Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

od dość dawna używam serwera DLNA/FTP/Samba/NFS/WWW na sprzęcie Via 3R10N. Jego specyfikacja poniżej bo pewnie się wam przyda:

 

Specifications 
. CPU type            On-board VIA Eden / C3 376 PIN EBGA package (1Ghz)
. Front Side Bus    100/133 MHz
. MB Chipset         VIA PLE133 VT8601A + VT82C686B
. Graphics            Integrated with VT8601A 
                             Shared system memory up to 8MB                     
. Memory            1 x SDRAM (max. 512MB) 
. Storage            1 x 40-pin IDE for DOM or 3.5” HDD
                             1 x 44-pin IDE for DOM or 2.5” Slim HDD
                             1 x DOC socket
                             1 x 50-pin compact flash disk socket
. Sound            AC’97 2.1
. LAN                    3 x Realtek 10/100 Mbps
. USB            4 x  USB 1.1
. Power            On board DC +12V convert to +3.3V/+12V/+5V for system
. Dimension           200 x 150 mm

. Operation Temperature : 0 ~ 45 C
. Operation Humidity : 5~95% @ 45  C, non-condensin
I teraz tak, obecnie jest tam 2,5" 5400rpm HDD (odczyt podczas pracy to 25MB/s więc marnie), i gdy serwer pracuje pełną parą to system cały dość znacznie zwalnia niestety.

Wpadłem więc na genialny sposób by odciążyć dysk twardy montując kartę CF 4GB (na sam system i ewentualnie stronę www), a reszta czyli samba,torrenty,ftp było na dodatkowym dysku.

Moje pytanie brzmi czy warto ? Czy raczej marginalnie to wpłynie na wydajność ?

Jeśli warto to jaką kartę CF polecacie w rozsądnych pieniądzach ? (jak mam wydać 200zł to wolę drugi dysk 320GB dokupić i tyle, oczywiście jak stanieją :) )

 

PS. Uprzedzając wszelkie odpowiedzi typu procesor nie nadąża, za mało pamięci ram, powiem od razu przy pełnym wykorzystaniu procesor nudzi się w 50-60% wiec ma nadmiar jeszcze, a pamięci wolnej jest drugie tyle (z 256MB wolne 130).

Link to post
Share on other sites

Oj nie do końca przeczytałeś to co napisałem :)

Gdybym miał PCI to już dawno miałbym 2 dyski 320GB 2,5" w RAID 0 ale problem w tym że to jest malutki komputer ze wszystkim już wbudowanym i raczej nic poza USB (wolne 1.1 więc odpada) tam nie da się wsadzić.

Stąd moje pytanie o CF, ale i tu jest problem, bo nie wiem czy złącze obsługuje te 60MB/s dlatego podałem sprzęt i może widzieliście gdzieś opisy jakie prędkości obsługują dane złącza ? (ja nie natrafiłem)

 

Do tego 8GB na co mi ? Cały system ze wszystkim pochłania mi 700MB więc reszta byłaby nie używana a to strata pieniędzy. Rozważałem nawet 2GB szybkiej CF i wtedy byłoby idealnie 1GB na system, 512MB na SWAP i 512MB na WWW.

Link to post
Share on other sites

W spec sprzetu jest Internal connections 40pin IDE for DOM, Hard disk or CD/DVD-ROM, 44pin IDE for DOM or 2.5″ Hard disk, DOC (DiskOnChip) Socket, 50pin Compact Flash Disk Socket

 

to znaczy ze gniazdo CF jest to podlaczenie bezposrednie na pl. gl, i powinno dzialac z predkoscia P ATA, wiec to raczej karta CF bedzie ograniczeniem predkosci a nie interfejs.

Wiec szukaj jak najszybszej karty CF.

Link to post
Share on other sites

I o taką odpowiedź mi chodziło.

 

Ale kontynuując, mam pod to podłączony dysk 2,5" 100GB, na stacjonarnym mam transfery na poziomie 80MB/s, natomiast w serwerze leci całe 25MB/s i obciąża procesor co wskazuje na brak UDMA (mimo że we właściwościach jest UDMA 2, powinno być 6 chyba).

Czy to ograniczenie chipsetu/biosu/systemu ? Nadmienię że w systemie nie da rady zmienić w ogóle parametru DMA.

Link to post
Share on other sites

Hmm, to tak.

Mostek poludniowy wspiera predkosci do Ultra ATA/100.

http://www.tomshardware.com/reviews/VIA-s-New-South-Bridge-VT82C686B-Supporting-UltraATA-100,259-2.html

Wiec jest to relatywnie nowa konstrukcja.

