Skocz do zawartości

Czy potrzebna zmiana wentyla na radiatorze?


Recommended Posts

witam mam taki problem , dziś popołudniu czyściłem z kurzu wnętrze komputera i jak to przy każdym tym czyszczeniu zdjąłem wentyl z radiatora chłodzącego procesor. Po ponownym zamontowaniu go i włączeniu komputera usłyszałem dziwny dźwięk z wnętrza , takie jakby "chrapotanie" przyłozylem palec do wentyla i już wtedy sie dowiedziałem ze to ten wentyl wydaje ten dziwny dźwięk . ile czasu mi zostało aby wymienić ten wentyl i czy musi on być jakiś specjalny bo to chłodzenie które mam to

PENTAGRAM FREEZONE HP-90 AlCu Alpaya [P 7016]

 

mój konfig to

 

 

CPU:

AMD Phenom II X2 555 BE 3,2 GHz

Odblokowane na 4-rdzenie czyli teraz - AMD Phenom II X4 B55 3,20GHz

karta graficzna:

AMD Radeon HD6000 6850

PowerColor Radeon HD68501GB 775/1000mHz

dyski twarde:

Seagate Barracuda 7200.11 500 GB

Drugi dysk 500 GB SAMSUNG

płyta główna:

chipset nVidia GeForce 7025

ASRock N68C-S UCC Zasiłka OCZ ModXstream SLI 600W

pamięć RAM:

DDR-3 1600 4 GB

Kingston HyperX 2x2GB DDR3-1600 Dual Chanel Kit Non-ECC CL9

Poradźcie co z tym zrobić i jak juz musze wymienic ten wentyl to chcialbym aby koszty nie przekraczał 20zł

Link to post
Share on other sites

Jeśli słyszalne jest "chrobotanie" oznacza koniec żywota łożyska. Wymiana staje się koniecznością. Kupując nowy, pamiętaj, że powinien posiadać zasilanie PWM, by regulacja obrotów była realizowana przez płytę główną. Stąd nieco wyższa cena od klasycznych wentylatorów.

IMO nie warto żałować na chłodzenie sprawne z wyższej półki.

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

<p> </p>

<h3 class="row2" style="margin-top: 0px; margin-right: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; padding-top: 0px; padding-right: 10px; padding-bottom: 0px; padding-left: 10px; font-size: 16px; font-weight: normal; background-image: initial; background-attachment: initial; background-origin: initial; background-clip: initial; height: 36px; line-height: 36px; color: rgb(90, 90, 90); font-family: helvetica, arial, sans-serif; ">

<span class="author vcard"><a class="url fn ___hover___member _hoversetup" hovercard-id="7972" hovercard-ref="member" href="http://forum.benchmark.pl/user/7972-voxcordi/" id="anonymous_element_4" style="color: rgb(249, 123, 0); text-decoration: none; " title="">voxcordi</a>   poleć coś wydajnego i cichego do jakiś 40 zł jak się da to z podświetlaniem  </span></h3>

<h3 class="row2" style="margin-top: 0px; margin-right: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; padding-top: 0px; padding-right: 10px; padding-bottom: 0px; padding-left: 10px; font-size: 16px; font-weight: normal; background-image: initial; background-attachment: initial; background-origin: initial; background-clip: initial; height: 36px; line-height: 36px; color: rgb(90, 90, 90); font-family: helvetica, arial, sans-serif; ">

 </h3>

<h3 class="row2" style="margin-top: 0px; margin-right: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; padding-top: 0px; padding-right: 10px; padding-bottom: 0px; padding-left: 10px; font-size: 16px; font-weight: normal; background-image: initial; background-attachment: initial; background-origin: initial; background-clip: initial; height: 36px; line-height: 36px; color: rgb(90, 90, 90); font-family: helvetica, arial, sans-serif; ">

dzięki</h3>

 

 

<p> </p>

<h3 class="row2" style="margin-top: 0px; margin-right: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; padding-top: 0px; padding-right: 10px; padding-bottom: 0px; padding-left: 10px; font-size: 16px; font-weight: normal; background-image: initial; background-attachment: initial; background-origin: initial; background-clip: initial; height: 36px; line-height: 36px; color: rgb(90, 90, 90); font-family: helvetica, arial, sans-serif; ">

<span class="author vcard"><a class="url fn ___hover___member _hoversetup" hovercard-id="7972" hovercard-ref="member" href="http://forum.benchmark.pl/user/7972-voxcordi/" id="anonymous_element_4" style="color: rgb(249, 123, 0); text-decoration: none; " title="">voxcordi</a> poleć cos do 40  zeta i jak sie da z podświetlaniem</span></h3>

 

 

voxcordi polec jakies wentyle do 40 zeta , ciche i wydajne i jak sie da z podswietleniem ale niekoniecznie

Link to post
Share on other sites

W moim starym komputerze wentylator zasilacza pierw buczał, chrobotał, ustał i.. się spalił, pociągając za sobą dysk twardy. Co prawda nie chodzi tutaj o zasilacz, ale ja bym jednak przy napływie chęci na Twoim miejscu wentylator wymienił. Przezorny zawsze ubezpieczony.

Link to post
Share on other sites

witam ponownie znalazlem wentyle na proline do wymiany i moje pytanie brzmi ktory bendzie lepszy ?

 

ten ktorego moge podłączyc do regulatora obrotów choc ten ma maksymalne obroty 2000obr/min

 

http://www.proline.pl/?p=RAGD+92MM+PWM

 

czy tego co ma 2500obr/min ale moze jego predkoscia obrotową sterowac bios

 

http://www.proline.pl/?p=RAGD+92MM+PWM

 

poradzcie coś pliska chodzi mi głównie o hałas generowany przez te wentyle , niechce miec hałasu w obudowie

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...