Skocz do zawartości

Monitor 18,5" 1368x768- pytanie.


Recommended Posts

Witam forumowiczów!

Moj monitor l1730s powoli odmawia posluszenstwa, wlasnie dlatego planuę kupić nowy . Myślalem nad modelem z pod linku: http://www.proline.pl/?p=LG+E1960S-PN , lecz mam do Was kilka pytań.

1.Roździelczość 1368x768- czy na tej rozdzialce bez problemu zagram, tzn czy obraz nie bd niewyrazny itp itd. Chcialbym uslyszec opinie osoby posiadającej monitor o takiej rozdzialce.

2.Wielkosc plamki- czy 0,28mm to rozsądna wartość dla tej rozdzielczości?

3.Jakie bd różnice pomiędzy l1730s (4:3) a E1960S-PN (16:9). Czy ta przesiadka wyjdzie mi na dobre?

4.Czy ten monitor jest wart swojej ceny ~360-370 zl. Jeśli nie prosze o wskazanie monitorka marki lg(tak tylko lg) o "lepszych" parametrach i cenie do 370 zl(nie allegro).

Czekam na odpowiedzi i pozdrawiam.

Edytowane przez iPito
Link to post
Share on other sites

athlon II 4 635 2,9 ghz

4 gb ram kingston hyperx seria t1

gama770-us3

zotac gtx260^2

modecom carbon 530w

 

Zależy mi na monitorze który zastąpi mój stary w tym wszystkim co robie(internet, granie) moj obecny flatron ma czas reakcji 12 ms i rozdzialke 1280x1024 i dobrze mi się z nim pracuje.

Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

A więc... Nie mam 18,5 z 1366x768 ale mam o podnobne rozdzielczości 15" z 1024x768 a także takie z 1280x102 ale 19" i panoramę 24" z 1920x1200. Jeśli chcesz 18,5" do grania to:

 

1. 1366x768 jest rewelacyjnym wg mnie wyborem przy tej wielkości. Rozdzielczość sama z siebie nie obciąży kompa zbyt bardzo więc płynność będzie dobra. Do tego jest myk, który tylko można jeszcze powtórzyć w 1920x1200 z 1600x1200 na LCD i nigdzie indzie. Mianowicie jeśli włączysz starszą grę, która nie obsługuje panoramy to włączasz w 1024x768 bez skalowania a jedynie z czarnymi pasami po bokach. Tak więc obraz będzie idealnie ostry. W monitorach z inną natywną nie zrobisz tego, bo obraz będzie przeskalowany. Np we wspomnianej przez Banego 1440x900 się tak nie da. Ale sama opcja z 144x900 nie jest zła. To jest rozdziałka podobna do Twojej - tez 1,3 mpix. Ale ten monitor podany przez Banego nie ma DVI. Lepiej poszukać z DVI. W natywnej obraz będzie wyraźny i dobry na każdym LCD jśli jest on sprawny.

 

2. Monitory 18,5"z 1366x768 mają plamkę 0,3 mm. Wg mnie jest poko. Grałem na LCD 15" z 0,3 mm i żadnego problemu nie widzę ale to subiektywna ocena. ktoś inny powie, ze piksele za duże. Zawsze można AA włączyć. I do czytania i pracy większa plamka lepsza dla oczu jest.

 

3. Po przesiadce będziesz miał większa plamkę niż na obecnym i nieco niższa rozdzielczość. 1280x1024 to 1,3 mpix a 1366x768 to 1 mpix. Wysokość monitora może być nieco niższa ale będzie on szerszy. Jak kupisz LCD 18"5 z podświetleniem LED to masz pobór prądu poniżej 20W. To chyba dobrze :) no i wysokość w pionie teraz 1024 potem 768. Nieco więcej przewijania rolką w necie. trzeba by sie przyzwyczaić. Trochę praca jak w 1024x768 ze względu na ten pion. Aby mieć podobny pion musiał być zainwestować w 1680x1050 ale wiadomo... to już 1,7 mpix i gry tak pięknie nie będą już chodziły. Chyba ze się włączy niższą rozdzielczość w trybie przeskalowanym.

 

4. Tego podanego przez Ciebie monitora bym nie kupił ze względu na brak złącza DVI. Ma jedynie analogowy D-Sub dzięki któremu obraz będzie słabszej jakości. Może takie coś ale troszkę droższe?

BenQ GL940M - http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/1588045

BenQ V920 - http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/1026676

Była jakaś lakoniczna recenzja tego drugiego i napisali, że obraz przyzwoity w tej klasie monitorów.

 

Z LG...

LG Flatron W1943TS - http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/923902

 

A jak po taniości to może:

Philips 191EL2SB - http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/1322174

Ma złącze DVI ale nie wiem jak jest z rozdzielczościami 4:3. Czy je skaluje z proporcjami czy po chamsku rozciąga na pełny ekran. Ale zawsze można w sterowniku ustawić ta opcję.

Polceam sklep Agito. Tanie monitory i dobra obsługa. Sam kupiłem tam monitor 2 miesiące temu.

 

Wiem... trochę przekroczony budżet ale te z DVI troszkę więcej kosztują zawsze. A jak CI nie zależy na tym to może weź ten co podałeś albo ten od Banego. Jest tani :) A obecny Twój monitor nie ma DVI tylko D-Sub. ja trochę jednak widzę różnicę między złączami nawet na 15".

 

natomiast czy wart ceny... na allegro można dostać używane 22" 1680x1050 w podobnej cenie, które więcej zaoferują. Ale mają też swoje minusy w postaci używania, wyższej rozdzielczości (która jest też plusem) i wyższy pobór prądu. Gry by wolniej chodziły ale lepiej by się pracowało.

