Skocz do zawartości

Telewizor jako monitor


Recommended Posts

To będzie służył jako monitor do gier, RTS oraz WOW, a także do edycji textow, do grafiki raczej minimalnie, mam monitor/TV Flatron LG M2362D sprawdz sobie, myslalem, ze ten co jest w cyfrze+ wezme na przedluzeniu umowy.

Jako typowy grafik to nie jestem i mi panel TN wystarczy.

Raczej chodzi czy do internetu (WWW i poczty) oraz edycji textow i troche grafiki + granie na kompie bedzie dobry ten monitorek/TV.

No i do ogladania ale raczej z youtube filmikow, ogladam normalnie na TV 37".

 

Co do wyjsc to ma d-sub oraz hdmi i composite ale nie ma dvi.

Link to post
Share on other sites
Gość effendi360

My tu gadu gadu ale zastanawia mnie za********e jedna ważna kwestia. Jak to jest z odświeżaniem na takim TV ? Powiedzmy że teraz mam monitor 60Hz no i jak włączam w grze vsync to mam stałe 60 klatek, czyli jak ? jak będę miał TV powiedzmy 200Hz to przy włączonym vsync będę miał 200 klatek ? (o ile oczywiście sprzęt uciągnie) Może się ktoś wypowiedzieć kto ma taki tv podłączony jak z tym jest ? Wystarczy sprawdzić frapsem...

Link to post
Share on other sites

@maxi77

hdmi jest kompatybilne z DVI-D, a jeżeli ma to służyć takim celom to nie widzę przeciwwskazań

 

@effendi360

to nie tak działa, w telewizorach zastosowano sztuczkę tzn procesor w TV generuje dodatkowe klatki, które sprawiają wrażenie wyższej częstotliwości odświeżania, podczas gdy ta wynosi 50 lub 60Hz, jak chcesz to wyjaśnię dokładniej

Link to post
Share on other sites

ok, cofniemy się trochę w czasie, sygnał TV przesyłany jest w tzw półobrazach, standardowo 50 na sekundę, wyjątkiem są afaik stany i japonia gdzie mają 60/s, taki sygnał daje nam złudzenie ruchu wynikające z bezwładności ludzkiego oka, z tych 50 półobrazów powstaje wyświetlany jest materiał dający nam 25fps (30 dla usa i jp) wszystko było cacy dopóki kineskopy telewizorów (mówimy oczywiście o CRT) nie zaczęły rosnąć, co spowodowało, że zaczęły uciążliwie migotać zwłaszcza, gdy wyświetlały jednolity obraz o tym samym kolorze, remedium na tą przypadłość było sztuczne podbicie częstotliwości wyświetlania półobrazów do 100Hz tymczasem w domach zagościły telewizory ciekłokrystaliczne, które nie migoczą ergo nie mają tego problemu, niemniej ludzie stali się bardziej wymagający i 25fps okazało się zbyt małą liczbą klatek, by oko dało się nadal oszukiwać, telewizji nie da się zmienić (tzn dałoby się jakby chcieli się restrukturyzować ale skostniałe kutafony myślą tylko i zyskach więc nie) stąd należało zmodyfikować telewizory i tak wprowadzono procesory, które do otrzymanych 25fps dodawały generowane w locie klatki ekstra, co w wyniku dało znacznie płynniejszy obraz, natomiast konsument przyzwyczajony do Hz nadal jest karmiony przez marketingowców pojęciem odświeżania, w tzw 200Hz TV do każdej klatki źródłowej procesor dolepia trzy dodatkowe, co w rezultacie przy standardowym sygnale 25fps daje łącznie obraz 100fps, co na to fraps?

nie mam pojęcia ale stawiam na to, że pokaże to, jakie źródło jest generowane przez grafę, nie to co potem z tym źródłem zrobi TV

co więcej ta sztuczka jest w pewnym sensie genialna w swojej prostocie, grafa może dawać zaledwie kulawe 25fps podczas gdy na TV zobaczysz zajepłynne 100

Edytowane przez drachenfeles
Link to post
Share on other sites

Czyli opłaca się brać ten telewizor Flatron LG DM2780D-PZ z promocji Canal+ do komputera PC?

W sumie, to wiem że nic nie jest za darmo, ale dzięki temu zaoszczędzę i nie wydam od razu na monitor tylko co miesiąc będę płacił za TV LCD/MONITOR, a przy okazji oglądał Canal+.

 

PS. Wlasnie mam pytanie, czy podlaczony komputer do monitora LG DM2780D-PZ da mi taka sama jakosc obrazu jak by byl podlaczony przez DVI?I jeszcze ostatnie pytanko, czy HDMI jest kombatybilne z DVI w tym porcie, bo nic nie pisza o tym na stronie producenta.

