Skocz do zawartości

Wymiana wentylatorów w Corsair Obsidian Series 650D+filtry


Recommended Posts

Witam, byćmoże niektórzy już czytali moje tematy to wiedzą, że składam póki co komputer, mam już wszystko poza drugą kartą pod SLI(Nowy zasilacz w drodze pewnie jutro dojdzie), ale teraz jeszcze pomyślałem o dodaniu nieco lepszych wentyli do mojej budy. Póki co mam wentylatory z mojej, które kupując celowałem tylko w ciszę, a nie w wydajność. aktualnie mam tak 3 wentylatory wydmuchujące 2x Enermax TB Silence 140mm i Corsair 650D 120mm (Stock), oraz tylko jeden wdmuchujący zimne powietrze do budy 200mm Bit Fenix Spectre. Żadne monstra wydajności to nie są, i nie ma się co oszukiwać. No więc teraz chciałem wymienić te poczciwe wentylki na coś co byłoby za razem ciche jak i dość wydajne. Przeglądając różne testy zobaczyłem, że chyba najlepiej w tym wypadają wentylatorki firmy be quiet! Silent Wings UCS ( tym artykułem a dokładniej tabelką się głównie kierowałem ). No ale 2 wentylatory muszę pracować w poziomie, i tutaj powstałoby ale, czy nadal wentylatorki będą tak ciche? 2 Enermaxy 140mm pracują aktualnie w poziomie, ale mocą jak napisałem wcześniej też nie grzeszą, więc to pewnie tego kwestia, albo łożyska Twister. No i przód gdzie jest możliwość montaży wentylatora jedynie 200mm. Niestety dość mały wybór jeśli chodzi o wentyle 200mm, dlatego myślałem nad zamontowaniem tam jednego wentylatora 140/120mm (o tak jak tutaj), albo dwoma wentylatorami 92mm, lub nawet 120(Tutaj już by się raczej nie obyło bez lekkiej modernizacji budy). Póki co myślałem o kupnie 2 wentyli w/w be quiet 1x120mm i 2x140mm, co do przodu to nie wiem (Poza tymi pomysłami co wcześniej napisałem). Jeszcze kwestia filtrów, myślałem o czymś takim na każdy wentylator(tyle, że nie mogłem znaleźć takiego filtra na wentyl 140mm). A no i ostatnia sprawa, taki bardziej dodatek, z boku buda ma okno, co prawda producent oferuje boczny mesh, w miejsce okienka, ale niestety w Polsce dostępność zerowa, dlatego się zastanawiałem nad zrobieniem czegoś takiego z przykładowo takiej siatki, ale czy jest to w ogóle gra warta świeczki? Mógłbym tam dować 3 wentyle 120mm max, bo mój cooler jest zbyt wysoki i prawdopodobnie już by tam czwarty wentyl nie wszedł.

 

Znów trochę tego jest, ale mam nadzieję, że znajdą się chętni by doradzić co zmienić, lub czy po prostu zostawić jak jest. Ogólnie bo zapomniałem dodać głównego celu, ma być wydajnie i cicho, jeśli chodzi o budżet to można powiedzieć, że bez jakiejś górnej granicy.

Edytowane przez C r 0 w
Link to post
Share on other sites

Mhm no dobra, macie po plusiku obaj, ale jeszcze się zastanawiam co z tym przodem zrobić? wstawić tam 2x92mm/120mm czy jeden 140mm? albo szukać jakiegoś 200mm? A no i na pewno te be quiety nie będą hałasować w poziomie no i jakie brać 2x140 1x120 na tył czy 3x120?

Edytowane przez C r 0 w
Link to post
Share on other sites

Widzę, że wentylatory wybrane, ale pisałeś też coś o meshu na bocznym panelu, wg. tego co czytałem wentylatory na bocznej ściance obudowy zakłócają obieg powietrza w obudowie i sprawdza się jedynie coś takiego jak wentylator wdmuchujący powietrze między dwie karty w SLI. Nigdy czegoś takiego u siebie nie miałem, więc wszystko to tylko teoria z sieci (:

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Hmm.. No to w takim razie chyba odpuszczę mesh i tak moje karty to dwa referenty(Póki co jedna, ale już wkrótce dojdzie druga), które "teoretycznie" wydmuchują całe ciepłe powietrze od razu na zewnątrz obudowy, ale że nie robię im jakiegoś wielkiego OC, tylko być może minimalnie podniosę zegary to chyba nie będzie konieczne. Dzięki za informację masz +.

Link to post
Share on other sites

O ile się nie mylę na kanale YouTube motherboardsorg albo na TTLC koleś mówił, że referentom nic boczny wentylator nie da, bo są całe zamknięte. Natomiast temperatury kart z autorskimi chłodzeniami z wcięciami (ogólnie bardziej otwarte od referentów), przez które może się dostać powietrze, spadną o ok. 3 stopnie. Jeśli nie planujesz OC oraz bierzesz referenty, to zostawiłbym sobie okno, a zainwestował w jakieś oploty aby wszystko się ładnie prezentowało : )

Link to post
Share on other sites

Tym lepiej w sumie nie chciałem się pozbywać okna, ale buda ma trochę kiepsko przemyślaną cyrkulację powietrza bo jedynie jeden wentyl na przodzie, który wdmuchuje powietrze, nadal do końca nie wiem co z tym przodem robić, chyba będzie trzeba kupić jeden mocny 140, bo zabawa na przerobienie 2x120, raczej odpada niestety. Jeszcze myślę czy nie dać 2x92mm, ale nie wiem jak to by się w praniu spisało.

Link to post
Share on other sites

Nie jestem doświadczony w tej kwestii, ale 92mm raczej nie są za dobrym pomysłem. Jeśli masz słaby intake, a mocny outtake, jak się dowiedziałem w własnym temacie:

 

 

robisz mocny outtake i słaby intake generując podciśnienie w budzie, dzięki czemu masz powstaje wewnątrz strumień powietrza, który zabiera wszystko co ciepłe ze sobą precz, jednocześnie generowany cug powoduje, że powietrze jest zasysane prawie każdą szczeliną, nie tylko tymi gdzie masz wentyle intake

Więc może nie będzie tak źle (:
Link to post
Share on other sites

Hmm.. Czyli na intake też coś mocnego by się przydało jednak. Może zainwestuję w Scythe Kama Bay, ale muszę jeszcze poczytać czy to w ogóle opłacalne, bo trochę szkoda mi 3 slotów, musiałbym wtedy się pozbyć kontrolera albo napędu. Mogę niby podpiąć wentyle pod płytę albo wbudowany w budę kontroler, ale i jednemu i drugiemu raczej bym nie ufał. No chyba, że zewnętrzny kontroler jak NZXT Sentry LXE. Ale to już sam sobie przemyślę, dzięki wam za pomoc wszystkim i myślę, że temat można zamknąć bo tak gdybać to sobie mogę, póki co zamówiłem sobie te wentyle na tył.

Edytowane przez C r 0 w
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...