Skocz do zawartości

Dyskusja ogólna - LCD/Plazma/CRT/projektory SD/HD - Tutaj dyskutujemy o wszystkim związanym z działem.


Recommended Posts

a przypadkiem panowie komentatorzy negatywni fhd nie zauwazacie ze "tylko" fhd to za malo dla ekranow typu>40" moze 1300x700 i plamka jak denko od słoja byle byl kontrast - wszystko jest wazne

 

jak pojedynczy piksel moze miec rozmiar 2mm i ma niby wszystko grac jak nalezy

 

jakby bylo 5000x2000 to o niebo lepiej niz 1300x700

 

 

fhd to zadne cos magicznego ani rozdzieczosc nie wazna - wazny rozmiar piksela a ze rozdzielczosc go wyznacza to juz nie wina "magii" fhd;)

Edytowane przez erazm2
Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

FHD testowałem na moim monitorze z 1920x1200... 24" i z odległości 30 może 40cm widać minimalną różnicę między filmem 720p a 1080p. Z metra żadnej różnicy nie widzę...

 

Ponoć do 40" to trzeba siedzieć 1,5m od TV aby widzieć różnicę. FHD nie jest najważniejszym parametrem. Nie jest to coś złego ale jakość obrazu jest chyba ważniejsza...

 

jakby bylo 5000x2000 to o niebo lepiej niz 1300x700

Oczywiście, zę lepiej tylko... czy masz filmy w takiej rozdzielczości. Czy mam materiał FHD wgl. Jak mamy to można sobie fundnąć FHD.

 

fhd to zadne cos magicznego ani rozdzieczosc nie wazna - wazny rozmiar piksela a ze rozdzielczosc go wyznacza to juz nie wina "magii" fhd;)

FullHD to cud magii marketingu :) teraz wszystko jest w HD... nawet jak nie jest w HD to jest napisane, że jest HD. Co do wielkości piksela to sprawa subiektywna. Ja gram przy wielkości pix 0,31mm i jest dla mnie lux ale dla kogoś innego jest to za dużo. Najlepiej pójść do sklepu i porównać. ja osobiści jak widziałem w marketach film na TV 37"50" myślałem, że FHD leci. Pracownik sklepu powiedział, ze 720P leci. Edytowane przez krolik_beny
Link to post
Share on other sites

jakosc jest wazniejsza a do jakosci tak samo zalicza suie i kontras i.... i rozmiar plamki

jak widze te przemieszczajace sie "krowie placki " po ekranie 40" 1300x700 to tu nie ma zadnej jakosci pomimo kontrastu i ...

 

ps

moga byc nawet filmy 800x600 ogladane w znacznei wyzszej i i tak jest znacznie lepiej bo postac zostaje zbudowana z o wiele wiekszej liczy pikseli

na samym ekranie

 

 

 

wlacz zwykla tv analogową na 800x600 i w 1900x1000 na czyms24"- roznica gigantyczna a to samo zrodlo

to cos jak granie w 800x600 i granie w 800x600 z aaa x16

Edytowane przez erazm2
Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Tak między 240p-480p a 720p i 1080p jest spora różnica. Między 720p a 1080p jest malutka. Takie moje subiektywne zdanie.

 

Zresztą napisałem w moim poście, ze do 3.000 PLN kupi lepsze PDP od mojego z 1920x1080. Nie napisałem "Nie kupuj FHD"... więc nie wiem po co robimy OT...

Edytowane przez krolik_beny
Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

@UP

 

1920x1080 w TV w porządku. Trzeba mieć tylko materiał 1080p (np Blu-Ray czy jakieś MKV 1080p) bo inaczej sztuka dla sztuki.

 

1920x1080 w monitorach. IMO bezsensowna bzdura. Było 1920x1200, zamienili na 1920x1080.

 

Zresztą do 3.000 PLN i tak kupi coś z FHD. Ja bym był poszedł w stronę PDP anie LCD ale to już jego wybór.

