Skocz do zawartości

Procesor + Płyta - max 1000zł z możliwością rozbudowy. AMD czy INTEL??


Recommended Posts

Witam, co będzie lepszym rozwiązaniem.

 

AMD AM3+ 990x z phenomem x4 960t na np gigabyte ud3 - a w przyszłości zmiana procesora na jakiś nowszy.

czy

INTEL LGA 1055 z68 + i3 2100/i3-2120 na np. Asrock Extreme4 - a w przyszłości ivy bridge.

 

Sprzęt do grania i oc. Chodzi o możliwie największą wydajność w rozsądnych pieniądzach. 2500k najlepsze rozwiązanie.. ale zbyt drogie. W co lepiej inwestować w am3+ czy w ivy?

 

Proszę o sugestie.

 

PS: grafika jaką planuje to 560ti.

Edytowane przez 4mp3hR
Link to post
Share on other sites

Jeżeli masz zamiar dokonać zakupu już teraz i chcesz w przyszłości przesiąść się na coś lepszego do oc to zdecydowanie Intel. AMD już nie jest takie opłacalne jeśli planujesz zmianę cepa. Dlaczego? Bo AM3+ to troszkę gorsza opcja niż ivy. Jeżeli chciałbyś sprzęt do oc bez zmiany procesora w przyszłości to polecam AMD.

Link to post
Share on other sites

A moje pytanie brzmi jaka ilosc gotówki jestes w stanie przeznaczyc na mobo + proca? Ajj juz widze. Hehe. No coz w tej cenie to raczej AMD. Z tym że nie FX tylko jakis Phenom. Phenomy lepiej sie w grach sprawdzaja niz FXy.

 

Proponuje cos takiego:

Proc - Phenom II 965 BE, 609zł

Płyta - Asus M5A78L/USB3, 359zł

 

Procek prosty w podkrecaniu ze wzgledu na odblokowany mnożnik(mam identyczny i pracuje z zegarem 4GHz tyle ze na płycie Asus Crosshair IV), płyta ktora wskazalem raczej standardowa.

Napewno lepszym wyjsciem bylo by dozbierac 400 - 500zł i zainwestowac w i5 2500K.

Edytowane przez chaker24
Link to post
Share on other sites

Ja ostatnio wykonywałem podobny wybór aby przejść z E8200 na sandy bridge i wybrałem:

1. Gigabyte GA-D2-B3

2. i3 2120

3. 2x4GB RAM corsari

 

zapłaciłem równo 900zł

Jeśli nie potrzbujesz ram to zamiast ich najlepiej kupić procka i5 2400 + GA-D2-B3/GA-S2V-B3

 

Teraz nie opłaca się dużych pieniędzy w płyte gł wkładać jeśli planuje się zakup podzespołów ze stajni INTELa, chyba że ktoś decyduje się na zakup procesora z literką "k" na końcu modelu.

W przeciwnym razie wkładanie 250+zł w płyte gł to strata kasy

Edytowane przez qwerty_24
Link to post
Share on other sites

i5 2500k (domyslam sie ze i3 2500k jest literowka bo nie ma takiego proca) + asrock z68 extreme3 bedzie dobrym wyborem. Wbrew pozorom nie oszczedzal bym na mobo. Jest to podstawa komputera i od stabilnosci płyty zalezy stabilnosc calego kompa! Kiedys wlasnie oszczedzalem i dziwilem sie ze komp czasami dziwnie niestabilny byl. Kupilem crosshair iv i po problemie. Płyta daje niesamowite mozliwosci OC i przy tym jest stabilna jak skała dajac szerokie mozliwosci rozbudowy sprzetu. Doplacajac do płyty na ogol doplacasz rowniez do wyposazenia jakie posiada ktore moze (choc nie musi) przydac sie w przyszlosci. Jako wyposazenie mozna zaliczyc rowniez chlodzenie sekcji zasilania, bo o ile na chopsecie radiator jest w standardzie to jednak chlodzenie sekcji zasilania wymaga juz inwestycji w drozsza płyte. Tyle jesli o płyte chodzi.

