Skocz do zawartości

Wymiana dysku na SSD w laptopie.


Recommended Posts

Tyle czy warto wydawać 400zł< tylko po to by system wstawał 3s szybciej i przeglądarka odpalała się o 4s szybciej niż na HDD ?

Chyba że obrabiasz Wideo czy inne czynności wykonujesz które to wymagają stałej aktywności ze strony dysku to wtedy jak najbardziej, do neta na pewno bym nie doradził SSD nikomu :)

Link to post
Share on other sites

Od kilku dni siedzę na SSD i jestem w szoku jak to wszystko zapi...ala :o Nic nie daje takiego odczuwalnego przyspieszenia jak władowanie do kompa SSD. Można mieć procka 8 rdzeniowego, 10GB ram, najlepszą grafe ale tu się nie odczuje takiego skoku wydajności jak po włożeniu SSD. Aplikacje uruchamiają się migiem, nawet żebym żeby przy starcie miało się ładować 10 albo i więcej aplikacji wszystkie uruchamiają się niemalże jednocześnie, komp w kilka sekund jest gotowy do pracy. Instalacja programów odbywa się błyskawicznie, w niektórych programach to nawet nie widzę paska postępu bo nie nadąża go wyświetlić :D I niech mi ktoś powie że nie czuje różnicy pomiędzy SSD a HDD to chyba ma ten dysk zepsuty albo nie wiem co. Ostatnio gram w wieśka 1 i wcześniej zapisy wczytywały się cholernie długo teraz pasek postępu ładuje się w kilka sekund.

Edytowane przez rafal12322
Link to post
Share on other sites

Tak myślałem że powinno dać radę,ale zawsze lepiej się upewnić żeby jakiejś niespodzianki nie było.

Ogólnie to jest laptop mojej kobiety,a ona to ma połowę pulpitu zawalone i przy uruchomieniu jak już pojawi się pulpit to i tak jeszcze trzeba długo czekać zanim można kliknąć w IE.W tej chwili ma dysk 250Gb,którego nigdy nawet połowę nie zapełniła więc taki SSD 60Gb spokojnie wystarczy.

Jeżeli chodzi o opłacalność to już od dłuższego czasu truje mi żeby go sprzedać i kupić jakiś szybszy więc chytrym sposobem zaoszczędze podmieniając jej dysk i będzie rakieta (mam nadzieję :) ).

Jaki model byście polecali?

Pytam bo ogólnie nowych modeli brak w takiej pojemności i cenie,a starsze to można się naciąć na wersję testową :D

Link to post
Share on other sites

Crucial M4 64GB to świetny dysk w dobrej cenie, ja mam Corsaira Force 3 120GB i jak na razie spisuje się idealnie. Podzieliłem sobie go na dwie partycje: 45GB na system i programy a pozostałą część na gry. Tw 45GB spokojnie wystarczy na system i programy, po instalacji wszystkiego zostało mi jeszcze 17GB wolnego, także taka 60-tka spokojnie wystarczy a komfort pracy jest nieporównywalny, ciężko to opisać. Trzeba ro poczuć na własnej skórze :D

Link to post
Share on other sites

Faktycznie są nawet na sata III,ale ja kupuję tylko w jednym sklepie więc z najtańszych mam to:

1.Corsair SSD Force 2.5" 60Gb-F60-SATA2, 285MB/275MB/s read/write,MLC NAND flash,TRIM,15,000 IOPS.

2.Następny w tej samej cenie Corsair SSD Force Series 3, 60GB-SATA 6 Gb/s (SATA3.0), 550MB/490MB/s,

3.Kolejny trochę droższy-Crucial m4 SSD 2,5" 64GB SATA 6 Gb/s (SATA3.0), 415MB/95MB/s.

 

Nie znam się za bardzo na dyskach SSD,ale gdybym miał sam wybierać to opcja nr. 1 wydaje się ok,co o tym myślicie?

Edytowane przez Nalovp
Link to post
Share on other sites

Malo ma IOPSow ten numer jeden. Masz co prawda w swoim lapku SATA2, w zwiazku z czym numerki 2 i 3 nie osiagna swoich szczytowych mozliwosci w sekwencyjnym transferze, niemniej znacznie wyzsze IOPSy zostana.

Juz pisalem w swojej recenzji SSD, ze sprzedawcy nadal okreslaja roznice miedzy napedami w predkosci max. tranferu (do czego przyzwyczailismy sie przy okazji HDD), podczas gdy przy SSD liczy sie bardziej parametr IOPS.. zupelnie, jakby ci sprzedawcy nie zmienili swoich formatek na stronach, tylko dalej wala parametry - tylko teraz SSD - na wzor HDD.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jak ktoś ma takie złącze w lapku to może dołożyć takiego SSD jako drugi nie wywalając tego co ma.