CPU sie nudzi, jednak jezeli masz inne transfery na stacjonarny, a inne na VIA, to moze znaczyc ze sa jakies problemy bios/chipset daje jakies 30% prawdopodobienstwa na ta okolicznosc.

Jak dla mnie sprawdz jak sie bedzie zachowywal dysk na innym systemie, nie mam doswiadczen z Debianem, bo jak dla mnie na 70% moze to byc system. Ale najpierw zweryfikuj.

 

Ale z tego co pamietam, jak sie bawilem podobna platforma VIA to to calkiem przyjemnie chodzilo. Ale ostatni raz to robilem jak Intel mial nozki :-).

Link to post
Share on other sites

No właśnie, spowolnił od czasu aż przeniosłem serwer do innego pokoju i od tego czasu transfery spadły. System pomijałem bo chyba nie wykrywa pomieszczenia w jakim się znajduje i stąd pytanie czemu nagle spowolnił ?

Co lepiej, gdy pobieram z internetu coś bądź z drugiego MediaServer to leci całe 16MB/s a wysyłać nie chce z tą prędkością :/

 

Edytowane przez bullseye
Link to post
Share on other sites

Hmm, juz sam nie wiem. To ze w poprzednim pokoju dzialal, a w drugim powaznie zwalnia niszczy logike problemu.

 

Sprawdz jeszcze raz jak bardzo obciazony jest CPU, i sprawdz temperatury na mostkach na pl gl, oraz na CPU. Ale z tego co pamietam, ta platforma sie nie grzeje. Ale sprawdzic trzeba.

Link to post
Share on other sites

Zimne, puściłem mały wentylator na 6V który dmucha wprost na procesor i po części na mostek i owiewa dysk, po 10h włączenia temperatury są takie:

1. Procesor na oko 40*, chłodny po dotknięciu.

2. Mostek na oko 45*, nieznacznie cieplejszy niż procesor

3. Dysk, wdg czujnika ma 37* więc malutko

CPU średnio 15%, ram wolny 100MB.

Link to post
Share on other sites

To teraz trzeba zastosowac stara goralska metode.

Po-omacku.

 

Sprawdz kable ATA, zobacz jak bedzie dzialac jak podepniesz inny dysk do pl gl.

Sprawdz jeszcze raz jak sie zachowuje pierwszy dysk w innym kompie, itd.

 

Wychodzi na to ze problem jest sprzetowy, tylko awaria jakiegos elementu nie jest calkowita.

Link to post
Share on other sites

Kabla drugiego nie mam, bo jak wiadomo dyski 2,5" maja 44piny a te od PC 40/80. Liczba błędów w transmisji w normie, więc kabel na bak dobry, dodatkowo sprawdzany multimetrem i wszystkie połączenia mają się znakomicie.

Dysk w obudowie USB zapisuje z prędkością 35mb/s więc też w normie.

 

Co do awarii nie całkowitej możesz mieć rację niestety, przy podłączonym USB nie da się wejść do biosu i zaraz bo rozpoczęciu bootowania zawiesza się cała platforma. O zainstalowaniu czegoś graficznego mogę zapomnieć bo się zawiesi ale tu raczej grafika byłaby problemem.

 

Z chęcią bym kupił fit-PC2i ale niestety ceny są tragiczne biorąc pod uwagę to że trzeba VAT, transport i pewnie coś jeszcze :/

http://www.fit-pc.com/web/fit-pc2/fit-pc2-specifications/

Edytowane przez bullseye
Link to post
Share on other sites

Moza jakas sciezka sie przepala, ale jeszcze nie przepalila, albo kiedys tam sie woda skroplila. I nieraz mozna miec takie jazdy, ze cos nie tak, ale nie wiadomo co.

Mozesz wyczyscic plyte "kontaktem", albo wlozyc ja do alkocholu na kilka godzin. Nieraz to pomaga przy uszkodzeniach wodnych.

 

A jak nie to prosze:

http://www.ebay.com/itm/MSI-9802-010-VIA-C7-Eden-NanoBGA2-1GHz-onboard-479-socet-400-333MHz-FSB-/180774848663?pt=Motherboards&hash=item2a17054897

http://www.ebay.com/itm/VIA-Mini-ITX-1-5GHz-C7-Eden-Motherboard-EPIA-EN15000G-/370568968518?pt=Motherboards&hash=item5647a1b946

Link to post
Share on other sites

Jutro ją wymyję i poprawię luty, dam nowe pasty i może przy rozkładaniu akurat coś wskoczy na swoje miejsce i zadziała :)

 

Co do propozycji odpadają, bo są bez obudowy, dolicz do tego budę to wzrosną i wymiary i cena nie wspominając o zasilaczu :)

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...