Skocz do zawartości

Scythe Kaze Master Pro 5.25" Black czy coś innego


Recommended Posts

Witam,

 

jestem w trakcie składania nowego komputera ( http://forum.benchmark.pl/topic/40230-3000-4000-zl-intel-1155-i5-lub-i7-programowanie-grafika/ ). Na tą chwilę tak to wygląda:

 

Płyta główna: Asus P8P67 EVO Rev.3.0

Procesor: Intel Core i5 2500K 3.3 GHz BOX

Pamięć RAM: 2x Kingston 2x4GB 1333MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM

Karta graficzna: Asus Radeon HD 6770 DirectCU 1GB DDR5 PCI-E BOX

Obudowa: Fractal Design Define R3 Black Pearl

Zasilacz: OCZ ZS 550W 80+ 135mm

Dysk twardy: Samsung SSD830 128GB (520MB/320MB/s)

 

wentylatory Enermax T.B. Silence UCTB12 120mm

dla CPU SilentiumPC Fortis HE1225

pasta Zalman STG-2

przejściówka dla dysku twardego

 

Do kontrolowania wentylami chcę kupić jakiś panel. Po przeglądnięciu różnych modeli wybrałem Scythe Kaze Master Pro 5.25" Black ( http://www.proline.pl/?p=SCY+KMAST+PRO+525+BL ). Dlaczego ? A no myślę, że funkcjonalny - kontrola do 6 wentyli + 6 czujników temperatury. W zależności od sytuacji zerkam na ekran, sprawdza temperatury i podkręcam/zwalniam wentyle. Cena akceptowalna.

 

Na początku jedynym mankamentem wydawała się kwestia wystających pokręteł (obudowa z drzwiczkami), ale przeczytałem, że nie ma problemu, bo można nieco głębiej panel zainstalować.

 

Dobry wybór ? Jestem otwarty na propozycje.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź. Mogłem inaczej temat zatytułować, bo mam jeszcze pytania :P

 

Chłodzenie mam zamiar (na początek) dać takie jak mi doradzono:

 

Obudowa Define R3 ma od razu 2 wentyle, do tego dokładam jeszcze 3 Enermaxy. Chcę to ustawić tak http://img839.imageshack.us/img839/5954/kierunekwianiawentyliko.jpg . Poza tym na CPU SilentiumPC Fortis HE1225. Chcę spróbować trochę OC.

 

Teraz pytania.

 

1. Czy to dobry układ chłodzenia w połączeniu z tą obudową ? Ma być wydajnie, ale też cicho (wiadomo, że nie będzie bezgłośnie).

2. Czy da radę podłączyć do tego panelu chłodzenie CPU ? Czy jest w ogóle sens ?

3. Aktualnie nie mam zaawansowanego chłodzenia (tylko na zasilaczu i CPU, a pracuje jak pralka %-) ). Jak ustawiać prędkości obrotowe w zależności od sytuacji ? Generalnie kwestia się rozbija o temperatury jakie powinienem utrzymywać w danych miejscach (no i tu z pomocą przychodzą czujniki z panelu, jak je rozmieścić ?).

 

Dużo pytań, ale chcę porządny sprzęt m.in. do pracy złożyć.

Edytowane przez jacek_placek
Link to post
Share on other sites

Czy da radę podłączyć do tego panelu chłodzenie CPU ? Czy jest w ogóle sens ?

Tak można bez problemu,a sens to ma ponieważ gdy nie obciążasz procka na max to wentyle nie muszą głośno pracować.

A podejrzewam że przy OC funkcję C&Q w biosie wylączysz.

 

Czy to dobry układ chłodzenia w połączeniu z tą obudową

Nie mam tej budy ale myślę że to dobre rozwiązanie.Z tym,że obydwa u góry dał bym aby wyciągały powietrze.

 

no i tu z pomocą przychodzą czujniki z panelu, jak je rozmieścić ?