 

Natomiast jesli chodzi o karte to obie maja zblizona wydajnosc choc GTX wypada nieznacznie lepiej. Roznicy w wydajnosci tych kart nie zobaczysz gołym okiem wiec jesli masz dodatkowe 100 - 200zł to bierz GTXa, natomiast jesli musisz troszke zaoszczedzic to bierz RADKA. Z obu kart bedziesz zadowolony. ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja nie twierdze ze FXy sa złe. Ale do gier wyżej taktowane Phenomy nawet z mniejsza iloscia rdzeni beda lepszym wyborem, a do tego sa tansze. Co do tej łatki to wzrost wydajnosci jest minimalny choc kazdy program róznie na to reaguje. Licze na to ze nowsze rewizje FXow zaprezentuja sie z dobrej strony. Co by nie patrzec - przebudowali architektore, a przecietna wydajnosc moze byc problemem wieku dzieciecego :D

Link to post
Share on other sites

Oczywiście z i3 była literówka :P

jeszcze się zastanawiam czy aby nie zrezygnować z i5 2500k na rzecz amd.. jakaś dobra płyta na AM3+ 990x i phenom 960t a w przyszłości może będzie wystarczyć zmiana procesora..?

Ale czy coś od amd będzie prędko lepsze od 2500k? i czy np 960t w przeciwieństwie do i5 nie będzie ograniczał CF z radeona 6870 lub w przyszłości CF 6950 ?

Link to post
Share on other sites

Powiem tak, na dzien dzisiejszy najlepiej wypada wydajnosciowo wypada i5 w porownaniu z Phenomami. Oczywiscie ma to swoja cene :). Trudno powiedziec jakie procki wyjda w przyszlosci i jak AMD bedzie wygladalo wydajnosciowo. Niedawno bylo info ze AMD nie bedzie gonil Intela jesli chodzi o najwyzsza polke.

 

Powiem tak.

Opcja 1:

I5 + jakas dobra płyta np wspomniana przezemnie powyzej.

 

Opcja 2:

Kupno Phenoma 960T + jakas dobra płyta ktora umozliwi podjecie proby odblokowania zablokowanych rdzeni(nie ma gwarancji powodzenia lub ewentualnej stabilnosci odblokowanych rdzeni). Proponuje konfiguracje Phenom 960T (569zł) + ASUS CROSSHAIR IV FORMULA na Allegro okolo 450 - 500zł). Płyta co prawda na chipie 890FX, ale oferuje mozliwosc odblokowania rdzeni oraz jest stabilna jak skała - wiem bo sam taką mam, a ponadto po aktualizacji BIOSU oferuje mozliwosc instalacji prockow pod AM3+. Ewentualnie OC procka w przypadku niepowodzenia z odblokowywaniem.

 

Opcja 3:

Płyta Crosshair 4 Formula + Phenom II 965 (609zł) i maksymalne wykręcenie proca (moj pracuje na 3.9GHz) a podkrecanie jest banalnie proste ze wzgledu na odblokowany mnoznik.

 

Mysle ze zaden z wymienionych prockow nie bedzie ograniczal karty czy to 6870 czy nawet 6950, a jesli nawet to OC wyeliminuje ten problem.

 

Jesli masz tyle kasy to bierz opcje 1, jesli koniecznie musisz oszczedzac to 2 lub 3(ewentualnie z inna płytą).

Link to post
Share on other sites

Procesor AMD Phenom II X4 960T Black Edition

ASRock 990FX Extreme3

 

Proc 960T jest lepszym wyborem niz pozostale Phenomy II x4 z tego wzgledu ze ma nizsze TDP, pracuje na nizszym napieciu i jest mozliwosc odblokowania do x6 [ tak jak u mnie], bardzo dobrze sie kreci, temp w idle nie przekracza u mnie 30*C, a w stresie nie przekracza 50*C

 

Czytajac wypowiedzi kolegow z forum ktorzy proponuja Ci sprzet na intelu, twierdzac ze lepszy wybor, moge sie z nimi zgodzic zakladajac ze masz za duzo pieniedzy, w przeciwnym razie nie ma nad czym sie zastanawiac i brac AMD, Ty i tak bedzie uzywal kompa glownie do gier, wiec za mniejsze pieniadze [AMD] i tak pograsz we wszystko na wysokich detalach, kieruje sie tu tym ze chcesz kupic GTX 560Ti lub HD6870, co do wyboru grafy bierz to co bedzie tansze no i nie bierz referenta ;]bo glosne i gorace :P

Edytowane przez xkazik
Link to post
Share on other sites

Nie mialem do czynienia z Phenomem 960T dlatego ciezko mi jest cos na ten temat powiedziec z doswiadczenia, niemniej jednak wydajnosciowo odstaje od Phenomow X4 965 w gore - przegladałem testy i stad ten wniosek. Plusem wlasnie jest nizsze TDP oraz szansa na odblokowanie rdzeni. Ten Asrock ktorego proponuje kolega wyzej jest jak najbardziej wporzo. Choc na Crosshair IV Formula latwiej rdzenie odblokowac - wystarczy wcisnac przycisk na płycie i gotowe. Intel jest lepszy w tej chwili wydajnosciowo, ale juz cenowo gorzej. Ale jak kolega kazik pisze AMD w grach tez sie nada a w kieszeni zostanie pare złotych.

