Skocz do zawartości

OC i2500k


Recommended Posts

VCore Offset - tak w skrocie jest to przesuniecie napiecia wzgledem napiecia domyslnego/standardowego/auto dla wszystkich warunkow pracy CPU (moze byc dodatnie lub ujemne)...

 

Inaczej jak Vcore = 1.25V i ofsset damy na +0.2 to bedziemy mieli Vcore = 1.25V + 0.2V = 1.45V

 

Oczywiste jest ze dzisejsze procesory nie maja stalego Vcore tylko zmienia sie ono w trakcie uzytkowania (poprzez rozne impelementacje technologii oszczedzania energii i chlodzenia) bardziej lub mniej proporcjonalnie do uzycia CPU. np. w Idle moze byc Vcore = 0.9V, czyli jak mamy offset ustawiony jak powyzej to wtedy Vcore w Idle bedzie = 1.1V

 

Co do wartosci Vcore w Idle to moze byc ono zanizone - cos co robi sie przy underclockingu. Jesli komputer dziala na zanizonym bez zastrzezen to nie ma problemu - napewno mu takie napiecie nie zaszkodzi.

Edytowane przez djadi82
Link to post
Share on other sites

VCore Offset - tak w skrocie jest to przesuniecie napiecia wzgledem napiecia domyslnego/standardowego/auto dla wszystkich warunkow pracy CPU (moze byc dodatnie lub ujemne)...

A jakie są te napięcia domyslne dla mojego procka? Jest jajakś tabelka z zestawieniem dla każdego stanu, bo pewnie jest ich więcej niz dwa? Czyli nie ma innego wyjścia jak ustawienie tego offsetu, jeśli chciałbym aby podkręcony procesor obniżał sobie napięcie w stanie idle?

Rozumiem, że jeśli ustawie offset na 0, to działanie będzie identyczne jak przy ustawieniu vcore auto?

Tylko dalej nie rozumiem jedenej rzeczy - po próbach i testach doszedłem do jakiegos minimalnego Vcore, przy którym podkręcony procek działa stabilnie np: x42 i 1.18. I co teraz mam to porzucić i wrócić do auuto vcore aby w idle procek obniżał sobie napięcie? Tzn. zostaje tylko sterowanie tym offsetem, tak aby się zbliżyc do tego 1.18? Tylko od jakiej wartości odejmowac ten offset przy x42 (pytanie o tabelke z domyślnymi vcore).

Link to post
Share on other sites

A jakie są te napięcia domyslne dla mojego procka? Jest jajakś tabelka z zestawieniem dla każdego stanu, bo pewnie jest ich więcej niz dwa? Czyli nie ma innego wyjścia jak ustawienie tego offsetu, jeśli chciałbym aby podkręcony procesor obniżał sobie napięcie w stanie idle? Rozumiem, że jeśli ustawie offset na 0, to działanie będzie identyczne jak przy ustawieniu vcore auto? Tylko dalej nie rozumiem jedenej rzeczy - po próbach i testach doszedłem do jakiegos minimalnego Vcore, przy którym podkręcony procek działa stabilnie np: x42 i 1.18. I co teraz mam to porzucić i wrócić do auuto vcore aby w idle procek obniżał sobie napięcie? Tzn. zostaje tylko sterowanie tym offsetem, tak aby się zbliżyc do tego 1.18? Tylko od jakiej wartości odejmowac ten offset przy x42 (pytanie o tabelke z domyślnymi vcore).

Na nie podkreconym i5 napiecie Vcore maksymalnie osiaga bodajze 1.22V - takie informacje znalazlem w internecie ale generalnie mozesz sprawdzic poprzez ustawienie oryginalnego zegara i po wlaczeniu windows obciazyc procesor - odczytac jakie napiecie mial maks a jakie min - czyli w stanie spoczynku np w CPUID HWMonitor.... Tak samo mozna to sprawdzic na podkreconym CPU no i wtedy mozesz sobie Offset wyliczyc ...

Link to post
Share on other sites

Witam.

Może Ktoś doradzić w jaki sposób mam podkręcać i5.

http://img72.imageshack.us/img72/3369/32886286.jpg

 

1 - obrazek - Czy jak zmieniam "CPU Clock Ratio" to w tym samym oknie muszę coś jeszcze zmieniać ?

2 - drugi obrazek - i czy jak mam domyślnie 1600 to tam tez coś zmieniać ?

 

Proszę tylko w jasny sposób tłumaczyć :)

Link to post
Share on other sites

Jeśli ktoś by chciał UEFI 2.00B http://pl.rghost.net/35500149.

A oto moje ustawienia:

CPU Ratio : 45

Internal PLL overvoltage: enable

Intel speedstep : enable

Intel turbo boost: enable

Turbo boost power linit: manual; 250 ; 250

Additional turbo voltage : auto

core current limit: 150

Spread spectrum: disabled

Power saving: disabled

CPU core voltage : offset +0.005

CPU load-lilne calibration: level 4

DRAM voltage: 1.470

CPU PLL voltage: 1.709

 

Na takich ustawieniach mam stabilne 4.5 GHz przy 1.312V. Temperatura to osobna sprawa bo zależy przecież od chłodzenia.