Jak najbliżej miejsc do których są sparowane z wentylami np. przy chłodzeniu do procku ja umieszczam jak najbliżej samego procesora.Ale to już sam musisz pokombinować z ustawieniami i najlepiej na początku posiłkuj się jakimś programem do mierzenia

temp. z mobo a gdy już wyczujesz co i jak z prędkościami wentyli w stosunku do temperatur to nie będziesz już potrzebował programów . :D

Link to post
Share on other sites

Aktualnie nie mam zaawansowanego chłodzenia (tylko na zasilaczu i CPU, a pracuje jak pralka ). Jak ustawiać prędkości obrotowe w zależności od sytuacji ?

wentyl z fortisa jest względnie cichy i w miarę wydajny przy 900-1000rpm, ale wiadomo im mniej rmp tym ciszej ale mniej wydajnie

Link to post
Share on other sites

Nie mam tej budy ale myślę że to dobre rozwiązanie.Z tym,że obydwa u góry dał bym aby wyciągały powietrze.

W sensie - wyciągały powietrze z obudowy ?

 

wentyl z fortisa jest względnie cichy i w miarę wydajny przy 900-1000rpm, ale wiadomo im mniej rmp tym ciszej ale mniej wydajnie

To będę musiał regulować po prostu obroty w stosunku do temperatury, bo chyba innego wyjścia nie ma przy chłodzeniu powietrznym.

Link to post
Share on other sites

Rozumiem.

 

Jak najbliżej miejsc do których są sparowane z wentylami np. przy chłodzeniu do procku ja umieszczam jak najbliżej samego procesora.Ale to już sam musisz pokombinować z ustawieniami i najlepiej na początku posiłkuj się jakimś programem do mierzenia temp. z mobo a gdy już wyczujesz co i jak z prędkościami wentyli w stosunku do temperatur to nie będziesz już potrzebował programów . :D

Po prostu temperatury z panelu powinny być jak najbardziej zbliżone do tych z programu (HWMonitor będzie dobry ?) ?

Link to post
Share on other sites

Teraz pytania. 1. Czy to dobry układ chłodzenia w połączeniu z tą obudową ? Ma być wydajnie, ale też cicho (wiadomo, że nie będzie bezgłośnie).

Dopóki nie będzie ekstremalnego OC, to będzie ok na fabrycznych wentylatorach i bez zdejmowania ModyVentów (zaślepek miejsc gdzie można zamontować wentylatory). No a poza tym Fractal Design Define R2/R3 to nr 1 wśród fabrycznie wyciszonych obudów więc jeśli ona Ci czego nie wytlumi to żadna obecna obudowa tego lepiej nie zrobi ;)

 

2. Czy da radę podłączyć do tego panelu chłodzenie CPU ? Czy jest w ogóle sens ?

Jest sens ale raczej tylko jeśli ktoś bawi się w różnego rodzaju testy ;)

 

3. Aktualnie nie mam zaawansowanego chłodzenia (tylko na zasilaczu i CPU, a pracuje jak pralka %-) ). Jak ustawiać prędkości obrotowe w zależności od sytuacji ? Generalnie kwestia się rozbija o temperatury jakie powinienem utrzymywać w danych miejscach (no i tu z pomocą przychodzą czujniki z panelu, jak je rozmieścić ?). Dużo pytań, ale chcę porządny sprzęt m.in. do pracy złożyć.

Wszystko zależy od sztuk danych podzespolów oraz od tego czy ich czujniki będą poprawnie działać. Generalnie np. HDD nie powinny przekraczać 40 stopni, CPU w okolicy 60 stopni a radiatory na MB w okolicy 50 stopni. To tak na szybko z tego co ja swojego czasu sprawdzałem...

 

P.S. Scythe Kaze Master Pro nie zamontujesz ot tak swobodnie w obudowie, która ma klapkę z przodu. Musisz wziąć płaski panel sterujący (np. Lamptron FCT) lub Kaze Mastera cofnąć w zatoce 5.25 (przez co nie wyglada to najlepiej).

Link to post
Share on other sites

Dopóki nie będzie ekstremalnego OC, to będzie ok na fabrycznych wentylatorach i bez zdejmowania ModyVentów (zaślepek miejsc gdzie można zamontować wentylatory). No a poza tym Fractal Design Define R2/R3 to nr 1 wśród fabrycznie wyciszonych obudów więc jeśli ona Ci czego nie wytlumi to żadna obecna obudowa tego lepiej nie zrobi ;)

A tak mnie przekonywali, że lepiej dołożyć wentyle. To teraz sam nie wiem. Chyba, że jeśli temperatura będzie ok, to będę wyłączał niektóre wentyle, a przy lepszym OC i intensywnej pracy (grafika), będę włączał.

