak bez końca. Stery zmienialem kilka razy (z płyty, z neta) bez poprawy. Karta rozgrzewa się do około 75 stopni w MSI Afterburn, nie jest podkręcana. Reszta configa Q6600@3100, 4Gb Ram, Abit ip 35, zasiłka to 620W pentagram silent force. Czy ktoś miał podobny problem? Czy może oddać kartę do sklepu? Nie mam opcji przetestowania karty w innym kompie, dziś przetestuje na czystym systemie I na kablu RGB obecnie pdpięty jest na wyjściu cyfrowym DVI.

Jakieś sugestie?

Link to post
Share on other sites

Wygląda na to że karta się przegrzewa a Pentagram to raczej tylko u satanistów dobrze działa (taki żart) no i trzeba by ten zasilacz wymienić na coś markowego. Polecam też sprawdzić jak wiatrak pracuje na karcie. Ja mam HD6850 w wersji OC i nie rozgrzewam jej powyżej 58 stopni nigdy bo spada komfort gry. Jeżeli karta przy 60% obr wiatraka będzie mieć powyżej 60 stopni to raczej trafiłeś na szafirowego grzejnika i będzie ci wieszał się a w przyszłości artefakty. Ale za to masz wydajność niezła przynajmniej. Jakiś zasilacz za ponad 260zł radzę kupić.

Link to post
Share on other sites

@up: pewnie nogi trzyma obok kompa i stopy zanadto mu się rozgrzewają, stąd pocenie się stóp i nieprzyjemny zapach, a tym samym obniżony komfort.

A poważnie i na temat, to poczytaj ile wynosi maksymalna dopuszczalna temperatura dla radka 6870, bo ja się nie orientuję, czy 75*C to dużo dla niej, ale objawy mogą wskazywać na przegrzewanie. Spróbuj ustawić wiatrak na sztywno na np. 80% i zobacz, czy to pomoże. Jeśli tak to problem leży w przegrzeaniu się karty. Możesz też obniżyć taktowanie procesora graficznego i pamięci na karcie, żeby zobaczyć, czy to coś daje. Jeśli przy obniżonych taktach karta śmiga bez problemu, a nie daje rady na stockowych, to chyba można ją na tej podstawie reklamować. Zasilacza nei skreślałbym tak od razu, to śrendnia półka, ale żadna bieda i spokojnie powinien wystarczyć.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za szybką odpowiedź, sorki za chaos temat szybko wystukany na telefonie w tyrce. Zrobie testa z otwartą budą I wentylem na 100% choć komunikatu od ati "sterownik ekranu został zresetwany" nie widzialem. Podany problem występuje narazie w dwuch grach, choć czasu na test nie było wiele, karta ma dwa dni dopiero Thx za pomysł, wróce to będę robił testy.... zasilka nie taka bieda, swoje lata ma podrzuce link do konkurencji zasiłka

pclab.pl/art24371.html

 

Link to post
Share on other sites

Karty graficzne mogą pracować przy zdecydowanie wyższych temp. niż np. cpu. Mój XFX6870 Black Edition z referencyjnym chłodzeniem osiąga podczas gry 80-85C i problemu żadnego nie ma, więcej na początku bawiłem się prędkościami wiatraka, także raz podczas gry karta osiągnęła nawet 100C i nie zawiesiła się (oczywiście na dłuższą metę nie było by to rozsądne :]). Dlatego nie wydaje mi się aby winne były tu temp. stawiam raczej na zasilacz ew. coś programowego (sterownik-system). Niemniej sprawdzić wiatrak nie zawadzi.

