Skocz do zawartości

Podkręcenie Q9300


Recommended Posts

Witam.

Z racji iż mój procek, ma kilka lat za sobą, postanowiłem go podkręcić.

Specyfikacja Pc:

Mobo: Gigabyte ga-ep43-s3l f7

Procesor: Q9300 2,5GHz

Zasilacz: XFX 550W

Chłodzenie: Contac 29 bp

Ram: A-Data DDR 2 800(5)

Bios: Award 1984-2008

Stopniowo zacząłem zmieniać ustawienia w biosie, na chwilę obecną wygląda to tak:

//M.I.T

Robust Graphics Booster Auto

CPU CLock Ratio 7x

Fine cpu clock ratio +0,5

***Clock Chip Control***

CPU Host Clock Control Enabled

PCI Express Frequency 100

C.I.A 2 disabled

Advanced clock control (nic nie zmieniałem, ale jeśli tzreba będzie to podam)

***DRAM Perfomance Control***

Perfomance Enhance Turbo

(G)MCH Frequency Latch Auto

System Memory Multiplier (SPD) 2.00B

Dram Timing Selectable (SPD) Manual

CAS Latency Time 5 Auto

tRCD 5 Auto

tRP 5 Auto

tRAS 18 Auto

Advanced timing control Auto

***Mother board voltage Control***

Cpu vcore 1.23750V 1.23750V

CPu termination 1.200V Normal

CPU PLL 1.550V Normal

CPU Reference 0.805V Normal

MCH COre 1.100V Normal

ICH I/0 1.550V Normal

DRAM Voltage 1.800V Normal

 

C1E Disabled

EIST Disabled

Logo show Disabled

 

Czy coś w ustawieniach wskazane jest zmienić?

Na razie podkręcać tylko przez zmianę CPU Host Frequency, bez ruszania napięć?

Z jakiegoś powodu CPU Host Frequency zmieniło mi taktowanie procka na 2,0, więc na chwilę obecną jest przestawione na 333 x7,5, aby ponownie było 2,5. Temp przy takim ustawieniu w stresie, przy testowaniu Orthonem osiągają 61-63C

Edytowane przez menjut
Link to post
Share on other sites

Ustaw pamięci tak żeby pracowały z niższym zegarem niż pracują normalnie. Jeżeli jest to 1066MHz to ustaw 800MHz

Jeżeli 800MHz to ustaw 600MHz.

Ta zmiana sprawi że pamięci nie będą powodowały problemów.

 

Następnie ustaw szynę FSB z 333 na 400.

To przyśpieszy Twój procesor do 3000MHz. Uruchom komputer i sprawdź czy chodzi stabilnie. Obciąż system np Orthosem. Jeżeli wszystko jest ok to zwiększaj powolutku te 400MHz (Np co 5) i za każdym sprawdzaj wydajność w ten sam sposób.

 

Jeżeli komputer przestanie być stabilny albo nie będzie chciał się włączyć to będziesz musiał zwiększyć napięcie procesora. (Może to mieć miejsce także już przy 3000MHz)

Twój procesor ma obecnie: Cpu vcore 1.23750V. Możesz zwiększyć napięcie do 1.32v i sprawdzić stabilność.

Nie wiem o ile chcesz podkręcić procesor ale ja odradzam przekraczanie napięcia powyżej 1.36v. U mnie procesor chodzi z napięciem 1.39v ale nie jest to zdrowe dla układu. Chyba że ma się bardzo porządne chłodzenie. Twoje niestety sądząc po temperaturach nie jest zbyt porządne.

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Po co takie wysokie napięcia? Jak miałem Q9400 to do FSB 400 czyli 3200Mhz proca wystarczało max. 1,2V. Wiem, że jest to zależne od konkretnej sztuki cpu ale więcej jak 1,25V byłoby mi szkoda ustawiać. Dodatkowo włączyłbym od razu C1E i EIST po co marnować energię?

 

@foxy97 Quady mają zablokowany mnożnik wiec nie można podkręcać przez cpu ratio, tylko przez FSB.

Link to post
Share on other sites

Zgodnie ze wskazówkami ustawiłem go od razu na 3,0. Jak na razie działa bez problemu, bez żadnych zmian oprócz FSB. Po tej zmianie spadły również temperatury do +/- 60C.

@Szymon331 Poprzez zmianę zegara pamięci Ram, masz na myśli

(G)MCH Frequency Latch Auto (zmiana z Auto na 400MHz), czy

System Memory Multiplier (SPD) 2.00B(Zmiana litery)?

 

Edytowane przez menjut
Link to post
Share on other sites

SPD pozostaw na najniższym. Chyba nie możesz ustawić mniejszego. To jest najprościej mówiąc mnożnik pamięci. Jak CI wyświetla 400MHz zegar pamięci to razy 2.0 masz 800Mhz.

 

Jak pamięci ustawisz na np 333MHz to raz 2.0 masz 666MHz. Wszystko jest od siebie zależne .

Pamięci trzeba tak ustawić żeby nie pracowały ponad swoją nominalną częstotliwość. Jeśli masz pamięci 800MHz to lepiej żeby nie chodziły z większym zegarem bo mogą powodować błędy w działaniu komputera. Oczywiście jak się dobre sztuki trafią to będą dobrze działać i z zegarem 850MHz.

 

Nie wiem jaki wynik OC Cię satysfakcjonuje ale już wiesz jak małymi kroczkami sobie samemu podkręcić procesor. Twój CPU dobrze rokuje na przyszłość bo 3000MHz osiągnął bez zmiany napięcia.

Link to post
Share on other sites

Zmieniłem SPD na 2.0A- 266MHz, lecz wtedy system nie wstaje (Błąd z MBR). Gdy ustawię 2.0B - 333MHz lub 400MHz to taktowanie jest ciągle na 800. Obniżyć się nie da, jedynie przy zmianie mnożnika na wyższy wartość zwrasta. Jest to granica mojej pamieci ram? Czy można coś jeszcze zmienić aby obniżyć taktowanie? Timingi?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...