Link to post
Share on other sites

ogólnie wiadomo, że lepiej zainwestować w grafe... więc oszczędzanie na amd ma sens.

Ale czy phenom 960t nie będzie ograniczał np CF 6950 albo SLI 960ti? i czy do gier nie braknie mi go w zestawieniu z 2500k?

Plusem dla AMD jest to że podstawka AM3+ jest bardziej pszyszlościowa niż 1055 ponieważ w przypadku intela zmiana procesora w przyszlości = zmianą również podstawki...

A z innej beczki do ilu da się podkręcić x4 960t ? i do ilu po odblokowaniu 6 rdzeni?

Link to post
Share on other sites

zobacz sobie testy P II x6 1100T podkreconego do 4000MHz, to 960T odblokowany i podkrecony podobnie wypada, tak wiec na dzien dzisiejszy jest wydajniejszy od FX 6100, a niekiedy od FX8xxx, jesli chodzi o gry, no ale do tego kupujesz proca. moze nowsza rewizja FX`ow bedzie lepsza ;) wtedy tylko zmiana procesora bo plyte dalem Ci juz dosc dobra, w tej cenie nic lepszego nie znajdziesz

Edytowane przez xkazik
Link to post
Share on other sites

zobacz sobie testy P II x6 1100T podkreconego do 4000MHz, to 960T odblokowany i podkrecony podobnie wypada, tak wiec na dzien dzisiejszy jest wydajniejszy od FX 6100, a niekiedy od FX8xxx, jesli chodzi o gry,

 

I z tego co widziałem 1100T jest porównywalny do 2500k ... hmm

a co myślisz o Asus SABERTOOTH 990FX ?

Edytowane przez 4mp3hR
Link to post
Share on other sites

I z tego co widziałem 1100T jest porównywalny do 2500k ... hmm a co myślisz o Asus SABERTOOTH 990FX ?

1100t jest porównywalny do 2500k? Chyba jak i5 działa na 2 rdzeniach :D

http://nvision.pl/Intel-Core-i7-2600K-Core-i5-2500K-test-procesorow-Sandy-Bridge--Articles-409-ndetails-14.html

W niektórych grach karta blokuje większy FPS. Rożnica 2 krotna na korzyść Intela, różnica w cenie 100zł

2400 + ASUS P8H61-M LX R3.0 masz do 1000zł

2500k + Asrock p67 pro3 b3 1300zł lecz po OC masz duży skok wydajności (opłacalny do ceny)

2500k ASUS P8H61-M LX R3.0 i w przyszłości zmieniasz płytę z chipsetem p67/z68 i kręcisz twardziela:D

Edytowane przez KOXsu
Link to post
Share on other sites

KOXsu

czytales reszte postow?

przeciez on chce kupic 960T, ktory kosztuje ponizej 500zl, a I5 2500K ponad 300zł wiecej, po drugie intel zmienia socket`y jak skarpety, a po trzecie na AMD tak czy siak gra wewszystkie tytuly na high detalach, wiec po co doplacac?

wszystko rozchodzi sie o kase, jesli masz duzo to OK bierz INTELA, lecz jesli chcesz oszczedzic i miec cos dobrego i nie drogiego to AMD,

Link to post
Share on other sites

Więc może jeszcze taniej i i3 2100 i płyta za 200zł i ma wydajność najmocniejszego AMD w grach.

Lecz stosunek ceny do wydajności AMD nie ma!

AMD znów wprowadza nową podstawkę, a 1155 wystarczy na 5 lat spokojnie gdyż na tą podstawkę są 2x wydajniejsze procesory niż AM3

Link to post
Share on other sites

czytales reszte postow? przeciez on chce kupic 960T, ktory kosztuje ponizej 500zl, a I5 2500K ponad 300zł wiecej,

Więc może jeszcze taniej i i3 2100 i płyta za 200zł i ma wydajność najmocniejszego AMD w grach.

 

Spokojnie.. przecież od samego początku jest mowa że chce kupić i5 2500k... a tylko rozważam możliwość zakupu czegoś tańszego.. jak 960t.

Link to post
Share on other sites

Wydajność procesorów pod AM3 można porównać z 775 intela.

Do 1k najbardziej opłacalny jest 2400 i płyta z chipsetem h61

 

Rozważ zakup tego co podałem w swoim pierwszym poście w tym temacie.

Edytowane przez KOXsu
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...