Jak narazie to stoję w miejscu z zakupem bo dopatrzyłem że 60Gb będzie za mały.Jak sprawdzałem ile moja kobita ma na dysku to procentowo było bardzo mało,ale to jednak dysk 500Gb,a nie 250Gb.

Wszystko byłoby super gdybym kupił np. Crucial M4 120Gb,ale co z windowsem który jest na recovery? mało tego to lapek nie ma DVD romu-mam tylko na USB 2.0 i nie wiem czy z tego windows pójdzie.

Link to post
Share on other sites

Jak ktoś ma takie złącze w lapku to może dołożyć takiego SSD jako drugi nie wywalając tego co ma.

Jeśli ktoś ma takie złącze to znaczy że nie ma miejsca w środku netbooka, w slimach 12" - 13.3 " montuje się przeważnie pełnowymiarowe SATA

 

ale co z windowsem który jest na recovery?

A co ma być?

Instalujesz wersję pobraną z netu z kluczem z lapka ( wersja zgodna z wersją dostarczoną przez producenta ), sprawdzasz tylko sumę kontrolną pliku ISO żeby była prawidłowa ( masz podane na stronie MS ), instalujesz, aktywujesz przez neta i po problemie.

Jeśli obawiasz się że płytka może nie chodzić, wypal taki nośnik i zobacz czy instalator się załączy z płytki i będziesz wszystko wiedział

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Hej "blacklio" wetknąłem instalkę do DVD podłączonego na USB i wszystko fajnie się botuje,ale nie mogę użyć mojej instalki bo moja jest PL,a laptop kupiony w norwegii i to wersja Win7 Home Premium więc koniecznie musi być wersja NO której próżno szukać na necie :/

Link to post
Share on other sites

Hej "blacklio" wetknąłem instalkę do DVD podłączonego na USB i wszystko fajnie się botuje,ale nie mogę użyć mojej instalki bo moja jest PL,a laptop kupiony w norwegii i to wersja Win7 Home Premium więc koniecznie musi być wersja NO której próżno szukać na necie :/

Kto powiedział że musi być koniecznie wersja Norweska, z tego co obiło mi się o uszy raczej nie, na twoim miejscu bym poeksperymentował oraz zainteresował się tym tym programem.
Link to post
Share on other sites

Odpaliłem ten program i on jest chyba tylko do tego by odczytać klucz windows w przypadku gdyby nalepka była nieczytelna.

Na lapku był win7 home Premium 64 Norwegia,a ja puściłem instalację ze swojej płyty też win7 home premium 64 PL i poszło,nawet aktywacja produktu się udała na klucz z lapka.

Teraz tylko kupić nowy SSD i będzie gitara.

Dzięki wszystkim za odpowiedzi :)

Edytowane przez Nalovp
Link to post
Share on other sites

Wersja językowa jest dowolna. Tak samo jak x86 i x64. Instalujesz który Ci odpowiada z dowolnego źródła i jedyne co musi się zgadzać to wersja systemu. Masz pro to instalujesz pro. Później klucz z naklejki, aktywacja telefoniczna i po sprawie.

 

blacklio, Jakieś bzdury tutaj rozpowszechniasz, bo mSATA to dokładnie to samo, co mPCI-ex, które masz we wszystkich laptopach. Jest to standardowy port w mobilnych urządzeniach. Podłączasz pod niego WiFi, bluetooth, modem 3g, SSD mSATA, intel turbo memory, GPS i wiele innych rzeczy. W małych laptopach często bywa tak, że pod jedną klapką z ram masz wolny port mSATA/mPCI-ex na modem 3g. Nie znasz sie, to nie wypisuje pierdół, bo jeszcze ktoś niepotrzebiie uwierzy.

 

Co do partycji recovery, to mozesz ją bez problemu sklonować na SSD lub przenośny dysk, jeśli chcesz ją zachować w jakiegoś powodu. EaseUS ma do tego bardzo dobre i darmowe narzedzia: partition manager i todo backup.

Link to post
Share on other sites

Lapek jest już po wymianie dysku-czas ładowania systemu jak i same jego działanie to jest poprostu szok!

Ostatecznie zdecydowałem się na Intel Solid State Drive 320series 80GB (laptop sporadycznie używany,a dysk był bardzo tani), na tego co był w lapku kupiłem obudowę pod USB i będzie pełnił rolę magazynu.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...