Skocz do zawartości

RAM a FSB, odwiecznie gnębiące mnie pytanie


Recommended Posts

Od dawna gnębi mnie, jak sie ma taktowanie pamięci a single/dual/triple channel do FSB.

 

Nie wiem czy dobrze to rozumiem, pokaże na przykładzie:

 

mam np procesor pod efektywne FSB 800Mhz czyli 4 x 200Mhz, do tego pamięci w dualu DDR1 2 x efektywne 400MHz( czyli 2 x 2 x 200Mhz), albo w singlu DDR2 1 x efektywnie 800Mhz(czyli 1 x 2 x 400Mhz), w pierwszym przypadku DRAM:FSB=1:1 a w drugim 2:1

 

i teraz pytania:

- czy oba przypadki są jednakowo wydajne zakłądając równe timingi

- czy dobrze pojmuje różnice pomiędzy single a dual

- czy wzrost efektywnej wydajności pamięci ponad efektywne FSB daje ogólny wzrost wydajności

- czy dla tego procesora z pamięciami dual DDR2 800 miałoby tę samą wydajność co dual DDR2 667 czy tez 533 lub nawet 400, nie ruszając FSB, dopasowując tylko mnożniki, zakładamy równe timingi

- jesli dobrze rozumiem powyższe, to po co triple channel skoro DDR3 ma tak wysokie taktowanie efektywne; żeby dać więcej układów na niższej częstotliwości z lepszymi timingami?? (3x1333 ?=? 2x2000 i jak wysokie musiałoby być FSB efektywne żeby to wykorzystać)

- czy procesorowi o efektywnym FSB 1600MHz do rozwinięcia w pełni skrzydeł (bez OC) wystarczyłby jeden moduł DDR3 o efektywnym taktowaniu 1600Mhz pracujący w single channel

- co jest wąskim gardłem efektywne FSB, czy efektywny RAM

- (edit) jak to sie wszystko ma do HT i QPI

Link to post
Share on other sites

czy oba przypadki są jednakowo wydajne zakłądając równe timingi

Mówi się, że najlepiej mieć stosunek DRAM:FSB na poziomie 1:1, jednak u mnie przy identycznym taktowaniu procesora (manipulacja mnożnikiem, FSB i dzielnikiem) nie było żadnej różnicy w wyniku 3DMark, czy to na 1:1, czy na 2:3 (identyczne taktowanie procesora i pamięci).

 

czy dobrze pojmuje różnice pomiędzy single a dual

Ilość kości nie wpływa na ich efektywne taktowanie. Przynajmniej nie w tym sensie :)

 

czy wzrost efektywnej wydajności pamięci ponad efektywne FSB daje ogólny wzrost wydajności

W moim przypadku tak - im wyższa częstotliwość pamięci, tym lepsze osiągi (niezależnie od przyjętego DRAM:FSB ratio).

 

czy dla tego procesora za pamięciami dual DDR2 800 miałoby tę samą wydajność co dual DDR2 667 czy tez 533 lub nawet 400, nie ruszając FSB, dopasowując tylko mnożniki, zakładamy równe timingi

Procesor pewnie miałby tą samą wydajność, ale cała jednostka już nie. Wyższe taktowanie pamięci = wyższa wydajność komputera. Dual również nieco zwiększa wydajność pamięci, ale nie w ten sposób - nie mnoży się szybkości przez ilość kości.

 

co jest wąskim gardłem efektywne FSB, czy efektywny RAM

FSB. A dokładniej wynikowe taktowanie procesora. Komputer będzie tylko nieznacznie wydajniejszy przy kościach 667, a 800, czy 1066 MHz.
Link to post
Share on other sites

Dual również nieco zwiększa wydajność pamięci, ale nie w ten sposób - nie mnoży się szybkości przez ilość kości.

Architektura dual-channel (dwukanałowa) – technologia stosowana w płytach głównych do wydajniejszej obsługi pamięci DDR, DDR2 lub DDR3. Polega na podwojeniu przepustowości przesyłu danych przez magistralę łączącą pamięć RAM z mostkiem północnym (ang. northbridge), pełniącego rolę kontrolera pamięci. Technologia dual-channel wykorzystuje dwa 64-bitowe kanały, co razem daje kanał szerokości 128 bitów dla przesyłu danych pomiędzy pamięcią RAM a procesorem.

by Wikipedia

 

skoro podwaja to można przyjąć i mnożyć w cudzysłowie taktowanie x2 bo przecież taktowanie wprost przelicza sie na transfer

 

więc jak to z tym dualem jest?