Link to post
Share on other sites

 

 

 

 

Witam, sytuacja się mniej więcej wyklarowała. Okazuje się że problem prawdopodobnie leży w zasilaczu. Podpiełem grafe na VGA i "crysis 2" lata jak oszalały, bez zająknięcia wiec problem z działaniem katry leży na wyjściach cyfrowych (HDMI & DVI) Podobny temat podjełem pół roku tem gdy zmieniłem monitor z Asusa 19' (tylko VGA) na IIyama 24' po podłączeniu (HDMI & DVI) gasł mi monitor a na VGA było cacy .W ten czas winiłem niewinnego Radeon HD 4850GS a teraz po zakupie nowej karty 6870 problem powraca. Jednak mieliście rację. Czy jest możliwość że to wina płyty główniej???? I jak to jest że karty chulają elegancko na VGA a HDMI zżera więcej papu??? Oto link do poprzedniego problem z kartą i monitorem

http://forum.benchmark.pl/topic/32512-gainward-4850gs-gasnie-monitor/page__fromsearch__1

Edytowane przez wiskas
Link to post
Share on other sites

Nie chce Cie wprowadzić w błąd ale podłączasz monitor pod HDMI jak pewnie wiesz wysyłasz obraz wyższej jakości i śmiem przypuszczać iż wymaga to więcej prądu gdyż więcej informacji na temat obrazu trzeba "wysłać" do monitora.

 

Osobiście nigdy się nie spotkałem z taką możliwością aby płyta główna była przyczyną takiej sytuacji. I wątpię żeby było to związane, gdyż (znowu przypuszczam) nadwyżkę prądu używaną przez grafikę dostajesz bezpośrednio z zasilacza. Przez wejście PCI E dostajesz tylko podstawową "dawkę" ładunków. (Że tak zajadę językiem intelektualistów xd )

Link to post
Share on other sites

ogólnie Pentagram wśród zasiłek nie błyszczy , ale Silent Force to solidna konstrukcja od Sirteca , swojego czasu dostarczał swoje PSU do Tagana i jeżeli dobrze pamiętam również do BeQuiet , obecnie do Chiefteca czy OCZ

Edytowane przez rewox
Link to post
Share on other sites

Nie miałem w swoich komputerach zbyt wiele zasilaczy, więc nie będę mówił co jest lepsze a co nie,bo tak to mogą się wypowiadać ci którzy miali kilka i wiedzą co lepsze. Ale od siebie mogę polecić OCZ StealthXStream 2 mam 600W i naprawdę jeszcze nigdy mnie nie zawódł.

Link to post
Share on other sites

Dobra teoria zasilacza też padła....Wszystko chodzi elegancko ...na obu kartach są te same objawy czyli na VGA 100% poprawności. Na DVI zacina/zamraża gry i wyłącza monitor ale rozdzielczość i obraz jest poprawnie wyświetlany. A trzeciom zagadką jest HDMI gdzie również nic nie zacina ale obraz na obu kartach jest identycznie obcięty od narożników (nie jest na full screen brakuje po 2cm z każdej strony i nic nie można zrobić nawet gdy zmieniam aspect ratio w LCD, test HDMI przeprowadziłem na 2 kablach efekt ten sam...niewyraźne full HD ale nic nie zacina...a wygląda to tak...

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0926371141f147e2.html

Tak czy siak jestem w czarnej du**e i nie jest to wina grafiki...wątpie też by zasilacza skoro na kablu hdmi nie zacina ale nie wyświetla popranie obrazu....dalej tylko VGA zostaje....eeechhhh ma ktoś jakiś pomysł?Monitor to IIyama E2473HDS

Edytowane przez wiskas
Link to post
Share on other sites

Skoro tylko na DVI ci zacina i zamraza,no to masz rozwiazanie problemu.Cos musi byc z portami od karty graf albo monitora.Sprawdz na innym monitorze i bedziesz mial calkowicie rozwiazany problem.Co do wejscia hdmi to mozesz sobie ustawic aspect ratio recznie tylko musisz sciagnac odpowiedni program.

Link to post
Share on other sites

Chyba coś z monitorem bo na 4850 I 6870 objawy sa te same, jakim programem ustawić format obrazu? nie wydaje mi sie by coś tu mogło pomóc na HDMI obraz w 1080 jest niewyrazny przez te obcięte krawędzie, podepne piec pod 46 tv a lapka z hdmi na lcd yiima...

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...