Edytowane przez krolik_beny
Link to post
Share on other sites

wlasnie w tv uwazam to jest jeszcze wazniejsze bo jest o wiele wieksza roznica plamki niz w monitorach czy w monitorz 20" uzywasz 800x600 czy 1900x1200 nie ma takiej drastcznej roznicy jak w tv 50" pomiedzy 1300x700 a 1920x1080 bo tam to nawet ta najwieksza to i tak za malo - same wielkie ruszajace sie kropy widac;)

 

a na tej nizszej to "przemieszczajace sie place" - trzeba by chyba 10 metrow siedziec by przestalo sie rzucac w oczy

Edytowane przez erazm2
Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

ja dużo oglądam filmó w 240p-480p i mi nie przezkadza ta rozdzielczość. W piatek chyba dojdzie mój TV (1024x768 z 42") to potestuję i dam znać czy jest dobrze czy do bani. W marketach się obrazowi na dużych TV przyglądałem z bliska (1m) i daleka i było ok (materiał 720p a nie 800x600).

Link to post
Share on other sites

Krolik dobrze napisał. Widoczna różnica jest między 480p a 720p, między 720p a 1080p tej różnicy po prostu nie widać. Jak miałem 50 cali w kawalerce na odległości 1,5-2m to ściągałem sobie kilka filmików w 720p i 1080p, nawet z tej odległości ciężko było się połapać który film jest który a przecież większość z nas na co dzień ma do czynienia z mniejszym współczynnikiem wielkości do odległości (chociaż przyznaję, że 50"/2m to ideał). Co śmieszne również skuteczność kolegów była na poziomie losowym.

 

erazm2. Tu nie chodzi, że to czysty marketing ale prawie dla wszystkich jest to pusty parametr, choć o tym nie wiedzą. Pusty dlatego, że żeby go wykorzystać muszą zatrzymywać film i kolegom palcami pokazywać "o tu. Widzisz, tu jest różnica". Jeżeli czegoś nie widać na pierwszy rzut okiem to po co tak za tym gonić? FHD przydaje się jak chce się kompa podłączyć bo nawet BR wygląda dobrze na 720p, chyba, że ktoś ma naprawdę wielki TV i siedzi blisko.

 

Na zakończenie nie mam problemu z FHD po już przy średniej klasie TV nie ma mowy o HDReady ale z hasłami typu "chcę kupić LCD FullHD 40 cali do 1600 pln" albo "TV 32 cali, koniecznie FHD". Potem taki 32 cale stoi 2-3 metry od głowy a jeśli chce się jakość to za 1600 nie kupi się dobrego FHD. Lepiej jest kupić plazmę HDReady która będzie miała dużo lepszy obraz niż tani LCD FHD. Plazmy w ogóle mają tego plusa, że mają większą rozpiętość cenową, są to jednocześnie najtańsze telewizory o przyzwoitym obrazie (od 40 cali) oraz najdroższe TV Hi-Endowe. Co więcej na dobrego LCD/LED trzeba wydać 3000-4000 podczas gdy plazma z równie dobrym obrazem kosztuje koło 1000 mniej.

Edytowane przez elkey
Link to post
Share on other sites

to nie jest zaden pusty parametr , czysta slepi czy tylko teorie nagrania do teorii rozdzielczosci dopasowujecie

 

ten tv Krolika 42" 1000x700 to darmo bym nie chcial bo takie rzeczy jak gigantycza plamka widze "z kilometra" zawsze i przy zatrzymanym i przy ruszanym i przy wszystkich jakie mozna spotkac

 

pysk aktora sklada sie "z trzech" pikseli na krzyz

 

wielkie poruszajace sie piksele po ekranie ja nie wiem jak mozna tego nie widziec

w dowolnie nakreconym filmie

idz do sklepu i sie przyjrzyj jak wyglada pysk w fhd 42" ze zwyklej tv analogowej i ten sam pysk w tej samej ( w NATYWNEJ a nie przypadkiem sklalowanej do nizszej z tv ktory ma znacznie wieksza )1000x700 przy 42" - roznica jest powalajaca i napewnio nie na korzysc krowiej plamy;)

 

sam ruch postaci zbudowanej z wielkich pikseli to juz porazka- to zeby sie postac ruszala musza sie wyswietlac nastepne na panelu wielkie kwadraty - ruch jest najgoszy a nie zatrzymanie i pokazywanie palcem

palecem to ja sie stukam w czolo jak slusze ze wielkie piksele daja super obraz

a inni moga sie stukac na to ze nie daja - wolnoc Tomku w swoim domku;)