Edytowane przez krolik_beny
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dziękuje za dotychczasowe odpowiedzi. Dzisiaj szperałem po necie i okazało się, że ten eldzik ma rozdziałke natywna 1360x768. Niby 6 pixeli mniej, ale mi to raczej nie przeszkadza.... Tu rodzi się moje kolejne nubskie pytanie... czy w 1360x768 bezproblemowo zagram w tytuły pokroju gta:sa+?

Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Co do GTA:SA to chyba (mogę się mylić) nie obsługuje rozdzielczości panoramicznych. Ale jak będziesz miał monitor ze skalowaniem z zachowaniem w proporcjach to włączysz w 1024x768 bez skalowania (pogarszania jakości) ale z czarnymi pasami po bokach. Może jakiś patch wprowadził obsługę panoram ale nie wiem.

 

A co do 1360x768 to może jakiś błąd... 1366 chyba powinno być. Wejdź na oficjalną strone procenta i sprawdź. Ale 6 pix dużej różnicy nie robi.

 

EDIT: Wygląda na to, że rzeczywiście to jest 1360. Dziwne...

Edytowane przez krolik_beny
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

na d-sub względem dvi widać różnice przy fullhd dopiero powyżej 3m kabla,

d-sub z ferytem i na niższych rozdziałkach i do 10m nie bedzie różnicy

wiec ten dvi taki obowiazkowy nie jest

Edytowane przez Bany_krk
Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Ja na jednym monitorze 15" widziałem różnice a na innym 19" nie widziałem jej... nie wiem od czego to zależy. Miałem też inny 15" LCD tylko z D-Sub i było ok. Ale DVI się może przydać w momencie jak by kupił tani monitor bez skalowania w proporcjach. Wtedy w sterowniku ustawi skalowanie i będzie można pykać w takie GTA:SA bez deformacji/rozciągania obrazu.

Link to post
Share on other sites

na d-sub względem dvi widać różnice przy fullhd dopiero powyżej 3m kabla, d-sub z ferytem i na niższych rozdziałkach i do 10m nie bedzie różnicy

a co ma długośc kabla do faktu podwójnej, stratnej konwersji kolorów na wejściu i wyjściu z D-SUB?

różnica nastąpi nawet na 5cm jeśli o to chodzi

Link to post
Share on other sites

Widzę, że temat schodzi na bok więc ponowie pytanie. Sześć pixeli krótszy ekran chyba mnie nie zbawi, zresztą co to jest 1,8 mm. Może moe pytanie zostalo przez Was źle zrozumiane. Chodzi mi o to czy na 1360x768 będę mógl pograć bez rozciągania, pasów, w NATYWNEJ rozdzielczości w takie gry jak: GTA SA, GTA IV, BF3, TF2 itp itd. Dokladnie czy rozdzialka 1360x768 będzie wyświetlana w ustawieniach video danej gry(nowe tytuly które wychodzą, lub wyszly w przeciagu roku, bo ze starych to gram w san andreas). "Chyba" i przy 1366x768 i przy 1360x768 będzie 16:9, przynajmnie tak mi się wydaje.... Jeszcze raz powtórze pytanie: Czy przy natywnej rozdzielczości 1360x768 w ustawieniach video danej gry, dajmy na to Batterfield 3 wyświetli mi się w rożdzielczościach do wyboru rozdzielczość natywna mego monitora? Więce pytań jak narazie niemam, więc czekam na odpowiedzi ;]

 

@edit ostatecznie moge zamienic tamten model na http://www.lg.com/pl/sprzet-komputerowy/monitory/LG-E1941S-BN.jsp tu jest rozdzialka 1366x768 te same certyfikaty itp itd. Zastanawia mnie ednak dlaczego dają oznaczenia Vista Basic itp. Przecierz starego crt'eka sprzed 10 lat podepniesz bez problemu do gtx590 i windows 7 ;]

Edytowane przez iPito
Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Wszystkie gry od 2007r. i nowsze obsługują takie 1366x768 bez problemu. W starszych z 2006 lub starszych moze być problem, bo mogą nie obsługiwać takowych, aczkolwiek mogą. Ale wtedy włączasz podobną 1024x768 i dzięki takiej samej wysokości (768pix) jak w 1366x768 będziesz grał bez skalowania. będą czarne pasy po bokach ale zapewniam Cię, ze to nie przeszkadza. testowałem i spokojnie można grać. Sprawdzałem na swojej panoramie.

 

Tak... 1366x768 to 16:9 (1360 też)

 

U mnie GTX 470 chodzi z CRT i Win7 tak więc te certyfikaty to taki pic na wodę fotomontaż :)

Edytowane przez krolik_beny
Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

Witam. Nie chcę zakładać podobnego tematu więc ten kontynuuje.

 

Mam okazje kupić Philipsa za 350zł i mam pytanie odnośnie plamki, czy w 18,5" plamka wielkości 0,308 mm nie jest za duża dla tej rozdzielczości, czy obraz będzie miał dogodną ostrość ? Przeniose się z crt na potencjalnie ten LCE i bede siedział w odległości 80 - 90 cm. Ze tak powiem, uzywany będzie do wszystkiego tekst/gry/filmy

Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Sam wile lat pracowałm i grałem na LCD 15" z 1024x768, który ma plamkę 0,3mm czyli taką sama jak w 18,5" 1366x768. Wg mnie w porządku.

 

Natomiast mój CRT 17" przy 1024x768 ma plamę 0,31mm czyli większą i też wg mnie w porządku. Jeśli też masz 17" CRT i pracujesz w 1024x768 obecnie to w LCD plamka powinna być minimalnie mniejsza.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...