Skocz do zawartości

Recommended Posts

Uszanowanie.

 

Poszukuję do domu takiego ustrojstwa, co będzie chodziło 24/7, żarło mniej prądu niż komputer, nie wyło, a targało/seedowało torrenty, przechowywało pliki i udostępniało "media". Taki mały, prosty komputerek, żeby nie trzeba było tam konfigurować cudów, a każdy w sieci mógł sobie tam ściągać i podglądać te pliki i tyle. Więcej mi do szczęścia nie trzeba.

 

Póki co, to nieśmiało rozglądam się w temacie NASów i przyznam szczerze, temat mnie trochę przytłacza. :/

Edytowane przez rozbrajacz
Link to post
Share on other sites

Rozsądne pieniądze dla mnie to do 1k, ale jakby miało być coś naprawdę dobrego to mogę się szarpnąć nawet i na te 2k. Przede wszystkim, to ma być wymiarowo nie za wielkie, żeby mogło stać w korytarzu obok routera. Tak na dobrą sprawę to ja po prostu potrzebuję nie mniej, nie więcej, jak dysku zewnętrznego z możliwością obsługi utorrenta [ewentualnie irca i MU, ale to takie marzenia ściętej głowy], co by działało niezależnie od komputera.

 

Są może routery, które z dyskiem zewnętrznym by robiły taką magię?

Link to post
Share on other sites

W sumie to przespałem się z problemem i wywalając 2k na NASa mam w sumie "pudło", które "niewiele może". Tak na chwilę obecną trochę sensowniejsze mi się wydaje sklecenie jakiegoś małego barebone'a, bo sobie go skonfiguruje według potrzeb i nie będę zależny od firmware'u danego urządzenia. A to ma być niewielki serwerek domowy 1TB, no max 2TB. Coś możecie poradzić w tym temacie?

Link to post
Share on other sites

Ten serwerek HP wydaje się, jak dla mnie, idealny. Póki co jest na razie moim targetem. Kolego Malwin pokaż mi magię, bo z tego, co widziałem na allegro, to za samą płytę z procem musiałbym dać z 250 zeta. Razem z resztą i dyskiem, których ceny są obecnie z kosmosu, raczej ciężko wskoczyć w cenę tego HP, którego widziałem po necie za ~ 0.8-0.9k.

Edytowane przez rozbrajacz
Link to post
Share on other sites

Nie przesadzaj Atom na ITX wyjdzie taniej niż ten serwer HP, 300zł płyta + 100 zł pamięć + obudowa z zasilaczem od 250zł. Za 800zł masz dedykowany NAS Synology DS212j cichy i energooszczędny.

Ale to wszystko jest bez dysku, a ta 160tka z tego HP jakoś pozwoli mi przeczekać ten obecny sajgon cenowy. Nawet licząc jakieś używane dyski wychodzimy cenowo na poziomie tego HPka. Jak pisałem wcześniej, raczej nie chcę się już pakować w NASy, bo cokolwiek by one nie miały, to żaden firmware nie przebije windy lub lina wraz z dedykowanymi programami, które mogę ustawić "pod siebie". Wywalę 1k na NASa, a potem będę się siłował z nieznanym mi oprogramowaniem, na które nikt mi nie da gwarancji, że będą działać tak, jak ja tego potrzebuje.

Kup może coś od VIA, typu 3RION. 1GHz, 512SDDR, wbudowany czytnik CF jako system +IDE na dyski dwa. Wielkość to router dobrej klasy, zadowala się 15W energii. Na serwer nadaje się idealnie.

A mógłbyś trochę rozwinąć myśl bardziej łopatologicznie? Już nie jestem taki młody jak kiedyś i nie mam za bardzo czasu śledzić zmian na rynku. ;) W dodatku jak wpisze "via 3rion" w gógla, to mi wynajduje tylko jakieś takie same ksywki użytkowników po różnych stronkach. :(
Link to post
Share on other sites

Ten Synology nawet się nie porównuje z tym HP ;)

Niestety za oprogramowanie się płaci i to nie małe pieniądze, zresztą siedzi tam linuch więc można sobie usposobić według własnego widzimisię.

Nie każdy potrzebuje do domu super prędkości i wydajności, energooszczędny to on na pewno nie jest 25-35W w idle przy dwóch dyskach.

Oczywiście autor decyduje jaki zakup dokona jeśli w/w sprzęt mu pasuje to czemu nie.

Edytowane przez blacklio
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...