Skocz do zawartości

Cooler na E6300


Recommended Posts

Ninja II świetnie sie nadaje do OC. Kupiłem za 135zl u znajomego w sklepie :rotfl: i powiem Ci, ze temperatury spadły drastycznie. Wcześniej moj E5200@3.5ghz się pocił(przy standardowym voltage) teraz spokojnie robi @4ghz przy 1.43 i max temp (orthos) 64stopnie

Tak więc trzeba było wziąć Ninje II, bo współczynnik cena/wydajność jest bardzo dobry. Przy tym jest bardzo cicha bo wiatrak kreci sie @1000obr

Link to post
Share on other sites

No trudno się mówi. Ale wiesz co? Katana 3 ma PWM chyba, nie? Wtyczka 4-pin. Asus P5B ma takie wejście, więc musisz w BIOS zmienić coś z regulacją obrotów i będzie ciszej (chociaż wtedy już mniej wydajnie). Do tego kup jakąś pastę termoprzewodzącą, za 15zł dostaniesz Arctic Silver 5 czy Arctic Cooling MX-2. Do Katany dają zwykły sylikon, więc zmiana pasty pomoże w zbiciu kilku stopni.

Link to post
Share on other sites

Ano tak, już widzę wyżej. No dobra, to zostaje Ci czekać, aż pasta się "rozgrzeje" i zacznie pracować optymalnie. Metoda nakładania ziarnka ryżu na środku procesora jest bardzo dobra, więc tutaj raczej źle nie zrobiłeś. Rozsmarowywanie kartą telefoniczną czy czymkolwiek innym to idiotyczny pomysł :jupi: Tylko trzeba zrobić tak, żeby to "ziarenko" nie było za małe czy za duże. Włącz jeszcze PWM, to będziesz miał ciszę i sprawdź wtedy jak wyglądają temperatury, może wcale nie będą gorsze. Plus też taki, że Katana chłodzi płytę, przez to, że jest trochę "kopnięta", u mnie po włożeniu Freezera wszystkie temperatury wzrosły o ok. 1 stopień. No oprócz procka, tam spadło o milion :rotfl:

Link to post
Share on other sites

No ***** czemu najlepsze rady dostaje jak już coś zrobię? :jupi: (Może to zabrzmiało jakby to była wasza wina, ale nie to miałem na myśli :) )Miałem już walnąć tego bobka i przygnieść radiatorem, ale nie, jednak rozsmarowałem kartą... A mogłem zrobić tak, jak napisali w instrukcji AS5... :rotfl:

 

W biosie się pobawiłem, obroty były wysokie, bo taki tryb był domyślnie ustawiony. Zmienię na coś w stylu "Auto" i będzie git.

Link to post
Share on other sites

Tzn. ja tak uważam, to moja opinia. Po co rozsmarowywać, skoro radiator sam to zrobi i dopasuje sobie idealnie. No i trzeba pamiętać, że rdzenie są na środku procesora, pod rozpraszaczem ciepła. Więc pasta na samych koniuszkach nie jest potrzebna jakoś na gwałt. Ale w sumie nieważne jak rozsmarowałeś, ważne że coś jest. Na pewno nie jest to różnica 10 stopni. Ewentualnie 1-2, jeżeli użyłeś za dużo lub za mało pasty, w co wątpię :rotfl:

Link to post
Share on other sites

Już prędzej za dużo niż za mało pasty dałem :rotfl:

 

Bawiąc się w BIOS'ie coś odkryłem:

Przy opcji CPU Q-Fan control dając Disabled wiatrak chodzi non-stop na 100%. Nie ma wtedy żadnych problemów. Przy tej opcji na Enabled pojawia mi się dodatkowa opcja, gdzie wybieram ustawienie wiatraka. Mam do wyboru 3 ustawienia: Optimal (Enable middle quiet), Silent (Enable super quiet), Performance (Enable slight quiet iperation for heavy-loading computing). Przy każdej z 3 tych opcji, po naciśnięciu Delete, celem wejścia do BIOS pojawia się bląd z American Megatrends (Ten czerwony triforce :jupi: ) "CPU Fan Error! Press F1 to resume. No więc wciskam to F1 i w Hardware Monitor widze, że obroty wiatraka to tylko jakieś 700RPM, a opcja, którą zaznaczyłem jest aktywna. Nie jestem pewien ale podobny błąd przy którymś z ustawień pojawił się też kiedy chciałem normanie uruchomić system.

 

Z tego co wyczytałem to po prostu obroty wiatraka są za niskie czy coś w tym rodzaju. No ale więc w jaki sposób mam ustawić wiatrak, by nie chodzł ciągle na 100%, tylko by płyta regulowała obroty w miarę potrzeby?

 

Wiem, strasznie to zagmatwałem i pewnie nikt tego nie zrozumiał. Nie

Link to post
Share on other sites

No, zrobiłem aktualizację BIOSa, myślałem cały czas, że będę musiał nieźle kombinować, a tu proszę - 2 minuty i nowy BIOS :rotfl: W BIOSie ustawiłem opcje Performance, w Idle wg SpeedFana około 2000RPM, w stresie podnosi się do prawie 2500. Nie ma już żadnych błędów, wszystko ok. Sprawdziłem temperaturki - w stresie 48 i 47 stopni.

Wczoraj podczas testu w OCCT było bardzo dużo skoków temperaturki na 1 rdzeniu z 48 stopni do 50. Na wykresie widać, że były strasznie nagłe. Na drugim rdzeniu temperaturki ciągle skaczą, ale nie przekraczają 47 stopni.

Natomiast dzisiaj był tylko 1 skok na pierwszym rdzeniu do 49,5 stopnia, a na drugim rdzeniu skakało podobnie jak wczoraj. Nie wiem, czy to przez aktualizację BIOSu, ale jestem zadowolony :jupi:

 

BTW. Jaka jest "maksymalna" temp. tego procesora? Tzn. taka, której lepiej nie przekraczać. Na stronie Intela jest napisane, że 61.4°C, ale to raczej tyczy się temp. procesora, nie samego rdzenia. (Gdzieś wyczytałem, że to znacząca różnica)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...