 

zauważmy że jak wyszły pierwsze procki na 800Mhz, to ogólnie dostępne były moduły 400Mhz, jak wyszły procki pod 1066 to na rynku byly 533 i zaczynaly pojawiac sie 667, potem przyszlo 1333 i wyszly 800 i 1066, potem procki 1600 pamieci 1200 oraz ddr3

 

czy po prostu postep pamieci nie jest szybszy od procesorow, i tak naprawde do pelnego wykorzystania procka bez OC wystarcza pamieci w dualu o taktowaniu efektywnym polowe niższym od efektownego taktowania FSB

 

czy ilość rdzeni też ma jakieś znaczenie, w końcu komunikują się prze z mostek

Link to post
Share on other sites

Nie wiem, jak to jest dokładnie rozwiązane w dzisiejszych komputerach (HT, HTT itp), ale dawniej dwie kości wcale nie oznaczały 2x większej ilości wykonywanych zadań na sekundę - ilość tych operacji określała szyna FSB (pomnożona przez 2 w przypadku pamięci DDR). Dwa razy większa ilość przesyłanych danych nie oznacza dwa razy szybszej pracy!

 

Pamięci zwyczajnie nie są teraz wąskim gardłem - bez zabawy w OC spokojnie wystarczą ci nawet 667 MHz w większości przypadków.

 

PS. Wikipedia to encyklopedia tworzona głównie przez Dzieci Neostrady :)

Link to post
Share on other sites

Chodzi mi o to aby dopasowac to tak, zeby maksymalny przepływ danych między procesorem a mostkiem równał sie sumie przepływu miedzy mostkiem a pierwszym i drugim kanałem pamieci.

 

Co daje nam zwiekszenie maksymalnego transferu do pamieci powyzej maksymalnego transferu pomiedzy mostkeim a procesorem?

Link to post
Share on other sites

ma racje

 

mi chodzilo o to Twoje rozumowanie

"zauważmy że jak wyszły pierwsze procki na 800Mhz, to ogólnie dostępne były moduły 400Mhz, jak wyszły procki pod 1066 to na rynku byly 533 i zaczynaly pojawiac sie 667, potem przyszlo 1333 i wyszly 800 i 1066, potem procki 1600 pamieci 1200 oraz ddr3.

Czy po prostu postep pamieci nie jest szybszy od procesorow, i tak naprawde do pelnego wykorzystania procka bez OC wystarcza pamieci w dualu o taktowaniu efektywnym polowe niższym od efektownego taktowania FSB"

 

to jest zagmatwane i tak zostanie:)

"Chodzi mi o to aby dopasowac to tak, zeby maksymalny przepływ danych między procesorem a mostkiem równał sie sumie przepływu miedzy mostkiem a pierwszym i drugim kanałem pamieci. "

 

a to

"Co daje nam zwiekszenie maksymalnego transferu do pamieci powyzej maksymalnego transferu pomiedzy mostkeim a procesorem?"

cholera wie;)

moze wiekszy transfer do urzadzen korzystajacych z pamieci ktore obsluguje dany most - ale znaczenia realnego to to nie ma:)

Link to post
Share on other sites

do tej pory nigdy nie znalazłem odpowiedzi na te pytania, zawsze wszędzie jest "bo tak jest" :)

 

jest ktoś mi to w stanie wytłmuaczyć tak od podszewki, tzn włącznie z taktowaniem szyn, ich szerokością, adresacją pamięci, cyklami itd; jestem elektronikiem i taka forma byłaby dla mnie jasna; mikroklocki będe miał dopiero w tym roku, a i tak pewnie od doktorków niewiele usłyszę, gdyż na ogół zajmują sie raczej drobniejszymi rzeczami, gdyż jak wiadomo mikrokontrolery taktowane zegarami na poziomie kilkunastu-kilkudziesięciu megaherzów wystarczają do praktycznie wszystkiego, albo jesli zajmą się systemami wydajnościowymi to np innymi arcitekturami: powerPC czy ARM, albo też zajmują się FPGA; teraz o x86 jakoś chyba niewiele się uczy

Link to post
Share on other sites

żebyś wiedział ile google za tym przeszukiwałem, szukam prostej odpowiedzi, a tematy tego typu są zwykle w rzadkich, ciężko dostępnych książkach lub pdfach i to jeszcze podane w sposób ciężki do przyswojenia albo też bardzo rozczłonkowany

 

już wiele razy sie przekonałem jak mało informacji jest w necie

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...