Edytowane przez Zwolas
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

To jest normalny .rom albo .bin nie pamiętam. Ryzyko jest takie samo jak przy aktualizacji "oryginalnego" biosa. Jeden i drugi flash'ujesz na własną odpowiedzialność. Po co przez windowsa jak UEFI jest bardzo wygodny do flash'owania, nie wiem czy można z poziomu windy.

Edytowane przez Zwolas
Link to post
Share on other sites

Nie. Przecież napisałem, że jest to taki sam bios jak ten ze strony asrocka, z tym że ten został przez kogoś edytowany i dodane jest jedynie to, że podczas ustawienia napięcia na offset możesz ustawić LLC. W biosie od asrocka po wybraniu funkcji offset LLC znika. IMO to chyba jakieś celowe działanie asrock'a bo przecież UEFI na np. extreme4 niewiele się różni, a opcja ta jest dostępna. Pozatym asrock z uporem maniaka stara się nie widzieć problemu wydając nowe wersje UEFI. A odpowiadając wprost na Twoje pytanie - tak możesz zrobić update z poziomu windowsa.

Edytowane przez Zwolas
Link to post
Share on other sites

No tak, wiem, wiem bo chciałem zrobić sobie takie same ustawienia co Ty masz w biosie ale tak jak piszesz jak ustawisz offset to LLC znika. Czyli aktualizacje biosu mogę przeprowadzić przez win pobierając ten plik co podałeś :) wybaczcie ze tak się głupio upewniam hehe lepiej dwa razy niż coś źle zrobić hehe ;)

Link to post
Share on other sites

Ale po co z windowsa? Zgrywasz plik na pena wchodzisz do biosa, dajesz instant uefi flash wskazujesz na wersje, która chcesz wgrać i po problemie. Po co sobie utrudniać życie? Nie robiłem nigdy flasha żadnej płyty z pod windowsa. Czytałem ploty, że to ryzykowne itp. Wolałem się nie przekonać na własnej skórze.

Edytowane przez Zwolas
Link to post
Share on other sites

Dobra zaktualizowałem BIOS normalnie i ustawiłem takie ustawienia co Ty masz i na 4.5Ghz i offset +75 nie chce ruszyć ale na 4.4Ghz i offset 35+ już działa normalnie nie wiem czemu, ale to już chyba taka sztuka bo nawet jak kiedyś dawałem 1.380V napięcie na proca to lipa.

Link to post
Share on other sites

Witam. Po 20 bluescreenach wreszcie doszedlem do tego jak dziala offset:-) Ale w sumie to nie do konca poniewaz ustawilem teraz mnoznik w moim i5 2500k na 42x i plyta dala mu napiecie 1,345v dla tego mnoznika. Wiec ja zbilem to napiecie dajac offset na -0,015 i teraz podczas pracy w prime95 moj kochany procesorek pracuje z napieciem 1,284v a w idlu schodzi mu napiecie nawet do 0,8v co chyba nie jest za dobre. Po za tym wiem ze moj procesor moze pracowac na nizszym vcore niz ten 1,284v tylko ze gdy ustawie mu jeszcze wiekszy na minus offset to owszem spada mu napiecie w stresie jeszcze nizej ale spada rowniez w idle. Wiec moje pytanie brzmi- czy da sie sutawic tak abym ja sam ustalil mu napiecie w stresie np 1,240v a w idlu zeby mial te 0,96v????? błagam powiedzcie bo juz naprawde nie wiem jak to zrobic siedze nad tym ze trzy dni i boje sie ze w koncu ten proc nie wytrzyma tych ciaglych zmian napiec itd. Jesli ktos zna konkretna odpowiedz to byłbym wdzieczny i uradowany:-) Chodzi mi o to czy moge sam ustalic mu napiecie w stresie dla mnoznika 42x czyli chce napiecie 1,240v ale zeby w idlu rowniez mu spadalo napiecie ufffff.

Link to post
Share on other sites

Ale czym Ty się przejmujesz? Nie spotkałem się jeszcze z jakimkolwiek sprzętem elektronicznym, który uszkodziłby się od zbyt niskiego napięcia. Jeżeli działa stabilnie w idle przy tych 0.8V to tylko sie cieszyć, że wolniej cyferki się na watomierzu obracają :]. Jeżeli po kilku dniach testu w idle pojawi się BSOD, to niestety będziesz musiał podnieść napięcie, a co się z tym wiąże w również stresie. A co do zmiany napięć. Procesor jest tak zaprojektowany i tylko w trybie fixed możesz mieć stałe napięcie. A to jest dużo gorsze, bo wtedy procesor pracuje przy obniżonych taktowaniach, a co za tym idzie przy mniejszym zapotrzebowaniu na energię, cały czas na napięciu, które do jego poprawnej pracy jest mu zupełnie niepotrzebne.

Link to post
Share on other sites

Czaje ale.....ok niech bedzie to 0,8v w idle (nawet 0,7 widzialem) ale chodzi mi o to zeby zmniejszyc mu jeszcze napiecie w stresie i moge to zrobic offsetem tylko ze wtedy zejdzie mu tez w idle pewnie poniezej 0,7 no to juz bez przesady :) Po za tym stala sie jeszcze ejdna dziwna rzecz- po podkreceniu proca na 4,2 z tymi napieciami ktore podalem wyzej to podczas testu w 3dmark 2011 karta dostala mniej punktow nie wiedziec czemu.Przeciez powinna dostac wiecej jako ze proc zostal podkrecony chyba dobrze czaje ?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...