Edytowane przez erazm2
Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

to nie jest zaden pusty parametr

Jest i nie jest. Jeśłi świadomie chcemy FullHD i wiemy po co nam ona i mamy jak to wykorzystać to czemu nie. Ale większości ludzi ma mózgi wyprane przez reklamy gdzie wszystko jest HD lub FullHD więc o nie też chcą mieć coś HD bo to ma być lepsze nie bardzo wiedząc czym jest HD czy FullHD i jak to wykorzystać. Przykłąd z naszego forum, dział monitory... Doradzyamy monitor 22" 1680x1050 i nagle jakiś "specjalista" się dołączył... cytuję..

 

Spec: Ale na ch*j mu monitor bez FullHD?

Ja: A na ch*j mu monitor z FullHD?

Spec: Nie wiem. fajnie mieć.

 

Pozostawiam to bez komentarza...

 

pysk aktora sklada sie "z trzech" pikseli na krzyz

Widzę zedytowałeś swojego posta. Pisałeś: uruchom 800x600 na 24". Mój grat gra w Skyrima w 800x600 na 24" (pasy po bokach). Sam gram na CRT w 1024x768 ale sprawdzałem tą rozdzielczość i 1280x800 na moim 24" i fakt piksele troch większe ale nie przeszkadza to. bardziej widać efekt skalowania obrazu niż piksele. tak samo odlałam filmy 24p-480p. Ponize 300p piksele bardziej zauważalne ale... i tu przejdę do kolejnej myśli i cytatu...

 

wielkie poruszajace sie piksele po ekranie ja nie wiem jak mozna tego nie widziec w dowolnie nakreconym filmie

Obraz cyfrowy składa się z piksli czy tego chcesz czy nie... taki tego urok :) Ja napisze tak... lubię grac w gry i oglądać filmy, natomiast nie kręci mnie wyszukiwanie w obrazie pikseli. Oczywiście, że są widoczne. Ale to chyba nie na tym się skupiamy jak oglądamy czy gramy... Sam grywam na 17" CRt w 1024x768 co daje wielkość piksele rzędu 0,31mm, czyli relatywnie duży. Wczoraj sobie jadę w NFS: Run i ja nie widze problemu pikseli. jest akcja, muszę omijać auta naie wypatrywać gdzie tu piksel na krawędzi jest. Oczywiście mogę zatrzymać obraz i podziwiać schodki z odległości 50cm tylko czy po to włączam grę...??? To samo filmach. testowałem mój 24" LCD w 1027x768i1280800 i piksele w niczym ni przeszkadza.

 

idz do sklepu i sie przyjrzyj

Przecież napisałem, ze byłem i to nie raz...

 

 

jak wyglada pysk w fhd 42" ze zwyklej tv analogowej

Przecież napiałem że różnica między 24p-480p a 720p-1080 jest spora i zauważalna na dzień dobry... Piałem że różnica między 720p a 1080p przy natywnej tej wyższej jest praktycznie nie zauważalna...

 

sam ruch postaci zbudowanej z wielkich pikseli to juz porazka

To już Twoje subiektywne odczucie i nadwrażliwość. Proponuję filmy w FullHD oglądać na monitorze 21,5", bo tam plamka jest mała i żadnego piksela może nie zobaczysz. natomiast nie wiadomo jak uświadomiony jest auto tematu i jak on to postrzega, bo może mu starczy 720p a 1080p kupuje bo tak wszyscy o tym trąbią albo tak jak Ty chce mieć jak najbardziej szczegółowy obraz z 1 metra. Ale tego ne napisał przecież.

 

wolnoc Tomku w swoim domku;)

Z tym się akurat zgadzam :)

 

PS: Sorki a byki i literówki ale się śpieszyłem.

Edytowane przez krolik_beny
Link to post
Share on other sites

@ erazm2

 

Piszesz dość nietypowe rzeczy ale każdy ma swoje gusty i preferencje a o gustach.... non est disputandum. Ty masz albo tysiąc razy więcej do tego mniejszych czopków w siatkówce niż normalny człowiek albo masz TV 42 metr od oczu.

