Skocz do zawartości

Nowy PC- nie wyświetla obrazu


Recommended Posts

Witam

Jakiś czas temu na forum prosiłem o pomoc w złożeniu nowego PCta. W rezultacie po przejrzeniu wielu tematów postanowiłem zbudować coś na AM3, na podstawie porad z tego forum i paru innych. Swoją drogą chciałem podziękować za wszystkie rady.

Poniżej specyfikacja

-Phenom II x2 550 Black Edition AM3

-Gigabyte GA-MA770T-UD3P

-HIS Radeon HD 4850 IceQ 512MB DDR3

-Patriot DDR3 PC10666 2x2048MB 1333MHz CL7.0 EP LLK

Do zestawu dołożyłęm starą zasiłkę

-Chieftec GPS-450AA-101A 450W

i dwa dyski Seagate 7200.10 i 7200.7; oba na ATA

 

Po otrzymaniu wszystko poskładałem. Odpaliłem nowego PCta i... no właśnie: nic :/

Wiatrak na procesorze i na karcie graficznej się kręci. Dyski zastartowały. Jednak monitor nie wyświetla obrazu.

 

Tutaj pojawia się problem (chyba). Mam stary monitor CRT podłączany przez złącze VGA. W zestawie z kartą była przejściówka którą zastosowałem. Miałem jeszcze wolne 2 przejścówki DVI- VGA ale nic to nie zmieniło.

 

Dlatego proszę o pomoc w diagnozie problemu. Co to może być? Jak sprawdzić co może być przyczyną. Jutro podjade do znajomego z LCDkiem i sprawdze czy zadziała, ale czy istnieje możliwość, że to wina któregoś z podzespołów (mobo, proc, kości, karta)?

 

Pozdrawiam.

 

PS.Pozytywny akcent jest taki, że zakupiłem również nową obudowę Cooler Master Elite 334 w której mój stary zestaw rozwinął skrzydła (o 5 stopni mniej w IDLE)

Link to post
Share on other sites

a pytanie czy glosnik systemowy daje jakies znaki? Tzn czy jak wlaczasz kompa jest jeden krotki sygnal czy moze jakies inne sygnaly badz w ogole ich nie ma?

Nie, żadnego sygnału. W pierwszej chwili myślałem, że źle podłączyłem okablowanie ale zmiania nie pomogła.

 

Po poprzednim poście posprawdzałem wszystko jeszcze raz i oto co zauważyłem:

- dioda świeci się ciągłym światłem;

- brak sygnału z PC speakera;

- dyski chyba jednak nie startują; nie czuje startu głowicy... ale sprawdzam "na palec" i jestem w sumie laikiem więc moge się mylić;

- zasilacz na starym sprzęcie ( z którego zresztą piszę) działa;

- do karty podłączałem zasilanie z przejściówki molex jak i bezpośrednio z 6cio pinowego kabla zasilacza i zmian nie zauważyłem;

 

Co mnie zastanawia: płyta ma zasilanie ATX 12x2 i jakieś wejście 12v 2x4. Pytanie: czy wystarczy podłączyć ATX 12x2 czy jeszcze trzeba to dodatkowe zasilanie?

 

jak rowniez karta lub zasilacz... sprawdz z innym zasilaczem lub karta.

Jak mniemam CM poskapil, i w Twojej obudowie beepera brak?

Akurat z tego CM to jestem zadowolony: całkiem ładny, cicho i chłodno. Beeper oczywiście jest.

 

PS.Dzięki za szybkie odpowiedzi.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Sprobuj odpalic na jednej kosci ram, sprawdz wszystkie sloty RAM na mobo z kazda koscia osobno. Ew. poszukaj w instrukcji od mobo czy ma napisane cos o braku sygnalu z glosnika, bo jak jest podlaczony to MUSI byc pojedynczy krotki sygnal, jak jest inny niz jeden, krotki i pojedynczy, albo w cale go nie ma to jest zle :/

 

Edit: Ups, nie doczytalem o tym zasilaniu. Zrob jak mowil Torture i daj znac czy pomoglo :wariat: W sumie to pierwszy raz widze taka wtyczke (2x4) :menda:

Link to post
Share on other sites

Musisz podpiąć tą dużą wtykę w całości (24 piny):

http://www.egielda.com.pl/images/art/ca ... fcf0dd.jpg

No i tutaj 4 piny, tylko 4, bo takie masz w zasilaczu:

http://img.hexun.com/2009-06-27/119083659.jpg

Próbowałem jednak nic nie zmieniło.

Swoją drogą; chyba każde logiczne ustawienie wtyczek sprawdziłem i przy żadnej nie widać zmian.

Łopatologicznie to rozpatrując to nawet taki newbie jak ja zaczyna się domyślać, że coś nie tak z płytą...

Jeszcze tak przyszło na myśl: czy jeśli to by była wina pamięci, procesora lub karty a jednak nie płyty to były by jakieś objawy? Bo z moim szczęściem to nie wykluczam więcej niż jednego problemu :/

 

@kowdipapo

Kości przekładałem w pierwszej kolejności. Wszystkie złącza; w dualu i pojedyńczo.

