Skocz do zawartości

Komputer Mini ITX. Dylemat... ;)


Recommended Posts

Witam wszystkich, potrzebuje waszej pomocy, porady. Przymierzam się do złożenia komputera Mini ITX. Przeglądając kilka dni oferty na necie znalazłem kilka ciekawych podzespołów, które wydają mi się odpowiednie chodź mam mały dylemat, rozchodzi się dokładnie o zasilacz, nie bardzo wiem jaki zasilacz wybrać do tego zestawu. Moim założeniem jest aby komputer był w miarę wydajny a zarazem cichy i energooszczędny. Główne zastosowania nowego maleństwa będzie przeglądanie netu, kilka programów mniej wymagających, słuchanie muzyki, oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości na telewizorze lcd, gry raczej odpadają bo od tego mam konsolę, w zasadzie to by było na tyle. Poniżej przestawię kilka zestawów, które sam dobrałem a waszym zadaniem będzie poprawienie zestawu bo być może coś źle mogłem dobrać ale to już liczę na waszą pomoc oraz dobór odpowiedniego zasilacza pod obudowę, zależy mi aby był bardzo mały coś na wzór PicoPSU czy jak to tam zwał :)

 

Zestaw pierwszy platforma Intel Z68:

 

Płyta główna: Zotac Z68ITX-A-E Intel Z68

Procesor: Intel Core i5-2500K 3.30GHz

Pamięc ram: Crucial Ballistix Elite 8GB (2x4GB) DDR3 PC3-12800C8 1600MHz

Obudwa: Lian Li PC-Q07B

Chłodzenie: SilentiumPC Fortis HE1225 z wentylatorem GELID Wing 12cm.

Zasilacz: Poszukiwany, odpowiedni i energooszczędny pod zestaw.

 

Zestaw drugi AMD Brazos:

 

Płyta główna: Asus E35M1-I DELUXE

Procesor: Zintegrowany AMD E-350 Zacate 18W

Pamięć ram: Crucial Ballistix Elite 8GB (2x4GB) DDR3 PC3-12800C8 1600MHz (jeżeli będą pasować)

Obudowa: Lian Li PC-Q07B

Chłodzenie: SilentiumPC Fortis HE1225 z wentylatorem GELID Wing 12cm.

Zasilacz: picoPSU-160-XT (160W) + Dell DA-2 (12V 220W)

 

Liczę na waszą pomoc, możecie podawać własne konfiguracje albo możecie coś dodać lub zamienić w mojej konfiguracji. Jednak zastanawiam się bardziej ku pierwszemu zestawieniu. Potrzebny mi tylko do tego odpowiedni zasilacz mało gabarytowy, który sobie poradzi z tym zestawem. Dzięki za zainteresowanie tematem :)

 

Pozdrawiam

Sebool_uk.

Edytowane przez Sebool_uk
Link to post
Share on other sites

Te dwa zestawy nie za bardzo mają coś wspólnego, jedynie rozmiary. Brazos to platforma do laptopów przede wszystkim, ale z wymienionymi zadaniami stanowczo sobie poradzi. Natomiast SB to platforma PC-towa do której zasilania będziesz potrzebował mocniejszego PSU. Nie wiem jakie TDP ma procesor ale chyba 95W a to sporo na tak mały komputerek. Przeciwko SB przemawia też to że cooler który podałeś może się nie zmieścić w obudowie, podczas gdy Brazosa chłodzimy radiatorami na chipset czy grafikę. Nie wiem też po co tak ogromna moc ma w nim słodko drzemać, lepiej byłoby i5-2500k zastąpić Pentiumem G850 który jest tańszy i też powinien spełnić swoje zadanie, jeśli nie to można dołożyć Radeona 6450 w pasywce i już nawet na tym pograsz w GTA:SA.

 

EDIT: Popatrzyłem na tę obudowę i jest zbudowana wręcz idealnie dla płyty z Brazosem. Wchodzi do niej normalny zasilacz ATX i gdy będzie on miał wentylator skierowany w stronę płyty ją również schłodzi. Natomiast Silentium tu nie wejdzie choćby nie wiem jak się starać.

Edytowane przez ziolopalacz
Link to post
Share on other sites

Popieram przedmówcę, ta i5 to będzie się naprawdę marnować w tym pudełku, bo i tak nie będziesz jej kręcić

i jeszcze jedno, po co Ci aż 8GB ramu do przeglądania netu i muzyki ? ;) Jedna czwóreczka wystarczy i zostanie na coś innego.

Link to post
Share on other sites

Dzięki chłopaki za odpowiedź!

 

@ziolopalacz

Wszystko pięknie ładnie mi opisałeś i trochę mnie oświeciłeś w tym temacie. W drugim poście trochę byka strzeliłem bo w Brazosie jest już pasywne chłodzenie na chipsecie nawet nie zwróciłem na to uwagi jak pisałem posta sorki. Tak szczerzę mówiąc to przychylałbym się ku drugiemu zestawu. Wydaje mi się, że będzie spełniał moje oczekiwania, jest mały, zmieści się idealnie do obudowy, którą podałem w zestawie i w dodatku ma TDP na poziomie 9 - 18 W a chipset 4.7 W. Skoro mamy już omówioną wstępną konfigurację to teraz zastanawia się czy zasilacz picoPSU-160-XT (160W) + Dell DA-2 (12V 220W) podołają moim wezwaniom. Przeglądając różne fora, testy i benchmarki Brazors na prawdę dobrze wypada i jest bardzo energooszczędny co mnie bardzo cieszy.

 

@wormadam

Zgadzam się z Tobą, że 4ka dałaby radę ale tak popatrzyłem na ceny tych pamięci to jedyna różnica to w cenie, która nie jest taka straszna £35.99 za 4gb a £49.99 za 8gb więc wydaje mi się, że lepiej już dołożyć te parę groszy i kupić 8mkę :)

 

 

Mam nadzieję, że jeszcze tutaj zajrzycie i podpowiecie mi co nie co. Drugi zestaw bierzcie pod uwagę a dokładnie chodzi mi tylko o zasilacz, chciałbym aby był jak najmniejszy, najlepiej ten co podałem w zestawie. Jeszcze raz dzięki za pomoc!

 

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Jak dla mnie kupić 8 gb i najwyżej w pudełeczku trzymać na czarną godzinę albo jeśli trzeba będzie sprawdzić płytę. Zasilacz do tej obudowy powinien być taki jak do zwykłego PC-ta, czyli jak dla mnie to weź http://www.x-kom.pl/p/46740-zasilacz-komputerowy-be-quiet-300w-purepower-l7-box.html dla przykładu taki. Na tym zasilaczu możesz sobie później pozwolić na jakąś grafikę, bo obudowa mała nie jest.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...