 

Nie ma co tego kontynuować. Napisałem już moje zdanie i nie mam nic do FullHD ale do pewnego maniakalnego podejścia doń.

 

Koniec.

Link to post
Share on other sites

krolik beny

"Proponuję filmy w FullHD oglądać na monitorze 21,5","

 

teoretycznie to jest oki ale nie pogardzilbym gdyby bylo dwa razy wiecej;)

wowczas moglbym nazwac to jakos tam idealnym - obzaz bez widoczej plamki czyli jest ok

 

i nie ma znaczenia jakie filmy chodzi wylacznie o plamke a nie nakrecenie filmu przy dwa razy mniejszej ten sam nakrecony obraz albo zlozy sie z jednej na punkt jak w materiale wejsciowym albo z czterech na punkt jak w materiale wejsciowym - mi chopdzi nie o material ale by ten sam punkt skladal sie z jak najwiekszej ilosci punktow wyswietlanych wowczas jest obraz jednolity jak obraz zwyczajny typu pedzel/plotno/ogladanie

na matrycy jest kaszana - pozbyc sie kaszany -matryca w rozdzialce 5000x2000 24" =bez kaszany

a nie materialu wejsciowego doszukiwac to tylko druga skladowa

wogole nie mowie jaki obraz wejsciowy czy fhd czy cwierc hd czy 1:20 hd wylacznie o jakosci matrycy ktora zawsze widac bez wzgledu na obraz wejsciowy

a czym gorzej tym gorzej i lepiej kiedy jest coraz gorzej byc nie moze bo to chocby mechanika sie klania

 

ale jak mowisz jest moda kupowac fhd i pewnie polowa nawet nie wie po co

 

elkey

ja mam czopkow wiecej jakichs czy Ty masz jaksos ich mniej?- kazdy normlny widzi WYRAZNIE wielki rozmiar plamiki przy czyms jak 50" 1300x700

inaczej idealnym bylby rowiez obraz 100" 1300x700 - tam tez nie zobaczysz klocow?

ile Ci potrzeba by zobaczyc kloce? - maja byc jak talerz tam dopiero bedzie widac ? :P

Edytowane przez erazm2
Link to post
Share on other sites

Słaby jestem z matmy więc mnie poprawcie jak się mylę bo głowa mi się przepala:).

 

Weźmy pod uwage TV 40 cali (~102cm) w standarcie 16:9. Piksel powinien mieć mniej więcej:

- 0,6 x 0,8 mm @ 1360x768

- 0,42 x 0,56 mm @ 1920x1024

 

Zestawmy teraz to z faktem, że oko ludzkie młodego człowieka przy dobrych warunkach potrafi rozróżnić dwie linię jako oddzielne jeśli odległość ich obrazów na siatkówce mierzona kątem o wierzchołku w soczewce wynosi 1 sekundę kątową ("Neurobiologia - krótkie wykłady", 2005, Alan Longstaff). Jeżeli więc w jednym stopniu kątowym jest 3600 sekund kątowych to wyliczając to z sinusa wychodzi, że rozdzielczość w plamce żółtej wychodzi ~0,5mm z 2 metrów.

 

Zestawiając to wszystko, fizjologicznie nawet w idealnych warunkach 40 cali z 2 metrów różnica jest na styk a wręcz fizycznie niewidoczna (pomijam kwestię psychologiczną jak nastawienie, czy jak niektórzy wolą, autosugestia) bo 1080p od 720p różni się tylko 0,18 x 0,24 mm. Pamiętaj, że te idealne warunki to młody wiek, maksymalnie skupiony wzrok (tak nie ogląda się filmów) oraz, że mowa o dwóch liniach a nie pikselach. Rozdzielczość oka ludzkiego jest mniejsza dla pikseli bo piksele to sposób na widzenie komputerów, fizjologiczne organizmy raczej posługują się nie pojedyńczymi pikselami a liniami różnego kształtu i to jeszcze na poziomie siatkówki. Piksele też są widoczne ale u żywych organizmów gorzej.