Odnośnie jeszcze kości: wiem, że płyta obsługuje 1,5V a kości mają w specyfikacji 1,7V. Ale przy starcie bios chyba powinien ustawić domyślne 1,5V i swoje timingi?

Zakładając, że się bios wogóle odpala :wariat:

Link to post
Share on other sites

hmm, a masz mozliwosc sprawdzenia jakiegos na 100% dzialajacego ramu w tej plycie? To by wykluczylo RAM z badania :/ Masz moze mozliwosc sprawdzenia tego kompa z inna (na 100% dzialajaca) grafika? A prockiem? To sprawdz i napisz jakie efekty ;D

 

Hmm, nie wiem czemu ale chodzi mi po glowie taka mysl: "zresetuj bios" ale nie mam pojecia co mogloby to poprawic ;D

 

Edit: Mozesz odlaczyc dyski i napedy na czas testow, one nie maja znaczenia, komp i bez nich odpali i bedzie widac obraz na monitorze.

 

Te wtyczki z zasilacza nie da sie inaczej podpiac, musisz podpiac tak aby cale wejscie http://www.egielda.com.pl/images/art/ca ... fcf0dd.jpg bylo "zapelnione" kablem, oraz (z tego co wiem) te wejscie na plycie glownej 2x4 zasilania tez podlaczone.

Edit: Czy twoj zasilacz ma wtyk zasilania 4pin (2x2) czy 8pin (2x4) ? Chodzi o zasilanie procka. Jak nie masz 8pin a na plycie glownej masz 8pin wejscie to poszukaj w instrukcji plyty jak podlaczyc 4pin zasilanie do tego 8pin wejscia, 4pin wystarczy raczej do zasilenia procka :wariat:

Link to post
Share on other sites

Akurat z tego CM to jestem zadowolony: całkiem ładny, cicho i chłodno. Beeper oczywiście jest.

doch, ja rowniez z cm jestem zadowolony, lecz nie mam beepera wiec nie jest to takie oczywiste :/

widze, ze kazdy sie boi isc w najbardziej oczywista strone a ja tylko delikatnie zaczalem. w starej budzie mam identyczny zasilacz jak Twoj, lat 4, przy oc starego p4 2.8 na 3.2 i radku 1950pro na agp efekt byl identyczny. komp startowal i chodzil, obrazu brak, sygnalu z beepera brak (stara buda go ma). reset biosu tez nie zaszkodzi.

Link to post
Share on other sites

Witka .

Od jakiegoś czasu mam ten sam problem z kartą ati gigabyte 4870 gdy włączam kompa wiatraki i dyski startują a obraz czarny oraz brak obrazu z bipera .

Zdjagnozowałem usterkę i jest to uszkodzenie karty graficznej , na karcie są cztery czerwone diody które powinny się podczas startu na moment zapalić i zgasnąć a umnie palą sie cały czas trzydiody i nie gasną , resset kompa nic nie pomaga ani włączanie i wyłaczanie ale zdołałem odpalić kompa w trochę niebezpieczny sposób - najpierw włączam kompa a następnie szybko wyłączam oraz właczam ponownie przez guzik na zasilaczu i komp się uruchamia.

Więc wyprubój moją metode może ci pomożę.

Link to post
Share on other sites

wez do reki instrukcje od plyty i znajdz tam rozdzial gdzie pisza o podlaczaniu zasilania i tak te zasilanie podlacz, nastepnie wyjmij karte graficzna i sprobuj wlaczyc kompa, jak pojdzie to chyba jasne ? poza tym mialem podobnie na asrocku i dopiero jak dalem 2x4 pin to pomoglo a jak bylo 1x4 to nie chcial ruszyc :/..

 

i moze tylko tak z wyprzedzenia, a dales zasilanie do karty ? 2x6 pin ? albo czy wsadziles w dobry slot ? ten najblizej procka ?

 

i tak z innej beczki jeszcze to jakiego masz biosa ? F2 ??

Link to post
Share on other sites

Witam

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Jestem szczerze zaskoczony, że tyle osób zainteresowało się sprawą i pomogło.

 

>Dziękuje<

 

A teraz do rzeczy: problem leżał jak w większości przypadków po stronie użyszkodnika.

Wczoraj w nocy(w sumie dziś bardzo rano) rozebrałem wszystko włącznie z wyjęciem proca i złożyłem od początku. Zasilacz obsługuje 12x2 i 2x2 12V i chyba tu poprzednio coś nabroiłem. Kolejny element jaki mogłem źle złożyć to zasilanie karty. Mianowicie: w zestawie do karty była przejściówka 2xmęski molex -> 6pin. Na początku podłączałem do karty standradowe zasilanie z zasilacza (6 pin) ale gdy podłączyłem ten 2xmolex-> 6pin, ruszyło.

Nie twierdze, że to to bo naraz dokonałem sporo zmian (złożenie od nowa chociażby).

Ale, co by nie było PieC chodzi.

