Skocz do zawartości

Problem z VCORE Asus P5LD2 + Pentium Dual Core E2220


Recommended Posts

Witam :/

 

Wiem, że płyta to już klasyk - chipset i945P, ale niedawno wymieniłem procesor, a mianowicie kupiłem Pentium Dual Core e2220. Aby płyta go wykryła musiałem zaktualizować BIOS do najnowsze wersji. Teraz zająłem się jego kręceniem, ale przeszkodą okazało się napięcie VCORE, które mogę zmienić w małym stopniu. W BIOSie mogę ustawić napięcie od 1.5 do 1.7 Volta, a to niestety za dużo. Standardowo płyta powinna umożliwiać regulacje bodajże między 1.3-1.7V.

 

Przy ustawieniu Vcore ne auto udało mi się wpodnieść fsb z 200, na 240, czyli proc teraz chodzi na 2.88 GHz, a chciałbym więcej. Przy fsb > 240, po kilku minutach komputer się resetuje, co jest prawdopodobnie spowodowane zbyt niskim napięciem na posesorze, gdyż cały czas przydziela 1.32-1.33V i więcej nie ma zamiaru.

 

Po tej "akcji" wrzuciłem jakąś trochę wcześniejszą wersję biosu, ale tutaj też napięcie mogę zmieniać w granicach 1.5-1.7. Zainstalowałem Asus AiBooster i spod Windowsa także to samo (1.5-1.7).

 

Nie wiem jak było ze starszym biosem i procesrem, gdyż był to Pentium D 820 i tylko troszkę go podkręcałem, bo i tak działał jak grzejnik i tam VCORE na auto zdawało egzamin.

 

Jakby ktoś znał rozwiązanie, to byłbym wdzięczny. Płyty zmieniać nie będę dla kilkuset MHz :)

Link to post
Share on other sites

Mam pamięć 2x1GB OCZ Platinum rev. 2.

 

Ustawiłem ją na 2.1 V i chodzi w tym momencie na 800MHz 4-4-4-15 (ustawienia standardowe tych pamięci).

Ta płyta obsługuje tylko pamięci do 667 MHz, ale się udało uruchomić nawet 800. Natomiast przy podwyższonym fsb, czyli > 240, ustawiałem zawsze niższe taktowanie ramu, z tych które miałem do wyboru (płyta sama dobiera taktowania), a timingów nie ruszałem, bo skoro chodzą z wyższym taktowaniem na takich to na niższym też powinny.

Czyli zawsze było jakieś 600 z hakiem MHz 4-4-4-15.

 

Płyta Asus P5LD2, rev. 2.01G.

 

Zasilacz dopiero co kupiony Corsair VX550W.

Link to post
Share on other sites

Dalej to samo, myślę, że to problem z płytą.

 

Fotki z biosu :

 

http://images39.fotosik.pl/178/b2c541c5efaf1403m.jpg

 

http://images43.fotosik.pl/181/0131f472dc4724a5m.jpg

 

http://images39.fotosik.pl/178/f8c7b5acff19f692m.jpg

 

Reszty ustawień typu pci nie zmieniałem, bo po co skoro i tak Vcore musi zostać na Auto. Może ten model cpu jest obsługiwany przez tą płytę, ale jest zbyt nowy i jest kaszanka.

Link to post
Share on other sites

Ja stawiam na błąd w biosie. Pewnie nawet jak ustawisz na 1.5V to będzie niżej. Ale pewien nigdy nie będziesz. Poszukaj w internecie jakie napięcia wytrzymują te procesory. Gdybyś miał Phenom'a II spokojnie na takim napięciu można szybko sprawdzić(nawet na box'ie).

Do ciebie należy decyzja czy podjmiesz się ryzyka.

Link to post
Share on other sites

Chłodzenie mam w miarę dobre - Scythe Katana 2 i pasta Arctic Silver 5. Na tyle obudowy jeszcze Noiseblocker 12cm 1000 obr.

 

Ustawiłem 1.5 V i czujnik w biosie wskazywał 1.48V, więc to jest minimum, a temperatura na CPU = 39.5 stopnia. Na napięciu 1.5V kręcą tego proca z 2.4 na 3.6, ale żal mi go tak męczyć, więc chyba poprzestanę na 2.9 GHz, szczególnie, że teraz są takie upały.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...