Edytowane przez elkey
Link to post
Share on other sites

zartujesz ze nie widac plamki czy po co ten wyklad o neurobiologii?

 

proponuje Ci popatrzec w swoj wlasny monitor a pozniej dojsc do wniosku ze mowimy o czyms 4 razy wiekszym 6 razy wiekszym 10 razy wiekszym 20...

 

skoro widzisz cos 10x mniejszego z pol metra to chyba bez problemu zobaczysz te 10x wieksze z zaledwie 3/4razy dalszej odleglosci

 

teraz wybierz wieksze roznice niz te dwie ktre wybrales

te to nie jest roznica tylko o 0,1xx tylko jedne od drugich sa dwukrotnie wieksze

 

nie bede sie tu spieral jaka jest roznica pomiedzy tymi dwoma - mowie i to od poczatku ze rozmiar plamki ma znaczenie i zeby go nie traktowac jako nieistotny belkot a nie czym roznia sie te dwie podane przez Ciebie

dla mnie dwa razy wieksza to juz b duzo - przypusc ze moze byc dalsze powiekszanie bo ktos mowi ze to nieistotne

Edytowane przez erazm2
Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Miałem się ustosonkować odnoscie wypowiedzi dotyczącej sygnałuu wejściowego i samej rozdzielczości wyświetlacza alenie chcę mi się już kłucić. Nie mam siły po całym dniu :) MI te piksele w filmach czy grach nie przeszkadzają. Oczywiście widzę różnicę między 0,27mm a 0,31mm (mam 5 monitorów). Grywam i oglądam filmy przy rozmiarze pikslea 0,31 mm i jest dla mnie git. Na TV CRT 21" pewnie sa piksele większe z racji tego że takie TV mają gdzieś rozdziałki w granicach 700x500 (pi razy oko) i tez jest git. Jak przyjdzie nowy TV to obczaję jak to jest.

 

Natomiast rozmiar piksela ma dla mnie większe znaczeni w zastosowaniach typy praca. Do czytania lepszy większy piksel. Ale to takiego Photoschopa wolał bym dużą rozdziałkę... jak największą ai piksel może być mały.

 

matryca w rozdzialce 5000x2000 24" =bez kaszany

Pewnie fajne by było... gdyby były takie monitory/TV a do tego też filmy w takiej rozdzielczości :)
Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Raczej nie czyste SF... pod koniec dekady planują zapodac w Japonii sygnał UHD (7680 × 4320, 33,2 Mpix). Co z tego będzie zobaczymy. Pewnie jeszcze 16:9 zamienią na 21:9 jakoś po drodze. pewnie w między czasie coś pokombinują z 2160p (3840x2160). Ale to jeszcze trzeba poczekać :)

Link to post
Share on other sites

Po to ten wykład z neuro zeby pokazać, ze powyżej jakiejś rozdzielczości przy danym dystansie dalsze jej zwiększanie nie ma realnego sensu bo wąskim gardłem staje sie możliwość twojego oka. Rozmawiam tylko i wyłącznie o różnicy między hdready a fhd gdzie plamka nie jest większą dwa razy ale tylko o jakieś 30%. Erazm2, ja nie mówię, ze fhd jest złe tylko, ze nie mozna sensownosci rozdzielczości okreslic bez uwzględnienia odległości od ekranu. A dlaczego mnie ten temat tak irytuje? Poczytaj ile jest postów mówiących, ze ktoś chce tv 32 cale na 3metry, koniecznie fhd. Pisze symbolicznie ale nie trudno dostrzec, ze fhd zrobiło wielką furorę za samo bycie fhd.

Link to post
Share on other sites

Różnica między fhd a hd jest widoczna gołym okiem z tym,że na fhd musi być odtworzony odp. materiał taki jak blu-ray.Oczywiście tv hd ready są ok do codziennego użytku i preferują równie b.dobrą jakość obrazu.Ale patrząc na dużo niższe ceny tv jak było na początku,to czemu nie kupić fhd.Rozdzielczość:czym większa tym więcej widzimy ale tylko podpinając do komputera i załaczając gre (po wcześniejszym ust.) w programach tv nie zauważymy różnicy.

