Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam

gdy kupiłem kompa zamówiłem prawie cały komplet na agito w tym dysk Seagate 7200.12 500GB 16mb, niestety dysk od razu był popsuty więc poszedł na gwarancje, a ja kupiłem Samsung SpinPoint F1 500 Gb 16mb dziś gdy minął ponad miesiąc od wysłania seagate na gwarancje wstając rano zobaczyłem paczkę na stole z nowym seagate i teraz mam takie pytanie ponieważ czytałem trochę o połączeniu dysków w RAID i czy z tych dwóch wyżej wymienionych dysków da się coś złożyć w ten RAID, czy to muszą być takie same dyski ???

Link to post
Share on other sites

RAID 0 - najszybsza wersja RAID (zapis i odczyt), ale gdy jeden dysk się zepsuje to tracisz dane

RAID 1 - mirroring, wersja bezpieczna jak 1 dysk padnie to nie tracisz danych, ale szybszy masz tylko odczyt a zapis taki sam

 

Inne wersje raid to wariacje tych dwóch ww.

 

 

Ja bym ci polecił RAID 0 + trzeci dysk na backup.

Link to post
Share on other sites

ok

idę teraz na rower jak wrócę to biorę się za RAID ;) dzięki za pomoc po raz kolejny pokazaliście że benchmark rządzi :)

 

przeczytałem już ten poradnik i wszystko jest w miarę zrozumiałe tylko że podczas instalacji trzeba mu podać sterowniki od Raid na dyskietce dołączone przez producenta płyty a ja takich nie mam, nie mam nawet dyskietki w kompie ...

Link to post
Share on other sites

RAID 1 - mirroring, wersja bezpieczna jak 1 dysk padnie to nie tracisz danych, ale szybszy masz tylko odczyt a zapis taki sam

Tu sie mylisz, wiekszosc kontrolerow przy RAID1 nie uzywa przemiennego trybu odczytu, a wiec predkosc pozostaje taka jak przy jednym dysku.

 

Co do sterow, jezeli wgrywasz Viste badz Siodemke to one zawieraja juz stery raidowe i nie ma co sie przejmowac :)

Link to post
Share on other sites

jezeli wgrywasz Viste badz Siodemke to one zawieraja juz stery raidowe i nie ma co sie przejmowac :)

Te systemy mają raczej tylko stery do AHCI, czyli natywnego trybu sATA II ;)

 

Tutaj są stery AHCI oraz RAID do Twojego modelu płyty głównej ;)

 

http://dlsvr.asus.com/pub/ASUS/misc/sata/AMD_AHCIRAID_V31154086_V311540127_XPVistaWin7.zip

 

Pozdrawiam, :)

Link to post
Share on other sites

jezeli wgrywasz Viste badz Siodemke to one zawieraja juz stery raidowe i nie ma co sie przejmowac :)

Te systemy mają raczej tylko stery do AHCI, czyli natywnego trybu sATA II :)

 

Tutaj są stery AHCI oraz RAID do Twojego modelu płyty głównej ;)

 

http://dlsvr.asus.com/pub/ASUS/misc/sata/AMD_AHCIRAID_V31154086_V311540127_XPVistaWin7.zip

 

Pozdrawiam, :)

Co do sterow, jezeli wgrywasz Viste badz Siodemke to one zawieraja juz stery raidowe i nie ma co sie przejmowac

W moim przypadku musiałem zapodać stery, bo mi system nie widzial macierzy

 

To chyba bez service packow zescie wgrywali, ja jak nie podszedlem z Vista to nigdy nie musialem sterow podawac ;)

Link to post
Share on other sites

Inne wersje raid to wariacje tych dwóch ww.

poczytaj sobie lepiej: http://en.wikipedia.org/wiki/RAID ;-)

 

PS: przy raid1 jak braknie prądu, czy zrobisz reseta to po ponownym uruchomieniu Intel Matrix..... będzie robił inicjalizację macierzy, która trwa ~1h (tyle mniej więcej wyszło przy Q9550)

 

PS: Win7 ma na bank stery do ICH10R, Vista chyba od któregoś service packa

Link to post
Share on other sites

Może MS nie lubi AMD i nie integruje sterów RAID z płytą instalacyjną.

Ja tak jak GreQonE nie muszę ich podawać (ale dla świętego spokoju to robię - a nóż któraś wersja sterownika coś poprawia w wydajności) przy Viście jak i Se7enie.

Link to post
Share on other sites

Może MS nie lubi AMD i nie integruje sterów RAID z płytą instalacyjną.

Ja tak jak GreQonE nie muszę ich podawać (ale dla świętego spokoju to robię - a nóż któraś wersja sterownika coś poprawia w wydajności) przy Viście jak i Se7enie.

Tutaj ciekawostka, instalowalem Sevena w wersji Pro wczoraj i sie okazalo ze jedyne stery jakie musialem zainstalowac (wogole) to byly stery od dzwiekowki (x-fi) i grafiki (tylko dlatego zeby byl nvidia control panel). Cala reszte sterow win 7 posiada i do tego sa nowsze niz te co sa na stronach producentow.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...