Skocz do zawartości

C2D E7300 3,60ghz stabilne ale problemy z włączaniem


Recommended Posts

Witam. Pytanie takie: czemu testy w OCCT, Prime95 i LinX nie ujawniają błędów, w grach również stabilnie ale komputer ma problemy z procedurą startową. Konkretnie, włączam, pokazuje bios, procka i w momencie gdy ma ładować ram, a potem dyski stoi, nie ładuje ramu i nie idzie dalej. Następnie robię 1 reset, 2, 3 i za 4 razem już idzie normalnie, ładuje system i gitara. O co biega? Przy 3,4 nic takiego nie ma 3,55 - 3,60 już tak.

 

E7300 vcore - 1,38V dla 3,60ghz (10x360) zwiększanie napięcia nie pomaga

NB - 1,27V dalsze zwiększanie też nic nie daje

SB - 1,77 dalej nie próbowałem

VTT 1,20V

Kingston HyperX 5-5-5-15 1066 na 1082 - 2,143V zwiększanie bardziej szkodzi niż pomaga (BSODY)

zasilacz Chieftec CFT-500-A12S (31A łącznie dla lini 12V)

płyta DFI BI P45T2S Elite

 

Jak myślicie co to może być. Komp przy tych wartościach wydaje sie stabilny jednak jak już się łaskawie włączy ale właśnie z tym uruchamianiem problem. Co ciekawe jak włączę pomyślnie, wyłączę i znów włączę to sukces. Ale jak dłużej postoi wyłączony to znów to samo.

 

Poradźcie czy to coś z voltażem któregoś z elementów NB SB VTT?, czy z zasilaczem czy z ramem. Fakt ram jest raczej na granicy swoich możliwości ale .. sam nie wiem...

Edytowane przez Tulio20
Link to post
Share on other sites

Zalecane napięcie dla tego ramu to 2,2 - 2,3 ale po ustawieniu takowych wartości bsody mnie odwiedzały. Dlatego daje takie 2,143 - 2,198. Ale masz rację obniżę zdecydowanie ram (choćby na 800mhz) żeby wykluczyć jego wpływ w tej kwestii. Z tego co pamiętam poluźnione timingi nie rozwiązały problemu. Wówczas jak i to nie pomoże to albo to płyta już nie wyrabia albo procek. I kolejne pytanie nasunie się, czy to już koniec końców albo coś da sie ustawić żeby wyeliminować te dziwne startowanie kompa.

Link to post
Share on other sites

Dzięki kolego, przyjdę z roboty to popróbuję i po południu lub jutro z rana dam znać, to ewentualnie doradzisz mi co i jak. Pozdrawiam.

 

Zwolniłem dzielnikiem pamięci i z 266/800 teraz zmieniłem na 266/667 co dało 3600mhz na procku i 900mhz na RAMie. Następnie próby startu. 1, 2, 3 wszystkie uruchomienia pomyślne :) Kurcze wygląda jakby to jednak pamięć nie pozwalała dalej przechodzić wtedy. Jak już komputer się uruchomił to pamięć działała ale z uruchomieniem problem. Jest to dobra i złą wiadomość. Dobra bo daje szanse jeszcze podkręcić FSB i uzyskać może 3,7GHz ale zła to taka że pamięć nie dojdzie do docelowej wartości 1066 tylko będzie pracować wolniej. W każdym razie zobaczę jak dale to się potoczy.

Link to post
Share on other sites

pamięć nie dojdzie do docelowej wartości 1066 tylko będzie pracować wolniej

To nic. Obniżenie taktowania pamięci da słabsze wyniki jedynie w sMarkach. W grach czy pracy nie będzie różnicy (tutaj liczy się ilość nie szybkość). RAM pracuje z prędkościami mierzonymi w gigabajtach na sekundę a więc 1 GB/s mniej lub więcej jest nie odczuwalny :) Edytowane przez matej
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...