 

Tak z ciekawości pixelozy waszej to pierwszy na Swiecie tv 8K można podejść aparatem do matrycy i robić już zdięcia :)

Link to post
Share on other sites

... Rozmawiam tylko i wyłącznie o różnicy między hdready a fhd gdzie plamka nie jest większą dwa razy ale tylko o jakieś 30%...

pomylka- juz samo Twoje wyliczenie przy tym samym calarzu mowi wyraznie jedna od drugiej ponad dwa razy wieksza nie o 30% a o 110%

powierzchnia pierwszej 0.6x0.8mm - 0.48mm2

drugiej 0.56x0.42 -0.23mm2

tam powinno wyjsc cos typu plamka 0.7x0.7 czy 0.48x0.48 bo takich prostokatnych to nie ma ale przyjmijmy bo mi tez sie liczyc niechce - dawno tego nie liczylem i zapomnialem nawet jak to dobrze przeliczyc a nie chce mi sie myslec;)

 

zaloz ze wiekszy calarz ma mniejsza rozdzialke a mniejszy wieksza roznica juz 6 razy pomiedzy nimi

pomiedzy monitiorową 0.25 a w duzym tv bliską 1mm jest juz roznica 16x i to nie koniec;)

a jak mowie dla mnie nawet w 40" fhd jest juz za duza

32fhd to jeszcze da sie ogladac;)

 

 

tv8k co to za cudo - moze za 10 lat kupie %-) rzeczywiscie juz zrobili alem zacofany - sf- %-)

Edytowane przez erazm2
Link to post
Share on other sites

No ale równo nie wychodzi, sam oblicz.

 

Przekątna (b) = 40 " = 102cm = 1020mm

Robisz układ z dwiema niewiadomymi wiedząc, że stosunek długości dolnego boku (a) do wysokości (h) to 16:9. Używasz pitagorasa (a2 + h2 = b2) i wychodzą ci wszystkie boki. Boki w mm dzielisz przez liczbę pikseli czyli h/768 i a/1360 dla 720p oraz h/1080 i a/1924 i wychodzi Ci mniej więcej taki rozmiar piksela jak napisałem wyżej.

 

Dobra, nie chce mi się pisać, swoje powiedziałem i zdania nie zmienię, nie oczekuję też tego od nikogo. Pozdro

Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Lepiej być świadomym tego czego się chce. Niewiedza nie popłaca. łatwiej kupimy bubla albo damy się naciągnąć na coś co nam nie jest potrzebne :)

 

Tak jak z autami...

Jak ktoś wie, zę wciśnięcie pedału gazu powoduje większe zużycie paliwa i większe rachunki a paliwo to nie będzie przyśpieszał aż do świateł tylko sobie silnikiem zredukuje i dojedzie spokojnie do nich. ten kto nie wiem pojedzie byle szybciej i potem gwałtownie hamuje. ten co spokojnie zapłaci mniej niż ten co nie wie :) Sprytność/przebiegłość popłaca :)

 

Dziś dojdzie Tv z tymi pikselami wielkości kartofla i zobaczę jak to jest w SD, HD i FHD :)

Edytowane przez krolik_beny
Link to post
Share on other sites

Co porównujesz auta,idę do sklepu i zwracam ogólną uwagę na obraz który ma mi się podobać bo ja będę oglądał ten obraz a nie wpatrywał się w pxele do tego robił obliczenia śmieszne ile wynosi jeden pixel :D przy obecnej technologi tv widać różnicę i kupujesz jaki ci sie podoba,nie wspominając o bajerach i nazewnictwo poszczególnych technologi użytych w danym tv.Do tego rozdzielczość i cale wybierasz jakie ci pasują do pomieszczenia,nie widzę tu żadnej filozofii z wyborem odp. tv dla siebie.

 

Auta i ta sprytność - kup sobie auto które mniej pali lub przerób na gaz albo i ropniaka :D jak kogoś stać na potwora i benzyne to jego sie zapytaj czy jest na tyle sprytny :D

 

Tak samo jak ludzie piszą o prądożernosci kart u których chcieli by wydajność kosmiczną a brała przy tym najlepiej 100W :hahaha: to identyczna sytuacja niech kupią sobie 8800gt :D

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...