Edytowane przez maxi77
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

DVI i Hdmi to prawie to samo, tylko Hdmi przesyła dodatkowo jeszcze dźwięk - to tak na szybko - informacje oczywiście z netu! :P

Cały czas się zastanawiam nad tym monitorkiem LG DM2780D-PZ. Maxi77 a może już go masz i możesz coś o nim napisać? Byłbym wdzięczny za jakiś opis tego monitorka/tv/3D.

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites
  • 3 miesiące temu...

@maxi77

HDMI da Ci taki sam obraz jak DVI-D (zresztą jeśli ktoś nie ma złącza HDMI na karcie to trzeba zastosować przejściówkę DVI -> HDMI) i też będziesz miał dźwięk z tego HDMI (stosując przejściówkę też). Jedna uwaga techniczna przy tym monitorze że wypada mieć kabel HDMI w wersji 1.4 dla trójwymiaru.

 

@KwAs34

Ja mam ten monitor od niecałego tygodnia. W 2D korzysta mi się z niego świetnie. Gra się przyjemnie. Przesiadłem się z monitora CRT i raczej nie narzekam. Nie widzę jakichś niedoskonałości za wyjątkiem takiego wrażenia że połacie jednokolorowe mają tak jakby poziome linie. Widać to zwłaszcza na białym tle. Co do podłączenia nie ma problemu. W opisach internetowych nigdzie nie mogłem znaleźć informacji, że są dwa złącza HDMI i bałem się że będę musiał przełączać na przemian kable z komputera i dekodera. Na szczęście są dwa. Do tego występują inne złącza, jest też USB na dyski i pamięci przenośne (można sobie oglądać bezpośrednio z menu tego monitora, bez udziału komputera) i jeśli ktoś baaaaardzo chce może też podłączyć kompa przez stare analogowe D-Sub. Co do reszty to czytaj niżej.

 

Mam pytanie do ogółu. Nie wiem czy coś mam nie tak ustawione czy co, ale obraz nie wypełnia mi całego ekranu. W kompie mam ustawione 1920x1080x60Hz, a w monitorze nie ma żadnej regulacji umieszczenia obrazu (włączyłem też że źródłem jest PC). Ogólnie mi to nie przeszkadza, ale nie wiem czy tak to powinno wyglądać. Poza tym właśnie chyba ta przypadłość (czarne pasy na krawędziach ekranu) powoduje że 3D jest do kitu i nie za bardzo da się oglądać w jakimkolwiek trybie (side-by-side jest najmniej skopane, a szachownica i klatka po klatce kuleją na maksa). Wiecie może co może być nie tak? Moja karta graficzna to Radeon 4850. Może to on nie umie wygenerować odpowiedniego obrazu (nie mam innej karty żeby to sprawdzić)? Bo przejściówka DVI -> HDMI chyba nie ma nic do tego, a kabel HDMI mam 3 m, v1.4.

Link to post
Share on other sites

Głupia sprawa, ale jak w Opcjach - Oznaczenie wejścia dla HDMI1 zmieniłem z "PC" na "(Puste)" to udostępniło mi się więcej trybów formatowania obrazu:

Dla PC były tylko: 16:9 i 4:3

Dla pustej tej opcji jest: 16:9, 1:1 Piksel, Oryginalny, 4:3, 14:9(*), Zbliżenie(*), Zbliżenie kinowe(*).

(*) - oznacza dalszą regulację

 

Dopiero po wybraniu "zblizenia kinowego" z wartością "1" (bo jest od 1 do 16) mam puplit na całym ekranie monitora.

Dziwne.

EDIT: Oczywiście wszystkie inne tryby nie zapełniały całego ekranu. Jedynie "14:9" i "Zbliżenie" mogło powiększyć pulpit poza ekran ale proporcja była rozjechana.

 

EDIT2: A tryb 3D bez rewelacji. W końcu trochę pokombinowałem i włączyłem sobie kilka trailerów z youtube. Trzeba siedzieć prosto przed ekranem i wtedy jest tak na 90% ok - świetnie widać 3D, większość rzeczy jest ostra, oprócz napisów które są powstawiane w takie trailery. Ale te kąty widzenia to myślę dla góra 3 osób do oglądania. I te 2 osoby po bokach będą miały częściej rozjechane niektóre elementy obrazu. W porównaniu z kinem dla mnie ta technologia (3D Cinema od LG) wypada raczej marnie. Ale na upartego można obejrzeć taką Alicję lub Avatara w "czy de". Muszę pojechać do brata jeszcze raz i zobaczyć jak jego telewizor sobie z tym wszystkim radzi. Wcześniej jak tam oglądałem chwilę to mnie głowa zaczynała boleć (migawkowe okulary).