 

A n.t. obudowy czytałem dużo, jak i na temat każdego podzespołu. Trzeba dobrze przemyśleć wszystko, żeby się nie rozczarować.

 

Wszystko zależy od sztuk danych podzespolów oraz od tego czy ich czujniki będą poprawnie działać. Generalnie np. HDD nie powinny przekraczać 40 stopni, CPU w okolicy 60 stopni a radiatory na MB w okolicy 50 stopni. To tak na szybko z tego co ja swojego czasu sprawdzałem...

HDD będzie jeden, więc problemu nie powinno być. A jak jest z SSD (temperatury) ? Bo chcę na razie jeden kupić. W sumie to chyba powinno być napisane w specyfikacji konkretnego urządzenia nie ?

 

P.S. Scythe Kaze Master Pro nie zamontujesz ot tak swobodnie w obudowie, która ma klapkę z przodu. Musisz wziąć płaski panel sterujący (np. Lamptron FCT) lub Kaze Mastera cofnąć w zatoce 5.25 (przez co nie wyglada to najlepiej).

Wygląd mi nie przeszkadza, ale też widziałem ten z panelem dotykowym i się nad nim zastanawiałem. On też jest dobry, jak ten Kaze ? Pozwala w każdej chwili wyłączyć wentylator, szybko sprawdzić temperatury, etc. ?

 

Jeszcze jedno - czy jak mam ten panel dotykowy to jak drzwiczki go dotkną to może się coś przestawić ?

Edytowane przez jacek_placek
Link to post
Share on other sites

A tak mnie przekonywali, że lepiej dołożyć wentyle. To teraz sam nie wiem. Chyba, że jeśli temperatura będzie ok, to będę wyłączał niektóre wentyle, a przy lepszym OC i intensywnej pracy (grafika), będę włączał.

Oczywiście, że to jest dobry sposób :)

 

On też jest dobry, jak ten Kaze ? Pozwala w każdej chwili wyłączyć wentylator, szybko sprawdzić temperatury, etc. ? Jeszcze jedno - czy jak mam ten panel dotykowy to jak drzwiczki go dotkną to może się coś przestawić ?

On jest na tyle mocny, że może regulować znacznie więcej wentylatorów :) Poza tym też pokazuje temperaturę, możesz nim wyłączyć wentylatory i nic w nim nie koliduje przy obudowie z klapką :)
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja jedynie dodam od siebie, że wadą jaką posiada Scythe Kaze Master Pro jest to, że nie można wyłączyć wyświetlacza ale podkreślam w przypadku pozostawienia włączonego komputera na noc. Taką opcję a właściwie raczej całkowite wyłączenie kontrolera ma Scythe Kaze Server (przycisk on/off widoczny na zdjęciu).

http://waycoolmodz.com/images/products/panels/kaze_server_1.jpg

 

Kolejną wadą w moim mniemaniu jest to, że w przypadku obudowy CM 690 II Adv mając wsunięty kontroler w zatoce 5.25 tak by oczywiście nie wystawał a był na równi z przednią ścianą obudowy, mamy niedogodność zmiany wyświetlanych kanałów gdyż gałki potencjometrów okazują się zbyt krótkie dlatego, że przednia ściana obudowy ma lewy jak i prawy bok wypiętrzony o 8mm więc przez to, zmiana wyświetlanego kanału jest nieporęczna tym bardziej dla osób, które mają naprawdę duże dłonie.

 

Poza tym, zgadzam się z powyższymi komentarzami dotyczącymi tego kontrolera, oferuje on o wiele większy komfort regulacji przepływu powietrza w obudowie więc jak już zaczniesz go używać to nie będziesz miał zamiaru z niego rezygnować. A przynajmniej to moje indywidualne odczucie :)

Link to post
Share on other sites

Dzięki.

 

Trochę poczytałem http://www.trochetechniki.pl/,t,1944.html i jest tam napisane:

 

"Nie należy przykręcać wentylatora bezpośrednio do metalowej obudowy, ponieważ spowoduje to niepożądane drgania i hałas. Warto skorzystać z gumowych mocowań, rękawów, albo jeszcze innych rozwiązań, dzięki którym wentylator nie będzie się stykał bezpośrednio z obudową peceta. Dla przykładu, do niektórych wentylatorów dołączane są kołeczki wyciszające."

 

Czy brać jeszcze na cooling.pl jakieś kołki czy coś, czy nie ?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...