 

@studencikus

Bios F2 był już na płycie.

 

@_nrt_

Beeper jest, ale po ponownym złożeniu nie świecą się diody. Nie żeby mi to przeszkadzało, wręcz przeciwnie. Ale ogólnie jak za te pieniądze (~145 pln) to niezła buda.

 

Jeszcze raz wszystkim dziękuję za pomoc i pozdrawiam!

 

PS.Jeszcze tylko jedno pytanie. Jak wiarygodnie zmierzyć temp. procesora? W biosie mam 37 system temp i 40 cpu. Natomiast Everest pokazuje mi 80 stopni przy "Procesor". Poniżej screen. Dodam jeszcze, że radiator procesora nie parzy.

http://img27.imageshack.us/img27/8767/tempiiz.jpg

Link to post
Share on other sites

Najwiarygodniej to termometrem cyfrowym i palcem ;D Czasem jak radiator jest np. zimny a proc jest goracy to moze byc problem z przewodzeniem tego ciepla na radiator, czyli trzeba wymienic paste na cpu.

Edit:

Jak radiator nie parzy to wylacz kompa, szybko zdejmij radiator i sprawdz paluchem procka, jak bedize duza roznica miedzy nim a radiatorem to musisz zdjac stara paste termoprzewodzaca z radiatora i z procesora (dokladnie calą zdjac) i nalozyc nową. Tylko nie załóż za duzo pasty ;)

Link to post
Share on other sites

Okazało się, że miałem za starą wersję everesta (5.01) Po zaktualizowaniu do 5.02 wszystko jest (chyba) w porządku.

Oto temperatury w idle po aktualizacji everesta

http://images47.fotosik.pl/179/df46e54f3e749773m.jpg

 

Z tego co zauważyłem, sporo programów w starszej wersji nie rozpoznawało procesora i płyty: speedfan chociażby.

 

Co do temperatur jeszcze. Procesor w stresie (FarCry2 po 1h) ma ok. 50 st. a karta ok 65. Paste na procesorze pewnie będe musiał wymienić na coś lepszego (obecnie Ceramique) ale to przy okazji zakupu lepszego chłodzenia.

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

powiedz mi jak glosne masz to chlodzenie boxowe bo moje bylo mega glosne nawet w idle i tak mnie zastanawia czy to wszystkie czy tylko moje ?

Nie wydaje się być jakieś szczególnie głośne. Przy zamkniętej obudowie słysze jedynie wiatrak na froncie (stary 90mm) ale to i tak nic w porównaniu ze starym PCtem. W stresie nie zauważam żeby robiło się głośniej niż w idle. Inna sprawa, że często korzystam ze słuchawek więc nie przeszkadza mi to aż tak.

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Prawie identyczna sytuacja jak wyżej więc nie zakładam nowego tematu

 

 

P5B SE

Celeron D311 (sprawdzany na innym PC)

GF 9600GT

A-Data 2x1GB 800mhz Gaming Series CL5

Fortron 450W (na Fortronie 300W takie same objawy)

 

Po poskładaniu tego do kupy i wciśnięciu power wiatraki się zakręcą... i zatrzymują... i znowu ruszają... z tym że nie ma żadnego obrazu na monitorze, tym bardziej nie jestem w stanie stwierdzić czy jest przeprowadzany POST ale wątpię

 

włożyłem też jedną kostkę CORSAIR 1066mhz 2GB 5-6-6-18 2,1V i takie same objawy

 

podobny problem znalazłem tutaj http://ocforum.pl/showthread.php?t=26666post267328

 

i rzeczywiście na moich kościach RAM pisze 1,9V~2,1V a z tego co pamiętam zwykły DDR2 ma 1,8V ale czy jedna dziesiąta Volta może mieć aż takie znaczenie?? (na moich kościach) jakoś w to wątpie

 

jeśli koleś ma racje i rzeczywiście RAM ma za małe napięcie to czy da się to jakoś podnieść bez wchodzenia do biosa? bo nie za bardzo mam jak ;P a może to coś innego?

Link to post
Share on other sites

jak płyta nie wystartuje, nawet nie będzie POST-u to chyba sie biosu nie zaktualizuje? bez RAM-u w ogóle imho nie zaktualizuje

 

chyba że się mylę

 

poza tym co da aktualizacja biosu skoro potrzebna jest zmiana napięcia?

 

a może jeszcze jakieś inne pomysły? to nie koniecznie to napięcie jest, może coś innego? ja się nie znam

Link to post
Share on other sites

Po poskładaniu tego do kupy i wciśnięciu power wiatraki się zakręcą... i zatrzymują... i znowu ruszają...

Miałem podobny przypadek na Asusie G31 i E2200. Wyjąć baterię - włączyć, wyłączyć. Wsadzić baterię - włączyć, wyłączyć. Wsadzić zworkę na Clearcmos - włączyć, wyłączyć. Wsadzić zworkę na Normal - włączyć. Któraś z tych operacji pomogła, bo płyta wstała i działa do dziś :sciana:
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...