Edytowane przez Yokes83
Link to post
Share on other sites

Dopiero radeony serii HD6000 obsługują 3D.

 

 

Podziwiam was, że umiecie korzystać z komputera przez TV. Plamka jest tak duża, że czytanie dłuższego tekstu to masakra. Ciężko jest znaleść optymalną odległość od ekranu i odpowiednio długie biurko. Do tego input lag jest często na poziomie kilkunastu ms i w fpsy gra się średnio.

Link to post
Share on other sites

Możesz rozważyć zakup owego monitora wraz z TV w jednym LG DM2870D 27". Posiadam go osobiście,i jestem naprawdę zadowolony,jest to LED 3D z konwersja z 2D na 3D,jest HDMI 1080p (FullHD), wejście na światłowód... i jako TV tez można go używać,możesz mieć na raz podłączony do niego komputer oraz np dekoder i tylko przełączasz pilotem z którego źródła ma brać sygnał... bardzo wygodna sprawa,a obraz żyleta,i bardzo wierne odwzorowanie kolorów,naprawe polecam dobry sprzęt,i w miarę tanio, weź to pod uwagę przy wyborze,bo naprawdę warto :)

Edytowane przez Nextassy
Link to post
Share on other sites
Gość effendi360

Ciężko jest znaleść optymalną odległość od ekranu i odpowiednio długie biurko. Do tego input lag jest często na poziomie kilkunastu ms i w fpsy gra się średnio.

 

 

Łeee tam kwestia przyzwyczajenia ;) Swego czasu używałem TV 21 cali do kompa i Xa przez 3 czy 4 lata ;)

Link to post
Share on other sites

Dopiero radeony serii HD6000 obsługują 3D. Podziwiam was, że umiecie korzystać z komputera przez TV. Plamka jest tak duża, że czytanie dłuższego tekstu to masakra. Ciężko jest znaleść optymalną odległość od ekranu i odpowiednio długie biurko. Do tego input lag jest często na poziomie kilkunastu ms i w fpsy gra się średnio.

To chyba jakieś specjalne to 3D na Radeonach. Monitory LG mają w wymaganiach Radeony z poprzednich generacji. Może te 6xxx są wymagane do jakiejś akceleracji renderingu w grach 3D (żeby nie tracić 50% klatek). Ja tam jak na razie chciałem sobie tylko filmy 3D pooglądać i z tego co wcześniej wyczytałem producent ani generacja kart graficznych nie ma tutaj znaczenia. Byle by mieć źródło 3D (BD, internet), walnąć obraz Full HD na pełen ekran i powinno śmigać na tych monitorkach/telewizorkach.

 

Ja siedzę jakieś 1,5 m od 27" monitora/TV i dla mnie czcionki na stronach są akurat w sam raz. Plamka raczej w oczy się nie rzuca. :) A w FPSy nie gram zbyt czesto wiec nie jestem w stanie sie wypowiedziec co do jakiegos input lagu i jego konsekwencji.

 

Sorry za post pod postem. (EDIT: Jaka sprytna opcja żeby łączył posty :D )

 

W końcu znalazłem co jest nie tak. Wyłączyłem Cinema Zoom i włączyłem ponownie oznaczenie sygnału na PC, bo czcionki w niektórych kolorach mi się rozmywały. W ustawieniach Catalyst Control Center w "My Digital Flat-Panels" jest zakładka "Scaling Options (DF-P)". Z jakiegoś powodu tam było włączone skalowanie. Zmieniłem na 0% i obraz wypełnił cały ekran. Ogólnie w jakości to wiele nie zmieniło przynajmniej w trybie 2D. Za to nie będę miał wypalonych fragmentów (jak to podali w instrukcji). No i 3D teraz wygląda świetnie! Avatar, Transformersy i inne witajcie! :)

 

Mam nadzieję że jeśli ktoś kiedyś będzie miał z tym problem to skorzysta z moich wypocin.

Edytowane przez Yokes83
Link to post
Share on other sites

ja mam monitor 25" do PC i siedze od niego metr i telewizor 32" do Xboxa i siedze od niego 1.5m ... i powiem tak... nie idzicie na to zeby kupowac duze telewizory/monitory do gier 3d bo po nocach mozecie sie nabawic jakiegos problemu z oczami.Sam czasem jak siedze przed monitorem to po jakims czasie musze sie przesiasc na laptopa bo po prostu oczy nie wyrabiaja.A juz kupowanie kilku monitorow zeby sobie pograc to czysta glupota.TV do konsoli nie wiekszy niz 32" jak sie siedzi dosyc blisko (2-3m) a monitor maks 22" inaczej mozecie sie juz zapisywac do okulisty.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...